|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Нугманова Манар Елибаевна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
6 |
|
Пәні: |
Информатика |
|
Тақырыбы: |
Теңдеудің көмегімен мәтінді есептер шығару |
|
Негізгі түйінді идея: |
Теңдеу құру дегеніміз- есептің мазмұнын математика тіліне аудару |
|
Оқу мақсаты: |
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу; |
|
Құндылықтарға
баулу |
Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;
- Өзгенің пікірін
құрметтеу; |
|
Алдыңғы
білім |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
Санды
теңдіктер
және олардың
қасиеттері |
|
Пәнаралық
байланыс |
|
|
Кезеңдер |
уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бастау |
1 мин |
1.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, түгелдеу; Түрлі түстегі гүлдерді тандап орындарына отырады.Әр оқушы оң жағындағы оқушыға өзі таңдаған гүлге жылы лебізін жазып жақсы көңіл-күй тілейді.Гүлді алған оқушы гүлдің түсіне қарай І,ІІ,ІІІ-ші топқа бөлінеді.Топ мүшелері топ басшысын сайлайды.
|
Амандасады
Психологиялық ахуал орнатады. оқушылар түрлі-түсті гүлдер бойынша топқа бөлінеді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріспе кезең |
Микрафон әдісі |
2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, микрафон әдісі бойынша ережелер сұрау Үй тапсырмасының сұрақтары: 1.Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?
2.
Х+2,7 3. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?
4.
х-0,6 5.Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
6.
6х+7 |
Микрофонды бірінші алған оқушы сұрақтарға жауап береді. Жауап берген оқушыға топ басшысы бағалау парағына 1 ұпаймен бағалап отырады
|
Марапаттау арқылы бағалау |
Интербелсенді тақта. Интербелсенді тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Оқулықпен жұмыс Сергіту сәті Қызығушылығын ояту кезеңі |
30 мин |
Сонымен балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Теңдеудің көмегімен мәтінді есептер шығару » Мәтінді есептер дегеніміз-аты айтып тұрғандай, мәтін арқылы берілген есептер. Мұны кейде мәселе есептер, кейде сөздік есептер деп те атайды. Теңдеу құру дегенміз-есептің мазмұнын математика тіліне аудару. Теңдеуді шешуге тақырыптық есептер берілген жағдайда: 1.белгісіз шама таңдалып алынып, ол х әріпімен (немесе латынның қандай да бір кіші әріпімен) белгіленеді. 2.тақырыптың мазмұны бойынша теңдеу құрастырылады. 3.теңдеу шешіліп, белгісіз шама табылады. 4. есептің сұрағына жауап беріледі. Қажет болған жағдайда теңдейдің дұрыстығы тексеріледі. №1 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына 3 пакет ұн, ал оң жақ табақшасына 1 пакет ұн және 4 кг кіртасы салынған. Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 пакет ұнның массасы х кг. Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтаңдар. №2 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына массалары бірдей 5 орамжапырақ және 500 г кіртасы, ал оң жақ табақшасына 2 орамжапырақ және 2 кг кіртасы салынған. Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 орамжапырақтың массасы у кг. Теңдеуді шешіп, 1 орамжапырақтың массасын анықтаңдар. №3 тапсырма. Суретте таразының сол жақ табақшасында 4 бөлек шай және 50 г кіртасы, ал оң жақ табақшасында 1 бөлек шай және 500 г кіртасы кескінделген. Сурет бойынша теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 бөлек шайдың массасы х г. Теңдеуді шешіп, 1 бөлек шайдың массасын табыңдар. №4 тапсырма. Суретте таразының сол жақ табақшасында бал құйылған ыдыс және 500 г кіртасы, оң жақ табақшасында бос ыдыс және 2 кг, 1 кг кіртастары кескінделген. Бал құйылмай тұрғандағы ыдыс пен бос ыдыстың массалары тең. Сурет бойынша теңдеу құрыңдар, мұндағы бос ыдыстың массасы m кг, ондағы балдың массасы х кг. Теңдеуді шешіп, ыдыстағы балдың массасын анықтаңдар.
Үш топқа беріледі. 1-тапсырма 3х=x+4, х=2 2-тапсырма 5х+0,5=2x+2, x=0,5 3-тапсырма 4х+50=x+500, х=150 |
Күннің ретін және сабақтың тақырыбын оқу дәптерлеріне жазады
Оқушылар топтаса отырып мәтінді есептерге сызықтық теңдеу құрып, түбірін тауып постер қорғайды. Топтағы белсене қатысқан оқушылар 1 ұпаймен бағаланады.
|
- |
Тақта, бор, интербелсенді тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс кезеңі
|
Кімнің ойы ұшқыр
Жұмбақ 1 мин Даналық ағашы 3 мин
|
«Қатесі қайда?» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындау, есептің қатесін тауып дұрыс шығару. 1-топ Жауабы:
3х-5
3х+х
4х
х
х 2-топ Жауабы:
6х+2
6х+10х
16х
х
х 3-топ Жауабы:
3х+1 3x+5x=1 3x-5x=-1 8x=1 -2x=-1
X= Балалар біз сіздермен көп есеп шығардық иа? Шаршадыңыздар ма? Онда мен сіздерге жұмбақ жасырайын. Айқасқан екі таяқ, тұрады жоқты сұрап (х) Алмадағы тапсырмалар
|
Тақтаға шығып қатесін тапқан оқушыға 1 ұпай . Орнында отырып шығарған оқушылар дәптерлерін
ауыстырып тексеріп топ басшысына
ұпайын айтады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Манар НугмановаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Информатика
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ ИнформатикаМатериал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ информатика Нугманова Манар Елибаевна
Материалдың қысқаша нұсқасы
|














