Сабақ жоспары
|
Сабақ: Химия |
Мектеп: 98 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:21.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Томаева Камшат Балгазиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысқандар саны:13 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ион алмасу реакциялары. №1 практикалық жұмыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? 9.2.2.1 – алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру 9.2.2.2. Ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ион алмасу реакция теңдеулерін құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ион алмасу реакция теңдеулеріне мысалдар келтіре алады. Ион алмасу теңдеулерін жүру жағдайларын, себептерін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ион алмасу рекцияларының иондық теңдеулері арқылы молекулалық теңдеулерді құрастыра алады және сандық есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ион алмасу реакция теңдеулерін құрастырады. Ион алмасу реакцияларының жүру себептерін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтармен байланыс |
Топтық жұмыс жасау арқылы ион алмасу реакциясының барлық теңдеу түрлерін сипаттауда, өзгелердің мәдениетіне, көзқарасына құрметпен қарауды қалыптастыра отырып, өмір бойы оқуға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (катион, анион, ион) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Не істей алады?. Ион алмасу реакцияларын молекулалық және иондық түрде жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ион алмасу реакциялары, реакцияның қайтымдылығы, бейтараптану реакциясы, молекулалық теңдеу, толық және қысқартылған иондық теңдеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ион алмасу реакциясының жүру жағдайын білесізбе? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ион алмасу реакциясының жүру жағдайын анықтау үшін__________ электролитпен ____________ электролит арасында реакция жүретінін көрсету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Иондар дегеніміз- _____________ бөлшектер. Оң зарядты бөлшектер катодқа тартылса________, теріс зарядталған бөлшектер анодқа қарай тартылса _________. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
9.4.1.7- күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 7 мин |
1мин
3мин
1мин 2мин |
Ұйымдастыру кезең. Белсендіру. Қошемет сөздер. Оқушылармен жұмыс істеу үшін қолайлы жағдай жасау. Сабақ барысында қауіпсіздік ережесін еске түсіру. Қышқыл мен жұмыс жасағанда сақ болу. Үй тапсырмасын сұрау. «Лездеме сұрақтар» әдісі . (Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы алдыңғы білімді еске түсіреді.)
Бағалау: Мадақтау әдісі Топқа бөлу. Стикерде жазылған + және - таңбасы арқылы екі топқа бөлінеді. І-топ Катион ІІ- топ Анион |
АКТ слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 28мин |
3 мин 3 мин 8 мин 7 мин 7 мин |
Тыңдалым алдында тапсырма. Иондар дегеніміз- _____________ бөлшектер. Оң зарядты бөлшектер катодқа тартылса________, теріс зарядталған бөлшектер анодқа қарай тартылса _________. Бейнежазба көрсетіледі. «Ион алмасу реакциялары». Ион алмасу реакцияларының жүру себептерін бейне материалдан көріп, не байқағандарыңды жазып алыңдар. 1. Ион деген не? 2. Катион деген не? 3. Анион деген не? Топтық жұмыс. «Топтас, ойлас,бөліс» әдісі арқылы молекулалық , иондық теңдеуді жазыңдар, түсініктеме беріңдер. 1.Тұнба түзілетін ион алмасу реакциялары. Егер құрамында SO4-сульфат иондары бар ерітіндіге барий хлоридінің ерітіндісін қоссақ, ақ тұнба түзіледі. Алмасу реакциясының теңдеуін жазайық: молекулалық теңдеу Na2 SO4 + BaCI2= 2NaCI+ BaSO2↓ Теңдеудің сол жағында екі зат күшті электролиттер, сондықтан иондарға ыдырайды. Ал оң жағында натрий хлориді ғана күшті электролит, ал барий сульфаты суда ерімейді, сондықтан иондарға ыдырамайды. толық иондық теңдеу Оң жақ сол жақтағы ұқсас иондарды қысқартамыз қысқартылған иондық теңдеуі Қорытынды : ақ тұнба түзілді, ион алмасу реакциясы жүрді I –топ BaCL2 + H2 SO4 = BaSO4 ↓+2HCL Ba2+ + 2CL- + 2H+ +SO42- = BaSO4 ↓+ 2H+ + 2CL- Ba2+ +SO4 = BaSO4 ↓ ІІ- топ Mg + 2HCL = MgCL2 +H2↑ Mg 2+ + 2H- + 2CL+ = Mg 2+ + 2CL- +H2↑ 2H + = H2↑ Бағалау. Топта өзара бағалау Жұптық жұмыс. «Реакция сыры» әдісі І-жұп Берілген заттар арасындағы ион алмасу реакцияларының молекулалық және иондық түрде реакция теңдеулерін жазыңыз Калий карбонаты және тұз қышқылы Жауабы: молекулалық теңдеу K 2CO2+2HCI=2KCI+CO 2↑+H 2O толық иондық теңдеу 2K+ + CO3 2- + 2H+ + 2CI - =2K+ + 2CI- + CO2↑+H 2O Қысқартылған иондық теңдеу 2H + + CO32- = CO2↑+H 2O «Қызықты тәжірибе» әдісі. ІІ-жұп Зертханашыға 2 мл мыс (II) сульфатының ерітіндісіне 5 мл натрий гидроксидінің ерітіндісін қосу арқылы мыс (II) гидроксидін алу тапсырылды. Видеоны қарап, ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндір Жауабы: Тәжірибеде көк тұнба түзілді, себебі: бұл ион алмасу реакциясы қайтымсыз, яғни тұнба түзілетіндіктен аяғына дейін жүреді. CuSO 4+2NaOH=Cu(OH) 2↓+Na 2SO 4 Бағалау: Бір-бірін бағалау Жеке жұмыс. Ойлан, тап әдісі. (Берілген тапсырмадағы жасырылған сөздерді ойлана отырып табады) (Қосымша №1) (Қосымша №2) Сараланған тапсырма Бағалау: жазбаша кері байланыс |
https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_11723/15.mp4 https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_11723/3.mp4 Химия пәніндегі есептерді шешудің әдіс-тәсілдер мен мысалдары. Авторы :Н.Н.Исабаев ІІ бөлім.№7.52 есеп. 206 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
4мин
1 мин |
Рефлексия «Шабадан, еттартқыш, қоқыс
жәшігі» әдісі Оқушыны алған білімін
саралай білуге дағдыландыру.Тақырып бойынша оқушылардың пікірін
анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды. Тақырып бойынша алған керекті
ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек,
толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады.
Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәші Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ
жоспары Сабақ:
Химия Мектеп:
98 Күні:21.09.2020 Мұғалімнің
аты-жөні: Томаева Камшат Балгазиевна Сынып:9 Қатысқандар
саны:13 Қатыспағандар
саны:0 Сабақтың тақырыбы: Ион алмасу реакциялары. №1
практикалық жұмыс. Сабақ негізделген
оқу мақсаты Оқушылар сабақ соңына қарай не
үйренгенін қалайсыз? 9.2.2.1 – алмасу реакция
теңдеулерін молекулалық және иондық түрде
құрастыру 9.2.2.2. Ион алмасу
реакцияларының жүру себептерін түсіндіру Сабақтың
мақсаттары Барлық оқушылар істей
алады: Ион алмасу реакция
теңдеулерін құрастыра алады. Оқушылардың көпшілігі істей
алады: Ион алмасу реакция
теңдеулеріне мысалдар келтіре алады. Ион алмасу теңдеулерін жүру
жағдайларын, себептерін сипаттайды. Кейбір оқушылар істей
алады: Ион алмасу
рекцияларының иондық теңдеулері арқылы молекулалық теңдеулерді
құрастыра алады және сандық есептер
шығарады Бағалау
критерийлері Ион алмасу реакция теңдеулерін
құрастырады. Ион алмасу
реакцияларының жүру себептерін анықтайды. Құндылықтармен
байланыс Топтық жұмыс жасау
арқылы ион алмасу реакциясының барлық теңдеу түрлерін сипаттауда,
өзгелердің мәдениетіне, көзқарасына құрметпен қарауды қалыптастыра
отырып, өмір бойы оқуға баулу. Пәнаралық
байланыс Физика (катион,
анион, ион) Тілдік
мақсат Оқушылар: Не істей
алады?. Ион алмасу реакцияларын
молекулалық және иондық түрде жаза алады. Негізгі сөздер
мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология): Ион алмасу реакциялары,
реакцияның қайтымдылығы, бейтараптану реакциясы, молекулалық
теңдеу, толық және қысқартылған иондық
теңдеу. Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға
арналған сұрақтар: Ион алмасу реакциясының жүру
жағдайын білесізбе? Сіз неліктен
... екенін айта аласыз ба? Ион алмасу реакциясының жүру
жағдайын анықтау үшін__________ электролитпен ____________
электролит арасында реакция жүретінін
көрсету. Тыңдалым мен
оқылым бойынша ұсыныстар: Иондар дегеніміз-
_____________ бөлшектер. Оң зарядты бөлшектер катодқа
тартылса________, теріс зарядталған бөлшектер анодқа қарай тартылса
_________. Алдыңғы
оқу 9.4.1.7- күшті және
әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату,
диссоциациялану дәрежесін анықтай білу. Жоспар Жоспарланған
уақыт Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді
жазыңыз Ресурстар Басы 7 мин 1мин 3мин 1мин 2мин Ұйымдастыру кезең.
Белсендіру. Қошемет сөздер. Оқушылармен
жұмыс істеу үшін қолайлы жағдай жасау. Сабақ барысында қауіпсіздік
ережесін еске түсіру. Қышқыл мен жұмыс жасағанда сақ
болу. Үй тапсырмасын сұрау.
«Лездеме сұрақтар» әдісі . (Оқушылар сұраққа
жауап беру арқылы алдыңғы білімді еске түсіреді.)
Атом деген
не? Күшті электролит дегеніміз
не? Әлсіз электролит дегеніміз
не? Қайтымды және қайтымсыз
реакцияны қалай түсінесің?
Бағалау: Мадақтау
әдісі Топқа
бөлу. Стикерде жазылған + және -
таңбасы арқылы екі топқа бөлінеді. І-топ Катион ІІ- топ
Анион АКТ
слайд Ортасы 28мин 3 мин 3 мин 8 мин 7 мин 7
мин Тыңдалым алдында
тапсырма. Иондар дегеніміз-
_____________ бөлшектер. Оң зарядты бөлшектер катодқа
тартылса________, теріс зарядталған бөлшектер анодқа қарай тартылса
_________. Бейнежазба көрсетіледі. «Ион
алмасу реакциялары». Ион алмасу реакцияларының жүру себептерін
бейне материалдан көріп, не байқағандарыңды жазып
алыңдар. 1. Ион деген
не? 2. Катион деген
не? 3. Анион деген
не? Топтық
жұмыс. «Топтас, ойлас,бөліс» әдісі
арқылы молекулалық , иондық теңдеуді жазыңдар, түсініктеме
беріңдер. 1.Тұнба түзілетін ион алмасу
реакциялары. Егер құрамында
SO4-сульфат иондары бар
ерітіндіге барий хлоридінің ерітіндісін қоссақ, ақ тұнба
түзіледі. Алмасу реакциясының теңдеуін
жазайық: молекулалық
теңдеу Na2
SO4
+
BaCI2= 2NaCI+
BaSO2↓ Теңдеудің сол жағында екі зат
күшті электролиттер, сондықтан иондарға ыдырайды. Ал оң жағында
натрий хлориді ғана күшті электролит, ал барий сульфаты суда
ерімейді, сондықтан иондарға ыдырамайды. толық иондық
теңдеу Оң жақ сол жақтағы ұқсас
иондарды қысқартамыз қысқартылған иондық
теңдеуі Қорытынды : ақ тұнба түзілді,
ион алмасу реакциясы жүрді I
–топ BaCL2
+
H2
SO4
=
BaSO4
↓+2HCL Ba2+
+ 2CL- +
2H+
+SO42-
=
BaSO4
↓+
2H+
+
2CL- Ba2+
+SO4
=
BaSO4
↓ ІІ-
топ Mg + 2HCL =
MgCL2
+H2↑ Mg
2+
+
2H-
+ 2CL+ =
Mg 2+
+
2CL-
+H2↑ 2H
+
=
H2↑ Бағалау. Топта
өзара
бағалау Жұптық
жұмыс. «Реакция сыры»
әдісі І-жұп Берілген заттар арасындағы ион
алмасу реакцияларының молекулалық және иондық түрде реакция
теңдеулерін жазыңыз Калий карбонаты және тұз
қышқылы Жауабы: молекулалық
теңдеу K
2CO2+2HCI=2KCI+CO 2↑+H
2O толық иондық
теңдеу 2K+
+
CO3
2-
+
2H+
+ 2CI
-
=2K+
+
2CI-
+
CO2↑+H
2O Қысқартылған иондық
теңдеу 2H
+
+
CO32-
=
CO2↑+H
2O «Қызықты тәжірибе»
әдісі. ІІ-жұп Зертханашыға 2 мл мыс (II)
сульфатының ерітіндісіне 5 мл натрий гидроксидінің ерітіндісін қосу
арқылы мыс (II) гидроксидін алу тапсырылды. Видеоны қарап, ион
алмасу реакцияларының жүру себептерін
түсіндір Жауабы: Тәжірибеде көк тұнба түзілді,
себебі: бұл ион алмасу реакциясы қайтымсыз, яғни тұнба
түзілетіндіктен аяғына дейін жүреді. CuSO
4+2NaOH=Cu(OH) 2↓+Na
2SO
4 Бағалау: Бір-бірін
бағалау Жеке жұмыс. Ойлан, тап
әдісі. (Берілген тапсырмадағы
жасырылған сөздерді ойлана отырып табады) (Қосымша
№1) (Қосымша №2) Сараланған
тапсырма Бағалау: жазбаша кері
байланыс
https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_11723/15.mp4 https://cdn4.bilimland.kz/upload/content/platform_lessons/L_11723/3.mp4 Химия пәніндегі есептерді
шешудің әдіс-тәсілдер мен мысалдары. Авторы
:Н.Н.Исабаев ІІ бөлім.№7.52
есеп. 206
бет Соңы 5 мин 4мин 1
мин Рефлексия «Шабадан, еттартқыш, қоқыс
жәшігі» әдісі Оқушыны алған білімін
саралай білуге дағдыландыру.Тақырып бойынша оқушылардың пікірін
анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды. Тақырып бойынша алған керекті
ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек,
толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады.
Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәші | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













