№3 Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі
Аты-жөні:Алиханова Асем Даулетбековна
Сыныбы: 4 «В»

Сабақтың тақырыбы: « Гүлдер». Т.Молдағалиев.
Мақсаты: Өлеңді мәнерлеп оқыта отырып, өлеңнің негізгі идеясын ашу.Т.Молдағалиевтің өмір баянымен таныстыру.
Міндеттері:1. Мәнерлеп, түсініп оқу
дағдысын қалыптастыру. Табиғаттағы гүлдердің әсемдігі, сұлулығы,
қажеттілігін түсіндіру.
2. Оқушылардың ой – өрісін, дүние танымын кеңейту. Тіл байлығын
арттырып, сөздік қорын молайту.
3. Топта бірлесіп жұмыс атқара отырып, ұйымшылдыққа, табиғатты
аялауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар өлеңді мәнерлеп, түсініп оқи алады.Автор туралы толық мәлімет алады. 2.Гүлдер туралы ой-өрісі кеңейіп, сөздік қоры молаяды. 3. Топта белсенділік көрсете алады.
Әдіс-тәсілдер: диалогты оқыту,
оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер,оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау.
Көрнекі құралдар: Т. Молдағалиев суреті, слайд,стикер,үлестірмелі
карточка, сандықша,А-4қағазы, түрлі-түсті
қарынлаштар.
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Ресурстар |
|
Психологиялық ахуал: |
1.Оқушылар стикерде жазылған «Көктем келді» Б.Бейсенованың әнін хормен орындата отырып, топқа бөлу. 2.Әр топ оқушылары өз топтарына ат қояды. 3.Өз тобының атын қорғайды. |
Оқушылар әнді музыкасымен орындайды. Топқа бөлініп отырады. 1топ-1шумақ 2топ-2шумақ 3топ-3шумақ Әр топ өз топтарына сай ат қояды. Мысалы: 1топ-Шуақты көктем. 2топ-Гүлдер тобы. 3топ-Бәйшешек тобы. |
Топқа бөлу |
Музыка , стикер, топтың аттары жазылған парақшалар |
|
Үй жұмысын сұрау: |
1.«Сиқырлы сандықша» оқыта үйрету ойыны арқылы қайталау жұмысын жүргізу. Үлестірме материалдан 5балл, 4балл,1балл көрсетілген карточкалар арқылы оқушының білімі бағаланады. «Сиқырлы сандықша» сұрақтармен толтырылады. Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып жауап беруі керек.(1-5 балдық жүйе бойынша бағаланады.) Сұрақтар: А). Наурыз С.Сейфуллин өлеңін жатқа оқы. Ә) М.Дулатовтың қандай өлеңін білесің? Б) Ш.Құдайбергенов кім? Ол туралы не білесің? және тағы басқа сұрақтар қойылады. Әрбір ойыншының ойын барысында алған жалпы ұпайын есептеп, соған сәкес І,ІІ,ІІІ орындарды анықтау. 2. «Автор орындығы» арқылы әрбір топтан 1 оқушы шығып, «Көңілді көктем» тақырыбында жазған шығармасын оқыту. |
1.Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып жауап береді..(1-5 балдық жүйе бойынша бағаланады.) Берілген сұрақтарға оқушылар толық, нақты жауап береді. 2. Әр топтан 1 оқушы шығып, үйден жазып келген шығармаларын «Автор орындығы»арқылы оқиды. |
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, |
Сандықша, Сұрақтар жазылған қима қағздар |
|
Мағынаны тану: |
1. Ой қозғау:
- Гүлсіз болса жер
мұнды, -Бүгін біз,Тұманбай Молдағалиев атамыздың «Гүлдер» өлеңімен танысамыз. 2.Автормен таныстыру.Слайд арқылы суретін көрсету. Тұманбай Молдағалиев — сыршыл лиризмді дамытқан ақын, Қазақстанның Халық жазушысы. 20. 03. 35ж Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы, “Жарсу” ауылында дүниеге келді. 1956 жылы Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірді. Өзінің шығармашылық еңбек жолын «Лениншіл жас» газеті мен «Пионер» журналынан бастайды. 1959 - 1970 жылдар аралығында“Пионер” журналында қызмет атқарады. 1970 - 1973 жылдар аралығында “Балдырған” журналының жауапты хатшысы болды. 1973 жылдан “Жазушы” баспасы жанындағы Балалар және жастар әдебиетінің бас редакциясы мен “Жалын” журналының бас редакторы қызметін атқарды. Тұманбай Молдағалиевтың өлең, поэмалары 40 - тан астам жинақ болып басылып шықты. 3. Оқулықпен жұмыс.Өлеңді мәнерлеп оқыту.Гүлдер туралы слайд көрсету.
4.Топпен
жұмыс.
Сергіту сәтін
өткізу. |
1.Әр топтың оқушылары өз ойларын айтады. 2.Слайдта жазылған өмірбаянды 1 оқушы дауыстап оқып шығады. 3.Өлеңді әр топтан 1 оқушы мәнерлеп оқып шығады. 1топ-Ұқсас сөздерді пайдаланып, гүл туралы бір шумақ өлең құрастыру.
2топ-.Өлеңде гүлге қатысты сөздерді
жаз. (Қызыл, көк, тербеледі, жайқалады) Кең жазық далада, |
Диалогты оқыту |
Слайд (автор туралы) Оқулық , Дәптер |
|
Сабақты қорытып, бекіту: |
Жаңа сабаққа байланысты әр топқа әр түрлі тапсырмалар беру. Топ оқушылары шеңбер құра отырып, әрбір оқушы А-4 қағазына гүлдің суретін салу. |
1топ-Гүлдер сөзіне «5жолды өлең» құрастырады. 2топ-Гүлге байланысты бірнеше мақал-мәтелдер жазады. 3топ- «Гүл-өмірдің сәні» тақырыбында шағын эссе жазады. Шеңбер құра отырып, әрбір оқушы өз қалауынша гүлдің суретін салады.«Біздің саябақ» деген атпен тақтаға салған суреттерін қыстырады. |
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, |
А-4 қағазы, түрлі-түсті қарындаш |
|
Бағалау: |
Оқушылардың жауаптарын топ мүшелері өз топтарын бағалайды. |
«Мен не білдім?» кестесін толтырады.
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
Қима қағазы «Мен не білдім?» |
|
Үйге: |
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2. «Менің сүйікті гүлім» шығарма жазу. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Гүлдер"
Ашық сабақ "Гүлдер"
№3 Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі
Аты-жөні:Алиханова Асем Даулетбековна
Сыныбы: 4 «В»

Сабақтың тақырыбы: « Гүлдер». Т.Молдағалиев.
Мақсаты: Өлеңді мәнерлеп оқыта отырып, өлеңнің негізгі идеясын ашу.Т.Молдағалиевтің өмір баянымен таныстыру.
Міндеттері:1. Мәнерлеп, түсініп оқу
дағдысын қалыптастыру. Табиғаттағы гүлдердің әсемдігі, сұлулығы,
қажеттілігін түсіндіру.
2. Оқушылардың ой – өрісін, дүние танымын кеңейту. Тіл байлығын
арттырып, сөздік қорын молайту.
3. Топта бірлесіп жұмыс атқара отырып, ұйымшылдыққа, табиғатты
аялауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: 1.Оқушылар өлеңді мәнерлеп, түсініп оқи алады.Автор туралы толық мәлімет алады. 2.Гүлдер туралы ой-өрісі кеңейіп, сөздік қоры молаяды. 3. Топта белсенділік көрсете алады.
Әдіс-тәсілдер: диалогты оқыту,
оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер,оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау.
Көрнекі құралдар: Т. Молдағалиев суреті, слайд,стикер,үлестірмелі
карточка, сандықша,А-4қағазы, түрлі-түсті
қарынлаштар.
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Ресурстар |
|
Психологиялық ахуал: |
1.Оқушылар стикерде жазылған «Көктем келді» Б.Бейсенованың әнін хормен орындата отырып, топқа бөлу. 2.Әр топ оқушылары өз топтарына ат қояды. 3.Өз тобының атын қорғайды. |
Оқушылар әнді музыкасымен орындайды. Топқа бөлініп отырады. 1топ-1шумақ 2топ-2шумақ 3топ-3шумақ Әр топ өз топтарына сай ат қояды. Мысалы: 1топ-Шуақты көктем. 2топ-Гүлдер тобы. 3топ-Бәйшешек тобы. |
Топқа бөлу |
Музыка , стикер, топтың аттары жазылған парақшалар |
|
Үй жұмысын сұрау: |
1.«Сиқырлы сандықша» оқыта үйрету ойыны арқылы қайталау жұмысын жүргізу. Үлестірме материалдан 5балл, 4балл,1балл көрсетілген карточкалар арқылы оқушының білімі бағаланады. «Сиқырлы сандықша» сұрақтармен толтырылады. Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып жауап беруі керек.(1-5 балдық жүйе бойынша бағаланады.) Сұрақтар: А). Наурыз С.Сейфуллин өлеңін жатқа оқы. Ә) М.Дулатовтың қандай өлеңін білесің? Б) Ш.Құдайбергенов кім? Ол туралы не білесің? және тағы басқа сұрақтар қойылады. Әрбір ойыншының ойын барысында алған жалпы ұпайын есептеп, соған сәкес І,ІІ,ІІІ орындарды анықтау. 2. «Автор орындығы» арқылы әрбір топтан 1 оқушы шығып, «Көңілді көктем» тақырыбында жазған шығармасын оқыту. |
1.Әрбір оқушы кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып жауап береді..(1-5 балдық жүйе бойынша бағаланады.) Берілген сұрақтарға оқушылар толық, нақты жауап береді. 2. Әр топтан 1 оқушы шығып, үйден жазып келген шығармаларын «Автор орындығы»арқылы оқиды. |
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, |
Сандықша, Сұрақтар жазылған қима қағздар |
|
Мағынаны тану: |
1. Ой қозғау:
- Гүлсіз болса жер
мұнды, -Бүгін біз,Тұманбай Молдағалиев атамыздың «Гүлдер» өлеңімен танысамыз. 2.Автормен таныстыру.Слайд арқылы суретін көрсету. Тұманбай Молдағалиев — сыршыл лиризмді дамытқан ақын, Қазақстанның Халық жазушысы. 20. 03. 35ж Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы, “Жарсу” ауылында дүниеге келді. 1956 жылы Қазақ мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірді. Өзінің шығармашылық еңбек жолын «Лениншіл жас» газеті мен «Пионер» журналынан бастайды. 1959 - 1970 жылдар аралығында“Пионер” журналында қызмет атқарады. 1970 - 1973 жылдар аралығында “Балдырған” журналының жауапты хатшысы болды. 1973 жылдан “Жазушы” баспасы жанындағы Балалар және жастар әдебиетінің бас редакциясы мен “Жалын” журналының бас редакторы қызметін атқарды. Тұманбай Молдағалиевтың өлең, поэмалары 40 - тан астам жинақ болып басылып шықты. 3. Оқулықпен жұмыс.Өлеңді мәнерлеп оқыту.Гүлдер туралы слайд көрсету.
4.Топпен
жұмыс.
Сергіту сәтін
өткізу. |
1.Әр топтың оқушылары өз ойларын айтады. 2.Слайдта жазылған өмірбаянды 1 оқушы дауыстап оқып шығады. 3.Өлеңді әр топтан 1 оқушы мәнерлеп оқып шығады. 1топ-Ұқсас сөздерді пайдаланып, гүл туралы бір шумақ өлең құрастыру.
2топ-.Өлеңде гүлге қатысты сөздерді
жаз. (Қызыл, көк, тербеледі, жайқалады) Кең жазық далада, |
Диалогты оқыту |
Слайд (автор туралы) Оқулық , Дәптер |
|
Сабақты қорытып, бекіту: |
Жаңа сабаққа байланысты әр топқа әр түрлі тапсырмалар беру. Топ оқушылары шеңбер құра отырып, әрбір оқушы А-4 қағазына гүлдің суретін салу. |
1топ-Гүлдер сөзіне «5жолды өлең» құрастырады. 2топ-Гүлге байланысты бірнеше мақал-мәтелдер жазады. 3топ- «Гүл-өмірдің сәні» тақырыбында шағын эссе жазады. Шеңбер құра отырып, әрбір оқушы өз қалауынша гүлдің суретін салады.«Біздің саябақ» деген атпен тақтаға салған суреттерін қыстырады. |
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, |
А-4 қағазы, түрлі-түсті қарындаш |
|
Бағалау: |
Оқушылардың жауаптарын топ мүшелері өз топтарын бағалайды. |
«Мен не білдім?» кестесін толтырады.
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
Қима қағазы «Мен не білдім?» |
|
Үйге: |
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2. «Менің сүйікті гүлім» шығарма жазу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














