|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар ғұндардың әскери өнерин сипаттай алады. Көпшілік оқушылар үшін: Ғұндардың көрші мемелекеттермен қарым-қатынасын анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Біз бүгінгі сабағымызды ұлы қытай қорғанының арасында қандай байланыс бар? Қызықты сұраққа жауап ала отырып ғұндардың көрші елдерменқарым-қатынасын анықтайтың боламыз. Сабағымызды жақсы түсіну үшін сіздерді бейнежазбаға мұқият назар аударыныздар. Бейнежазба ұсылынады Оқушылар бейнежазбада не байқадыңдар? (Осы арқылы жаңа оқу мақсатын ашамыз) Топқа бөлу. 3 топқа бөлеміз 1-топ: Сол қанатты 2-топ: Оң қанатты 3-топ: Орталық қанатты |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||
|
Жаңа сабақ |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. 1 –топ: Ғұндардың әскери құрлымы. 2- топ: Ғұндардың әскери өнері. 3-топ: Ғұндардың қытаймен қарым-қатынасы. Оқушылар топта ақылдаса отырып, талқылап постерге түсіреді талдау жасайды. Әр топтын бақылаушысы соңында бақылау парағын жүргізеді. № 2 тапсырма. «Топтастыру» әдісі Жұптық жұмыс 1 -топ: Кім? Не? Неге? Қайда? Қашан? Сөздерінен басталатын сұрақтарға жауап беретін сөйлем құрастыру. 2-топ: Ғұндардың ру башыларын ретімен дұрыс орналастыр. 3-топ: Берілген қару жарақтардың арасында ғұндардың қолданған қару түрлерін белгіле. Әр топ берілген жұмыс парағына орындайды.
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. Суретте бейнеленген ежелгі заманның бірегей құрылысы қалай пайда болғанын еске түсіріп, әңгіме құрастырады.
№4 тапсырма. «Кім жылдам» ойынын ойнайық. Ол үшін қойған сұрақтарға жылдам жауап берейік. 1. Ғұндардың әскерей құрлымында шаньюйден кейінгі жоғары лауазым? Түменбасы 2.Ақсақалдар кеңесі бір жылда неше рет өткізілді? 3 рет 3.Қытай мемлекеті Ұлы Қытай қорғанын не үшін салды? Ғұндардан қорғану үшін 4.Хан императоры Гао-Цзу еріксіз бас иіп, бейбітшілігі туралы келісім жасауға мәжбір еткен ғұн билеушісі? Мөде 5. Ғұндар мен Қытай ел арасында соғыс қимылдары қанша жылға соқылды? 300 жылға
|
Мәтінмен жұмыс
Дескрипторлар: - Ұлы Қытай қорғаны жайлы негізгі ақпараттарды анықтайды; - Мөде шанью туралы мәліметтер жинақтайды; - Ғұндар көршілермен қарым-қатынасына талдау жасайды; Дескрипторлар: -Ғұндардың көрші мемлекет терге басқын шылық борықтарын анықтайды; - Ғұндармен Ұлы Қытай қорғаны салынуы арасындағы байланысын сипаттайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсы ныс» |
Оқулық, Қазақстан тарихы 5-сынып. Жоба. Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзұмова, А.М.Марқабааева
|
||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс «БББ» кестесін толтыр
Үй тапсырмасы Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастар
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
№4 тапсырма «Кім жылдам» ойынын ойнайық. Ол үшін қойған сұрақтарға жылдам жауап берейік.
1. Ғұндардың әскерей құрлымында шаньюйден кейінгі жоғары лауазым? Түменбасы
2.Ақсақалдар кеңесі бір жылда неше рет өткізілді? 3 рет
3.Қытай мемлекеті Ұлы Қытай қорғанын не үшін салды? Ғұндардан қорғану үшін
4.Хан императоры Гао-Цзу еріксіз бас иіп, бейбітшілігі туралы келісім жасауға мәжбір еткен ғұн билеушісі? Мөде
5. Ғұндар мен Қытай ел арасында соғыс қимылдары қанша жылға соқылды? 300 жылға
6. Жауларының зәресін алып, аттарын үркітетен ғұн қаруы қандай? Ысқырғыш жебе
7.Ғұндар кімдерді құл ретінде ұстады? Соғыс тұтқындарын
8. Ұлы Қытай қорғанының биіктігі қанша метрді құрайды? 10 метр
Жұмыс парағының жауаптары
1 -топ: Кім? Не? Неге? Қайда? Қашан? Сөздерінен басталатын сұрақтарға жауап беретін сөйлем құрастыру.
Кім? – Қытай императоры.
Не? – Ұлы Қытай қорғаны.
Неге? – Ғұндардан қорғану үшін
Қайда? – Қытайда
Қашан? – ІІІ ғасырда
Жұмыс парағы
1 -топ: Кім? Не? Неге? Қайда? Қашан? Сөздерінен басталатын сұрақтарға жауап беретін сөйлем құрастыру.
Кім? –
Не? –
Неге? –
Қайда? –
Қашан? –
Бағалау парағы:
|
№ |
Аты-жөні |
№1 тапсырма 3 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
№3 тапсырма 2 балл |
№4 тапсырма 2 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы:
|
№ |
Аты-жөні |
№1 тапсырма 3 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
№3 тапсырма 2 балл |
№4 тапсырма 2 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы:
|
№ |
Аты-жөні |
№1 тапсырма 3 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
№3 тапсырма 2 балл |
№4 тапсырма 2 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1-топ: Сол қанатты
2-топ: Оң қанатты
3-топ: Орталық қанатты
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9.4. Қазақстан Республикасының дамуы ( 1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
15.04.2024 |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.2.1. Қазіргі кезбдегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Берілген бөлім Тәуелсіз Қазақстанның 1997 жылдан бүгінгі күнге дейінгі саяси-экономикалық, әлеуметтік дамуының негізгі бағыттарын сипаттау. -ҚР–ның қазіргі әлеуметтік жағдайына талдау жүргізу, баға беру және мәселелердің шешу жолдарын ұсыну. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату.Сынып оқушыларына түрлі геометриялық фигуралар ұсыну арқылы оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. Ой шақыру
-Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критрийлері айқындалады. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 |
||
|
Жаңа білім |
мәтінмен жұмыс. Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы Оқушылар Тәуелсіздік алғаннан кейін әлеуметтік жағдайға кері әсер еткен 2 саяси және 2 экономикалық факторды анықтайды. 1саяси фактор.............................................. 2саяси фактор............................................... 1экон. фактор........................................................ 2экон. фактор.................................................. -мәтінмен жұмыс. Жұмыссыздық мәселесін шешу Оқушылар: 1.Ауылдық жерлерде жұмыссыздық көбеюінің 1 себебі мен 2 салдарларын жазады. себеп...................................................... 1-салдар................................................. 2-салдар........................................................ ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. 2.Жұмыссыздық мәселесін шешуге арналған мемлекеттік бағдарламаларды көрсетеді................... 3.Ойды жалғастырады. «Жұмыссыздық деңгейі 2001 жылғы 12,8 %-дан 2010 жылдың соңында 5,5 % төмендеді». Себебі................... -мәтінмен жұмыс.Зейнетақымен қамтамасыз ету. ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Ж/Ж. 1-бейне-ресурс. Қолжетімді баспана Оқушылар жұпта «Қолжетімді баспана-2020» бағдарламасының маңызыдылығына баға береді. Ж/Ж.2-бейне-ресурс.Отандық денсаулық сақтау жүйесі. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі |
Оқушылар зейнетақы бойынша туындаған мәселелрді анықтап, зейне тақыны реформалаудың жетістігін бағалайды. Оқушылар: ауылдық жерлерде жұмыссыз дық көбеюінің себебі мен салдарларын жазады Оқушылар жұпта қазіргі таңдағы денсаулық сақтау саласындағы жетістіктер мен кемшілік терді анықтап, туындаған мәселе лердің шешу жолдарын ұсынады. |
Барлық тапсырмаларды орындап болған соң, мұғалім сабақты бекітіп, пысықтау үшін оқушылардың бір-бірінің жұмыстарына өзара бағалау ұйымдастырады Дескриптор: Тәуелсіздік алғаннан кейін әлеуметтік жағдайға кері әсер еткен 2 саяси және2 экономикалық факторды анықтайды. «Қолжетімді баспана-2020» бағдарламасының маңызыдылығына баға береді. |
Б.Аяған, Х.М. Абжанов, Д.А.Махат Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы. Раритет. 2010 Қазақстан тарихы. Алматы. Атамұра. 2010ж. 4 том. «Қолжетімді баспана» Бейне-ресурс https://www.youtube.com/watch?v=bKq9PH0ZYCE «Отандық денсаулық сақтау жүйесі» |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы Кері байланыс Менің ойымша, Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қазіргі кезде: 1. Нашар. Мәселелер бар. Олар шешілмей жатыр. Себебі............... 2. Орташа. Мәселелер бар, бірақ та олар шешіліп жатыр. Мысалы,................ 3. Жақсы. Мәселелер жоқ. Оны мынадан көруге болады...... |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка А4, конспект |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және
экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешуде ғылымның маңыздылығы туралы қорытынды жасау; постиндустриалды қоғамның негізгі экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін талдау; себеп-салдар байланыстарын талдау арқылы жалпы заңдылықтарды анықтау;зерттелген материал бойынша дәлелді қорытынды жасау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қызығушылықты ояту
-АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай? Мұғалім сабақтың тақырыбымен, жетістік критерийлерімен және мақсаттарымен таныстырады. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
слайдтар Таратпа материал |
||
|
Жаңа білім |
«Түсін,талда,жеткіз»-мәтінмен жұмыс Ғылым-бұл табиғи әлемді зерттеуге бағытталған және дәлелдерге негізделген рухани мәдениеттің бір түрі. Анықтама:олардың жетістіктері бойынша, жаратылыстану ғылымдары гуманитарлық ғылымдардан әлдеқайда жоғары болып көрінеді. Өзінің тарихында жаратылыстану-Білім және оған негізделген техника шын мәнінде фантастикалық нәтижелерге қол жеткізді: қарабайыр құралдардан ғарыштық ұшуларға және жасанды интеллект құруға дейін. Адам мен қоғамды түсінуге байланысты сұрақтар осы уақытқа дейін жауапсыз қалады. Біз табиғат туралы өзімізге қарағанда мың есе көп білеміз. ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады. Сыныпқа сұрақ: Бүгінгі таңда ғылым адамзат өмірін өзгертті деп айтуға бола ма? Анықтама: бүгінгі таңда ғылым адамзаттың және оның айналасындағы табиғаттың өмірін түбегейлі өзгертті деп айтуға болады. Қазіргі әлемнің қандай техникалық артықшылықтары біздің өмірімізді жеңілдетеді? Факт №1. Қазір біз ғылыми-техникалық жетістіктердің адамның күнделікті өміріне күрт әсерін көріп отырмыз. Бүгінгі таңда ғылым адамзат өмірін өзгертті деп айтуға бола ма? Факт №2. Өркениеттің бақылаусыз дамуы, адамның табиғатқа варварлық қатынасы жер бетінде өркениетке әсер етпейтін бірде-бір оқшау бұрыш, бірде-бір өсімдік, жануар, су тамшысы, табиғи таза тазалықта қалған тамақ қалмауына әкелді. ХХІ ғасырда адамзат жаһандық деп аталатын маңызды мәселелерді шешу қажеттілігіне тап болды. Факт №3. Глобалистика пәні адамзаттың өміріне қауіп төндіретін және жоюды қажет ететін процестердің жиынтығы ретінде, сондай-ақ әмбебап эволюция процесінің құрамдас бөлігі ретінде анықталады ЕББҚ оқушы көмекші карточкалар арқылы қысқа,нақты жауапты қажет ететін сұрақтарға жазбаша жауап береді. |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жүргізеді Адам мен қоғамды түсінуге байланысты сұрақтарға талдау жасайды; Оқушылар ХХІ ғасырда адамзат жаһандық деп аталатын маңызды мәселелерді талқылайды; |
Дескриптор жаратылыстану ғылымдары мен гуманитарлық ғылымдарды салыстырады; Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. ғылыми-техникалық жетістіктерін анықтайды; Дескриптор: ХХІ ғасырда адамзат жаһандық деп аталатын маңызды мәселелерге талдау жасайды; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі |
Презентация слайд №1-8 История компьютерной технологии http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-history-of-computer-technology/3736.html Обнаружение жертв землетрясений |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай? Кері байланыс 1. Сабақта сізге не ұнады? 2. Сабақта не ұнамады? 3. Сіз көбірек нені білгіңіз келеді? 4. Сабақта ең көп ақпарат қандай болды? 5. Сіз немен келіспейсіз? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийле рімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка А4, конспект |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Байқоңыр ғарыш айлағының оның жаратылуының саяси, әлеуметтік және экологиялық салдарын анықтай отырып, әлемдік ғылымның дамуындағы маңыздылығын бағалау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
БЫМ-мен жұмыс: оқушыларғаБайқоңыркосмодромынанзымырандардыұшырутарихындағыекінегізгізымырантуралыақпараттантұратынбейненікөрсетіңіз. Көріпболғаннанкейін, оқушылардансабаққаарналғанзерттеусұрағынтұжырымдауынсұраңыз. Қажетболса, қосымшасұрақтарқойыңыз. Соданкейінмұғалімсабақтыңтақырыбынатаңыз. Оқушылармен оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Бейнесілтемесі: Байқоңырғарышайлағы. https://www.youtube.com/watch?v=4ypv7-VAIfA |
||
|
Жаңа білім |
«Ойлан,жұптас,жеткіз»-мәтінмен жұмыс Байқоңыр ғарыш айлағы -
әлемдегі алғашқы және ең үлкен жұмыс істейтін ғарыш айлағы. 4 қазан 1957 жыл - ғарыш дәуірінің басталуы, әлемдегі алғашқы жасанды Жер серігі ПС-1 ұшырылымы. 12 сәуір 1961 жылы - адамның алғашқы ғарышқа ұшу күні. (Ю.А.Гагарин) 16 маусым 1963 ж. - Восток-6 ұшырылды, оған ғарышкер-әйел В.В.Терешкованың әлемдегі алғашқы ұшуы орындалды. 1991 жылы 2 қазанда «Мир» орбиталық кешеніне (OR) қонаққа барған экспедицияның ғарышкер-зерттеушісі, алғашқы қазақ ғарышкері Тоқтар Әубәкіровтің ұшуы болды. ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; «Анықта» Байқоңыр космодромын құру салдары туралы карталардың мазмұнын оқыңыз. Саяси, әлеуметтік және экологиялық болып тағайындаңыз. Топтық жұмысты аяқтағаннан кейін, өзара бағалауды ұйымдастырыңыз. Келесі кезекте оқулардан Байқоңыр ғарыш айлағының әлемдік ғылымның дамуындағы маңызы туралы өз пікірлерін айтуын сұраңыз. Тапсырма:Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай? Лауазымы. Менің ойымша ... Лауазымды түсіндіру. Себебі… Мысалдар. Мен оны мысалдармен дәлелдей аламын ... Салдары. Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, мен ... ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. «Авторлық орындық» әдісі арқылы оқушылардың жеке қойылымдарын ұйымдастырыңыз. |
Оқушылар Байқоңыр космодромы тарихындағы негізгі фактілерді келтіреді Оқушылардан тапсырма дескрипторлары негізінде бір-бірімен кері байланыс орнатады Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Жеке оқушыларды сарапшы ретінде әрекет етуін |
Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. Бағалаукритерийлері Байқоңырғарышайлағынқұрусалдарынсаяси, әлеуметтікжәнеэкологиялықболыпбөледі. Дескрипторлар: 2-3 саясисалдарынанықтайды 2-3 әлеуметтіксалдарынанықтайды Қоршағанортаға 2-3 әсердіанықтайд Бағалаукритерийлері Байқоңырғарышайлағыныңәлемдікғылымныңдамуындағымаңызытуралытұжырымжасайды Дескрипторлар: Нақтыұстанымынбілдіреді. Қызметтіңтүсіндірмесінұсынады. Кем дегенде 2 мысалкелтіреді. Дәлелдіқорытындыжасайды |
Тақырыптық мәтендер Кесте Таратпа материалдар |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде? ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Кері байланыс Мен сабақтыңмақсатынажеттім, өйткені ... Мен сабақмақсатынажетпегенмын, өйткені ... |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка А4, конспект |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
10-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады? |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына
ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих
контекстінде өзіндік баға беру; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына қосқан үлесін бағалау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Тақырыпты анықтау Квентин Тарантино, Джеймс Кэмерон, Стивен Спилберг сияқты әйгілі фильмнің жарнамалық трейлерін көруПроведите опрос в классе -Біздің заманымыздың ең маңызды (5-тен аспайтын) фильмдерін көрсетіңіз. Неліктен? -Осы фильмдердің режиссерлерін көрсетіңіз. -Осы фильмдердің қайсысы сізге әсер етті? Комитетке кіргендерін елестетуді сұраңыз. |
Оқушылардан кинодағы ХХ ғасырдағы қоғамның дамуына әсер еткен ең танымал мәдени қайраткерлердің жоғарғы тізімін анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Презентация https://www.youtube.com/watch?v=pcCQgkgg0jc |
||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мағынаны тану Олар қазіргі заманның ең ықпалды режиссерлерін анықтайтын өлшемдерді келісіп, жасауы керек. . Олар оның үш-бес фильмін анықтайды, олар келесі критерийлер бойынша маңызды деп санайды, мысалы: -- Көптеген адамдарға үлкен әсер еткен Фильмдер - Ең танымал және танымал фильмдер - Өнер әлемін өзгерткен Фильмдер - Әлемді қабылдау тәсілін өзгерткен Фильмдер. - Автордың философиясын терең бейнелейтін Фильмдер. ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Үздіксіздікті қадағалау үшін оқушыларды түсіндіру кезінде кестені толтыруын сұраңыз
ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. |
Оқушылар тақырыптық мәтінмен жұмыс жасайды;
Оқушылар ХХ ғасырдың аяғы мен ХХІ ғасырдың басындағы ірі режиссерлердің бірін таңдап, оның әлемдік киноға қосқан үлесі туралы презентация дайындайды ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.
|
Дескриптор ХХғасырдағыбейнелеуөнерініңнегізгітенденцияларыменолардыңөкілдеріндұрысанықтайды ХХғасырдыңнегізгіфилософиялықбағыттарындұрысанықтайды ХХғасырдағымәдениетқайраткерлерінің (суретшілерменфилософтардың) адамзаттыңруханидамуынатигізгенәсеріндұрысатайды (кемдегенде 3).
Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды.
|
Таймс мәліметтері бойынша XX ғасырдың 200 үздік суретшілері, мүсіншілері, фотографтары, бейне және инсталляциялық суретшілері http://artscenetoday.com/artist_resources/times-top-200-artists/ |
||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады? Кері байланыс «ҚҚҚ» тәсілімен қортындылайым. Қ – Сабақтың қай жері құнды болды? Қ -Сабақтың қай тұстары қызықты болды? Қ -Сабақтың қай тұстары қиын болды?
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпарат тық карточка
А4, конспект
|
||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
10-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау;9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәдениет", "бұқаралық мәдениет" ұғымдарын түсіндіру, оның өзіне тән ерекшеліктерін, таралу себептерін атау; ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХІ ғасырдың басындағы қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсерін бағалау, қоғамдық сананы қалыптастырудағы бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау; Зерттелген материал бойыншақорытындыжасау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ой салу
Слайд қоғам дамуының қай саласын көрсетеді? Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?
|
Бөлім: |
5.4.Ғұндар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары. Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар ғұндардың әскери өнерин сипаттай алады. Көпшілік оқушылар үшін: Ғұндардың көрші мемелекеттермен қарым-қатынасын анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Біз бүгінгі сабағымызды ұлы қытай қорғанының арасында қандай байланыс бар? Қызықты сұраққа жауап ала отырып ғұндардың көрші елдерменқарым-қатынасын анықтайтың боламыз. Сабағымызды жақсы түсіну үшін сіздерді бейнежазбаға мұқият назар аударыныздар. Бейнежазба ұсылынады Оқушылар бейнежазбада не байқадыңдар? (Осы арқылы жаңа оқу мақсатын ашамыз) Топқа бөлу. 3 топқа бөлеміз 1-топ: Сол қанатты 2-топ: Оң қанатты 3-топ: Орталық қанатты |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||
|
Жаңа сабақ |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. 1 –топ: Ғұндардың әскери құрлымы. 2- топ: Ғұндардың әскери өнері. 3-топ: Ғұндардың қытаймен қарым-қатынасы. Оқушылар топта ақылдаса отырып, талқылап постерге түсіреді талдау жасайды. Әр топтын бақылаушысы соңында бақылау парағын жүргізеді. № 2 тапсырма. «Топтастыру» әдісі Жұптық жұмыс 1 -топ: Кім? Не? Неге? Қайда? Қашан? Сөздерінен басталатын сұрақтарға жауап беретін сөйлем құрастыру. 2-топ: Ғұндардың ру башыларын ретімен дұрыс орналастыр. 3-топ: Берілген қару жарақтардың арасында ғұндардың қолданған қару түрлерін белгіле. Әр топ берілген жұмыс парағына орындайды.
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. Суретте бейнеленген ежелгі заманның бірегей құрылысы қалай пайда болғанын еске түсіріп, әңгіме құрастырады.
№4 тапсырма. «Кім жылдам» ойынын ойнайық. Ол үшін қойған сұрақтарға жылдам жауап берейік. 1. Ғұндардың әскерей құрлымында шаньюйден кейінгі жоғары лауазым? Түменбасы 2.Ақсақалдар кеңесі бір жылда неше рет өткізілді? 3 рет 3.Қытай мемлекеті Ұлы Қытай қорғанын не үшін салды? Ғұндардан қорғану үшін 4.Хан императоры Гао-Цзу еріксіз бас иіп, бейбітшілігі туралы келісім жасауға мәжбір еткен ғұн билеушісі? Мөде 5. Ғұндар мен Қытай ел арасында соғыс қимылдары қанша жылға соқылды? 300 жылға
|
Мәтінмен жұмыс
Дескрипторлар: - Ұлы Қытай қорғаны жайлы негізгі ақпараттарды анықтайды; - Мөде шанью туралы мәліметтер жинақтайды; - Ғұндар көршілермен қарым-қатынасына талдау жасайды; Дескрипторлар: -Ғұндардың көрші мемлекет терге басқын шылық борықтарын анықтайды; - Ғұндармен Ұлы Қытай қорғаны салынуы арасындағы байланысын сипаттайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсы ныс» |
Оқулық, Қазақстан тарихы 5-сынып. Жоба. Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзұмова, А.М.Марқабааева
|
||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс «БББ» кестесін толтыр
Үй тапсырмасы Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастар
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
№4 тапсырма «Кім жылдам» ойынын ойнайық. Ол үшін қойған сұрақтарға жылдам жауап берейік.
1. Ғұндардың әскерей құрлымында шаньюйден кейінгі жоғары лауазым? Түменбасы
2.Ақсақалдар кеңесі бір жылда неше рет өткізілді? 3 рет
3.Қытай мемлекеті Ұлы Қытай қорғанын не үшін салды? Ғұндардан қорғану үшін
4.Хан императоры Гао-Цзу еріксіз бас иіп, бейбітшілігі туралы келісім жасауға мәжбір еткен ғұн билеушісі? Мөде
5. Ғұндар мен Қытай ел арасында соғыс қимылдары қанша жылға соқылды? 300 жылға
6. Жауларының зәресін алып, аттарын үркітетен ғұн қаруы қандай? Ысқырғыш жебе
7.Ғұндар кімдерді құл ретінде ұстады? Соғыс тұтқындарын
8. Ұлы Қытай қорғанының биіктігі қанша метрді құрайды? 10 метр
Жұмыс парағының жауаптары
1 -топ: Кім? Не? Неге? Қайда? Қашан? Сөздерінен басталатын сұрақтарға жауап беретін сөйлем құрастыру.
Кім? – Қытай императоры.
Не? – Ұлы Қытай қорғаны.
Неге? – Ғұндардан қорғану үшін
Қайда? – Қытайда
Қашан? – ІІІ ғасырда
Жұмыс парағы
1 -топ: Кім? Не? Неге? Қайда? Қашан? Сөздерінен басталатын сұрақтарға жауап беретін сөйлем құрастыру.
Кім? –
Не? –
Неге? –
Қайда? –
Қашан? –
Бағалау парағы:
|
№ |
Аты-жөні |
№1 тапсырма 3 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
№3 тапсырма 2 балл |
№4 тапсырма 2 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы:
|
№ |
Аты-жөні |
№1 тапсырма 3 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
№3 тапсырма 2 балл |
№4 тапсырма 2 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы:
|
№ |
Аты-жөні |
№1 тапсырма 3 балл |
№2 тапсырма 3 балл |
№3 тапсырма 2 балл |
№4 тапсырма 2 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1-топ: Сол қанатты
2-топ: Оң қанатты
3-топ: Орталық қанатты
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9.4. Қазақстан Республикасының дамуы ( 1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
15.04.2024 |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.2.1. Қазіргі кезбдегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Берілген бөлім Тәуелсіз Қазақстанның 1997 жылдан бүгінгі күнге дейінгі саяси-экономикалық, әлеуметтік дамуының негізгі бағыттарын сипаттау. -ҚР–ның қазіргі әлеуметтік жағдайына талдау жүргізу, баға беру және мәселелердің шешу жолдарын ұсыну. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату.Сынып оқушыларына түрлі геометриялық фигуралар ұсыну арқылы оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. Ой шақыру
-Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критрийлері айқындалады. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 |
||
|
Жаңа білім |
мәтінмен жұмыс. Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы Оқушылар Тәуелсіздік алғаннан кейін әлеуметтік жағдайға кері әсер еткен 2 саяси және 2 экономикалық факторды анықтайды. 1саяси фактор.............................................. 2саяси фактор............................................... 1экон. фактор........................................................ 2экон. фактор.................................................. -мәтінмен жұмыс. Жұмыссыздық мәселесін шешу Оқушылар: 1.Ауылдық жерлерде жұмыссыздық көбеюінің 1 себебі мен 2 салдарларын жазады. себеп...................................................... 1-салдар................................................. 2-салдар........................................................ ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. 2.Жұмыссыздық мәселесін шешуге арналған мемлекеттік бағдарламаларды көрсетеді................... 3.Ойды жалғастырады. «Жұмыссыздық деңгейі 2001 жылғы 12,8 %-дан 2010 жылдың соңында 5,5 % төмендеді». Себебі................... -мәтінмен жұмыс.Зейнетақымен қамтамасыз ету. ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Ж/Ж. 1-бейне-ресурс. Қолжетімді баспана Оқушылар жұпта «Қолжетімді баспана-2020» бағдарламасының маңызыдылығына баға береді. Ж/Ж.2-бейне-ресурс.Отандық денсаулық сақтау жүйесі. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі |
Оқушылар зейнетақы бойынша туындаған мәселелрді анықтап, зейне тақыны реформалаудың жетістігін бағалайды. Оқушылар: ауылдық жерлерде жұмыссыз дық көбеюінің себебі мен салдарларын жазады Оқушылар жұпта қазіргі таңдағы денсаулық сақтау саласындағы жетістіктер мен кемшілік терді анықтап, туындаған мәселе лердің шешу жолдарын ұсынады. |
Барлық тапсырмаларды орындап болған соң, мұғалім сабақты бекітіп, пысықтау үшін оқушылардың бір-бірінің жұмыстарына өзара бағалау ұйымдастырады Дескриптор: Тәуелсіздік алғаннан кейін әлеуметтік жағдайға кері әсер еткен 2 саяси және2 экономикалық факторды анықтайды. «Қолжетімді баспана-2020» бағдарламасының маңызыдылығына баға береді. |
Б.Аяған, Х.М. Абжанов, Д.А.Махат Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы. Раритет. 2010 Қазақстан тарихы. Алматы. Атамұра. 2010ж. 4 том. «Қолжетімді баспана» Бейне-ресурс https://www.youtube.com/watch?v=bKq9PH0ZYCE «Отандық денсаулық сақтау жүйесі» |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы Кері байланыс Менің ойымша, Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қазіргі кезде: 1. Нашар. Мәселелер бар. Олар шешілмей жатыр. Себебі............... 2. Орташа. Мәселелер бар, бірақ та олар шешіліп жатыр. Мысалы,................ 3. Жақсы. Мәселелер жоқ. Оны мынадан көруге болады...... |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка А4, конспект |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және
экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешуде ғылымның маңыздылығы туралы қорытынды жасау; постиндустриалды қоғамның негізгі экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін талдау; себеп-салдар байланыстарын талдау арқылы жалпы заңдылықтарды анықтау;зерттелген материал бойынша дәлелді қорытынды жасау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қызығушылықты ояту
-АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай? Мұғалім сабақтың тақырыбымен, жетістік критерийлерімен және мақсаттарымен таныстырады. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
слайдтар Таратпа материал |
||
|
Жаңа білім |
«Түсін,талда,жеткіз»-мәтінмен жұмыс Ғылым-бұл табиғи әлемді зерттеуге бағытталған және дәлелдерге негізделген рухани мәдениеттің бір түрі. Анықтама:олардың жетістіктері бойынша, жаратылыстану ғылымдары гуманитарлық ғылымдардан әлдеқайда жоғары болып көрінеді. Өзінің тарихында жаратылыстану-Білім және оған негізделген техника шын мәнінде фантастикалық нәтижелерге қол жеткізді: қарабайыр құралдардан ғарыштық ұшуларға және жасанды интеллект құруға дейін. Адам мен қоғамды түсінуге байланысты сұрақтар осы уақытқа дейін жауапсыз қалады. Біз табиғат туралы өзімізге қарағанда мың есе көп білеміз. ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады. Сыныпқа сұрақ: Бүгінгі таңда ғылым адамзат өмірін өзгертті деп айтуға бола ма? Анықтама: бүгінгі таңда ғылым адамзаттың және оның айналасындағы табиғаттың өмірін түбегейлі өзгертті деп айтуға болады. Қазіргі әлемнің қандай техникалық артықшылықтары біздің өмірімізді жеңілдетеді? Факт №1. Қазір біз ғылыми-техникалық жетістіктердің адамның күнделікті өміріне күрт әсерін көріп отырмыз. Бүгінгі таңда ғылым адамзат өмірін өзгертті деп айтуға бола ма? Факт №2. Өркениеттің бақылаусыз дамуы, адамның табиғатқа варварлық қатынасы жер бетінде өркениетке әсер етпейтін бірде-бір оқшау бұрыш, бірде-бір өсімдік, жануар, су тамшысы, табиғи таза тазалықта қалған тамақ қалмауына әкелді. ХХІ ғасырда адамзат жаһандық деп аталатын маңызды мәселелерді шешу қажеттілігіне тап болды. Факт №3. Глобалистика пәні адамзаттың өміріне қауіп төндіретін және жоюды қажет ететін процестердің жиынтығы ретінде, сондай-ақ әмбебап эволюция процесінің құрамдас бөлігі ретінде анықталады ЕББҚ оқушы көмекші карточкалар арқылы қысқа,нақты жауапты қажет ететін сұрақтарға жазбаша жауап береді. |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жүргізеді Адам мен қоғамды түсінуге байланысты сұрақтарға талдау жасайды; Оқушылар ХХІ ғасырда адамзат жаһандық деп аталатын маңызды мәселелерді талқылайды; |
Дескриптор жаратылыстану ғылымдары мен гуманитарлық ғылымдарды салыстырады; Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. ғылыми-техникалық жетістіктерін анықтайды; Дескриптор: ХХІ ғасырда адамзат жаһандық деп аталатын маңызды мәселелерге талдау жасайды; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі |
Презентация слайд №1-8 История компьютерной технологии http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-history-of-computer-technology/3736.html Обнаружение жертв землетрясений |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай? Кері байланыс 1. Сабақта сізге не ұнады? 2. Сабақта не ұнамады? 3. Сіз көбірек нені білгіңіз келеді? 4. Сабақта ең көп ақпарат қандай болды? 5. Сіз немен келіспейсіз? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийле рімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка А4, конспект |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Байқоңыр ғарыш айлағының оның жаратылуының саяси, әлеуметтік және экологиялық салдарын анықтай отырып, әлемдік ғылымның дамуындағы маңыздылығын бағалау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
БЫМ-мен жұмыс: оқушыларғаБайқоңыркосмодромынанзымырандардыұшырутарихындағыекінегізгізымырантуралыақпараттантұратынбейненікөрсетіңіз. Көріпболғаннанкейін, оқушылардансабаққаарналғанзерттеусұрағынтұжырымдауынсұраңыз. Қажетболса, қосымшасұрақтарқойыңыз. Соданкейінмұғалімсабақтыңтақырыбынатаңыз. Оқушылармен оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Бейнесілтемесі: Байқоңырғарышайлағы. https://www.youtube.com/watch?v=4ypv7-VAIfA |
||
|
Жаңа білім |
«Ойлан,жұптас,жеткіз»-мәтінмен жұмыс Байқоңыр ғарыш айлағы -
әлемдегі алғашқы және ең үлкен жұмыс істейтін ғарыш айлағы. 4 қазан 1957 жыл - ғарыш дәуірінің басталуы, әлемдегі алғашқы жасанды Жер серігі ПС-1 ұшырылымы. 12 сәуір 1961 жылы - адамның алғашқы ғарышқа ұшу күні. (Ю.А.Гагарин) 16 маусым 1963 ж. - Восток-6 ұшырылды, оған ғарышкер-әйел В.В.Терешкованың әлемдегі алғашқы ұшуы орындалды. 1991 жылы 2 қазанда «Мир» орбиталық кешеніне (OR) қонаққа барған экспедицияның ғарышкер-зерттеушісі, алғашқы қазақ ғарышкері Тоқтар Әубәкіровтің ұшуы болды. ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; «Анықта» Байқоңыр космодромын құру салдары туралы карталардың мазмұнын оқыңыз. Саяси, әлеуметтік және экологиялық болып тағайындаңыз. Топтық жұмысты аяқтағаннан кейін, өзара бағалауды ұйымдастырыңыз. Келесі кезекте оқулардан Байқоңыр ғарыш айлағының әлемдік ғылымның дамуындағы маңызы туралы өз пікірлерін айтуын сұраңыз. Тапсырма:Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай? Лауазымы. Менің ойымша ... Лауазымды түсіндіру. Себебі… Мысалдар. Мен оны мысалдармен дәлелдей аламын ... Салдары. Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, мен ... ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. «Авторлық орындық» әдісі арқылы оқушылардың жеке қойылымдарын ұйымдастырыңыз. |
Оқушылар Байқоңыр космодромы тарихындағы негізгі фактілерді келтіреді Оқушылардан тапсырма дескрипторлары негізінде бір-бірімен кері байланыс орнатады Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Жеке оқушыларды сарапшы ретінде әрекет етуін |
Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды. Бағалаукритерийлері Байқоңырғарышайлағынқұрусалдарынсаяси, әлеуметтікжәнеэкологиялықболыпбөледі. Дескрипторлар: 2-3 саясисалдарынанықтайды 2-3 әлеуметтіксалдарынанықтайды Қоршағанортаға 2-3 әсердіанықтайд Бағалаукритерийлері Байқоңырғарышайлағыныңәлемдікғылымныңдамуындағымаңызытуралытұжырымжасайды Дескрипторлар: Нақтыұстанымынбілдіреді. Қызметтіңтүсіндірмесінұсынады. Кем дегенде 2 мысалкелтіреді. Дәлелдіқорытындыжасайды |
Тақырыптық мәтендер Кесте Таратпа материалдар |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде? ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Кері байланыс Мен сабақтыңмақсатынажеттім, өйткені ... Мен сабақмақсатынажетпегенмын, өйткені ... |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық карточка А4, конспект |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
10-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады? |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына
ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих
контекстінде өзіндік баға беру; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына қосқан үлесін бағалау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Тақырыпты анықтау Квентин Тарантино, Джеймс Кэмерон, Стивен Спилберг сияқты әйгілі фильмнің жарнамалық трейлерін көруПроведите опрос в классе -Біздің заманымыздың ең маңызды (5-тен аспайтын) фильмдерін көрсетіңіз. Неліктен? -Осы фильмдердің режиссерлерін көрсетіңіз. -Осы фильмдердің қайсысы сізге әсер етті? Комитетке кіргендерін елестетуді сұраңыз. |
Оқушылардан кинодағы ХХ ғасырдағы қоғамның дамуына әсер еткен ең танымал мәдени қайраткерлердің жоғарғы тізімін анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Презентация https://www.youtube.com/watch?v=pcCQgkgg0jc |
||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мағынаны тану Олар қазіргі заманның ең ықпалды режиссерлерін анықтайтын өлшемдерді келісіп, жасауы керек. . Олар оның үш-бес фильмін анықтайды, олар келесі критерийлер бойынша маңызды деп санайды, мысалы: -- Көптеген адамдарға үлкен әсер еткен Фильмдер - Ең танымал және танымал фильмдер - Өнер әлемін өзгерткен Фильмдер - Әлемді қабылдау тәсілін өзгерткен Фильмдер. - Автордың философиясын терең бейнелейтін Фильмдер. ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Үздіксіздікті қадағалау үшін оқушыларды түсіндіру кезінде кестені толтыруын сұраңыз
ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. |
Оқушылар тақырыптық мәтінмен жұмыс жасайды;
Оқушылар ХХ ғасырдың аяғы мен ХХІ ғасырдың басындағы ірі режиссерлердің бірін таңдап, оның әлемдік киноға қосқан үлесі туралы презентация дайындайды ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.
|
Дескриптор ХХғасырдағыбейнелеуөнерініңнегізгітенденцияларыменолардыңөкілдеріндұрысанықтайды ХХғасырдыңнегізгіфилософиялықбағыттарындұрысанықтайды ХХғасырдағымәдениетқайраткерлерінің (суретшілерменфилософтардың) адамзаттыңруханидамуынатигізгенәсеріндұрысатайды (кемдегенде 3).
Мұғалім оқушы жұмысына кері байланыс жасайды.
|
Таймс мәліметтері бойынша XX ғасырдың 200 үздік суретшілері, мүсіншілері, фотографтары, бейне және инсталляциялық суретшілері http://artscenetoday.com/artist_resources/times-top-200-artists/ |
||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады? Кері байланыс «ҚҚҚ» тәсілімен қортындылайым. Қ – Сабақтың қай жері құнды болды? Қ -Сабақтың қай тұстары қызықты болды? Қ -Сабақтың қай тұстары қиын болды?
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпарат тық карточка
А4, конспект
|
||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүние тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
10-бөлім.ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсері қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау;9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәдениет", "бұқаралық мәдениет" ұғымдарын түсіндіру, оның өзіне тән ерекшеліктерін, таралу себептерін атау; ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХІ ғасырдың басындағы қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсерін бағалау, қоғамдық сананы қалыптастырудағы бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау; Зерттелген материал бойыншақорытындыжасау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ой салу
Слайд қоғам дамуының қай саласын көрсетеді? Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 |
||
шағым қалдыра аласыз

















