Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3С Фигураларды түрлендіру |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Гомотетия анықтамасы және қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.4.11 гомотетияның анықтамасын және оның қасиеттерін біледі; 9.3.4.12 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелері мен түпбейнелерін салады, сонымен бірге программалық жасақтаманы қолданып; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
- гомотетияны қолданып қарапайым есептер шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмірмен байланысты есептерді шығару барысында қоршаған ортадағы түрлендірулерді түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
- Ұйымдастыру. - Оқушылармен амандасу - Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Миға шабуыл: C-1: Қозғалыс дегеніміз не? С-2: Ұқсастық дегеніміз не? С-3: Қозғалыстың түрлерін ата. С-4: Центрлік симметрия дегеніміз не? С-5: Осьтік симметрия дегеніміз не? С-6: Бұру дегеніміз не? С-7: Параллель көшіру дегеніміз не? С-8: Парраллель көшірудің формуласы C-9: Ұқсас фигураларға мысал келтіріңіз С-10: Қозғалысқа мысал келтіріңіз. |
Әр түрлі смайликтермен мадақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа тақырыпты ашу: Анықтама. Егер Ф фигурасын Ф1 фигурасына бейнелегенде, олардың сәйкес нүктелерінің арақашықтықтары бірдей к қатынасына өзгеретін болса, онда Ф фигурасын Ф1 фигурасына ұқсас деп атаймыз.
Анықтама. Жазықтықтағы әрбір А нүктесі
үшін ОА сәулесінің бойында жататын және
O - гомотетия центрі деп, ал k – гомотетия коэффициенті деп аталады. Гомотетия қасиеттері: 1: гомотетия түзуді өзіне параллель түзуге көшіреді, ал гомотетия центрі арқылы өтетін түзуді өзіне – өзін көшіреді. 2: Гомотетия кесіндіні өзіне параллель кесіндіге көшіреді 3: Гомотетия бұрышты өзіне тең бұрышқа көшіреді 4: Гомотетия шеңберді шеңберге көшіреді. Жалпы кез келген екі шеңберді өзара гомотетиялы деп қарастыруға болады. Мұнда ұқсастық коэффициенті олардың радиустарының қатынасына тең. 5: Егер A1 нүктесі OA сәулесінде жатса, онда центрі O болатын және A – ны A1 нүктесіне бейнелейтін бір ғана гомотетия табылады 6: Әрбір ұқсастық түрлендіруін қозғалыс пен гомотетияны бірірен кейін бірін қолдану арқылы алуға болады. Мұнда ұқсастық түрлендіруі мен гомотетияның ұқсастық коэффициенттері бірдей болады. Тапсырма-1: Гомотетия коэффициентің табыңыз. Содан кейін түрлендірудің түрін және фигураларды қалай өзгертетінін (кішірейту және ұлғаю) анықтауға ұсыныңыз.
Тапсырма-2:
Салу алгоритмі.
Үшбұрыштың қабырғалары мен
бұрыштары
қалай
өзгерді?
|
Оқулық Ғаламтор материалдарынан Геометрия 7-9, Л.С.Атанасян, В.Ф.Бутузов, С.Б.Кадомцев |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Оқушымен жұмыс: №1. Суретте гомотетиялы фигуралар бейнеленген.
№2. Суретте фигуралар бейнеленген.
|
Оқу жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тест жұмысы
1.
ә) Гомотетия коэффициенті қандай?
A. а)
болады; ә)
B. а)
болады;
ә)
C. а)
болмайды;
ә) D. а) жауабы өзге.
2.
A.
B.
C.
D.
3.
A.
B.
C.
D. жауабы өзге
4.
A. 12 см B. 13 см C. 14 см D. 15 см
5.
A.
B.
C.
D.
6.
A. 13 см B. 14 см C. 15 см D. 16 см |
Геометрия - 9 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Абыханова Назерке МақсұтқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ "Гомотетия анықтамасы және қасиеттері" 9 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ "Гомотетия анықтамасы және қасиеттері" 9 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Оқушы: - - гомотетияның анықтамасын және оның қасиеттерін білу; - - гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелері мен түпбейнелерін салу; - - гомотетияны қолданып қарапайым есептер шығару.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






























