Материалдар / Ашық сабақ "Жануарлардың жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен эволюциясы"

Ашық сабақ "Жануарлардың жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен эволюциясы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Биология 8-сынып " Жануарлардың жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен эволюциясы. Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қантамырларының құрылысы мен қызметі" тақырыбына қысқа мерзімді жоспар.
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бөлім:

8.2А Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Мамырбекова Н.З

Күні:

25.11.2024ж

Сыныбы: 8«ак, 8бк»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§22. Жануарлардың жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен эволюциясы. Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қантамырларының құрылысы мен қызметі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.8 жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттау

8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату

Сабақтың мақсаты:

Жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттайды;

қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнатады;

жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып біледі;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

10 мин



І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Қан құю» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне сәттілік тілеу арқылы психологиялық ахуал туғызады.

Ұстазымен амандасады,

Оқушылар отырған қатарлары бойынша қан тобына бөлінеді, қан құю сызбасы бойынша бір-біріне сәттілік тілейді.

Мақсаты: тыңдау дағдыларын дамыту, сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-бірінің көңіл күйін көтереді.


Білу


Биологиялық сан диктант

1.Адамда қанша литр қан болады? -5л

2.Қан тобы нешеу? -4

3.Қан плазмасында қанша пайыз су бар? 90%

4.Эритроцит неше күн тіршілік етеді? 120

5. АВ деп белгіленетін нешінші қан тобы? -4

6.Қан жасушаларының түрі нешеу? -3


«Сурет не дейді?» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Әр оқушы өз оймен бөліседі. «Білу» айдарында таныс суретті сөйлетеді. Өзгенің пікірін толықтырады.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын болжайды.

Мақсаты: сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

презентация



Жаңа сабаққа кіріспе


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.

1. Қан түсі қандай?

2.Қан қызметі не?

3. Қан айналым мүшелерін атаңдар.

Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, сұраққа жауап береді


Мақсаты: Жылдам әрі, сыни ойлануды дамыту.


презентация

Сабақтың ортасы Мағынаны ажырату

32 мин

Қолдану


1.Суреттерге назар аударыңыз.

- ағзалардың қан айналым жүйесі мүшелерін атау

Жануарлардың қан айналым жүйесін анықтайды


Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады


Ауызша мадақтау

Презентация,оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері



Талдау



2.Суреттерге назар аударыңыз.

- Қан тамырлар тобы





-Қан тамырларының қабаттары

-Аорта деген не? Ең ірі артерия қан тамыры.

-Жүрек қабаттары

- Жүректің 4 бөлімі


Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, термин сөздерді,керекті мәліметтерді дәптерге жазады

Ауызша мадақтау

Презентация, оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері

Жинақтау

Тапсырмалар орындату.

Қан тамырлары

Венн диаграммасы – артерия мен венаның бір- бірінен ерекшелігі. Ортасына ортақ қасиетін жазу.


Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды


Дескриптор:

-артерия қан тамырының ерекшелігін анықтайды

-вена қан тамырының ерекшелігін анықтайды

-артерия мен венаның ұқсастығын сипаттайды

Презентация, дидактикалық тапсырма

дидактикалық тапсырма

Мылқау сурет

Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды

Дескриптор:

- қан тамырларын анықтайды



Презентация,

Жүрек қабаттары мен құрылысы

Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды


Дескриптор:

- адамның жүрегінің қабаттарын ажыратады;

- адамның жүрегінің құрылысын анықтайды.

Презентация, дидактикалық тапсырма

Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды


Дескриптор:

жануарлардың жүрегі мен қантамырларының өзіне тән белгілерін анықтайды.


Презентация, дидактикалық тапсырма

Бағалау

Қан тамырлар жүйесінің маңызы неде?

Өз ойларын боліседі

мадақтау


Сабақта болмаған оқушылар міндетті түрде орындау керек

Сандық ресурстармен жасалған тапсырмалар

https://wordwall.net/ru/resource/57441988

https://learningapps.org/watch?v=phpk7mvs223

https://onlinetestpad.com/5bhsel7xhbdiu


-сілтеме арқылы кіріп тапсырмаларды орындайды

-жинаған баллдарын скриншот жасап жібереді

Жинаған баллдары бойынша

сілтемелер

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

3 мин

Үйге: §22, мәтін соңындағы тапсырмалар

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.

.

Жеке жұмыс:

- бүгінгі сабақта мен түсіндім...

- маған ерекше ұнағаны...

- қызықты болғаны...

- қиындық тудырды...


1-10 баллдық жүйе бойынша







Дескриптор:

- адамның жүрегінің 4 қуысын анықтайды;

- адамның жүрегінің 3 қабатын ажыратады;

-аортаны анықтайды.



Венн диаграммасы



Shape2 Shape1

Вена

Артерия



Shape3

Ұқсастығы

Дескриптор:

- қан тамырының ерекшелігін анықтайды

-артерия мен венаның ұқсастығын сипаттайды


Бөлім:

8.2А «Заттардың тасымалдануы»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау; §22. Жануарлардың жүрек-қан тамырлары жүйесі құрылысының ерекшеліктері мен эволюциясы. §23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері.

Олқылықтарды жоюға бағытталған оқу мақсаты

7.1.3.6 - жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу. §24.

Сабақтың мақсаты:

жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды;

жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып біледі;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Ұйымдастыру кезеңі:

Жақсы сөз жарым ырыс....” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады;

Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

Жақсы тілектер


Жаңа сабаққа кіріспе

Мағынаны білу


«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.




Оқушылар суретке қарап өз түсінігін айтады, ой бөліседі, пікір алмасады, айтылым дағдысы қалыптасады;




Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


презентация




Сабақтың ортасы мағынаны түсіну








Оқушыларға жалпылама төмендегі жылдам сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз жауабымен бөліседі.



Қан айналу жүйесі дегеніміз не?

Қан айналу жүйесіне қандай мүшелер қатысады?

Қан айналым жүйесінің маңызы қандай?

Ашық және тұйық қан айналым жүйесі?

Қан айналым бұзылысы дегенімізді қалай түсінуге болады?

(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;)


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


презентация



Сабақтың ортасы

Мағынаны қолдану






Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі.

Тапсырма



Тапсырма

1.А және В сызбаларына назар аударыңыз. Қанайналым жүйесі түрлеріне атау беріңіз.







А __________________________________

В___________________________________




Бағалау критерийі



Жануарлардың қанайналым жүйесі түрлерін анықтайды;





(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)




Дескриптор



- жануарлардың қанайналым жүйесі түрлерін ажыратады – 2 балл;

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері




Сабақтың ортасы мағынаны талдау




Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.

Суретке мұқият назар аударыңыз.





Жауын құртының қанайналым жүйесінің түрі:

_______________________________________

_______________________________________

Шегірткенің қанайналым жүйесінің түрі:

_______________________________________




Бағалау критерийі



Жануарлардың қанайналым жүйесі түрлерін анықтайды;







(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)




Дескриптор



- жауын құрты мен шегірткенің қанайналым жүйесі түрін ажыратады – 2 балл;




Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері






Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау










Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.



А, В, С және D нұсқаларында қандай жануарлардың қанайналым шеңберлері берілген. Әр қанайналым шеңберіне сипаттама беріңіз.

А______________________________________

B______________________________________

C______________________________________

D______________________________________






Бағалау критерийі



Жануарлардың қанайналым жүйесі түрлерін анықтайды;







(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)






Дескриптор



- қанайналым жүйесі шеңберін сызба арқылы ажыратады – 2 балл;

- әр қанайналым шеңберіне сипаттама береді – 2 балл;

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері





Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


Сабақтың ортасы мағынаны бағалау

«Бағалау» айдарында «Биологиялық диктант» дәптерге жазу.



............................................................шеңбері:

сол жақ қарынша..........................

дене мүшелері мен ұлпалары →

оң жақ жүрекше аяқталады. ........................шеңбері :

оң жақ қарынша.............. → өкпе → сол жақ жүрекшемен аяқталады.




Бағалау критерийі



Кіші және үлкен қанайналымның жүру барысын сипаттайды;



(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)








Дескриптор



- қанайналымның түрлерін және жүру барысын жазады – 2 балл;

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері



Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс





«Шульманның үш көмекшісі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.



Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».











Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі