Материалдар / Ашық сабақ. Халық санағы. 8 сынып

Ашық сабақ. Халық санағы. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Халық санағы тақырыбына ҚМЖ
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4. Әлеуметтік география

4.1 Халық географиясы

Мектеп: Хазірет ЖОББМ

Күні: 26.11.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Макенов Б.С

Сынып: 8

Оқушылар саны: 5


Қатыспаған оқушы саны:0

Сабақтың тақырыбы

Халықсанағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.1 халық санының анықтау әдістерін түсіндіреді;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар :

  • Халық санын анықтау әдістерін анықтайды, сипаттайды

Бағалау критерийлері

Халық санын анықтау әдістерін біледі

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Оқушылар халық санын анықтаудың түрлерін біледі. оқылым, тыңдалым

Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология:

Ағымдағы есеп, халық санағы, есеп жүргізу, халық статикасы

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Халық санағын жүргізу..................., себебі..........................

Құндылықтардыдарыту

Бұл сабақ оқушыларды академиялық шынайылық, топтық жұмыс кезіндегі ұйымшылдық, жауапкершілік, көшбасшылық дағдыларын дамытуға бағыттайды

Пәнаралықбайланыстар

Биология, физика, математика, информатика

Бастапқыбілім


Оқушылар Халық географиясы тақырыбын

«7.4.1.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтайды және түсіндіреді;

7.4.1.2 халық тығыздығын анықтайды және көрсеткіштеріне баға береді;

7.4.1.3 дүниежүзі халқының нәсілдік, этникалық және діни құрамын анықтайды және таралу аймақтарын картадан көрсетеді» оқу мақсаты бойынша оқыды. Оқушылар халықтың қоныстану ерекшеліктерін біледі, халықтың тығыздығын анықтай алады, нәсілдік, этникалық, діни құрамын ажыратып, сипаттама бере алады


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-3


4-5






6-10



1. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу.

2. «Сұрақ менен, жауап сізден» әдісі бойынша сұрақтар тізбегіне жауап алу

Жер бетіндегі халық саны қанша?

Ол санды қайдан білдіңіз?

Оны кім анықтаған?

Қалай анықтаған?

3. Тақтаға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары көрсетіледі.

4. (С) Ойтолғау. Оқушыларға сұрақтар қойылады.

Халықты қандай статистикалық көрсеткіштер арқылы есепке алады?

Статистикалық көрсеткіштерді топтастырады.

Халықты есепке алудың маңыздылығы неде?


5. Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі.

Халық санының және құрылымының көрсеткіштерін есептеудің мақсаты тиімді әлеуметтік және экономикалық саясат жүргізу, елдің және өңірлердің даму бағдарламаларын әзірлеу үшін қажет. Халықтың саны және құрылымы туралы толық және анық ақпарат алу болып табылады.Халық санағы- белгілі бір уақыт шеңберінде бүкіл елдің халқының немесе оның бір бөлігінің демографиялық, әлеуметтік, экономикалық сипаттағы ақпаратын жинау, өңдеу, жариялау, тарату мақсатындағы жалпымемлекеттік статистикалық шаралар.



Стикер










http://adilet.zan.kz/kaz/docs/V1700015860


https://www.ktk.kz/kz/news/video/2009/03/10/35806/


https://twig-bilim.kz/ru/film/census-counting-people

Сабақтың ортасы

11-20









20-30




30-36



6.(Ж) Мәтінді оқып инфографика дайындайды.

Дескриптор

Оқушылар


  • Ақпаратты қолдана отырып, халық санын анықтау әдістерін анықтайды, инфографикада көрсетеді.

Оқушылар бірін- бірі бағалайды.

Мұғалімнің кері байланысы


6.Бейнематериал көреді

Санақ жүргізу кезінде қандай қиындықтар туындайды?

Дескриптор

Оқушылар


  • Санақ жүргізу кезіндегі қиындықтарды түсіндіреді.

Оқушылардың өзін- өзі бағалауы


7.Мұғалім сабақтың мақсаты бойынша, талдау жүргізеді.

Мәтін, суреттер
















Сабақтың соңы

36-40

8. Рефлексия

Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау үшін табыс баспалдағына өз орнын айқындайды.


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Бастапқы білімді еске түсіру барысында Жер қабықтары және олардың өзара байланысын талдау кезінде алдыңғы білімді қолданады. Сабақ барысында әртүрлі суреттер, мәліметтер қамтылады, білімін тереңдетеді. Тапсырманы орындау барысында әртүрлі топтарға бірігеді. Сыни ойлау тапсырмаларын күрделілік деңгейі әртүрлі тапсырмаларды орындайды.

Сабақтың бастапқы бөлігінде алдыңғы білім бойынша қорытынды жасап, кері байланыс беріледі. Білім меңгеру кезеңінде, оқушылар белгіленген талаптар бойынша бағаланады.

Оқушылар сабақ барысында: топтық жұмыс, интербелсенді тақтамен жұмыс жасау барысында техникалық қауіпсіздікті сақтау ескертіледі.
























































..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.




..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.




..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.


..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.



..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.


..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.


..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.


..............- халықтың ұдайы өсуі заңдылықтарын,оның әлеуметтік-экономикалық және табиғат жағдайларына тәуелділігін, халық санын,құрамын және аумақта орналасуын зерттейтін ғылым. .................- белгілі бір мерзімде жүргізілетін тұрғын халықтың демографиялық, әлуметтік және экономикалық деректерін жинау, жүйелеу,талдау және жариялаудың біртұтас үдерісі. .................-зерттелетін аумақта тұрақты (6 айдан артық) өмір сүріп жатқан тұрғындар. ................-халық санағы кезінде зерттелетін аумақта тұрақты және уақытша тұрып жатқан барлық тұрғындар. ..................................-аталған аумақта заңды тіркелген тұрғындар.







1.Халық санағы бізге не үшін қажет?

2.Алғашқы халық санағын жүргізген аймақтарды атаңдар.

3.Демографиялық саясатты ұсанатын елдер бар ма ?

4.Қазақстанда халық санағы қашан жүргізілді?

5.Болашақта Қазақстанда кезекті халық санағы қай жылы жүргізіледі?

6.Демографиялық жарылыс дегеніміз не?

7.Демография дегеніміз не?

8.Тұрақты халық дегеніміз не?

Халық санының күрт төмендеуі-демографиялық жарылыс


Табиғи өсім деңгейі теріс мәнге ие болса-депопуляция


Табиғи өсу-туу мен өлімнің арақатынасы


Алғаш рет дүниежүзі халқының саныны баға берген- Уильям Петти


Қазақстанда соңғы халық санағы 2009 жылы өтті



Халық санының күрт төмендеуі-демографиялық жарылыс


Табиғи өсім деңгейі теріс мәнге ие болса-депопуляция


Табиғи өсу-туу мен өлімнің арақатынасы


Алғаш рет дүниежүзі халқының саныны баға берген- Уильям Петти


Қазақстанда соңғы халық санағы 2009 жылы өтті



Халық санының күрт төмендеуі-демографиялық жарылыс


Табиғи өсім деңгейі теріс мәнге ие болса-депопуляция


Табиғи өсу-туу мен өлімнің арақатынасы


Алғаш рет дүниежүзі халқының саныны баға берген- Уильям Петти


Қазақстанда соңғы халық санағы 2009 жылы өтті



Халық санының күрт төмендеуі-демографиялық жарылыс


Табиғи өсім деңгейі теріс мәнге ие болса-депопуляция


Табиғи өсу-туу мен өлімнің арақатынасы


Алғаш рет дүниежүзі халқының саныны баға берген- Уильям Петти


Қазақстанда соңғы халық санағы 2009 жылы өтті



Халық санының күрт төмендеуі-демографиялық жарылыс


Табиғи өсім деңгейі теріс мәнге ие болса-депопуляция


Табиғи өсу-туу мен өлімнің арақатынасы


Алғаш рет дүниежүзі халқының саныны баға берген- Уильям Петти


Қазақстанда соңғы халық санағы 2009 жылы өтті



ЖИ арқылы жасау
26 Қараша 2020
1438
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі