Материалдар / Ашық сабақ "GEOGEBRA ПРОГРАММАСЫН САЛУ ЕСЕПТЕРІНДЕ ПАЙДАЛАНУ "
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "GEOGEBRA ПРОГРАММАСЫН САЛУ ЕСЕПТЕРІНДЕ ПАЙДАЛАНУ "

Материал туралы қысқаша түсінік
GEOGEBRA ПРОГРАММАСЫН САЛУ ЕСЕПТЕРІНДЕ ПАЙДАЛАНУ арқылы үшбұрыштарды кесінділерді шеңберді салуды үйрену
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қырқүйек 2021
811
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

GEOGEBRA ПРОГРАММАСЫН САЛУ ЕСЕПТЕРІНДЕ ПАЙДАЛАНУ

Абенова Нурайм Орманбековна

Қызылорда облысы Шиелі ауданы

Тұрсынбай датқа ауылы

«№228 Шәймерден Бәкіров атындағы орта мектебі»КММ

Математика пәнінің мұғалімі


Оқушыларға GEOGEBRA программасының мүмкіндіктерін пайдалануды үйрету арқылы олар геометриялық фигураларды салуды үйренеді, практикалық жұмыстар арқылы программамен жұмыс істеу дағдысы қалыптасады.

Оқушыларға әр түрлі геометриялық фигураларды салу программаларын үйрету арқылы эстетикалық тәрбие беремін, әдемілікті көре білуге және өз бетімен жұмыс жасай білуге үйренеді

Сонымен бірге оқушылардың танымдық қасиеттерімен қатар талғамдық қасиеттерін дамиды және пәнге деген қызығушылығы артады.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: №228 Шәймерден Бәкіров атындағы орта мектебі

3-бөлім. Геометрия

Күні: . Мұғалімнің аты-жөні: Абенова Нурайм Орманбековна

Сынып:7 Қатысқандар:______ Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Салу есептері

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

7.3.2.16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;


Сабақтың мақсаты:





-салу есептеріне қажетті құралдардың көмегімен фигураларды салады;

-салу есептерін шешуде ережелерінің төрт кезеңін қолданады, есте сақтайды;

-салу есептерін шығарады.

Бағалау критерийі:


- берілген бұрышқа тең бұрыш салады;

- бұрыштың биссектрисасын салады;

- кесіндіні қақ бөледі.

Тілдік мақсаттар:






Сабақ бойынша лексика және терминология:

-нүктелердің геометриялық орны, сызба құралдары, кесіндіні қақ бөлу, берілген бұрышқа тең бұрыш, салу есептерінің кезеңдері, талдау, дәлелдеу, зерттеу және ізделінді фигура, орто перпендикуляр терминдерін пайдаланып қарапайым салу есептерінің орындалу техникасын түсіндіреді;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

-Қандай салулар сызғыштың көмегімен орындалады?

-Қандай салулар циркульдің көмегімен орындалады?

-Салу есептерін шешу ережесі неше кезеңнен тұрады?

- ... пен ... геометриялық салулар үшін негігі ... болып табылады.

-Талдау ... салуға мүмкіндік беретін ... табудан тұрады.

Құндылықтарға баулу





Жалпыға бірдей еңбек қоғамы – іс-әрекеттері сызба жұмыстарымен тығыз байланысты мамандық иелері: сызушылар, сәулетшілер, конструкторлар, геодезистер, штурмандар, слесарьлар, киім тігушілер, ағаш ұсталары геометрияның салу есептерін жиі қолданады.

Қазақстанның Тəуелсіздігі жəне Астана - халық жұмылып тұрғызған Астана барлыққазақстандықтардың патриоттық мақтанышы.

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу – техникалық жəне кəсібимамандар: сызушылар, сәулетшілер, конструкторлар, геодезистер, штурмандар, слесарьлар, киім тігушілер, ағаш ұсталарыболашақ мамандықтарына қажетті білімнің іргетасын салу есептері тақырыбынан алады, кәсіби бағытын таңдайды.

Пəнаралық байланыс






Физика пәні бойынша:§2. Векторларға амалдар қолдану.

§5. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс негізіндегі жылдамдық және орын ауыстыру.

§8. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар.

Сызу пәні бойынша:9-сынып. І бөлім. Сызбаларды безендірудің негізгі ережелері және сызудағы геометриялық салулар.

3-бөлімше. Сызу аспаптары және материалдары мен жабдықтары.

10-бөлімше. Түзу кесінділерін тең бөліктерге бөлу.

11-бөлімше Бұрыштарды салу. Бұрыштарды тең бөліктерге бөлу.

12-бөлімше.Шеңберді тең бөліктерге бөлу.


Алдыңғы білім







§1. Геометрияның негізгі ұғымдары;

§5. Бұрыштарға амалдар қолдану. Бұрыштардың теңдігі;

§10. Теңбүйірлі үшбұрыштар;

§13. Тікбұрышты үшбұрыштар;

§14. Перпедикуляр және көлбеу;

§17. Үшбұрыштардың теңсіздігі;

§19. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы;

§20. Екі шеңбердің өзара орналасуы.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы










Оқушылармен сәлемдесу, қатысымдарын тексеру.


Топқа бөлу.«Капитан» ойыны.

Мақсаты:

Шеңберді пайдаланып сынып оқушыларынан білім деңгейлеріне қарай аралас төрт топ құру.


«Ширату жаттығуы»

«Элективті тест» тәсілі бойынша қалыптастырушы бағалау тапсырмасы(жеке жұмыс)


Мақсаты: Сынып оқушыларының бүгінгі жаңа сабаққа қажетті алдыңғы білімдерін естеріне түсіру.

Алгоритмі:

Топтардың әрбір оқушысына түстері әртүрлі стикерлер және жауап парақтары таратылып беріледі. Бүгінгі жаңа сабаққа қажетті алдыңғы білімді еске түсіретін сегіз сұрақтан тұратын тест мәтінін мұғалім оқиды. Әрбір сұрақ оқылғаннан кейін 20 сек. кідіріп, сынып оқушыларынан жауап парағындағы сәйкес ұяшықты өзіне берілген түспен бояйды.

Тапсырма бойынша ауызша кері байланыс1(қосымша 2-де).



Ойын ережесі. Қосымша 1.




7-сынып, Геометрия оқулығы, В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов, Алматы, «Мектеп», 2019 жыл.


МАН, 97-бет.




Қосымша 2.

Сабақтың ортасы










Жаңа сабақ:

«Қазына іздеу жолында» Сөзжұмбақ шешу (АКТ-ны қолдану, жеке жұмыс).

Мақсаты:

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу.


Оқушыкомпьютерде12 сұрақтан тұратын сөзжұмбақты шешкенде сөзжұмбақтың ерекшеленген бағанынан жаңа сабақ тақырыбын біледі.


Оқушыларды компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен ашық сұрақтар қою және бағдарламамен жұмыс жасау нұсқаулығымен жазбаша беру арқылы таныстыру.


Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру:

«Құпия зат» әдісі бойынша Ширату жаттығуы.


Кубты екі еселеу есебі немесе «Делос» есебі жайлы ақпарат беру.


Салу есептерінің төрт кезеңмен таныстыру.

1.Талдау; 2.Салу; 3.Талдау; 4.Зерттеу.


Салу есептеріне түсінік беру;

Сызғыш пен циркульдің көмегімен кейбір геометриялық салу есептерін қарастыру.

1-есеп. Берілген бұрышқа тең бұрыш салу;

2-есеп. Бұрыштың биссектрисасын салу;

3-есеп. Кесіндіні қақ бөлу.

Оқушылар дәптерлеріне сәйкес салуларды орындайды. Қажет болса көмекті қажет ететін оқушыларға бағыт-бағдар беремін

Оқулықпен жұмыс: №23.1; №23.2;№23.6 есептер (жеке жұмыс)

Бірін-бірі тексеру – бағалау парағы

Жұптық жұмыс (GeoGebra компьютерлік бағдарламасын қолданып Геометриялық фигураларды салу.

Топтық жұмыс.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану

Жоғары деңгей дағдылары

1-топқа

  1. Берілген бұрышқа тең бұрышты салыңыз:

  2. Осы бұрыштың биссектрисасын салыңыз.

Дескриптор Білімалушы

- берілген бұрышқа тең бұрышты салу алгоритмін анықтайды;

- берілген бұрышқа тең бұрышты салады;

- бұрыштың биссектрисасын салу алгоритмін анықтайды;

  1. - бұрыштың биссектрисасын салады.



2-топқа Үшбұрыштың биссектрисаларының қиылысу нүктесін табыңыз.

Дескриптор Білімалушы

- бұрыштың биссектрисасын салу алгоритмін қолданады;

- үшбұрыштың әрбір бұрышының биссектрисасын салады;

-биссектрисалардың қиылысу нүктесін белгілейді.

3-топқа. Қазақстан картасынан Ақтөбе мен Қызылорда қалаларынан бірдей қашықтықта орналасқан нүктені белгілеп көрсетіңіз.

Дескриптор Білім алушы

- берілген кесіндіні қақ бөлу алгоритмін қолданады;

- кесіндінің ортасын табу үшін қажетті салуларды орындайды;

- екі қаладан бірдей қашықтықта орналасқан нүктені белгілейді.

4-топқа.

Дескриптор Білім алушы

- берілген кесіндіні қақ бөлу алгоритмін қолданады;

- кесіндінің ортасын табу үшін қажетті салуларды орындайды;

- екі қаладан бірдей қашықтықта орналасқан нүктені белгілейді.


Excel электронды кестесінде жасалған компьютерлік бағдарламасы.





Қосымша 3.




Қосымша 4.








«Салу есептері» презентация

http://smk.edu.kz/




7-сынып, Геометрия оқулығы, В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов, Алматы, «Мектеп», 2019 жыл.


Қосымша 5.


GeoGebra компьютерлік бағдарламасы

Сабақтың соңы










Үйге тапсырмасы:

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!