|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 г Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
Мектеп: «Абай атындағы №33 орта мектебі» КММ Мұғалім: Копбаева Ж.Р. Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 2019 ж
|
1-аусым 2-сабақ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы:
|
Топырақтың құрамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа); 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: Топырақ құрамымен танысады; Эксперимент жасай отырып, топырақ құрамындағы заттарды анықтайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эксперимент жоспарын құрады; Эксперимент жасап, нәтижесін шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Топырақ және оның құрамындағы заттар туралы өз ойларын айтады; Эксперимент барысындағы өзгерістер мен қорытындысын жазады; Өз шешімдеріне дәлелдемелер келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қарашірік, топырақ құрамы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Топырақты қорғау керектігін түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видео, слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Топырақ не үшін қажет екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Оқушыларды сабаққа даярлау. Амандасу. Сөзжұмбақ шешу Бақта жүйекті жасап қазатын құрал. Күрек Жердің өсімдік өсетін қабаты. Топырақ Топыраққа қажетті негізгі қоректің бірі. Қарашірік Өсімдіктің өсуіне қолайлы топырақ. Құнарлы Өсімдіктің өсуіне жарамайтын топырақ. Құнарсыз деген сұрақтармен өткен сабақты қайталау. |
сызба
Шапалақтап
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Миға шабуыл: Бүгінгі сабақта не үйренеміз, не өтеміз деп ойлайсыңдар? Мақалдағы тиісті сөз тіркесін табу. Туған жердің топырағы жұмсақ , ауасы шипа. Таза алтын топырақсыз да тазарады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Оқулық. «ой қозғау». Оқулықтағы суретке назар аударту. Оны сипаттау.
« Орнын тап » ойыны арқылы бекіту Топырақ арасында өмір сүретін жануарлар бар. Оларды өз орнына апарып орналастырайық. Ол үшін артындағы сұрақтарға жауап берейік.
Құрт: Топырақ дегеніміз не? Тышқан: Өсімдік үшін топырақтың маңызы қандай? Борсық: Қай зат барлық жерде таралған? Қоңыз: Топырақтың құрамында не бар? Құмырсқа: Топырақтың қандай пайдасы бар?
Оқушылар топырақта өлген жануарлардың да, бунақденелілердің де шіріген қалдықтары болады деген пікірлер айтуы мүмкін. |
слайд Сурет Жануарлар суреті Басбармақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Топырақ үлгісіне назар аударту, сипаттау.
Сергіту сәті
Әр топқа қажеті ресурстарды дайындау: су құйылған стақандар, топырақ салынған стақандар, таяқшалар немесе бір реттік қасықтар, майлық қағаз. Зерттеуді бастамас бұрын оқушылар эксперимент жүргізудің жоспарын құру.
Эксперимент жасауға арналған нұсқаулық:
Эксперимент барысы:
Нәтижені жазып болған соң, эксперимент жоспарымен салыстыру. Оқушылар топырақ құрамында су, ауа, тірі ағзалардың қалдықтары бар екені туралы қорытындыларын дәлелдейді.Бір-бірімен жазбаларын салыстыру. 5. Сен білесің бе? 1 см топырақтың қалыптасуына шамамен жүздеген жылдар керек болатыны жайлы ақпаратпен таныстыру. 6. Жұмыс дәптері: 61-жұмыс парағы. «Қабаттар», 5-б. Әр пазлдың орнын зерттеу қорытындыларына негіздей отырып, анықтау. Топырақ құрамына нелер жататынын жазу. "Бес жол өлең" стратегиясы 1.Топырақ 2.қара, қоңыр 3.құнарланады, тыңайтылады, лайланады. 4.Топырақ жердің беткі қабаты 5.Қарашірік |
Видео Асық ойыны Топырақ кесектері Қосымша әдебиеттер Кесте, маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия - Адам өмірінде топырақ қандай рөл атқарады? - Тіршілік үшін топырақтың маңызы бар ма? -Бүгінгі алған білімдеріміз өмірге қажет па? Ендеше:
«Смайлик» арқылы өздерін бағалау.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Копбаева Жулдыз РысбековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ. Жаратылыстану. Топырақтың құрамы 3-сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ. Жаратылыстану. Топырақтың құрамы 3-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ, бастауыш сынып мұғаліміне
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















