Материалдар / Ашық сабақ "Интервалдар"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Интервалдар"

Материал туралы қысқаша түсінік
Интервал ұғымы. Интервалдардың құрылуы мен сапасы. Интервалдар латынша санауы. Қарапайым интервалдар дегеніміз не. Интервал тон саналуы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Мамыр 2022
409
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Музыкалық теориялық цикл

Сабақтың тақырыбы: Интервалдар.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушылардың музыкалық білімін жетілдіру. Оқушыларға

интервалдар туралы мағлұматтар бере отырып музыкалық

танымдарын кеңейту.

Ә) Дамытушылық: Музыкалық сөздік қорларын байыту, көркемдік

талғамын дамыту. Музыканы түсіне білу және жан-

жақты ой-өрістерін кеңейту.

Б) Тәрбиелілік: Оқушыларды бірін-бірі тыңдай білуге тәрбиелеу. Музыка

өнерінің әсемдігі мен музыкалық мұраларын түсіне білуге

үйрету.

Болашақ нәтижені болжау /Описание ожидаемого результата

Білім/Знания

Оқушылар интервалдардың сапалық және сандық қасиеттерін біледі.


Икемділік/Умения

Оқушылар интервалдарды құрады және оларды музыкалық аспапта ойнайды.


Дағды/Навыки

Интервалдарды музыкалық аспапта ажырата алады.


Сабақтың түрлері/Тип урока

Аралас сабақ

Әдіс-тәсілдер/Методы

түсіндірмелі- иллюстративтік, сұрақ-жауап.


Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, аңықтамалық әдебиет/Материалы, учебно-методическая литература, справочная литература

1

Ә.Әбдікәрімұлы. Музыка теориямының негіздері. Педагогигалық колледждерге арналған оқулық. – Алматы: «Рауан», 1996. Б. 192

2

В.А.Вахромеев. Элементарная теория музыки. Учебник – М., Музыка, 1983.- Б. 224 нот.

3

Музыка сауаты, оку құралы./ С.Ж.Жаксыбеков – Шымкент: Оңстік Қазақстан Мемлекеттік Педагогигалық институты, 2012, - 55 б.




Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар/Оборудование, наглядные пособия

Карточкалар, музыкалық аспап,тақта, презентация.



Пәнаралық байланыс/

Межпредметные связи

Хор класы,сольфеджио, дирижерлау негізі.



Сабақ барысы / Ход урока


Сабақ кезендері/ этапы урока

Оқытушы іс-әрекеті / деятельность преподавателя

Оқушылар іс-әрекеті / деятельность

учащихся

Құрал-жабдық тар, көрнекті құ ралдар/ оборудова ние, нагляд пос-я

Время

1

Үйымдастыру-мақсаттық кезені

  • Ұйымдастыру сәті


  • Сабақта оқу жұмысын ұйымдастыру


  • Эмоционалды көңіл-күй қалыптастыру

Қатыспағандар туралы ақпарат



Сәлемдесу





5 мин

2

Үй тапсырмасын тексеру

  1. Практикалық тапсырма (кез келген шығарманың ырғағын жасау)



Шығарманың ырғағын салу






10

мин

3

Жаңа материалды белсенді меңгеруге оқушыларды даярлау кезеңі

  1. Кроссворд арқылы жаңа тақырыпқа шығу

Жаңа тақырыптың теориясымен танысу

.

Презентация


15 мин

4

Жаңа білімді меңгеру

  1. Интервалдың сандық және сапалық қасиеттері

  2. Сергету сәті

  3. Жай интервалдар


Интервалдар құру

Әуенмен бирге қимылдарды жасайды

Интервалдарды ойнау және әуендету.

Презентация



Музыкалық центр


Музыкалық аспап

35 мин

5

Жаңа білімді бекіту

Өзімнің ойыным (презентация)


ұяшықтарды таңдап,қойылған сұрақтарға жауап беру.

Презентация

15

мин

6

Рефлексивті бағалау кезеңі

а. Сабақты қорытындылау

б. Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезені

Рефлексия. Қорытындылау.





Дыбыстардан интервалдар құрып, олардың сандық және сапалық қасиеттерін орындап келу.







Жазады дәптерге.










10

мин



Сабақтағы оқытушының қызметі

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Ұйымдастыру сәті. Сәлеметсіздерме құрметті студенттер және келген қонықтар. Менің атым Сапиолла Мадина Қанатқызы, музыкалық арнайы пәндер оқытушысымын.

Бүгін сабақта кім бар? Көңіл күйлерің қалай?

2. Үй жұмысын тексеру.

Оқушыларға үй жұмысына практикалық тапсырма берілді. Кез келген шығарманың ырғағын жасау. Ырғағын салып,көрсету.


3. Оқушыларды жаңа материалды белсенді меңгеруге дайындау кезеңі

А) Қызығушылықты ояту. (Төмендегі сөзжұмбақты шешсе жаңа сабаққа

арқау болатын сөз шығады.

Жауабы - интервал).




д

и

е

з








н

о

т

а




т

а

к

т









б

е

м

о

л

ь




ж

а

р

т

ы

л

а

й

о

к

т

а

в

а








ф

а










л

я














  1. Жарты тонға жоғарлайтын альтерация белгісі.

  2. Музыкалық дыбыстар.

  3. Күшті үлестің келесі күшті үлесте қайталануы.

  4. Жарты тонға төмендейтін альтерация белгісі.

  5. Нота ұзақтығы 1и 2и-ге саналатын нота.

  6. Бірінші дыбыстың сегізінші дыбыста қайталануы.

  7. Бас кілті немесе ....

  8. Нота қатарының алтыншы дыбысы.


Балалар, айтындаршы сендер қалай ойлацсындар,интервал дегеніміз не? Балалр өз ойларын айтады.


Интервал (латынша іntervallum – арақашықтық аралық)

Музыкада екі дыбыстың аралығын, яғни биіктігі бойынша орналасқан арақашықтығын интервал деп атаймыз.

4. Жаңа материалды меңгерту.

Интервал дыбыстары кезекпен немесе бирге алынуы мүмкін. Сол айырмашылығына қарай:

Интервалдар әуендік және гармониялық болып екіге бөлінеді.


Shape1

Интервалдар






Shape2 Shape3

Shape4 Shape5

Гармониялық

Әуендік




Shape6 Shape7


Shape8 Shape9

тігінен жазылған екі дыбыстың бір уақытта үндесуі

интервал құратын дыбыстардың бірінен кейін бірінің әуенді, сазды биіктікте орналасуы





Мелодиялық интервал екі нота бірінен соң бірі ретімен ойналғанда пайда болады. Интервалдар да гармоникалық болуы мүмкін, яғни екі нота бір уақытта бірге ойналады.

Энгормониялық түрі де болады,бұл үндестік, олар бірдей естіледі, бірақ жазу кезінде әр түрлі болады.

Интервалдың төменгі дыбысы негізі деп аталса жоғары жаныңдағы дыбыс щыңы деп аталады.

Сонымен қатар әуенді интервалдар төменнен жоғары қарай бағытта, немесе жоғарыдан төмен бағытта болуы мүмкін.

Музыкада қарапайым және құрама интервадар бар.

Қарапайым интервалдар октаваға дейінгі аралықты қамтиды.

Ал октавадан асып кеткен дыбыс аралықтар интервалдың құрама түріне жатады.

Бүгін біз қарапайым интервалдармен танысамыз.


Интервалдың сандық және сапалық қасиеттері. Жай интервалдар.

Барлық музыкалық интервал сандық және сапалық сияқты екі қасиетімен өлшеніп, анықталады: кейде оларды интервалдың басқыштық және тондық өлшемдері деп те атайды. Сандық деп интервалдың қанша дыбыстан құралғанын көрсететін қасиетін айтады.

Октаваның ішінде құралған интервалдарды жай интервалдар дейміз. Іс жүзінде – сегіз жай интервал бар.

Олардың аттары интервалды қамтитын дыбыс санына байланысты. Интервалдардың аттары латынша реттік сан түрінде қолданылады. Бұл рет бойынша төменнен санағанда қандай басқыш интервалдың үстіңгі дыбысы екенін белгілейді. Оның үстіне, қысқартып белгілеу үшін интервалдардың цифрлық белгілері қолданылады. Төменде барлық жай интервалдар сандық қасиеті тұрғысынан беріліп отыр:

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!