Материалдар / Ашық сабақ "Геологиялық химиялық қосылыстар"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Геологиялық химиялық қосылыстар"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Маусым 2018
710
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар

Сабақтың тақырыбы:

Пайдалы химилық қосылыстар. Кендер.

Мұғалімнің аты-жөні:

Жаркинбаева Гульзира Тынысбековна

Күні:

СЫНЫП: 7


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.4.2.1кендерді құрамында пайдалы компоненттері концентрацияланған, оларды бөліп алу экономикалық тұрғыдан пайдалы табиғи минаралды қосылыстар деп түсіну

7.4.2.2 кеннің негізгі құрамы металдар мен олардың қосылыстарынан тұратындығын түсіну

Сабақтың мақсаты:


Оқушылардың барлығы: Жер қыртысында көптеген химиялық қосылыстар болатынын біледі

Оқушылардың көпшілігі: Кеннің құрамына металдар мен бейметалдардың қосылыстары кіретінін түсінеді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі:

Экономикалық тұрғыдан пайдалы кендерді атайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

  • Пайдалы химиялық қосылыстардың кен орындарын анықтайды

  • Кендерді құрамындағы анықталған металл және олардың құрамындағы басқа да қосылыстарға қарап жіктейді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Химиялық қосылыстарды атау кезінде арнайы лексиканы дұрыс қолданып айту мен жазу

малахит, әк, шикі мұнай, табиғи газ, мұнай, бензин, дизель (жанғыш отын), керосин, ауыр мұнай, жер қыртысы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Табиғи газ … орналасқан/… туындайды

Шикі мұнай/әк (және т.б.)коммерциялық құндылыққа ие, себебі…

Неге малахит/керосин бағалы болып табылады?

Құндылықтар

ынтымақтастық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу, -адалдылық

АКТ қолдану

Презентация, флипчарт

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, география, тарих

Алдыңғы білім

Оқушылар тау жыныстарының әр түрінің сипаттамаларын түсінулері, геологиялық уақыт бойынша қарапайым реттіліктерді байқау үшін жер қыртыстары үлгілерін зерттеулері, минералдар қалай пайда болатындығын, мұнай және газ қалай алынатындығын түсінулері керек (7.3A-бөлімі).

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

8.00-8.03




8.03-8.10









8.10-8.13


Сергіту сәті/Топқа бөлу «Түсті стикерлер» әдісі

Оқушылардың артына үш түрлі стикерлер жапсырылады. Оқушылар түстері бойынша өздері сөзсіз өз тобын жинақтау тиіс.( сабаққа деген қызығушылықты артыра отырып, оқушыларды А,В,С тобына бөлеміз)

Өткен тақырыпты бекіту (қайталау)

Топтық жұмыс. 1- тапсырма. «Ойлан- жұптас- бөліс»

Оқушылар алдыңғы сабақта алған білімдерін естеріне түсіреді және осы тақырып бойынша не білетіндерін дәптерге жазады. Алдымен әр қайсысы жеке, содан соң топпен талқылайды. Әр топ өз тобында талқылайды. Әр топ өз идеяларын айтады. Мұғалім бақылайды.

Бағалау. «Бас бармақ» әдісі


Тақырыпты ашу «Айырмашылығы неде?» әдісі

Оқушыларға екі түрлі ұғым (заң, формула, т.б.) немесе екі түрлі сурет көрсетіледі .Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұраңыз. /Слайд №1/


Мұғалім оқушыларға презентация арқылы 3 сурет көрсетеді. Оқушылар суреттердегі затттарды бір сөзбен қалай атауға болатынын табады.

Оқушылар 1-суретке металдар мен бейметалдар деп жауап береді, 2,3-суретке кендер деп жауап береді./Слайд №2/


Мұғалім бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Пайдалы химиялық қосылыстар. Кендер» екенін хабарлайды.

Сабақта жақсы нәтижеге жету үшін біз мынандай мақсаттарға қол жеткізуіміз керек:

  1. Жер қыртысында көптеген химиялық қосылыстар болатынын білу

  2. Кеннің құрамына қандай металдар мен бейметалдардың қосылыстары кіретінін білу. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

  3. Экономикалық тұрғыдан пайдалы кендерді атау, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіру



Түрлі-түсті стикерлер










Слайд №1




Слайд №2

Сабақтың ортасы



8.13-8.18








8.20-8.25














8.25-8.30




















8.30-8.33.

Миға шабуыл

(Т) Оқушылар коммерциялық пайдалы химиялық қосылыстарды талқылайды, ұсынады, тізімін құрайды. Олар қайдан пайда болады? Оқушылар өз идеяларымен бөліседі

Топтық жұмыс. «Бес сұрақ» әдісі Тапсырма 2

Оқушыларға мәтін таратылып беріледі. Мәтін бойынша маңызды деген бес сұрақ дайындайды. Алдымен топта талқылайды. Соңынан топтар бір – біріне қойылған сұрақтарға жауап береді

Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі


Тапсырма 3 «Пазл» құрастыру

«Шойын». «Әктас», «Гематит»

Оқушыларға элементтердің аттары жазылған кеспе қағаздары беріледі . 3 заттың құрамындағы элементтер бойынша пазл

құртастырады

Бағалау




Жеке жұмыс. Кестені толтыр.

Саралау тапсырмасы

Тапсырма 4. Елімізде кездесетін металл кендерін атап, қайда кездеседі және қайда қолданатыны туралы мәліметті кестеге толтырыңыз.


Кеннің аты

Қайда кездеседі?

Қайда қолданады?













Дескриптор

кен орындарын атайды;

кен орындарының орналасқан аймағын анықтайды;

қолданыс аясын сипаттайды..

Қалыптарстырушы бағалау. «Жасыл қалам» әдісі..


Тапсырма 5. «Деноттакты граф» әдісі. Жер қыртысында металдар көбінесе қосылыстар түрінде кездеседі. Минералдардан алынатын металдарды сәйкестендіріңіз.

Минералдар Металдар

1) Әктас A) Мыс

2) Боксит B) Кальций

3) Малахит C) Алюминий

Бағалау. «Өзара бағалау» Дайын жауап үлгісі тақтадан көрсетіледі. Бірін – бірі бағалайды


Мәтін презентация түрінде


Кеспе қағаздары















Флипчарт

















слайд

Сабақтың соңы

8.33-8.38



8.38-8.43


Сабақты қорытындалау. «5-5-1» әдісі. Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.


Кері байланыс. «Бағалау ағашы»



Үйге тапсырма беру

8.43-8.45.



Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

  • Әр тапсырманы орындау барысында оқушыларға түсіндірме жұмыстарын жүргізу.

Саралау тапсырмасы –

4 тапсырмада жүргізілді.

  • Барынша қолдау- кен орындарын атайды;

  • Орташа қолдау− кен орындарының орналасқан аймағын анықтайды;

  • аз қолдау- қолданыс аясын сипаттайды.


Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?


«Бас бармақ» әдісі

1,3- тапсырмаларда

Тапсырманы орындай алғанын қол белгілері арқылы көрсетіп, түсінген, түсінбеген, түсіне алмай отырғанын білу үшін.

2 тапсырмада «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі- оқушылардың мәтін мазмұны бойынша түсінгенін, түсіне алмағанын білу үшін

4 тапсырма- «Жасыл қалам» әдісі.

Деңгейлік тапсырмалар бойынша оқушылардың бір-бірлерінің ойларын қалай толықтыратынын, қандай ескертулер жазатынын білу үшін

5 тапсырма- «Өзара бағалау» әдісі

Оқушылардың арасындағы ынтымақтастыққа, әділеттілікке үйрету, бір-бірімен білім алмастыру үшін

Кері байланыс. «Бағалау ағашы»

Оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты деңгейде меңгергенін білу үшін

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс


Жаратылыстану, география, тарих пәндерімен байланысты


Топ жұмысы-ынтымақтастық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік, жеке жұмыс-өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде-адалдылық құндылықтары сәйкес келеді.

Сабақтың тақырыбын ашуда, жалпы сабақ барысындағы тапсырмаларды ұсынуда

Презентациялар қолдандым.

Флипчарт-саралау тапсырмаларын орындау кезінде




Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!