Мектеп: Ғ. Айдаров атындағы № 1 мектеп-лицейі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 4.1 Геоэкономика негіздері
Күні
Мұғалімнің аты-жөні: Құлданбай Гауһар Шапағатқызы
Сынып : 11
Барлығы -24 Қатысқандар - 24
Қатыспағандар - 0
Сабақтың тақырыбы: Қосылған құны жоғары тауарлар мен қызметтер өндірісі
Осы сабақта қол
11.1.4.5 Қазақстан аймақтарында қосымша құны жоғары өнімдер өндіру мен
жеткізілетін оқу
қызмет көрсету жөнінде бизнес-идеяларды негіздеу
мақсаттары
Сабақ мақсаты
Барлық оқушылар: тауар және қызметтердің құны және бағасының
маңыздылығын түсінеді
Оқушылардың басым бөлігі: тауардың нарықтық бағасы және оның құны
айырмашылығын үғынады;
экономика моделінің және қосылған құнының ар-қатынасын жіктеп үйренеді;
Кейбір оқушылар: қосылған құны жағары тауарлар өндірісінің табысын
маңыздылығын түсінеді;
тауардың нарықтық бағасымен шығынын есептеуді үйренеді
Оқушы бағаны белгілеу маңыздылығын біледі;
Бағалау критерийі
Қосылған құны жоғары тауарлар өндірісінің артықшылығын талдайды;
Бизнестің өндірістік міндеттерін шешуді үйренеді;
Оқушы экономика моделінің және қосылған құнның ар-қатынасын жіктеп
үйренеді;
Оқу дағдысы: тақырыптарды ашу, талдау кезінде оқулықпен жұмыс жасайды,
Тілдік мақсаттар
сұрақ қурастырып жауап іздеуде оқиды
Жазу дағдысы: постер жасауда, жіктеуде жазады
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту,
мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: құн және баға, пайда, табыс, шығын, тауар,
жоғары қосылған құн.
Құндылықтарға баулу Экономикалық
бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық
мәдениет элементтерін қалыптастыру).
Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау
және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы).
математика
10 сынып «Геоэкокномика»
Сабақтың барысы
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
7 минут
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру.
«Тор» әдісі
Оқушылар айнала тұрып, жіп орамын бір-біріне береді, барлық
оқушы жіптен ұстауы қажет. Орамды бергенде: «Бүгінгі сабақта
саған... тілеймін», – дейді.
«Санақ» әдісі арқылы топқа бөлінеді.
«Кім жылдам?» әдісі арқылы «Аймақтың даму әлеуетін SWOT
арқылы талдау жасау» тақырыбында үй тапсырмасын сурау.
Мұғалім сұрақтар қояды, жылдам әрі дұрыс жауап берген топ
1 балл алып отырады
Тірек етістіктер көмегімен мақсатты қалыптастыру.
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқушыларға тірек
етістіктердің көмегімен мақсатты қалыптастыруды ұсынады: оқу,
Ресурстар
Тірек
Презентация
е
Сабақтың
ортасы
13 минут
9 минут
білу, білік, анықтау, жалпылау, бекіту, дәлелдеу,
салыстыру, талдау, қорытынды шығару, жүйелеу және т.б.
Жаңа материалды меңгеру (Жеке жұмыс)
Оқулық
1-тапсырма
«Прожектор» әдісі
Терминдермен жұмыс. Оқушылар жаңа терминдерді оқулықтан
ізденіп, атап үш тілде айтады және әр жаңа терминге –түсінік береді.
Тауар- товар- product- сатуға арналған еңбек өнімі
Тауардың қасиеттері-свойства товара - product propertiesадамдардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
Қызмет (сервис) –обслуживание- service -бір тарап екінші тарапқа
ұсына алатын кез-келген қызмет
ҚФ. Оқушы-оқушы. «1+1» әдісі
2 - тапсырма
Әр топқа тақырыптар беріледі.
Оқушылардың мақсаты: берілген тақырыптарды постер арқылы
талдап түсінік беру.
1 топ – Тауарлар мен қызметтердің құны мен бағасы.
2 топ – Табыс қосылған күн.
3 топ – Қосылған құны жоғары тауарлар өндірісі
«Постер» әдісі
Дескриптор:
➢ оқушы бағаны белгілеу маңыздылығын біледі;
➢ оқушы қосылған құны жоғары тауарлар өндірісінің
артықшылығын талдайды;
➢ оқушы экономика моделінің және қосылған құнның арқатынасын жіктеп үйренеді;
➢ бизнестің өндірістік міндеттерін шешуді үйренеді;
Кесте
ҚБ. Мұғалім + оқушы.
«Екі жұлдыз – бір тілек» әдісі
3-тапсырма.
«Кесте Т» - әдісі
Топтық жұмыс: оқушылар оқулықты падалана отырып кестені
толтырады.
ҚР инновациалықиндустриалық даму
бағдарламасында
қосылған құны жоғары
тауарлар өндірісінің
стратегисы
Сабақтың соңы
6 минут
Қосылған құны
жоғары
тауарлар
өндірісін
тежейтін
кедергілер мен
қиындықтар
Маркетолог маманы
қосылған құны
жоғары тауарлар мен
қызметтерді
жылжытуға
қаншалықты жәрдем
көрсете алады
Дескриптор:
➢ ҚР инновациалық-индустриалық даму бағдарламасында
қосылған құны жоғары тауарлар өндірісінің стратегисын
біледі
➢ Қосылған құны жоғары тауарлар өндірісін тежейтін
кедергілер мен қиындықтар анықтайды
➢ Маркетолог маманы қосылған құны жоғары тауарлар мен
қызметтерді жылжытуға қаншалықты жәрдем көрсете
алатынын түсінеді
ҚБ. Оқушы-оқушы. «Бағдаршам» әдісі
Жаңа сабақты бекіту.
«Футбол алаңы» әдісі
Әр топ жаңа тақырыптан 3 сурақтан дайындайды.
Қосымша
ақпарат
5 минут
Бір-біріне сурақтарды қояды.
Дискриптор:
➢ оқушы жаңа тақырыпты бекітеді
➢ жаңа тақырып бойынша білімдерін шыңдайды
ҚБ. Оқушы-оқушы. «Бірін – бірі бағалау» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек»,стикер арқылы жүргізіледі
Ұнады
Ұнамады
Ұсыныс
«Үш Ұ» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті
атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру
әрекетін ұсынады.
Үй тапсырмасы
§ 38 , 161-165 беттегі 2 тапсырманы орындау.
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек
Бағалау – сіз оқушылардың
қолдау көрсетпексіз?
материалды игеру деңгейін
Тапсырма- қалай тексеруді жоспарлап
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
отырысыз?
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Қосымша көмек көрсету үшін
Мұғалім тарапына қадағалау,
оқушыларға тапсырмалар
бақылау, түзету, кері байланыс
беріледі,критерийлерге сүйене отырып,
беру, ынталандыру, сенім білдіру
оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу.
«Бағдаршам», баллдық
тәсілмен, «Бас бармақ»,
Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру,
«Екі жұлдыз, бір тілек»,стикер
талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ
арқылы жүргізіледі
шығармашылық ойлауды талап ететін
қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу
кезінде берілген мәселенің бірегей
шешімдерін табу. Сабақтың барысында
әдіс тәсілдер қарапайымнан күрделі
тапсырмаларға бағытталып жүргізілді.
Осылайша оқушылардың білу, түсіну,
қолдану деңгейіне қол жеткізіледі, ал
жоғары деңгейлі оқушылар барлық
оқушыларға көшбасшылық жасау мен
білімдерін толықтыру арқылы біліктілігі
мен дағдыларын тереңдете түседі.
«Постер» әдісі арқылы оқушылар
ойланады, қосылған құны жоғары
тауарлар өндірісінің артықшылығын
талдайды. оқушы экономика моделінің
және қосылған құнның ар-қатынасын
жіктеп үйренеді,топтық, жұптық
тапсырмаларды орындау барысында
«Кесте Т» әдісі арқылы өздерінің білімін
көрсетеді. Тапсырмалар беру арқылы
нәтиже қорытындыланады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары
шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Мектеп ішілік тәртіп
және техникалық
қауіпсіздік ережелерін
сақтауды қадағалау;
оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
ме? Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарларынан ауытқулар болды ма
және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?