|
Пәні:География Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2. Физикалық география 3.1 Литосфера |
Мектеп: 69 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:16 11 2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Карибаева.Асел. Урниккановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны:8 Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.9 геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін:Геологиялық жыл санаудың мағынасын түсіну Кейбір оқушылар үшін: Геохронологиялық кестені талдайды. Жеке оқушылар: Жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар істей алады:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Жер қыртысының қалыптасуындағы ірі кезеңдерді және тіршіліктің дамуындағы ірі оқиғаларды анықтап (оқылым), берілген түрлі ақпараттар негізінде (айтылым және жазылым дағдылары, тыңдалым дағдылары) белгілеп көрсетеді. Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология: Геохронологиялық жыл санау Геохронология кесте. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Геологиялық жыл санау дегеніміз......... Тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері............. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды. Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді. Оқушы тапсырманы орындау барысында өткен сабақтың білімін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Оқушылар биология пәнінде тіршіліктің пайда болуы мен даму кезеңдері бойынша білімдерін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7 сыныпта оқушылар геохронологиялық таблица, литосфералық тақталар, Жердің тектоникалық құрылымы, литосфералық плиталардың орналасуы, жер бедерінің қалыптасуы түсініктерін оқып, меңгерген. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған і с-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сыныппен сәлемдесу. «Жағымды жаңалық немесе жақсы тілектер айту» ұсынылады (мұғалімнің жоспары бойынша) Үй тапсырмасын тексеру барысында үлестірмедегі сұрақтарға жауап береді. 1 Металдардың жылтырлығы ата 2 Мөлдірлік дегеніміз? 3 тау жыныстарының жіктелуінің неше түрі бар? 4 Диагностикалық қасиеттері дегеніміз? 5 Минералдар құрамы бойынша жікте? 6 Магмалық жыныстардың түрлерін ата? 7 Шөгінді жыныстарды ата? 8 Метаморфты жынысты ата.? Дескриптор
|
Ұялы телефон суретіне тілек жазу
Сұрақтар жазылған үлестірмені жабыстырып тұрады. Жердің суретті шығады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тұсаукесер 3 мин |
Cабақ тақырыбын және оқу мақсаттарын айқындау. Слайд көрсету. Геологиялық жыл санау – Жер қыртысын құрайтын тау жыныстарының уақыт тәртібімен түзілу реті, жасы туралы ілім. Геологиялық жыл санау геохронологиялық кесте арқылы жүргізіледі. Геохронологиялық кестеде Жер қыртысының пайда болғаннан бергі уақыты мен қазіргі кезге дейінгі уақыт аралығы берілген. |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 12 мин
3 мин |
Топтық жұмыс Геохронологиялық кестелерді пайдаланып, кезеңдерге сәйкес АКТ ны қолданып слайд жасаңыз. Слайдта дәуірдің алып жатқан уақыты; геологиялық, климаттық жағдайлары; өсімдіктері мен жануарлар дүниесі болу қажет. 1-топ –Мезозой 2-топ – Кайнозой.
Бағалау:Әрбір топтан бір адам слайдты түсіндіру үшін тақтамен көрсету арқылы қорғайды. Екі лүпіл ,бір пікір арқылы бағалау.(Қызыл жүрек ұнады .Ақ жүрек ұнамады.бір пікір айту.) Серкіту жаттығу Картамен жұмыс жасау Жұптық жұмыс: Сәйкестендіру
|
Слайд атлас 7 сынып
Слайд «Қазақстанның физикалық географиясы, 8-сынып, Бейсенова Ә., Карпеков Қ. оқулығын пайдалануға болады». 44-52 б. б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин. |
Жеке жұмыс: Кесте толтыру
|
Жеке жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
Геохронологиялық кестені толтырып сабақты қорытындылау.Суреттермен жұмыс жасалады. |
Тақтадағы плакатпен жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Үйге тапсырма: Геохронологиялық таблица бойынша Жер қыртысының қалыптасуы мен тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдер мен оқиғаларды қайталау. Кері байланыс.
.
Оқушылармен қоштасу
|
Суреттерді көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Геохронология 8сынып
Ашық сабақ Геохронология 8сынып
|
Пәні:География Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2. Физикалық география 3.1 Литосфера |
Мектеп: 69 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:16 11 2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Карибаева.Асел. Урниккановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны:8 Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.9 геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін:Геологиялық жыл санаудың мағынасын түсіну Кейбір оқушылар үшін: Геохронологиялық кестені талдайды. Жеке оқушылар: Жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар істей алады:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Жер қыртысының қалыптасуындағы ірі кезеңдерді және тіршіліктің дамуындағы ірі оқиғаларды анықтап (оқылым), берілген түрлі ақпараттар негізінде (айтылым және жазылым дағдылары, тыңдалым дағдылары) белгілеп көрсетеді. Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология: Геохронологиялық жыл санау Геохронология кесте. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Геологиялық жыл санау дегеніміз......... Тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері............. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды. Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді. Оқушы тапсырманы орындау барысында өткен сабақтың білімін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Оқушылар биология пәнінде тіршіліктің пайда болуы мен даму кезеңдері бойынша білімдерін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7 сыныпта оқушылар геохронологиялық таблица, литосфералық тақталар, Жердің тектоникалық құрылымы, литосфералық плиталардың орналасуы, жер бедерінің қалыптасуы түсініктерін оқып, меңгерген. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған і с-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сыныппен сәлемдесу. «Жағымды жаңалық немесе жақсы тілектер айту» ұсынылады (мұғалімнің жоспары бойынша) Үй тапсырмасын тексеру барысында үлестірмедегі сұрақтарға жауап береді. 1 Металдардың жылтырлығы ата 2 Мөлдірлік дегеніміз? 3 тау жыныстарының жіктелуінің неше түрі бар? 4 Диагностикалық қасиеттері дегеніміз? 5 Минералдар құрамы бойынша жікте? 6 Магмалық жыныстардың түрлерін ата? 7 Шөгінді жыныстарды ата? 8 Метаморфты жынысты ата.? Дескриптор
|
Ұялы телефон суретіне тілек жазу
Сұрақтар жазылған үлестірмені жабыстырып тұрады. Жердің суретті шығады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тұсаукесер 3 мин |
Cабақ тақырыбын және оқу мақсаттарын айқындау. Слайд көрсету. Геологиялық жыл санау – Жер қыртысын құрайтын тау жыныстарының уақыт тәртібімен түзілу реті, жасы туралы ілім. Геологиялық жыл санау геохронологиялық кесте арқылы жүргізіледі. Геохронологиялық кестеде Жер қыртысының пайда болғаннан бергі уақыты мен қазіргі кезге дейінгі уақыт аралығы берілген. |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 12 мин
3 мин |
Топтық жұмыс Геохронологиялық кестелерді пайдаланып, кезеңдерге сәйкес АКТ ны қолданып слайд жасаңыз. Слайдта дәуірдің алып жатқан уақыты; геологиялық, климаттық жағдайлары; өсімдіктері мен жануарлар дүниесі болу қажет. 1-топ –Мезозой 2-топ – Кайнозой.
Бағалау:Әрбір топтан бір адам слайдты түсіндіру үшін тақтамен көрсету арқылы қорғайды. Екі лүпіл ,бір пікір арқылы бағалау.(Қызыл жүрек ұнады .Ақ жүрек ұнамады.бір пікір айту.) Серкіту жаттығу Картамен жұмыс жасау Жұптық жұмыс: Сәйкестендіру
|
Слайд атлас 7 сынып
Слайд «Қазақстанның физикалық географиясы, 8-сынып, Бейсенова Ә., Карпеков Қ. оқулығын пайдалануға болады». 44-52 б. б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин. |
Жеке жұмыс: Кесте толтыру
|
Жеке жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 мин |
Геохронологиялық кестені толтырып сабақты қорытындылау.Суреттермен жұмыс жасалады. |
Тақтадағы плакатпен жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Үйге тапсырма: Геохронологиялық таблица бойынша Жер қыртысының қалыптасуы мен тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдер мен оқиғаларды қайталау. Кері байланыс.
.
Оқушылармен қоштасу
|
Суреттерді көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













