Сабақтың тақырыбы:
Гүл, онгың құрылысы мен маңызы. Гүлсерігі.
Тостағанша. Күлте. Гүлдің негізгі бөлімдері: аналығы жәнге
аталығы
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Нуржанова Гулхат Талгатовна
|
СЫНЫП: 6
|
Қатысқан оқушылар саны:
10
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
Тақырып бойынша ойларын айқын
айтады.
Жемістің түзілуі және
жемістердің түрлерін меңгереді.
|
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады
орындайды.Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Сұраққа жауап береді,
жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Гүл бөліктері. Гүл сағағы. Гүл табаны. Тостағанша
жапырақша. Күлте. Жай гүлсерікті. Қос гүлсерікті. Аталық. Аналық.
Дұрысгүл. Бұрысгүл.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе
қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,
кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
«Допты
лақтыру»,
«Ойлан, жұптас, бөліс»
әдісі, «Ыстық орындық», «шеңбердегі
доп әдісі», көрнекілік. Рефлексия.
|
Алдыңғы оқу
|
Қыс кезіндегі өсімдік
өркендері.
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау түрлері
|
Басталуы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Топтарға бөлу.
Заттар бойынша бөліну
Әр оқушы өзінің бір ұсақ затын мұғалімге
тапсырады, мәселен, қаламсап, дәптер, кілт, көзілдірік, т.б. Бұл
заттар портфельге салынып, әр партаға бес бестен ретсіз түрде
қойылады. Оқушылар өзінің заты қойылған парталарға отыруы
керек
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3
минут
«Жіптік құбыр» тренинг
Оқушыларға түзу қағаз беріледі. Оны екіге
бүктейміз. Арасын сваркалап жалғағанда ұзын құбыр шығу керек.
Шарикті жіберемін. Шарик құбыр бойымен жылжыйды..
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
«Допты
лақтыру» Мұғалім доп лақтырып сұрақ
қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын
қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға
береді.
ҚБ. Басбармақ
әдісі арқылы бірін –бірі
бағалайды
|
«Жіптік құбыр» тренинг, қағаздар,
шарик.
|
Жаңа білім
10 минут
|
Білу және
түсіну
Мен қазір сіздерге мәтін
оқимын. Ол мәтінде жасырылған сөз
бар.
Мұқият
тыңдаңыздар.
Гүлді өсімдіктердің жыныстық жолмен көбею мүшесі.
Ол сабақ не жанама бұтақ ұшында өседі. Одан жеміс пен тұқым дамиды.
Жабықтұқымды өсімдіктердің маңызды элементтерінің
бірі.
Ол не?
Гүл сөзін естігенде
ойларыңызға не келеді?
Қызығушылықты
ояту (2
мин).
Бейне таспадан гүлдер туралы
видео көрсетіледі
«Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты
өздігінен меңгеріп, постер қорғау.
І топ:
«Гүлдің
құрылысы»
ІІ топ:
«Гүлдің
маңызы»
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
арқылы
Жасыл
түс-түсіндім
Қызыл
түс-қиналдым
Сары түс- мүлдем
түсінбедім
|
Оқулық,
ресурс
|
Ортасы
10 минут
|
Қолдану
«Ыстық
орындық»
Әр топтан бір оқушы шығып, орындыққа отырып
сұраққа жауап береді
ҚБ. Қолпаштау. «От шашу»
әдісі
1 шапалақ –
қанағаттанамын
2 шапалақ – жақсы
3 шапалақ -
жарайсың
|
|
Аяқталуы
Сабақты бекіту
10 минут
|
Талдау«Шеңбердегі доп»
әдісі
Оқушылар шеңберлене отырып, бір-біріне кішкене
допты лақтырады. Доп қолына тиген оқушы жаңа білім туралы бір
сөйлем айтады.
|
Шеңберге отырғызу, доп.
|
Бағалау
5 минут
Үй тапсырмасы:
Кері байланыс
3 минут
|
Әр топқа бағалау парақшасы
үлестіріліп сол топтың көшбасшысы топ мүшелерін бағалайды
Қалыптастырушы бағалау сабақ бойы
жүреді.
Соңында мұғалім бағалайды.
Дұрыс жауапқа 5 балл.
Оқушының аты-жөні
|
«Допты
лақтыру»
|
«Ойлан –жұптас – бөліс» әдісі
|
«Ыстық
орындық»
|
«Шеңбердегі доп»
әдісі
|
Балл
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мазмұндау Кестені толтыру
Әр
оқушы стикерлерге сабақта алған әсерлерін білім кемесіне жазып
жапсырады.
|
Бағалау парақшасы
|