|
|
||
|
Бөлім: |
8.3А.Химиялық элементтердің периодтық жүйесі. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.6 -химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Химиялық элементтердің табиғи ұяластарын біледі және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіреді. |
|
|
Құндылықтар |
Құндылық:заң мен тәртіп: Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық: Құзыреттілік: шығармашылық |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Әділет жолы адал жол» |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Химиялық тілектер» әдісімен жағымды психологиялық ахуал тудырады. |
Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал орнатады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
«химиялық тілектер» додокаэдр |
|
10мин |
Үй тапсырмасын сұрау https://wordwall.net/ru/resource/85416089 Сәйкестендіру "Химиялық элементтердің периодтық жүйесі"
|
Оқушылар сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіреді. |
Дескриптор: Оқушылар сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіреді. – 1балл |
Оқулық Химия 8-сынып Интерактивті тақта. https://wordwall.net/ru/resource/ |
|
Сабақтың ортасы 2мин Дайындауға 5 мин Айтуға 1 мин Орындауға 3 мин Айтуға 2мин Орынадауға 3мин Орындауға 7мин |
Мағынаны тану. Оқы-талда-бөліс Өткен сабақты еске түсіру мақсатында видео көрсетеді. https://youtu.be/s3pohWNDgBY?si=kzgvZ2MKvG79pc9u Топқа бөлу. 1-топ: Сілтілік металдар 2-топ: Галогендер 3-топ: Инертті газдар Химиялық элементтердің табиғи топтарыТоптық жұмыс. Резюме жазу (Топқа сипаттама беру) (аты, портреті, мекен-жайы, салмағы, мамандығы, біліктілік санаты, мінезі, туыстары)
1-топ: Сілтілік металдар 2-топ: Галогендер 3-топ: Инертті газдар «Химиялық лото» әдісі Мына заттар арасында жүретін реакция теңдеулерін сәйкестендір Li + HCl = LiCl + H2 F2 + H2 = HF Al + I2 = AlI3 Na + Br2 = NaBr К +О2= K2O № 2 тапсырма. Шашыраған элементтердің орнын тап. Әр элемент өз тобына орналастырыңдар. Элементтер: І2, Cs, Xe, K, Cl2, Rn, Ne, F2, Rb, Li, Kr. Br2, Na, At, Ar, He, Fr. «Химик-аналитик» әдісі №5 тапсырма Оқулықпен жұмыс. Массасы 460г натрий хлормен әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер Ж: 1170г |
Әр топтар өздеріне берілген табиғи ұялас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдейді. Жұпта бірігіп есептерді сәйкестендіреді, теңестіреді. Әр берілген элементті өз топтарына орналастырады. Натрий мен хлор әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер. |
Дескриптор: - қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататынын дәлелдейді; - 1балл - химиялық элементтердің табиғи ұяластарын біледі және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіреді. – 2балл Жалпы балл -3
Дескриптор: -Табиғи ұялас элементтердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін сәйкестендіреді. – 1балл - реакция теңдеулерін теңестіреді – 1балл Жалпы балл -2
Дескриптор: Әр берілген элементті өз топтарына орналастырады. – 1 балл (әр элементке 1балл) Жалпы балл - 2 Дескриптор: Есептің берілгенін және реакция теңдеуін жазады. – 1балл Пропорция құрып, есепті шығарады. – 1 балл Жалпы балл – 2 |
https://youtu.be/s3pohWNDgBY?si=kzgvZ2MKvG79pc9u
Оқулық Химия 8 -сынып |
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс Рефлексия Оқушылар қолына элементтердің таңбасы бар қимақағаз таратылады, элементтің қасиетіне сәйкес сабақтан алған білімін, әсерін, тілегін айтады. Және жіктейді. Мысалы: - Калий сияқты сабақта белсенділік таныттым. - Литий сияқты сыныптастарыммен жұмсақ қарым қатынаста болдым. - Натрий сияқты топта шабытты жұмыс жасадым. - Аргон секілді барлық тапсырманы толық аяқтадым. - Хлор секілді өткір идеялар айттым. - Неон секілді жарқырадым. - Йод секілді қатты білдім. - Цезийдей тобымда белсенді болдым. - Сабақта Фтордай жоғары дәрежеде болдым. - Гелий сияқты тапсырманы жеңіл орындадым. - Бром сияқты күшті түсіндім - Криптон сияқты асыл, тұрақты болыңдар. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын бағалау парағына жаздырады. Үй тапсырмасы: § 33 2-есеп |
Кері байланыс Бағалау парағындағы кері байланыс кестесін толтырады. Мен бүгінгі сабақты түсінбедім.................. Менін сұрағым бар ........................ Мен үшін бәрі түсінікті болды …........................ |
|
Бағалау |
Калий сияқты сабақта белсенділік таныттым.
- Литий сияқты сыныптастарыммен жұмсақ қарым қатынаста болдым.
- Натрий сияқты топта шабытты жұмыс жасадым.
- Аргон секілді барлық тапсырманы толық аяқтадым.
- Хлор секілді өткір идеялар айттым.
- Неон секілді жарқырадым.
- Йод секілді қатты білдім.
- Цезийдей тобымда белсенді болдым.
- Сабақта Фтордай жоғары дәрежеде болдым.
- Гелий сияқты тапсырманы жеңіл орындадым.
- Бром сияқты күшті түсіндім
- Криптон сияқты асыл, тұрақты болыңдар.
|
1 |
K + H2O = |
А |
HF |
|
2 |
Li + HCl = |
Ә |
NaBr |
|
3 |
Al + I2 = |
Б |
K2O |
|
4 |
К +О2= |
В |
AlI3 |
|
5 |
Na + Br2 = |
Г |
KOH +Н2 |
|
6 |
F2 + H2= |
Ғ |
LiCl + H2 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері 8-сынып
Ашық сабақ Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері 8-сынып
|
|
||
|
Бөлім: |
8.3А.Химиялық элементтердің периодтық жүйесі. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.6 -химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Химиялық элементтердің табиғи ұяластарын біледі және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіреді. |
|
|
Құндылықтар |
Құндылық:заң мен тәртіп: Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық: Құзыреттілік: шығармашылық |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Әділет жолы адал жол» |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Химиялық тілектер» әдісімен жағымды психологиялық ахуал тудырады. |
Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал орнатады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
«химиялық тілектер» додокаэдр |
|
10мин |
Үй тапсырмасын сұрау https://wordwall.net/ru/resource/85416089 Сәйкестендіру "Химиялық элементтердің периодтық жүйесі"
|
Оқушылар сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіреді. |
Дескриптор: Оқушылар сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіреді. – 1балл |
Оқулық Химия 8-сынып Интерактивті тақта. https://wordwall.net/ru/resource/ |
|
Сабақтың ортасы 2мин Дайындауға 5 мин Айтуға 1 мин Орындауға 3 мин Айтуға 2мин Орынадауға 3мин Орындауға 7мин |
Мағынаны тану. Оқы-талда-бөліс Өткен сабақты еске түсіру мақсатында видео көрсетеді. https://youtu.be/s3pohWNDgBY?si=kzgvZ2MKvG79pc9u Топқа бөлу. 1-топ: Сілтілік металдар 2-топ: Галогендер 3-топ: Инертті газдар Химиялық элементтердің табиғи топтарыТоптық жұмыс. Резюме жазу (Топқа сипаттама беру) (аты, портреті, мекен-жайы, салмағы, мамандығы, біліктілік санаты, мінезі, туыстары)
1-топ: Сілтілік металдар 2-топ: Галогендер 3-топ: Инертті газдар «Химиялық лото» әдісі Мына заттар арасында жүретін реакция теңдеулерін сәйкестендір Li + HCl = LiCl + H2 F2 + H2 = HF Al + I2 = AlI3 Na + Br2 = NaBr К +О2= K2O № 2 тапсырма. Шашыраған элементтердің орнын тап. Әр элемент өз тобына орналастырыңдар. Элементтер: І2, Cs, Xe, K, Cl2, Rn, Ne, F2, Rb, Li, Kr. Br2, Na, At, Ar, He, Fr. «Химик-аналитик» әдісі №5 тапсырма Оқулықпен жұмыс. Массасы 460г натрий хлормен әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер Ж: 1170г |
Әр топтар өздеріне берілген табиғи ұялас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдейді. Жұпта бірігіп есептерді сәйкестендіреді, теңестіреді. Әр берілген элементті өз топтарына орналастырады. Натрий мен хлор әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер. |
Дескриптор: - қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататынын дәлелдейді; - 1балл - химиялық элементтердің табиғи ұяластарын біледі және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіреді. – 2балл Жалпы балл -3
Дескриптор: -Табиғи ұялас элементтердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін сәйкестендіреді. – 1балл - реакция теңдеулерін теңестіреді – 1балл Жалпы балл -2
Дескриптор: Әр берілген элементті өз топтарына орналастырады. – 1 балл (әр элементке 1балл) Жалпы балл - 2 Дескриптор: Есептің берілгенін және реакция теңдеуін жазады. – 1балл Пропорция құрып, есепті шығарады. – 1 балл Жалпы балл – 2 |
https://youtu.be/s3pohWNDgBY?si=kzgvZ2MKvG79pc9u
Оқулық Химия 8 -сынып |
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс Рефлексия Оқушылар қолына элементтердің таңбасы бар қимақағаз таратылады, элементтің қасиетіне сәйкес сабақтан алған білімін, әсерін, тілегін айтады. Және жіктейді. Мысалы: - Калий сияқты сабақта белсенділік таныттым. - Литий сияқты сыныптастарыммен жұмсақ қарым қатынаста болдым. - Натрий сияқты топта шабытты жұмыс жасадым. - Аргон секілді барлық тапсырманы толық аяқтадым. - Хлор секілді өткір идеялар айттым. - Неон секілді жарқырадым. - Йод секілді қатты білдім. - Цезийдей тобымда белсенді болдым. - Сабақта Фтордай жоғары дәрежеде болдым. - Гелий сияқты тапсырманы жеңіл орындадым. - Бром сияқты күшті түсіндім - Криптон сияқты асыл, тұрақты болыңдар. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын бағалау парағына жаздырады. Үй тапсырмасы: § 33 2-есеп |
Кері байланыс Бағалау парағындағы кері байланыс кестесін толтырады. Мен бүгінгі сабақты түсінбедім.................. Менін сұрағым бар ........................ Мен үшін бәрі түсінікті болды …........................ |
|
Бағалау |
Калий сияқты сабақта белсенділік таныттым.
- Литий сияқты сыныптастарыммен жұмсақ қарым қатынаста болдым.
- Натрий сияқты топта шабытты жұмыс жасадым.
- Аргон секілді барлық тапсырманы толық аяқтадым.
- Хлор секілді өткір идеялар айттым.
- Неон секілді жарқырадым.
- Йод секілді қатты білдім.
- Цезийдей тобымда белсенді болдым.
- Сабақта Фтордай жоғары дәрежеде болдым.
- Гелий сияқты тапсырманы жеңіл орындадым.
- Бром сияқты күшті түсіндім
- Криптон сияқты асыл, тұрақты болыңдар.
|
1 |
K + H2O = |
А |
HF |
|
2 |
Li + HCl = |
Ә |
NaBr |
|
3 |
Al + I2 = |
Б |
K2O |
|
4 |
К +О2= |
В |
AlI3 |
|
5 |
Na + Br2 = |
Г |
KOH +Н2 |
|
6 |
F2 + H2= |
Ғ |
LiCl + H2 |
шағым қалдыра аласыз



















