Сабақтың мақсаты
|
1. Химиялық элементтер,
олардың атаулары, таңбалары, металдар және бейметалдар туралы
білімдерін қалыптастыру.
2.Металдармен бейметалдардың,
қасиеттерін салыстыра отырып оқушылардың ой –өрісін, логикалық және
ойлау қабілеттерін дамыту .
3. Оқу деңгейі үш түрлі
оқушылардың оқудағы көрсеткен нәтижесін көруге, оқушылардың өздерін
шынайы бағалауға үйрету және алған теориялық білімдерін практикада
қолдану арқылы тұлғалық қасиеттерін
дамыту.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың пәндік, тілдік
мақсаттары: айтылым,тындалым,жазылым
Пәндік лексика және
терминология: химиялық элемент,
металдар,бейметалдар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
кезеңі
2
минут
5
минут
1
минут
|
1.Амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.(шаттық шеңберде бір-біріне тілек
айту)
Топқа бөлу.
(смарт бейдж
арқылы)
І-топ: «Сутек»
ІІ-топ: «Оттек»
ІІІ-топ: «Мыс»
IV-топ: «Алюминий»
Бақылаушы оқушыларды ,топ
басшысын ,тайм кипер таңдап қою.
2.Ж. «Көршіңді тексер» үй
тапсырмасын тексеру.
Тест
1.Заттың құрамы мен қасиетін
сақтайтын ең кіші бөлшек
А)
молекула В) атом С) ион Д) дене Е)
зат
2. Атом-молекулалық ілімінің
қағидаларын ұсынған
А) Д. Менделеев В) Д. Дальтон
С) М.
Ломоносов Д) Демокрит Е)
Лавуазье
3.Жел соқты, боранның соғуы,
иістің таралуы. Бұл үрдістер қандай түрде
болады?
А)
молекула В)
атом С) ион Д) дене Е)
зат
4. Атомдар мен молекулалар
өзгермей сақталатын құбылыс
А)
физикалық В) химиялық С) физикалық және
химиялық Д) химиялық реакция Е) дұрыс жауап
жоқ
5. Судың
формуласы
А)
Н2О
В)
О2
С)
Н2
Д)
FeS
Е)
S
ҚБ: «Бас бармақ »
арқылы.
Сонымен балалар біз атом,
молекула туралы білімдерімізді бекіттік.
Ең өмірімізге қажетті судың да
формуласымен таныстық.
|
Стикер
Смарт
бейджик
Тест
|
Сабақтың ортасы
7 минут
(оқу)
5 минут
постер
5 минут
қорғау
7
минут(з.ж)
5
минут
|
Су қандай атомдардан тұрады?
(оқушылар формуланы карточкадан көрсету
керек)
Н-латынша атау, О-латынша
атау.
Ал сол судың формуласын бізге
білу қажет пе? Неліктен? Латынша атаулары ше? Өмірімізде осындай
жағдайлар қайда кездеседі, біз алған білімімізді қайда қолдануымыз
керек?
Сіздердің алдарыңызда бірнеше
таңбалар жатыр.
Бұл нені
білдіреді?
Бұл ненің
таңбалары?
Сонымен,бүгінгі сабақ тақырыбы
қандай екен?.
«Химиялық элементтер, олардың
атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы
түсінік»
Сабақта жақсы нәтижеге жету
үшін біз алдымызға мақсат қою керекпіз.
- Сабақ мақсатымен
таныстыру
3) Т.«Джигсо»
әдісі.
Оқушылар оқулықпен жұмыс
жасайды. Мәтінді оқып, Ж,Жж,топта талқылап,постерге түсіріп
,қорғайды.
Топта спикер
таңдайды. (Топта ақылдаса
отырып,постерге бір сұрақ , бір ұсыныс
береді)
ҚБ:
«Мадақтау» арқылы
бағаланады
4)З.ж:№1. Заттардың (металдар мен
бейметалдардың )физикалық қасиеттерін танып
білу
Күкірт пен мырышты
салыстыру.
5) «Конверттегі
сұрақтар». Танграмм
жасау.
Әр топқа тапсырма
беру.
6) Оқушылар «Бағалау
парағы» арқылы өзін-өзі
бағалайды.
Бағалау: Топ басшыларының бағалау
парағында бағалауы. Мұғалімнің
бағасы.
|
Мыс,мырыш,
майшам,күкірт,ас
тұзы,қант,су,темір
Конверттегі
сұрақтар
Бағалау
парағы
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
Рефлексия: «Бір
шырақ».
Бүгінгі сабақ туралы өз
ойларын айтады
Кері
байланыс: «Алма
ағашы».
Үйге
тапсырма:§ 6.
№10,12,14,15.
|
Алма ағашаның суреті
,стикер
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материлды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Диалог және қолдау
көрсету. Бұл әдісті қолдану барысында
сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл
атқарады.
Бағалау.Оқушылар үнемі
бағаланып отырады, осылайша педагогикалық қызмет пен саралаудың
басқа да түрлері оқушылардың қажеттіліктеріне қарай үнемі түзетіп
отырамын.
Тапсырма. Оқушылардың қажеттіліктеріне
қарай тапсырмаларды жеңілден күрделіге ілгерілеп отыратын
тапсырмаларды пайдаландым.
|
ҚБ: «Мадақтау», «Бірін-бірі
бағалау», «Бағалау парағы» арқылы
бағалатамын.
|
Танграмм арқылы сергіте
отырып логикалық ойлау қабілеттерін
нығайтамын.
|