Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» | Мектеп: №25 ЖОББМ |
Күні:09.11.18ж | Мұғалімнің аты-жөні: Губайдуллина М.Н. |
Сынып: 5 | Қатысқандар: 20 | Қатыспағандар:0 |
Сабақтың тақырыбы | Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
Сабақтың мақсаты | Жай бөлшектерді қосу, азайту ережелерін пайдаланып бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қоса, азайта аладыҚосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, жай бөлшектерді қосып, азайта алады |
Бағалау критерийі | Жай бөлшектерді қосу, азайту ережелерін пайдаланып бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады, азайтадыҚосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, жай бөлшектерді қосып, азайтады. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Жай бөлшектерді қосу және азайтуды ауызша және жазбаша сипаттай алады, сөздік құрамы артады. Өз ойын еркін білдіре алады, анықтамаларды ешбір қиындықсыз айтады. |
Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығы: Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық», ашықтыққа тәрбиелеу |
Алдыңғы білім
| Жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіру, бөлшектерді салыстыр, бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі:Амандасу, түгендеу.
Жұптық тәсіл арқылы оқушылар бір- бірінің үй жұмыстарын тексереді. Дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі.
ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы бағалау |
|
Сабақтың ортасы25 мин
| Әдіс: «Ой қозғау» қайталау сұрақтарыбөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?мысал келтіріңдер.бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?натурал саннан бөлшек қалай азайтылады?
Дескриптор: білім алушыБөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін айтады, мысал келтіредіБөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу ережесін айтады, мысал келтіредіБөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін айтадыНатурал саннан бөлшекті азайту ережесін айтады
ҚБ: Мұғалім марапаты (өте жақсы, тамаша, керемет)
Әдіс: «Кім жылдам?»И. А. В. В. ( - +
Н. Л. О.
Жасырын сөз «Вавилон». Ең алғашқы бөлшек туралы деректер Вавилон жазбаларында кездеседі.Дескриптор: білім алушыБөлшектерді қоса алады, азайта аладыНатурал саннан бөлшектерді азайта аладыЖасырын сөзді табадыҚБ: «Бағдаршам» арқылы әрбір оқушы өз-өзін бағалайды
Кітаппен жұмыс№508 (1,3,5,7), 509 (1,3,5), 510 (1,3,5)
Қалыптастырушы тапсырмалар:1-тапсырма Амалды орындаңдар: a) + ; b) ;
c) ( - ) + ( + )
Дескриптор: Білім алушы - қажет жағдайда амалдардың орындалу ретін анықтайды;- бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады; - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді азайтады.
2-тапсырма Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы дм , екіншісі біріншісіне қарағанда дм ұзынырақ, ал үшіншісі екіншісіне қарағанда дм қысқа. Үшбұрыштың периметрін табыңыз. Дескриптор: Білім алушы - үшбұрыштың қабырғаларын анықтайтын санды өрнектерді құрады; - бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді; - бөлшектерді қосуды/азайтуды орындайды; - үшбұрыштың периметрін табады.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тіл |
5 сынып оқулығыАвторлары: Алдамұратова Т.А., Байшоланова Қ.С., Байшоланов Е.С.
|
Сабақтың соңы5 мин
| Рефлексия.
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Топтық және жұптық жұмыстар арқылы оқушылардың бір-біріне көмек көрсетуіне қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беру арқылы жаңашыл ой туындауына түрткі болу.Сабақ барысында мына белсенді әдістерді қолдандым:сұрақты ұстап ал, элективті тест, ойлан- жұптас- бөліс, сәйкестігін тап, өзіндік жұмысСаралау әдістері: жіктеу, тапсырма, қарқын
| Жұптардың, топтардың бірін-бірі бағалауы, мұғалімнің оқушыны бағалауы. Қалыптастырушы бағалау жұмысы көмегімен бағалау.Сабақта мынадай бағалау тәсілдерін қолдандым: «плюс, минус», «бағдаршам», «екі жұлдыз, бір тілек», «басбармақ», «желкенді кеме», «шапалақ», «егер 5 минутыңыз болса...» | Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу , сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
|