Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ: "Ж дыбысы мен әрпі"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: "Ж дыбысы мен әрпі". Әліппе кезеңі. Ж әрпінің жазылуы, сөз ішінде келуі туралы білім беру
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспардың

тарауы: Табиғатқа саяхат


Мектеп: «Ұйымшыл» ШЖЖОББМ

Пәні: Сауат ашу

Күні: 24.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қ.Абдраева

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғатқа саяхат . Жж дыбысы мен әрпі.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.3.11.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Ж ж дыбысы және әрпімен танысады. Ж дыбысының сөздегі орнын анықтайды.

Көптеген оқушылар:

Мәтін бойынша сұрақ қоя біледі немесе қойылған сұраққа жауап бере алады.Сөздердің мағынасын түсініп, мысал келтіре алады.

Кейбір оқушылар:

Айтылуы бірдей, мағынасы әр түрлі сөздердің мағынасын ажырата алады.

Бағалау критерийлері

  1. Ж дыбысы мен әрпі туралы білімді меңгереді.

  2. Буындап оқиды, жиі кезесетін сөздерді тұтас оқиды.

  3. Мәтінді тыңдап, мазмұнын әңгімелейді.

  4. Сөйлемді бас әріппен жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қояды.

Тілдік мақсат

Түйінді сөздер мен сөз тіркестер:

Жарыс, жаңбыр, желден де жүйрік.

Құндылықтарды дарыту

Топ ішінде жұмыс жасауда топ ережесіне бағына білуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану: табиғат құбылысы жаңбыр туралы айту. Дене шынықтыру: Сергіту жаттығуы.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, видеожазба

Алдыңғы оқу

Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы




Ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында ширату жаттығуын жасатамын. Шаттық шеңбері аясында балалар бір-біріне сәттілік тілейді.

Күлім қағып қолымды,

Бір, екі, үш деп соғайын.

Қарап тұрып көршіме,

Қолымды мен бұлғайын.

Ыстық алақаныммен,

Қолыңды бер қысайын.

Білім алушылармен топтық жұмысты ұйымдастыру арқылы, ынтымақтаса жұмыс істеу мақсатында оқушыларды 3 топқа бөліп отырғызамын. «Пазл» әдісі арқылы топ атауларын анықтаймын.

1-топ: «Таулар»

2-топ: «Көлдер»

3-топ: «Гүлдер»

-Ал, балалар тау, өзен-көлдер мен гүлдер неге жатады?

-Табиғат тағы нелерден тұрады?

-Біз сауат ашу сабағында қандай бөлімді өтіп жатырмыз?

-Адамдар не үшін саяхаттайды?Қандай көліктермен саяхаттайды?

«Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен материалды пысықтау.

1.Әріп дегеніміз не?

2.Дыбысты не істейміз?

3.Дыбыстар нешеге бөлінеді?

4. Сөз ішіндегі буын санын қалай анықтаймыз?

Тақырыпты ашу.

Сабақтың тақырыбын түсіну деңгейін арттыру және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін жұмбақ жасырамын.

Іші толған шәрбат,

Дәмі қандай әйбат.
Үзесің бірден жүзін,

Оның аты -..... (жүзім)

Сырты қандай қатты,

Дәні сондай тәтті.

Шағып қара таңдап,

Оның аты-.....(жаңғақ)

Тышқанға ұқсайды,

Күндіз тіпті ұшпайды. (жарғанат)

-Балалар, осы сөздерде қандай жаңа дыбыс естіліп тұр?

-Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз-Ж дыбысы мен әрпі

Шаттық шеңбері








Кеспе суреттер











Доп






Жұмбақтар


Бейнелі суреттер


Ортасы
























Біз Ж дыбысы мен әрпімен таныс боламыз.
— Ж дыбысын дыбыстату.
— Ж дыбысына қатысты суреттермен таныстыру, дыбыстық талдау жасау..

.
Ж дыбысы сөздің көбіне басы мен ортасында кездеседі, ал қазақ тілінің байырғы лаж, мұқтаж, уәж сөздерінде сөз соңында кездеседі. Ж дыбысы-дауыссыз дыбыс.

Ж әрпі мен дыбысы туралы видео көрсету.

Ж әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру.

Оқылым. ТЖ

«Дирижер» әдісі арқылы оқыту.

1-топ: дауыстап.

2-топ: сыбырлап.

3-топ: тізбектеп оқу.

Дескриптор:

1. Сөздерді буындап оқиды.

2.Ж әрпінің сөз басында, ортасында, соңында келетінін ажыратып айтып береді.

ҚБ: «Житондар»

Тыңдалым. ҰЖ

«Жарыс» мәтінін оқып беру.

Дескриптор:

1.Мәтінді мұқият тыңдайды,мазмұнын түсінеді.

2.Жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

3.Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілердің қойылу себебін түсіндіреді.

4.Адам есімінің сөйлем ішінде бас әрпіппен жазылатынын біледі.

ҚБ: «Житондар»

1-тапсырма.ТЖ

1-топ.

Мәтіндегі сөйлемдер санын анықтау.

2-топ.

Мәтінде Ж дыбысы неше рет кездеседі.

3-топ.

Жарыс, жүйрік сөздеріне дыбыстық талдау жасау.

Дескриптор:

1.Сөйлем санын анықтайды

2.Ж әрпі кездесетін сөздерді табады

3.Дыбыстық талдау жасайды

ҚБ: «Житондарар»

Сергіту сәті: «Көңілді күн»

Жазылым. ӨЖ

Ж ж әрпін жазып үйренейік.

1-топ: Ж әрпін құмда жазу

2-топ:Ж әрпін санамақпен жазу.

3-топ: Ж әрпін түймемен жазу.

Дәптермен жұмыс.

-Балалар енді қолымызға қалам алып, дәптерге Ж әрпін жазайық.

2-тапсырма. «Кім тапқыр?» ойыны. ТЖ

Жаңбыр тамшыларынан қандай сөздер құрауға болады? Мыс: жалау, арық, жуа, жасыл, алау, асыл.Жылға, жүзім, жалтыр, жалға.

Дескриптор:

1.Буындарды оқиды.

2.Буындардан сөз құрайды.

ҚБ: «Житондарар»

Бағалау: топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалау.

3- тапсырма.

«»

«Кім тапқыр?» ТЖ

1-топ: Берілген суреттердің ішінен Ж әрпі кездесетін сөздерді алып іледі

2-топ: Себеттегі берілген заттардың ішінен Ж әрпі кездесетін заттарды теріп алады

3-топ: Кеспе сөздерден сөйлем құрайды.

Дескриптор:

1. Ж әрпі кездесетін сөздерді тауып,орналасуын анықтайды

2.Зат атауларын анықтап атайды

3-топ: Кеспе сөздерден сөйлем құрай алады

ҚБ:«Житондаар»



Ж әрпі



Слаид









Сюжетті сурет







Қимыл-әрекет



Оқулық





Буындар

Жаңбыр тамшылары













Жұмыс дәптері



Оқулық











Оқулық


Соңы



Бағалау.

Үйге тапсырма беру. «Жарыс» мәтінін оқу.

ҚБ: «Житондар»

Кері байланыс:

Ала ат- Түсінбедім

Қоңыр ат- Енді түсініп келемін,сұрақтарым бар

Ақ ат- Барлығын түсіндім



Сандықшалар


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ұжымдық жұмыс

Жеке жұмыс





Мадақтау

Житондар

«Ашық журнал» әдісі


Сабақ барысында қауіпсіздік ережесі ескертіліп отырылады. Партада тәк отыру, жазуды жазғанда көздің ара қашықтығын сақтауды ескртір отырамын

Сабақ бойынша рефлексия

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Жалпы баға


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.00.2021
860
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі