|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жанды табиғат («Менің мектебім» ортақ тақырыбы аясында)
Күні: Сынып: 2 сынып |
Мектеп: №21 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Молдабергенова Ботагоз Нурлановна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.3 Адам |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.3.1 адамның тірек – қимыл жүйесінің қызметін анықтау. 2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже); |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Адамның тірек – қимыл жүйесінің қызметін аықтайды; бақылаудың басты белгілерін анықтайды (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
Көптеген оқушылар: Денені дұрыс және түзу ұстаудың маңыздылығын түсінеді; бақылаудың басты белгілерін анықтай отырып қорытынды жасайды (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
Кейбір оқушылар: Бақылау жасаудың негізгі белгілерін анықтайды, жоспар бойынша қорытынды жасайды; бақылаудың басты белгілерін анықтай отырып нәтижесін түсіндіреді (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже); |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Адамның тірек – қимыл жүйесінің қызметін аықтайды Бақылаудың басты белгілерін анықтайды (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже); |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз: Оқушылар: адам қаңқасының негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін сипаттайды;
Пәнге тән лексика мен терминология: қаңқа, сүйек, омыртқа, жамбас
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық , ашықтық топпен, ұжымдық жұмыста өз ойларын, қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, дене шынықтыру |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, видео жазба |
||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар дененің кейбір бөліктерін және қызметін атап, көрсете біледі (бас, кеуде, қол, аяқ, табан, т.б.) және адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерін анықтай алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин
|
Сабақ басында: Ширату жаттығуын «Мұқият тыңда және орында» әдісі арқылы өткіземін Оқушылар ортаға шығып, мұғалімнің тапсырмаларын қиылмен орындайды.
Сұрақ: Осы іс-әрекеттерді орындауда саған денеңнің қай мүшелері көмектесті? Жауап: бас, қол, аяқ, дене,мойын
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Қима суреттерден толық сурет құрастыры, топқа бөлінеді (Бас,қол, аяқ)
1-тапсырма (Ұ.Ж) Оқушылармен «Қайтала» деген ойын ойнаймыз Нұсқау: Оқушыларды орындарынан тұрғызып, мұғалімнің көрсеткенін қайталауға шақыру. -Бастарыңнан сипаңдар. -Мойныңды көрсет. -Кеудеңді қағып қой, арқаңды көрсет. Ішіңді сипа. Қолдарыңды жоғары көтер. Алақандарыңды соқ. Аяқтарыңмен тарсылдат. - Біз денеміздің қандай негізгі бөліктерін атадық? - Біз неге тік жүреміз? - Адам денесінің қандай негізгі бөліктері бар? (Бас, кеуде, аяқ, қолдар)
Негіздеме: Оқушылардың сабаққа қызуғышылығын ояту. Саралау: Ынталандыру арқылы сұрақтармен қолдау көрсетемін. «Жарайсың?», «Талпынып көр...», «Сәл ойланшы...»
|
Қима суреттер
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
(МТ) Қаңқа дегеніміз- адам дене мүшесінің сүйектен құралған тірегі. Адам қаңқасы ішкі мүшелерге тірек болатын жеке сүйектерден тұрады. Біздің денемізде 212 сүйек бар. Олар денемізге тірек қызметін атқарады және ішкі ағзаларды зақымданудан қорғайды.Адамды тірек –қимыл мүшелерінсіз көзге елестету мүмкін емес. Онысз адам қозғала алмайды, ішкі мүшелер тез зақымданар еді. Қаңқа –дененің тірегі. Ол сүйектерден тұрады: бас, кеуде, қол және аяқ сүйектері.
2-тапсырма. «Зерттеу және зерделеу» тәсілі «Суреттер сөйлейді» әдісі. Нұсқау: Оқулықтағы сурет бойынша әңгіме жүргізу. Оқушылардың пікірін толық тыңдаймын. (Ұ.) Киіз үй мен адамның қаңқасын салыстырту. - Үйдің тірегі не үшін қажет? - Адамның бас сүйегі нені еске түсіреді? - Киіз үйге қаңқа не үшін керек? - Адам бас сүйегі неліктен қатты? Т.б Негіздеме: Оқушыларға сұрақтар қою арқылы сыни ойлаулары мен коммуникативті дағдыларын дамытамын. Құндылық: Ашықтық құндылығын ұжымда өз ойын еркін айтуға жетелеймін. Саралау: диалог және қолдау көрсету тәсіліне сәйкес қажет ететін оқушыға жетелуші сұрақтар қою арқылы ынталандырамын. 2-тапсырма: «Түсіндіру және сипаттау» тәсілі. (Т) Нұсқау: Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ. Қаңқа бөліктерін атау 2-топ Қаңқа сөзіне кластер құрау 3- топ. Буындардан сөз құрау Негіздеме: Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту үшін топта жұмыс жасай отырып, тыңдалым, айтылым дағдыларын дамытамын, тапсырмаларды орындау әдістерін сипаттау және түсіндіру барысында оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамытамын Саралау: Тапсырманы орындау кезінде функционалдықпен пен шығармашылықпен қолдану дағдыларын дамытамын. (Қ.Б) «Отшашу» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. 3- тапсырма Зерттейік (Ж) Нұсқау: Оқушылар жұптасын бір-бірлерінің маңдайын ақырындап соғып көруді ұсыныңыз. Не байқадыңдар? (Сүйек). Бір-бірлеріңнің омыртқаларыңды табыңдар. Орындарыңнан тұрып, аяқтың ұшына дейін қолыңды жеткізуге тырыс. Ал енді қолыңа қалам алып, қолыңды бүкпей жазуға тырыс. Бұл мүмкін бе? Неліктен? -Себебі қолымыза әр түрлі қысқа, қозғалмалы сүйектер бар. (Қ.Б) (МК) Оқушыларға омыртқаның құрылысы мен жұмысы туралы видео ұсыныңыз. 4-тапсырма:
Сергіту сәті Бейнеролик көрсету, (ӨЖ) 5 мин Бағалау критерийі: • Қаңқаның атқаратын қызметін сипаттайды • Адам қаңқасының негізгі бөліктерін жаз • Қаңқа қандай қызмет атқарады? Жаз. Дескриптор − қаңқаның негізгі бөліктерінің атауын жазады; − қаңқаның қызметін анықтайды және жазады;
|
суреттер, оқулық 32-бет
«Омыртқаның құрылысы мен жұмысы» видео https://www.youtu be.com/watch?v= K876zPQzn74 Оқулық 33 бет Қб тапсырмасы Видеокөрсетілім https://www.youtube.com/watch?v=9mnM6j4i46s |
|||||
|
Сабақтың соңы |
«Ашық микрофон әдісі» (2 мин) Нұсқау. Оқушылар сурет бойынша бір-біріне сұрақтар қойып, жауап береді. -Қай балаға денесін дұрыс ұстау туралы кеңес берер едің? -Партада қалай отыру керек? -Оның дене сымбатына қандай әсері бар? -Сен партада қалай отырасың? Ойлан. Ересек адам мен баланың қаңқасын салыстырады. - «Қаңқа өсе ме?» (ҚБ) Мұғалімнің бағалауы: Мақтау, мадақтау, ынталандыру. Рефлексия
|
микрофон |
|||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
???? |
Қалыптастырушы бағалау Бағдаршам Смайлик Отшашу Бас бармақ Дескриптор − қаңқаның негізгі бөліктерінің атауын жазады; − қаңқаның қызметін анықтайды және жазады; |
Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтайды. АКТ қолдану кезінде тоқ көзіне жақындамау |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жаратылыстану 2 сынып
Ашық сабақ Жаратылыстану 2 сынып
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жанды табиғат («Менің мектебім» ортақ тақырыбы аясында)
Күні: Сынып: 2 сынып |
Мектеп: №21 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Молдабергенова Ботагоз Нурлановна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.3 Адам |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.3.1 адамның тірек – қимыл жүйесінің қызметін анықтау. 2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже); |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Адамның тірек – қимыл жүйесінің қызметін аықтайды; бақылаудың басты белгілерін анықтайды (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
Көптеген оқушылар: Денені дұрыс және түзу ұстаудың маңыздылығын түсінеді; бақылаудың басты белгілерін анықтай отырып қорытынды жасайды (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
Кейбір оқушылар: Бақылау жасаудың негізгі белгілерін анықтайды, жоспар бойынша қорытынды жасайды; бақылаудың басты белгілерін анықтай отырып нәтижесін түсіндіреді (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже); |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Адамның тірек – қимыл жүйесінің қызметін аықтайды Бақылаудың басты белгілерін анықтайды (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже); |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз: Оқушылар: адам қаңқасының негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін сипаттайды;
Пәнге тән лексика мен терминология: қаңқа, сүйек, омыртқа, жамбас
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық , ашықтық топпен, ұжымдық жұмыста өз ойларын, қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, дене шынықтыру |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, видео жазба |
||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар дененің кейбір бөліктерін және қызметін атап, көрсете біледі (бас, кеуде, қол, аяқ, табан, т.б.) және адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерін анықтай алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин
|
Сабақ басында: Ширату жаттығуын «Мұқият тыңда және орында» әдісі арқылы өткіземін Оқушылар ортаға шығып, мұғалімнің тапсырмаларын қиылмен орындайды.
Сұрақ: Осы іс-әрекеттерді орындауда саған денеңнің қай мүшелері көмектесті? Жауап: бас, қол, аяқ, дене,мойын
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Қима суреттерден толық сурет құрастыры, топқа бөлінеді (Бас,қол, аяқ)
1-тапсырма (Ұ.Ж) Оқушылармен «Қайтала» деген ойын ойнаймыз Нұсқау: Оқушыларды орындарынан тұрғызып, мұғалімнің көрсеткенін қайталауға шақыру. -Бастарыңнан сипаңдар. -Мойныңды көрсет. -Кеудеңді қағып қой, арқаңды көрсет. Ішіңді сипа. Қолдарыңды жоғары көтер. Алақандарыңды соқ. Аяқтарыңмен тарсылдат. - Біз денеміздің қандай негізгі бөліктерін атадық? - Біз неге тік жүреміз? - Адам денесінің қандай негізгі бөліктері бар? (Бас, кеуде, аяқ, қолдар)
Негіздеме: Оқушылардың сабаққа қызуғышылығын ояту. Саралау: Ынталандыру арқылы сұрақтармен қолдау көрсетемін. «Жарайсың?», «Талпынып көр...», «Сәл ойланшы...»
|
Қима суреттер
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
(МТ) Қаңқа дегеніміз- адам дене мүшесінің сүйектен құралған тірегі. Адам қаңқасы ішкі мүшелерге тірек болатын жеке сүйектерден тұрады. Біздің денемізде 212 сүйек бар. Олар денемізге тірек қызметін атқарады және ішкі ағзаларды зақымданудан қорғайды.Адамды тірек –қимыл мүшелерінсіз көзге елестету мүмкін емес. Онысз адам қозғала алмайды, ішкі мүшелер тез зақымданар еді. Қаңқа –дененің тірегі. Ол сүйектерден тұрады: бас, кеуде, қол және аяқ сүйектері.
2-тапсырма. «Зерттеу және зерделеу» тәсілі «Суреттер сөйлейді» әдісі. Нұсқау: Оқулықтағы сурет бойынша әңгіме жүргізу. Оқушылардың пікірін толық тыңдаймын. (Ұ.) Киіз үй мен адамның қаңқасын салыстырту. - Үйдің тірегі не үшін қажет? - Адамның бас сүйегі нені еске түсіреді? - Киіз үйге қаңқа не үшін керек? - Адам бас сүйегі неліктен қатты? Т.б Негіздеме: Оқушыларға сұрақтар қою арқылы сыни ойлаулары мен коммуникативті дағдыларын дамытамын. Құндылық: Ашықтық құндылығын ұжымда өз ойын еркін айтуға жетелеймін. Саралау: диалог және қолдау көрсету тәсіліне сәйкес қажет ететін оқушыға жетелуші сұрақтар қою арқылы ынталандырамын. 2-тапсырма: «Түсіндіру және сипаттау» тәсілі. (Т) Нұсқау: Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ. Қаңқа бөліктерін атау 2-топ Қаңқа сөзіне кластер құрау 3- топ. Буындардан сөз құрау Негіздеме: Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту үшін топта жұмыс жасай отырып, тыңдалым, айтылым дағдыларын дамытамын, тапсырмаларды орындау әдістерін сипаттау және түсіндіру барысында оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамытамын Саралау: Тапсырманы орындау кезінде функционалдықпен пен шығармашылықпен қолдану дағдыларын дамытамын. (Қ.Б) «Отшашу» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. 3- тапсырма Зерттейік (Ж) Нұсқау: Оқушылар жұптасын бір-бірлерінің маңдайын ақырындап соғып көруді ұсыныңыз. Не байқадыңдар? (Сүйек). Бір-бірлеріңнің омыртқаларыңды табыңдар. Орындарыңнан тұрып, аяқтың ұшына дейін қолыңды жеткізуге тырыс. Ал енді қолыңа қалам алып, қолыңды бүкпей жазуға тырыс. Бұл мүмкін бе? Неліктен? -Себебі қолымыза әр түрлі қысқа, қозғалмалы сүйектер бар. (Қ.Б) (МК) Оқушыларға омыртқаның құрылысы мен жұмысы туралы видео ұсыныңыз. 4-тапсырма:
Сергіту сәті Бейнеролик көрсету, (ӨЖ) 5 мин Бағалау критерийі: • Қаңқаның атқаратын қызметін сипаттайды • Адам қаңқасының негізгі бөліктерін жаз • Қаңқа қандай қызмет атқарады? Жаз. Дескриптор − қаңқаның негізгі бөліктерінің атауын жазады; − қаңқаның қызметін анықтайды және жазады;
|
суреттер, оқулық 32-бет
«Омыртқаның құрылысы мен жұмысы» видео https://www.youtu be.com/watch?v= K876zPQzn74 Оқулық 33 бет Қб тапсырмасы Видеокөрсетілім https://www.youtube.com/watch?v=9mnM6j4i46s |
|||||
|
Сабақтың соңы |
«Ашық микрофон әдісі» (2 мин) Нұсқау. Оқушылар сурет бойынша бір-біріне сұрақтар қойып, жауап береді. -Қай балаға денесін дұрыс ұстау туралы кеңес берер едің? -Партада қалай отыру керек? -Оның дене сымбатына қандай әсері бар? -Сен партада қалай отырасың? Ойлан. Ересек адам мен баланың қаңқасын салыстырады. - «Қаңқа өсе ме?» (ҚБ) Мұғалімнің бағалауы: Мақтау, мадақтау, ынталандыру. Рефлексия
|
микрофон |
|||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
???? |
Қалыптастырушы бағалау Бағдаршам Смайлик Отшашу Бас бармақ Дескриптор − қаңқаның негізгі бөліктерінің атауын жазады; − қаңқаның қызметін анықтайды және жазады; |
Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтайды. АКТ қолдану кезінде тоқ көзіне жақындамау |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













