САБАҚ:
Жай
бөлшектерді және аралас сандарды бөлуге есептер
шығару
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні: Қанапиянова Майра
Турдыбековна
|
Күні:
|
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген оқыту
мақсаттары
|
5.1.2.23 Жай бөлшектерді және
аралас сандарды бөлуді орындау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық
оқушылар :
Жай бөлшектерді және
аралас сандарды жазу және оқуды
біледі,оларды бөлуді орындай алады
Оқушылардың басым
бөлігі:
Бөлшектер қасиеттерін есеп шығаруда қолдана
алады
Кейбір оқушылар :
Жай бөлшектерді және
арaлас сандарды салыстыра
алады
және айырмашылықты бағамдай
алады. Бөлшектер қасиеттерін білудің есептер шығаруда
қaншалықты
маңызды
екендігін дәлелдей алады.
|
Бағалау критерийі
|
Білім
алушы:
Бөлшек сандарды бөледі
Бөлшек сандарды көбейту және бөлуді теңдеу
шешуде қолданады;
Берілген сандарға кері сандарды
табады;
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар бөлшектің алымын және бөлімін ажыратып
айтып бере алады
|
Берілген
cанға кері сан түсініктерін
ұғынады
|
Есептерді жазуда.
Айтудa
математикалық терминдерді
орынды пайдалану ұсынылaды.
|
Құндылықтарға баулу
|
Сыни тұрғыдан ойлайды, шығармашылықпен жұмыс
жасайды;
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
құндылығы негізінде тәрбиеленеді
|
пәнаралық байланыс
|
«Мәңгілі ел» жалпы ұлттық
идеясы бойынша тарих пәнімен байланыста
болады.
|
Алдыңғы білім
|
Бұл сабақта оқушылар өздеріне
таныс жай бөлшектерді көбейту , бөлу , қысқартуларды есептеу
дағдыларын пайдалана алады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10мин
|
Сабақты ұйымдастыру
Оқушылардың сабақ басындағы көңіл күйлерін
анықтау
Психологиялық тренинг : «Доп лақтыру» (жабық
сұрақтар қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа
аудару)
Мысалы:
-
3,6, сандарына кері сандарды
ата
-
-
-
Жай
бөлшекті жай бөлшекке
бөлу алгоритмы
-
Аралас санды аралас
санға бөлу алгоритмын
айт
-
Жай сандарды ааралас
санға бөлу
алгоритмы
:Ментальды карта
толтырады.
Нұсқау беру және айту
|
стикер, маркер, бағалау парағы
Ментальды карта
|
Сабақтың ортасы
25 минут
|
Топтық жұмыс
Оқушыларды топқа бөлу
«Капитан » ойыны арқылы 2 топқа
бөлінеді.
Топ ережесін қабылдау
№
614 ,615 , есептерді
шығару
Түсіндіру және сипаттау
тәсілі
№621,№622
Бекіту және қолдануды еңгізу
Сағат тілі бағытымен есептер топ ішінде
ауыстырылып шығарылады, оқушылар бір-бірін және өзін критерий
бойынша бағалайды
Топқа жұмыс беру
бойынша бағаланады
А
Бақшада 7ағаш бар,7ағашта 7ден
бұтақ бар, әр бұтақта 7ден торғай отыр ,әр торғайдың ауызында
бірден дән бар.Бақшада барлығы неше дін
бар?
Сол сияқты шығармашылық есептер
беріледі
|
5 сынып
оқулығы
Деңгейлік тапсырмалар
|
|
Ортақ критерий құру
Сұрақтарға жауап беруі
Ережені білуі
Есепті қатесіз шешу
Шешу жолы айқын көрсетілген
Түсінгенін айта алуы
|
|
Сабақтың соңы
10
мин
|
Қорытынды:
1 Топ бойынша Венн диаграммасын кескіндейді: онда
оқушылар жай бөлшектерді көбейту мен бөлу жайлы түсініктерін
диаграмма түрінде көрсетеді
2 «Не білетінмін». «Не білдім? Не қиын болды? Не
білгім келеді» әдісімен оқушы үнін тыңдай отырып кері байланыс
орнату.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен пікірлерін
білдіреді
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Оқушылардың ойын жинақтауына көмектесетін
бағыттаушы сұрақтар қоямын.
Ындаландыру үшін сөзбен қолдау
көрсетемін.
Қабілетті оқушыларға жеке тапсырмалар
беремін
|
Критерий бойынша бағалау
Екі жұлдыз бір
тілек
Басбармақ
әдісі
Үш шапалақ әдісі
Ауызша мадақтау
|
Сергіту жаттығулары және белсенді жұмыс түрлері
қолданылады.
|
Сабақ бойынша рефлекция
|
Сабақ мақсаттары қолжетімді қойылып,
оқушылардың қабілеттері айқындалады.
Сабақ бойынша рефлекция жасалып, әр
тапсырмадан соң сабақмақсатына қайта оралып, талдау жасалады.
Оқушыларға өзідерінің жеке мақсаттары туралы еске салып, жеткен
жетістіктерін атап айтамын
|