Ашық сабақ: "Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу" 5-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ: "Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу" 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандаға
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім 5.1А. Сандарға амалдар қолдану

«Жамбыл атындағы мектеп-балабақша кешені» КММ

Мерзімі:


Мұғалім аты-жөні: Талғатбекқызы І

Сыныбы: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу


Оқу бағдарламасына сілтеме:

5.1.2.23 Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;


Сабақтың мақсаты

1. Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу амалын үйрету;

2. Өз бетімен шешім қабылдауға, өзіндік ойын қорытындылай білуге дағдыландыру;

3.Өз мүмкіндіктерін саралай отырып, ұжымда бірігіп жұмыс жасауға тәрбиелеу;

Бағалау критерийлері

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі.

Осы сабақта күтілетін нәтижелер

Көпшілігі:

Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін және аралас сандарды бөлуді біледі, қолдана алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек;

- бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады;

- бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,... керек;

- бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,... керек;

- екі бөлшекті көбейту үшін,... керек;

-екі бөлшекті бөлу үшін,... керек;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

-жай бөлшек пен аралас сандарды бөлгендегі қолданылатын негізгі терминдерді үш тілде қатар меңгереді:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Сан

Числа

Number [намбі]

Бөлу

Деление

Division [дивижн]

Рационал сан

Pациональная числа

Rational number [рационал намбі]

Көбейту

Умножение

Multiplication [малтипликэйшн]

Алымы

Числитель

Numerator [нюмәрейтә]

Бөлімі

Знаменатель

Denominator [деноминэйтр]

Есте сақта

Запомнить

Note [ноут]

Ондық бөлшек

десятичной дроби

Decimal fraction [десимал фракшн]

Бөлшек

Дроб

Fraction [фрэкшн]

Дұрыс бөлшек

Правильная дробь

Proper fraction [проупер фрэкшн]

Бөлшек (бөлгенде)

Дроб

Quotient[коушнт]

Кеміту

Уменьшение

Subtraction [сабстрэкшн]

Кесте

Таблица

Table [тэйбл]

Қосу

Сумма

Addition [аддишн]

Ортақ бөлім

Общий знаменатель

Common denominator [коммн диноминэйтр]

Айырма

Разность

Difference [дифференс]

Теңестіру

Преравнать

Equation [икуйэшн]

Бұрыс бөлшек

Неправильная дробь

Improper fraction [импропер фрэкшн]

Аралас бөлшек

Смешанная дробь

Mixed fraction [микст фрэкшн]


Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың:

- белсенділігін арттыру;

- сыни тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;

-адалдыққа шыңдау;

-уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу;

Пән аралық байланыстар

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында биология, физика, механика пәндерімен байланыс орнатылады

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйрету.

Алдыңғы сабақтан алған білім

Жай бөлшектерді қосу және азайту.Аралас сандарды қосу және азайту.

Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту және бөлу,өзара кері сандар ұғымдарын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

1 минут












2 минут








3 минут








2 минут















Сабақтың ортасы

5 минут


«Талдау» (салыстыру, ерекшелігі неде?)







Ұйымдастыру кезеңі:

    1. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Оқушылардың оқу құрал-жабдықтарын тексеру.

Қайталау сұрақтары:


1.Бөлшекті бөлшекке көбейтуді қалай орындаймыз?


2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?


3. Аралас сандар қалай көбейтіледі?


4. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды?


5.Бөлшекті бөлшекке бөлуді қалай орындаймыз?


6.Аралас санды аралас санға бөлу қалай орындалады?


    1. Оқушыларды жұпқа бөлу /

Мақсаты: Оқушылардың практикалық дағдыларын жетілдіру үшін

шағын топтарда жұмыстану қолайлы болғандықтан, жұпқа бөлу қажет.

Орындалуы: оқушыларға тақырыпқа қатысты терминдік сөздік

жазылған кеспе қағаздар ұсынылады. Оларды сәйкестендіре отырып, жұпқа бөлінеді.

Дағдылар: білу, түсіну

    1. Үй тапсырмасын тексеру: №643, 647(3,4)

Орындалуы: Әр жұп бір-бірімен дәптерлерін алмастыра отырып, тапсырмалардың орындалуын тексереді. Өте жақсы орындаған оқушы жұмысы сканерленіп интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі;

Дағдылар: білу, түсіну, қолдану

Бағалау: Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау

Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады.


    1. Сөзжұмбақ шешу /Қосымша №2

Мақсаты: Оқушыларға қайталау сұрақтарын бере отырып, сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсатын айқындау. Оқушылардың ынтасын арттыру.

Орындалуы: Оқушылар сөзжұмбақты шеше отырып «бөлу» кілт сөзін

алады, сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаты таныстырылады.

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Оқу мақсаты: 5.1.2.23

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Бағалау критерийлері:

1. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі.


Көбейту

Бөлу

Ұқсастығы

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыру

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыру

Айырмашылығы

Көбейту кезінде алымы мен алымын, бөлімі мен бөлімін көбейтеміз

Бөлу кезінде бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек



Презентация





Қосымша №1







Слайд 1








Слайд 2

Жұппен жұмыс кезеңі (7мин)

Оқушыларға карточкалар беріледі, каточкалардағы тапсырмаларды достарының көмегінсіз өзі орындауы тиіс. (Қосымша №4)



Топпен жұмыс кезеңі (5мин)

Оқушылар жұппен жұмыста топтың ішінде жұп құрып өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. (Қосымш №5)

0006 да

Слайд№4

Логикалық жаттығу.


Презентация

Қалыптасты рушы бағалау

(10 мин)


Оқушының аты-жөні ____________________________

Пәні: математика

Сыныбы: 5 « »

Бөлім 5.1А.Сандарға амалдар қолдану

Оқу мақсаты:

5.1.2.23Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Тапсырма 1

Есептеңдер.

Тапсырма 2

Есептеңдер.

Бағалау критерийлері:

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі.


Презентация

Қалыптас

тырушы бағалау 1

Reflection

(4 мин)

Рефлексия

Әр оқушы өздерінің сабаққа қатысу әрекеттерін саралайды. Көңіл-күй деңгейін белгілейді:

Рефлексия.

Сабақта.

Мен білдім...

Мен үйрендім...

Маған ұнады....

Мен қиналдым....

Менің көңіл – күйім.....

Презентация слайд

Үйге тапсырма (Homework)

1 мин

1 Бөлуді орында:

1108

2 Бөлуді орындаңдар:

а) ә) 1

3 Қадамының ұзындығы м бала неше қадам жасағанда м қашықтыққа барады?

Интерактив

ті тақта


Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейміз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексереміз?

Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ құндылықтарымен байланыс (тәрбиелік элемент)

Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушымен жұптық жұмыс жасайды. Қабілетті төмен оқушыны сабаққа ынталандырып, сабақтың түсініксіз тұстарын түсіндіріп, өзінің сыныптасын білімге баулиды өзі де тақырыпты қайталау арқылы білімін бекітеді.

Сыныптағы барлық оқушыны назардан тыс қалдырмай белсенділігіне байланысты мақтаулар, мадақтаулар айту.

Оқушының өзін-өзі бағалауға және сыныптаға белсенді оқушыны бағалап, әлі неге қол жеткізу керектігін бағалау арқылы түсініп отырады.

Ойлауды дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара қарым-қатынаста өзін ұстау мәдениетін және қандай жағдай болмасын бірқалыпты болуға тәрбиелеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1. Қайталау арқылы еске түсіру

2. Қалыптастырушы бағалау

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Тапсырмаларды топта талқылау

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Топтағы оқушылардың тапсырманы орындауға толық қатысып отырғанына көңіл бөлу қажет




















Қосымша №1

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Сан

Числа

Number

[намбі]

Бөлу

Деление

Division

[дивижн]

Рационал сан

Pациональная числа

Rational number

[рационал намбі]

Көбейту

Умножение

Multiplication [малтипликэйшн]

Алымы

Числитель

Numerator

[нюмәрейтә]

Бөлімі

Знаменатель

Denominator [деноминэйтр]

Есте сақта

Запомнить

Note

[ноут]

Ондық бөлшек

десятичной дроби

Decimal fraction [десимал фракшн]

Бөлшек

Дроб

Fraction

[фрэкшн]

Дұрыс бөлшек

Правильная дробь

Proper fraction

[проупер фрэкшн]

Бөлшек (бөлгенде)

Дроб

Quotient

[коушнт]

Кеміту

Уменьшение

Subtraction

[сабстрэкшн]

Кесте

Таблица

Table

[тэйбл]

Қосу

Сумма

Addition

[аддишн]

Ортақ бөлім

Общий знаменатель

Common denominator [коммн диноминэйтр]

Айырма

Разность

Difference

[дифференс]

Теңестіру

Преравнать

Equation

[икуйэшн]

Бұрыс бөлшек

Неправильная дробь

Improper fraction [импропер фрэкшн]

Аралас бөлшек

Смешанная дробь

Mixed fraction

[микст фрэкшн]


«Ой салу» (Сергіту сәті, сөзжұмбақ шешу)






Б

ұ

р

ы

с





к

ө

б

е

й

т

у




ү

л

е

с




н

а

т


у

р

а

л



  1. Алымы бөлімінен үлкен, не тең болатын бөлшек?

  2. Еселейтін арифметикалық амал?

  3. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы?

  4. Санауда қолданылатын сандар?















































Қосымша №3



-Жай бөлшектерді көбейту ережесі?




-Натурал сан мен жай бөлшекті көбейту ережесі?




-Жай бөлшек пен аралас санды көбейту ережесі?



-Аралас сандарды көбейту ережесі?



-Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу ережесі?



-Жай бөлшекті аралас санға бөлу ережесі?



-Натурал санды жай бөлшекке бөлу ережесі?



-Жай бөлшекті натурал санға бөлу ережесі ?



-Аралас сандарды бөлу ережесі?

























Құрметті: 5 «А» сыныбының

оқушылары!

Сіздерді жаңа жылмен құттықтаймын. Сіздерге зор денсаулық, талмас талап, қасқырдың қайратын, арыстанның айбатын, жылқының сақтығын, бүркіттің қырағылығын тілеймін. Тау суындай таусылмас қайратқа да, сыр суындай сарқылмас жігерге де, гүлдей жайқалған ғұмыр мен самал желдей тербелген өмірге сіздер лайықсыңдар!















Қосымша №4

Карточка №1 (А-деңгей)

Аралас сандардың бөліндісін есептеңдер:

  1. ; 3) ; 5) ; 7) ;

  2. ; 4) ; 6) ; 8) ;





Карточка №2 (В-деңгей)

Амалдарды орындаңдар:

  1. ; 3) ; 5) ;

  2. ; 4) ; 6) ;




Қосымша №5


Карточка №3 (С-деңгей)

Амалдарды орындаңдар:

  1. ;

  2. ;

  3. ;






















Қосымша №6

Қалыптастырушы бағалау

Оқушының аты-жөні ____________________________

Пәні: математика

Сыныбы: 5 « »

Бөлім 5.1А.Сандарға амалдар қолдану

Оқу мақсаты:

5.1.2.23Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Тапсырма 1

Есептеңдер.


Тапсырма 2:Есептеңдер.

Жетістік критерийлері:

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі.


Қорытынды:



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2019
1509
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі