1-тапсырма. Оқу
мақсатына, күтілетін нәтижелерге және саралау тәсілдеріне сәйкес
шығармашылық дағдыларды дамыту үшін тапсырма/ойын
жоспарлаңыз.
Білім беру
саласы:
|
Шығармашылық
|
ҰОҚ/ сабақ: Мүсіндеу
|
Кірпілер
|
Оқу
мақсаты:
|
Мақсаты шығармашылық қабілеттерін дамыту, қиялды,
байқағыштықты және қоршаған ортаны бейнелі қабылдай білуді, өз
ойларын, сезімдерін көркем түрде бере білу біліктерін қалыптастыру
болып табылады.
|
ҰОҚ/ сабақтың
мақсаты
|
қарапайым үйлесімділікті сақтай отырып, адам мен
жануарлардың пішінін мүсіндей
біледі;
|
Оқу
дағдысы:
|
қарапайым қатынастарды сақтай отырып адам мен
жануарлардың пішінін мүсіндеуге
үйрету;
|
Тапсырма/ ойын Бізге
келген қонақтар
Мақсаты: Кейіпкердің
мінезіне сай, әуенді ажырата білуге
үйрету.
Көрнекіліктер:
Аңның, құстың, кірпінің бет
пердесі.
Шарты: Алдын ала бір
бала шымылдықтың артына барып, аңның немесе құстың бет пердесін
киеді. Ал 3-4 бала аспаптарды алдына қойып, келген қонақ мінез сай,
аспапты соғады. Аюкелсе – жуан дыбыстар, қоян келсе- секіртпелі
дыбыстар, торғай келсе- жіңішке дыбыстарды соғу
керек.
|
Кері
байланыс:
|
2-тапсырма. Балалардың арнайы шығармашылық
дағдыларын дамыту бойынша жұмыс жоспарын
жасаңыз
Ортақ
тақырып
|
ҰОҚ
тақырыбы
|
Оқу
мақсаты
|
Орындау
техникасы
|
Күтілетін
нәтиже
|
«Мен кіммін және
қандаймын?»
|
Ұлттық киімдегі
арулар
|
Әлем халықтарының ұлттық
ойыншықтары
мысалында затқа қарап, елестетіп және
ойдан
құрастырып жапсырып
мәнерленген образды сәндеу әдістерін пайдалану (рельеф, илеу,
кескішпен ойып алу немесе қырып із
салу).
|
сәндік
мүсіндеу
|
кескіннің бейнесін өз бетінше таба алады;Филимонов
қолтаңбасының орнына қолданылатын қазақи
ою-
өрнектерді іріктеп, таңдай
біледі.
|
«Менің айналамда кімдер
бар?»
|
Ақ
дастарқан үстіне,
әдемі
табақ сән бер-
ген (ою өнері)
|
Пластикалық,
конструктивтік және мүсіндеу техникаларын қолданып, түрлі пішіндегі
кескіштерді пайдалана отырып, Қазақстанның және әлемнің халық
кәсіпшілігі негізінде ойыншықтар, ыдыс-аяқ
жасау.
|
сәндік
мүсіндеу
|
•
өз бетімен ұлттық бұйымдар негізінде түрлі ойыншықтар,
ыдыс-аяқтар жасап, оларды ою-өрнектер мен, қолтаңбалармен безендіре
алады;
табақты безендіру ерекшеліктерін
табады.
|
«Жолдар бізді қайда
бастайды?»
|
Қыдырымпаз
мысық
(қазақтың «Адам
итпен
және мысықпен
қалай
достасты»
ертегісінің желісімен,
қамырмен жұмыс
істеу)
|
Кейіпкерлерге
тән бөліктерді (мұрын, ауыз,
көз, құлақ, аяқ, қанат) пропорцияны сақтай
отырып, қарапайым әдістерді (жұмырлау, жаю, жалпайту,кескіш
көмегімен ойып алу, т.б.) қолданып мүсіндеу, жұмыстың конструктивті
және пластикалық техникаларын үйлестіріп, бөліктерді
біріктіру.
|
сюжеттік
мүсіндеу
|
•
дененің әртүрлі мүшелерінің пішінін жасай
алады;
•
мүсіндеуді
(домалақтау, жалпайту, басып қысу) қарапайым
тәсілдерін
пайдаланады.
|
«Мен үшін не дәмді және
пайдалы?»
|
Зымырандар
самғайды
(ғарыш айлағы)
|
Бұйымды
тұғырға орнату техникасын пайда-
лану, бір тұғырға бірнеше бұйымды
орналастыру.
|
заттық
мүсіндеу
|
•
бұйымның
сапасы мен оны безендіру талаптарын атап
береді;
•
мүсіндеудің
негізгі тәсілдері мен орындау технологиясын пайдалана
біледі.
|
«Салт-дәстүрді білу не үшін
керек?»
|
Домбыраның
күмбірі
|
Қарапайым
көркем образдарды жасау, образды түрлі ұсақ бөліктермен, сәндік
элементтермен толықтыра отырып, көңіл-
күйін бере
білу, олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын
талдау.
|
сәндік
мүсіндеу
|
•қарапайым
көркем образдар жасай алады;
• мүсіндеудің негізгі тәсілдері мен
технологияларын орындай алады.
|
3-тапсырма. Суреттер арқылы балалардың
шығармашылық ойлауын қалай қалыптастыратынын
ойланыңыз. Кім? не? Не істейді? сұрағына жауап
береді.
Қарға,балық,күшік сөзіне сөз тіркесін
жасайды
Үш суретке сөйлем
құрайды
-
Піл
аспанда ұшпайды. Ол балаларын ағаштың үстінде ұяда баспайды. Піл
жылан, арыстан сәбіз, керік бақа, қолтырауын алма, маймыл балық,
мүйізтұмсық сүйек жемейді. Тауық суда
жүзбейді.
-
Құс ұяда
бақаны басып шығармайды. Сүйек тасымайды. Бұлттың үстінде
саңырауқұлақ өспейді.
-
Кемеде
ағаш өспейді, оның мұржасы болмайды. Зәкір теріс тұрмайды. Кеменің
моторы су астында болады. Қолтырауын ұшпайды. Балық жағада, қоян
суда тіршілік етпейді.
-
Нан
ағашта өспейді. Әтеш үйдің мұржасына ұя салмайды. Қаз сүйек
жемейді, оны шыңжырмен байламайды. Шарбақ теріс
тұрмайды.
Балық аспанда
ұшпайды. Шошқа үйдің үстіне шыға алмайды. Ит ағаштың басына шыға
алмайды. Мысық үйшікте шыңжырмен байланбайды. Сиыр үйде тұрмайды.
Әтеш суда
Суреттер арқылы балалардың
шығармашылық ойлауын қалыптастыру және
«Сурет арқылы оқушылардың
сөйлеу, көру, есте сақтау, тану қабілеттерін арттыру» болғандықтан.
Әр сабағымда суретпен жұмысты түрлендіріп оқушылардың белсенділігін
арттыруға көңіл бөлем. Көрнекілік құралдың түрі, көлемі сабақтың
тақырыбына байланысты. Суретпен жұмыстың
тиімділігі.
1. Бала негізгі тақырыптан ауытқымайды,
өйткені сурет өтілген тақырыппен
байланысты.
2. Тақырыпты түсіндіруге мұғалім көп
қиналмайды.
3. Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгерулері
жеңіл болады.
4. Оқушылардың оқуға деген ынтасы
артады.
5. Тіл дамыту жұмысы барлық бағытта
жүреді.
6. Сыныпта барлық оқушы жұмыс істейді, бос
бала болмайды. Мысалы мына тапсырмалардың көз дейтін мақсаты үндесе
және деңгейлеп оқыту барысында оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру, ауызекі тілде сөйлеу мәдениетін
дамыту.