Бекітемін: ________________________
|
Пәні: Алгебра 9 |
Күні: 15.12. 16 ж сабақ № 42 |
|
Сабақ тақырыбы: |
Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы |
|
Сабақ мақсаты: |
Геометриялық прогрессия, геометриялық прогрессияның еселігі, геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы,формуланы пайдаланып есептер шығара білудағдысын қалыптастыру. |
|
Табыс критерийлері: |
|
|
Сабақ түрі: |
Жаңа сабақты меңгерту сабағы |
|
Сабақ кезеңдері |
уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру |
3 мин |
Сәлемдесу, түгендеу Топқа бөлу: оқушылар берілген сөздерге қарай бөлінеді. Психологиялық ахуал: « Жүрекше ұсыну» Топ көшбасшысын сайлайды. Көшбасшының рөлі: топ мүшелерінің тапсырманы орындауға қатысуын қадағалау, топ мүшелерін бағалау Бір топқа бір бағалау парағы беріледі. |
Термин сөздер бойынша бөлінеді: еселік, қосынды, п-ші мүше |
|
Тұсаукесер |
5 мин |
«Кубизм» стратегиясы арқылы: 1. Тізбек және оның берілу
тәсілдері 6. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің қосындысының формуласын тұжырымда. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. |
|
Незізгі бөлім |
5 мин 10 мин |
І топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: 0,2; 1;... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын есептеңдер: 10; 8;... ІІ топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: 1; -1; ... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар: а1= -10; d= 2; ІІІ топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: -23; -19; ... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы жүз мүшесінің қосындысын табыңдар: 3; 5; ... ( жауабын интерактивті тақтадан тексеру) Жаңа сабаққа кіріспе «Постер» қорғау. Оқулықтағы тақырып оқушыларға бөлініп беріледі.Әр топ өзіне берілген тақырыпты қорғайды. І топ: Геометриялық прогрессия дегеніміз не? ІІ топ: Еселік ІІІ топ: Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы |
Өткен сабақ пен жаңа сабакты байланыстыру үшін тапсырмалар орындайды. Жаңа сабақ бойынша алғашқы түсініктерін плакат бетіне түсіріп, ортаға шығып қорғап, бірінің ойын бірі толықтырады, тұжырым жасайды. |
|
|
9 мин |
Деңгейлік тапсырмалар орындау. Үш топқа тапсырмалар беріледі |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды |
|
Сергіту сәті |
3 мин |
Тарихи деректер |
|
|
|
5 мин |
Оқулықпен жұмыс 1-топ: № 202 , ІІ топ: № 205 ІІІ топ: № 206 |
Оқулықтағы тақырыптқа сай есептерді шығарады және бағалау стратегиясы бойынша бірін-біріне көмек береді, қолдау көрсетеді. |
|
|
3 мин |
Миға шабуыл: Венн диаграммасы Геометриялық прогрессия мен арифметикалық прогрессияның айырмашылықтары мен ұқсастығын табындар, салыстырыңдар. |
Қойылған сұрақтарға әр оқушы жауап береді, бірінші оқушының келесі оқушы жауабын толықтырады. |
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
2 мин |
Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер? Бүгінгі үйренгендерін болашақта сіздер үшін қажет болады деп ойлайсыз ба? Осы тақырып бойынша тағы не білгіңіз келеді? № 207, 208 Эссе жазу: Прогрессия біздің өмірде |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасап, стикерге жазып түсінік парағына жапсырады. |
4. Деңгейлік тапсырмалар бойынша тест алу
Топ |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||||
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||||
|
А |
1 |
b1= –3,b2=9 |
q |
3 |
-3 |
- |
||
|
2 |
b1=3, q=2 |
b5 |
36 |
84 |
48 |
|||
|
3 |
b1=4, b5=64 |
q |
2 |
16 |
8 |
|||
|
|
||||||||
Топ |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||||
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||||
|
B |
1 |
b1= 3, b6= 96 |
q |
23 |
32 |
2 |
||
|
2 |
b1=7, q=4 |
b4 |
448 |
508 |
334 |
|||
|
3 |
b1=3, b2=12 |
q |
9 |
4 |
-4 |
|||
Топ |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||
|
C |
1 |
b1=
–3,q= |
b5 |
|
-
|
- |
|
2 |
b4=24, b6=96 |
q |
2 |
|
3 |
|
|
3 |
b1=10, b2=20 |
q |
-10 |
2 |
10 |
|
Есеп №1.
х1 = 1, х п+1 = 3 - 2хп тізбегінің алғашқы үш мүшесін тап.
Есеп №2.
2, 6, 18… геометриялық прогрессия берілген. 162 саны тізбектің несінші мүшесі
Есеп №3.
21, 18, 15… арифметикалық прогрессиясының сегізінші мүшесін табыңыз:
Есеп №4.
Геометриялық прогрессияда:
b1=36
,
b3=9
болса, еселік q-ді
табыңыз:
Есеп №5.
Егер а6+ а9+ а12 + а15 = 20 болса, арифметикалық прогрессиясының алғашқы жиырмасыншы мүшесінің қосындысын табыңыз.
Есеп №6.
Есептеңіз: ![]()
Жауап парағы
|
Оқушының аты-жөні |
Тапсырмалар |
|
|
Жинаған ұпайы |
Қорытынды баға |
|||||
|
Сұрақтар |
Топтық жұмыс |
постер |
Деңгейлік тапсырма |
Оқулыөпен жұмыс |
|
Оқулықпен жұмыс |
Тест |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау мөлшерлемесі: Ең жоғары ұпай - 3 ұпай.
20-24 ұпай – «5»
15-19 ұпай – «4»
5-14 ұпай – «3»
Мұғалімге ұсыныс: ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
III. Ой толғаныс.
7. Үйрендім: “Эстафета” ойыны 8 есепті кезекпен шығарып тақтада орындайды.
Орындап болған оқушы қалай орындалатынын айтады?
1.
формуласымен
берілген тізбектің жетінші мүшесін табыңдар.
ж/ы:131
2.
және
болса, онда d-ны
табыңдар. ж/бы:![]()
3.56;46;36 ;… арифметикалық прогрессиясының алғашқы алты мүшесінің қосындысын табыңдар. ж/бы: 186
4.
және
болса,
онда
-ні табыңдар.
ж/бы:
23
5.
және
болса,
онда
- ді табыңдар. ж/бы:
0,5
6. 7;14;28 ;… геометриялық прогрессиясының алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар.
ж/бы:217
7.
және
болса,
онда
-ті табыңдар. ж/бы:
24
8.
және
болса,
онда
-ті табыңдар.
ж/бы:12,1
8.Әр топқа жеке тапсырма беріледі.(Кестедегі берілгендері бойынша белгісіздерді табу)
-
-
Топ
№
a1
d
n
an
Sn
I
1
42
-10
-38
2
-5
7
-77
-
-
-
Топ
№
a1
d
n
an
Sn
II
1
3
4
39
2
5
10
285
-
-
-
Топ
№
b1
q
n
bn
Sn
III
1
1
3
10
2
-3
4
30
-
-
-
Топ
№
b1
q
n
bn
Sn
IV
1
0,5
8
2
2
2
7
1458
-
Жауабы: I топ. №1. n=9, Sn=18, №2. d=-2, an=-17.
II топ. №1. n=10, Sn=210. №2. a1=6, an=51.
III топ. №1. bn=19683, Sn=29524. №2. b1=-1,5, bn=40,5.
IV топ. №1. b1=256, Sn=510. №2. q=3, Sn=2186.
9. Үйге тапсырма беріледі. Тестке дайындалып келу.
.4 Есептер шығару «Сен - маған,мен - саған»
Топ бір – біріне хат жолдайды. Сын тұрғысынан ойлау.Бірін – бірі бағалау.
№1. Арифметикалық прогрессияның
бірінші мүшесі 3-ке, айырмасы 4-ке тең, оның он бесінші мүшесі неге
тең. (
+14d= 3+
14*4=3+56+59).
№2.Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 6-ға,еселігі 3-ке тең, оның бесіншісі неге тең.
№3. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 56-ға тең, айырмасы 3-ке тең. Оның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар.
№4. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі мен бесінші мүшесінің қосындысы 128-ге тең, еселігі 2-ге тең. Оның алғашқы жеті мүшесінің қосындысын табыңдар.
№5. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі мен бесінші мүшесінің қосындысы 24-ке тең, ал екінші мүшесі мен үшінші мүшесінің көбейтіндісі 60-қа тең болса, оның айырмасы мен бірінші мүшесі неге тең.
№6. Геометриялық прогрессияның бірінші және үшінші мүшесінің қосындысы 15-ке тең, ал екінші және төртінші мүшесінің қосындысы 30-ға тең. Геометриялық прогрессияның еселігі мен бірінші мүшесін табыңдар.
Деңгейлік тапсырма орындау.
|
Тобы |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||
|
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||
|
А |
1 |
|
|
12 |
2 |
-12 |
|
2 |
|
|
45 |
90 |
102 |
|
|
3 |
|
|
36 |
33 |
30 |
|
|
B |
1 |
|
|
80 |
82 |
78 |
|
2 |
|
|
48 |
324 |
320 |
|
|
3 |
|
|
1050 |
210 |
105 |
|
|
С |
1 |
|
|
-1/125 |
1/125 |
5/125 |
|
2 |
|
|
3 |
|
-3 |
|
|
3 |
|
|
17 |
58 |
33 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Геометриялық прогреиися" 9 сынып
Ашық сабақ "Геометриялық прогреиися" 9 сынып
Бекітемін: ________________________
|
Пәні: Алгебра 9 |
Күні: 15.12. 16 ж сабақ № 42 |
|
Сабақ тақырыбы: |
Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы |
|
Сабақ мақсаты: |
Геометриялық прогрессия, геометриялық прогрессияның еселігі, геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы,формуланы пайдаланып есептер шығара білудағдысын қалыптастыру. |
|
Табыс критерийлері: |
|
|
Сабақ түрі: |
Жаңа сабақты меңгерту сабағы |
|
Сабақ кезеңдері |
уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру |
3 мин |
Сәлемдесу, түгендеу Топқа бөлу: оқушылар берілген сөздерге қарай бөлінеді. Психологиялық ахуал: « Жүрекше ұсыну» Топ көшбасшысын сайлайды. Көшбасшының рөлі: топ мүшелерінің тапсырманы орындауға қатысуын қадағалау, топ мүшелерін бағалау Бір топқа бір бағалау парағы беріледі. |
Термин сөздер бойынша бөлінеді: еселік, қосынды, п-ші мүше |
|
Тұсаукесер |
5 мин |
«Кубизм» стратегиясы арқылы: 1. Тізбек және оның берілу
тәсілдері 6. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің қосындысының формуласын тұжырымда. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. |
|
Незізгі бөлім |
5 мин 10 мин |
І топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: 0,2; 1;... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын есептеңдер: 10; 8;... ІІ топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: 1; -1; ... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар: а1= -10; d= 2; ІІІ топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: -23; -19; ... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы жүз мүшесінің қосындысын табыңдар: 3; 5; ... ( жауабын интерактивті тақтадан тексеру) Жаңа сабаққа кіріспе «Постер» қорғау. Оқулықтағы тақырып оқушыларға бөлініп беріледі.Әр топ өзіне берілген тақырыпты қорғайды. І топ: Геометриялық прогрессия дегеніміз не? ІІ топ: Еселік ІІІ топ: Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы |
Өткен сабақ пен жаңа сабакты байланыстыру үшін тапсырмалар орындайды. Жаңа сабақ бойынша алғашқы түсініктерін плакат бетіне түсіріп, ортаға шығып қорғап, бірінің ойын бірі толықтырады, тұжырым жасайды. |
|
|
9 мин |
Деңгейлік тапсырмалар орындау. Үш топқа тапсырмалар беріледі |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды |
|
Сергіту сәті |
3 мин |
Тарихи деректер |
|
|
|
5 мин |
Оқулықпен жұмыс 1-топ: № 202 , ІІ топ: № 205 ІІІ топ: № 206 |
Оқулықтағы тақырыптқа сай есептерді шығарады және бағалау стратегиясы бойынша бірін-біріне көмек береді, қолдау көрсетеді. |
|
|
3 мин |
Миға шабуыл: Венн диаграммасы Геометриялық прогрессия мен арифметикалық прогрессияның айырмашылықтары мен ұқсастығын табындар, салыстырыңдар. |
Қойылған сұрақтарға әр оқушы жауап береді, бірінші оқушының келесі оқушы жауабын толықтырады. |
|
Рефлексия Үйге тапсырма |
2 мин |
Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер? Бүгінгі үйренгендерін болашақта сіздер үшін қажет болады деп ойлайсыз ба? Осы тақырып бойынша тағы не білгіңіз келеді? № 207, 208 Эссе жазу: Прогрессия біздің өмірде |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасап, стикерге жазып түсінік парағына жапсырады. |
4. Деңгейлік тапсырмалар бойынша тест алу
Топ |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||||
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||||
|
А |
1 |
b1= –3,b2=9 |
q |
3 |
-3 |
- |
||
|
2 |
b1=3, q=2 |
b5 |
36 |
84 |
48 |
|||
|
3 |
b1=4, b5=64 |
q |
2 |
16 |
8 |
|||
|
|
||||||||
Топ |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||||
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||||
|
B |
1 |
b1= 3, b6= 96 |
q |
23 |
32 |
2 |
||
|
2 |
b1=7, q=4 |
b4 |
448 |
508 |
334 |
|||
|
3 |
b1=3, b2=12 |
q |
9 |
4 |
-4 |
|||
Топ |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||
|
C |
1 |
b1=
–3,q= |
b5 |
|
-
|
- |
|
2 |
b4=24, b6=96 |
q |
2 |
|
3 |
|
|
3 |
b1=10, b2=20 |
q |
-10 |
2 |
10 |
|
Есеп №1.
х1 = 1, х п+1 = 3 - 2хп тізбегінің алғашқы үш мүшесін тап.
Есеп №2.
2, 6, 18… геометриялық прогрессия берілген. 162 саны тізбектің несінші мүшесі
Есеп №3.
21, 18, 15… арифметикалық прогрессиясының сегізінші мүшесін табыңыз:
Есеп №4.
Геометриялық прогрессияда:
b1=36
,
b3=9
болса, еселік q-ді
табыңыз:
Есеп №5.
Егер а6+ а9+ а12 + а15 = 20 болса, арифметикалық прогрессиясының алғашқы жиырмасыншы мүшесінің қосындысын табыңыз.
Есеп №6.
Есептеңіз: ![]()
Жауап парағы
|
Оқушының аты-жөні |
Тапсырмалар |
|
|
Жинаған ұпайы |
Қорытынды баға |
|||||
|
Сұрақтар |
Топтық жұмыс |
постер |
Деңгейлік тапсырма |
Оқулыөпен жұмыс |
|
Оқулықпен жұмыс |
Тест |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау мөлшерлемесі: Ең жоғары ұпай - 3 ұпай.
20-24 ұпай – «5»
15-19 ұпай – «4»
5-14 ұпай – «3»
Мұғалімге ұсыныс: ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
III. Ой толғаныс.
7. Үйрендім: “Эстафета” ойыны 8 есепті кезекпен шығарып тақтада орындайды.
Орындап болған оқушы қалай орындалатынын айтады?
1.
формуласымен
берілген тізбектің жетінші мүшесін табыңдар.
ж/ы:131
2.
және
болса, онда d-ны
табыңдар. ж/бы:![]()
3.56;46;36 ;… арифметикалық прогрессиясының алғашқы алты мүшесінің қосындысын табыңдар. ж/бы: 186
4.
және
болса,
онда
-ні табыңдар.
ж/бы:
23
5.
және
болса,
онда
- ді табыңдар. ж/бы:
0,5
6. 7;14;28 ;… геометриялық прогрессиясының алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар.
ж/бы:217
7.
және
болса,
онда
-ті табыңдар. ж/бы:
24
8.
және
болса,
онда
-ті табыңдар.
ж/бы:12,1
8.Әр топқа жеке тапсырма беріледі.(Кестедегі берілгендері бойынша белгісіздерді табу)
-
-
Топ
№
a1
d
n
an
Sn
I
1
42
-10
-38
2
-5
7
-77
-
-
-
Топ
№
a1
d
n
an
Sn
II
1
3
4
39
2
5
10
285
-
-
-
Топ
№
b1
q
n
bn
Sn
III
1
1
3
10
2
-3
4
30
-
-
-
Топ
№
b1
q
n
bn
Sn
IV
1
0,5
8
2
2
2
7
1458
-
Жауабы: I топ. №1. n=9, Sn=18, №2. d=-2, an=-17.
II топ. №1. n=10, Sn=210. №2. a1=6, an=51.
III топ. №1. bn=19683, Sn=29524. №2. b1=-1,5, bn=40,5.
IV топ. №1. b1=256, Sn=510. №2. q=3, Sn=2186.
9. Үйге тапсырма беріледі. Тестке дайындалып келу.
.4 Есептер шығару «Сен - маған,мен - саған»
Топ бір – біріне хат жолдайды. Сын тұрғысынан ойлау.Бірін – бірі бағалау.
№1. Арифметикалық прогрессияның
бірінші мүшесі 3-ке, айырмасы 4-ке тең, оның он бесінші мүшесі неге
тең. (
+14d= 3+
14*4=3+56+59).
№2.Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 6-ға,еселігі 3-ке тең, оның бесіншісі неге тең.
№3. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 56-ға тең, айырмасы 3-ке тең. Оның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар.
№4. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі мен бесінші мүшесінің қосындысы 128-ге тең, еселігі 2-ге тең. Оның алғашқы жеті мүшесінің қосындысын табыңдар.
№5. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі мен бесінші мүшесінің қосындысы 24-ке тең, ал екінші мүшесі мен үшінші мүшесінің көбейтіндісі 60-қа тең болса, оның айырмасы мен бірінші мүшесі неге тең.
№6. Геометриялық прогрессияның бірінші және үшінші мүшесінің қосындысы 15-ке тең, ал екінші және төртінші мүшесінің қосындысы 30-ға тең. Геометриялық прогрессияның еселігі мен бірінші мүшесін табыңдар.
Деңгейлік тапсырма орындау.
|
Тобы |
Рет саны |
Тапсырмалар |
Жауаптары |
|||
|
Берілгені |
Табу керек |
А |
В |
С |
||
|
А |
1 |
|
|
12 |
2 |
-12 |
|
2 |
|
|
45 |
90 |
102 |
|
|
3 |
|
|
36 |
33 |
30 |
|
|
B |
1 |
|
|
80 |
82 |
78 |
|
2 |
|
|
48 |
324 |
320 |
|
|
3 |
|
|
1050 |
210 |
105 |
|
|
С |
1 |
|
|
-1/125 |
1/125 |
5/125 |
|
2 |
|
|
3 |
|
-3 |
|
|
3 |
|
|
17 |
58 |
33 |
|
шағым қалдыра аласыз













