Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3 – бөлім Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Жумабекова Аида Еркінқызы |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.01.2024 |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасына сюжеттік талдау |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Эпикалық мәтіндегі оқиғалардың орналасу реті мен композициялық байланыстарын ажыратады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 14 минут 6 минут 5 мин Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру Сынып оқушыларын төрт топқа бөлеміз. Жылқылардың түсі ретінде ақбоз, қаракөк, жирен, қара түстерін қолданамыз.
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Қызығушылықты ояту. «Асықтар» үстел-үсті ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Ақан серінің өнері қандай еді? 2. Құлагердің өлімі қандай эмоция туғызды? 3. Батыраш Құлагерді не үшін өлтірді? 4. Құлагерді өлтірген соң, Батыраштың тағдыры туралы не айтылады? 5.Поэмада қандай басты тақырыптар қозғалады? 6. Құлагердің аты неліктен елге кең танылды? 7. Ақан сері Құлагердің өліміне қалай реакция білдірді? 8. Поэмада Құлагер қандай жылқы ретінде сипатталады? 9. Поэма қандай жанрға жатады? 10. Құлагердің өлімі
арқылы поэмада қандай мәселе
көтеріледі? 1-тапсырма. «Құлагер аниме әлемінде» "Сюжетті бөлшектеу" әдісі арқылы:
Сюжеттік кезеңдер: Экспозиция: Ақан сері мен Құлагердің таныстырылуы. Байланысуы: Бәйгеге дайындық және жарыс алдындағы халықтың үміті. Шиеленісуі: Қастандық және Құлагердің мерт болуы. Шешімі: Ақанның жоқтауы. Мұғалім эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды түсіндіреді. 2-тапсырма: «Сәйкесін тап» Төменде эпикалық, поэтикалық және драмалық композициялық амалдар мен "Құлагер" поэмасынан үзінділер беріледі. Әрбір амалға сәйкес келетін үзінділерді сәйкестендіріңіз.
3-тапсырма. Ілиястың «Құлагері» quiz сұрақтары Өтілген тақырып бойынша 10 сұрақтан құралған тапсырманы арнайы https://app.genially.com/editor/677e48922bf265df9b628e52 платформасы арқылы орындайды.
Кері байланыс "Тұлпардың түсі – сенің таңдауың"
Ақбоз (Ақ
жылқы):
Қаракер (Қара
жылқы):
Шұбар (Түрлі түсті
айқындықпен):
Көк
(Құлагер): |
Психологиялық ахуал Мұғалім әр оқушыға қағаз қиындыларын таратады. 6 Әр топқа түрлі-түсті қағаз беріледі:
Асықтарды кезек бойынша лақтыру арқылы сұрақтарға жауап беріп, әрекет жасайды. Бұл сабаққа деген қызығушылықтарын ашуға көмектеседі. 1. Жауап: Ол ақын, әнші және сазгер. 2. Жауап: Қайғы, ашу және әділетсіздікке деген өкініш. 3. Жауап: Құлагердің бәйгеде жеңетініне қызғаныштан. 4. Жауап: Ол зұлымдығы үшін ел алдында масқара болады. 5.Жауап: Адалдық, әділетсіздік, ерлік, достық. 6. Жауап: Оның жүйріктігі мен ерекше қасиеттерінің арқасында. 7. Жауап: Терең қайғырып, жоқтау айтты. 8. Жауап: Батыр, ерекше тұлпар. 9. Жауап: Эпикалық жанр. 10. Жауап: Адалдық пен зұлымдықтың қақтығысы, әділетсіздік мәселесі.
Оқушыларға аниме стильінде суреттер таратылып беріледі. Сюжеттік-композициялық құрылымы бойынша реттестіріп, орналастырады.
Бағалау критерийлері: -Сюжеттік кезеңдерді толық және нақты талдай білу. -Аниме элементтерін шығармашылықпен қолдану. -Кейіпкерлердің бейнесін және олардың сезімдерін аниме стилінде көрсету. -Топтық жұмысқа белсенді қатысу.
Оқушыларға арнайы мәтіннен үзінді беріледі. Сол бойынша тақтадағы сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Бағалау критерийлері:
Бағалау критерийлері: - 5 сұрақтан құралған квизге жауап беру; -Тақырып бойынша алған білімдерін бекіту;
Сабақ барысында оқушылардың түсінігін, сезімдерін және ұсыныстарын жылқының түстерімен байланыстыра отырып кері байланыс орнату.
Бүгінгі алған бағаларын «Бағалау парағы» арқылы толтырып, мұғалімге өткізеді.
|
Таңдаған түстеріне байланысты сипаттама айтып өтеді. Мұғалім бүгінгі сабақта қолданылатын бағалау парақтарын таныстырып өтеді. Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау. Жарайсың! Дұрыс жауап! Жауабың маған ұнады! Керемет! Тағы да ойланып көр!
Дескриптор: Білім алушы -аниме суреттері арқылы сюжеттік-композициялық құрылымын жасайды; - кейіпкерлердің бейнесін және олардың сезімдерін аниме стилінде көрсете алады; Алшы (9-10 балл) Тәйке (7-8 балл) Бүге(4-6 балл) Шіге(1-4 балл) Дұрыс жауапқа “асық” тарату.
Топ ішіндегі бағалаушы «Бәйге» бағалау парағына жауап берген оқушыларды бағалап отырады
Дескриптор: Білім алушы -Эпикалық, драмалық, поэтикалық амалдарды ажыратады: -Поэмадан мысалдар келтіреді: Бағалау парақтарына ұпайларын жазады.
Дескриптор Білім алушы -Сұрақтарға қосымша арқылы жауап береді; -өтілген тақырыптан алған білімдерін пысықтай алады; Платформада жауап берген ұпайлары, бағалау парағына қойылады. Тақтаға GoogleForms қосымшасы арқылы кері байланыс орнатады. |
Түрлі түсті қағаз қиындылары «Асықтар» үстел-үсті ойынның тақтайшасы
Аниме суреттері, қима қағаздар.
https://view.genially.com/678100c5c8a8b15740caf381/interactive-content-match-famous-figures https://app.genially.com/editor/677e48922bf265df9b628e52 |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ілияс Жансүгіров "Құлагер" поэмасына сюжеттік талдау
Ашық сабақ. Ілияс Жансүгіров "Құлагер" поэмасына сюжеттік талдау
Бекітемін:__________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3 – бөлім Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Жумабекова Аида Еркінқызы |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.01.2024 |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасына сюжеттік талдау |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Эпикалық мәтіндегі оқиғалардың орналасу реті мен композициялық байланыстарын ажыратады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 14 минут 6 минут 5 мин Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру Сынып оқушыларын төрт топқа бөлеміз. Жылқылардың түсі ретінде ақбоз, қаракөк, жирен, қара түстерін қолданамыз.
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Қызығушылықты ояту. «Асықтар» үстел-үсті ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Ақан серінің өнері қандай еді? 2. Құлагердің өлімі қандай эмоция туғызды? 3. Батыраш Құлагерді не үшін өлтірді? 4. Құлагерді өлтірген соң, Батыраштың тағдыры туралы не айтылады? 5.Поэмада қандай басты тақырыптар қозғалады? 6. Құлагердің аты неліктен елге кең танылды? 7. Ақан сері Құлагердің өліміне қалай реакция білдірді? 8. Поэмада Құлагер қандай жылқы ретінде сипатталады? 9. Поэма қандай жанрға жатады? 10. Құлагердің өлімі
арқылы поэмада қандай мәселе
көтеріледі? 1-тапсырма. «Құлагер аниме әлемінде» "Сюжетті бөлшектеу" әдісі арқылы:
Сюжеттік кезеңдер: Экспозиция: Ақан сері мен Құлагердің таныстырылуы. Байланысуы: Бәйгеге дайындық және жарыс алдындағы халықтың үміті. Шиеленісуі: Қастандық және Құлагердің мерт болуы. Шешімі: Ақанның жоқтауы. Мұғалім эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды түсіндіреді. 2-тапсырма: «Сәйкесін тап» Төменде эпикалық, поэтикалық және драмалық композициялық амалдар мен "Құлагер" поэмасынан үзінділер беріледі. Әрбір амалға сәйкес келетін үзінділерді сәйкестендіріңіз.
3-тапсырма. Ілиястың «Құлагері» quiz сұрақтары Өтілген тақырып бойынша 10 сұрақтан құралған тапсырманы арнайы https://app.genially.com/editor/677e48922bf265df9b628e52 платформасы арқылы орындайды.
Кері байланыс "Тұлпардың түсі – сенің таңдауың"
Ақбоз (Ақ
жылқы):
Қаракер (Қара
жылқы):
Шұбар (Түрлі түсті
айқындықпен):
Көк
(Құлагер): |
Психологиялық ахуал Мұғалім әр оқушыға қағаз қиындыларын таратады. 6 Әр топқа түрлі-түсті қағаз беріледі:
Асықтарды кезек бойынша лақтыру арқылы сұрақтарға жауап беріп, әрекет жасайды. Бұл сабаққа деген қызығушылықтарын ашуға көмектеседі. 1. Жауап: Ол ақын, әнші және сазгер. 2. Жауап: Қайғы, ашу және әділетсіздікке деген өкініш. 3. Жауап: Құлагердің бәйгеде жеңетініне қызғаныштан. 4. Жауап: Ол зұлымдығы үшін ел алдында масқара болады. 5.Жауап: Адалдық, әділетсіздік, ерлік, достық. 6. Жауап: Оның жүйріктігі мен ерекше қасиеттерінің арқасында. 7. Жауап: Терең қайғырып, жоқтау айтты. 8. Жауап: Батыр, ерекше тұлпар. 9. Жауап: Эпикалық жанр. 10. Жауап: Адалдық пен зұлымдықтың қақтығысы, әділетсіздік мәселесі.
Оқушыларға аниме стильінде суреттер таратылып беріледі. Сюжеттік-композициялық құрылымы бойынша реттестіріп, орналастырады.
Бағалау критерийлері: -Сюжеттік кезеңдерді толық және нақты талдай білу. -Аниме элементтерін шығармашылықпен қолдану. -Кейіпкерлердің бейнесін және олардың сезімдерін аниме стилінде көрсету. -Топтық жұмысқа белсенді қатысу.
Оқушыларға арнайы мәтіннен үзінді беріледі. Сол бойынша тақтадағы сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Бағалау критерийлері:
Бағалау критерийлері: - 5 сұрақтан құралған квизге жауап беру; -Тақырып бойынша алған білімдерін бекіту;
Сабақ барысында оқушылардың түсінігін, сезімдерін және ұсыныстарын жылқының түстерімен байланыстыра отырып кері байланыс орнату.
Бүгінгі алған бағаларын «Бағалау парағы» арқылы толтырып, мұғалімге өткізеді.
|
Таңдаған түстеріне байланысты сипаттама айтып өтеді. Мұғалім бүгінгі сабақта қолданылатын бағалау парақтарын таныстырып өтеді. Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау. Жарайсың! Дұрыс жауап! Жауабың маған ұнады! Керемет! Тағы да ойланып көр!
Дескриптор: Білім алушы -аниме суреттері арқылы сюжеттік-композициялық құрылымын жасайды; - кейіпкерлердің бейнесін және олардың сезімдерін аниме стилінде көрсете алады; Алшы (9-10 балл) Тәйке (7-8 балл) Бүге(4-6 балл) Шіге(1-4 балл) Дұрыс жауапқа “асық” тарату.
Топ ішіндегі бағалаушы «Бәйге» бағалау парағына жауап берген оқушыларды бағалап отырады
Дескриптор: Білім алушы -Эпикалық, драмалық, поэтикалық амалдарды ажыратады: -Поэмадан мысалдар келтіреді: Бағалау парақтарына ұпайларын жазады.
Дескриптор Білім алушы -Сұрақтарға қосымша арқылы жауап береді; -өтілген тақырыптан алған білімдерін пысықтай алады; Платформада жауап берген ұпайлары, бағалау парағына қойылады. Тақтаға GoogleForms қосымшасы арқылы кері байланыс орнатады. |
Түрлі түсті қағаз қиындылары «Асықтар» үстел-үсті ойынның тақтайшасы
Аниме суреттері, қима қағаздар.
https://view.genially.com/678100c5c8a8b15740caf381/interactive-content-match-famous-figures https://app.genially.com/editor/677e48922bf265df9b628e52 |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













