ҰМЖ тарауы:
|
колледж:ТПК
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:Иманбекова
С.Д.
|
Топ:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жартылай өткізгіштердегі электр
тогы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
10.3.3.3-жартылай өткізгіштердегі электр тогын
сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін
түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
білімгерлер: жартылай өткізгіштердің
өткізгіштігі меншікті және қоспалық өткізгіштікке бөлінетінін
түсіндіру
Көптеген
білімгерлер: жартылай өткізгіш құралдарын
қолдану принципін түсіндіру
Кейбір
білімгерлер: жартылай өткізгіш құралдарды
қолдану
|
Бағалау критерийі
|
-Жартылай өткізгіштіктердегі электр тоғын
сипаттайды
-
жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін
түсіндіреді
|
Тілдік мақсаттар
|
Жартылай
өткізгіштерді ауызша және жазбаша сипаттай
алады
Пәндік лексика және
терминология: .
Электронды және кемтіктік өткізгіштер,p-n
ауысуы,жартылай өткізгіш диод,жартылай өткізгіш
транзистор
Диалогқа/жазуға қажетті сөз
тіркестері:
Жартылай өткізгіштерге қандай заттар
жатады?
Кемтіктер дегеніміз не?
Донорлық қоспа дегеніміз не?
Қандай қоспалар акцепторлық деп
аталады?
Жартылай өткізгіш құрал түрлері
қандай?
|
Құндылықтарға баулу
|
Білімгерлерді еңбек және шығармашылық, өмір бойы
білім алуға баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Химиялық элементтердің
периодтық жүйесінде (Менделеев кестесі) IV валентті элементтерді
оқып үйренуде химия пәнімен байланыс
|
Алдыңғы білім
|
8 сыныптан оқушылар «Электр
тогын өткізетіндер және өткізбейтіндер» тақырыбы бойынша заттардың
электрлік қасиеттерімен таныс.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
|
І. Ұйымдастыру
Ынтымақтастық атмосфераны
қалыптастыру:
(W) Ширату жаттығуы: «Ой
қозғау»
1.Өткізгіштер дегеніміз не?
2.Диэлектриктер дегенді қалай
түсінесіңдер?
3.Өткізгіштер және диэлектриктер электрлік
қасиеттеріндегі айырмашылық қандай?
4.Не себепті бір заттар электр тогын өткізеді ,
ал бір заттар өткізбейді ?
5.Жартылай өткізгіштер туралы не айтуға
болады?
(f) ынталандыру
Жаңа сабаққа шолу
Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында видео
көрсетіліп білім алушылармен бірге тақырыпты
ашады
|
Жартылай өткізгіш туралы
түсінік
https://www.youtube.com/watch?v=sS2oJ6ZTo2g
Диод туралы түсінік
https://www.youtube.com/watch?v=PftpZdPpWFE
|
Сабақтың ортасы
|
Білім
дағдысы:
Білу,түсіну
Белсенді
әдіс: «Сұраққа жетіп
ал»
(G) 1-тапсырма.
Білімгерлер мәтінмен жұмыс жасап, жартылай
өткізгіштіктердегі электр тоғын сипаттайды
Критерий
|
дескриптор
|
Жартылай өткізгіштіктердегі электр тоғын
сипаттайды
|
Жартылай өткізгішке жататын химиялық элементтерді
анықтайды
|
Жартылай өткізгіштердің электр өткізгіштік
қасиетін анықтайды
|
р- типті
және n- типті жартылай
өткізгіштертерді айырады
|
жартылай өткізгіштердің өткізгіштік кедергісін
анықтайды
|
(f) «екі жұлдыз,бір
тілек»
Білім
дағдысы:
Қолдану
Белсенді
әдіс: «Суреттер
сөйлейді»
(P) 2-тапсырма.
1-сурет
2-сурет
3-сурет
а) Білімгерлер жартылай өткізгіштік құралдардың
жұмыс істеу принципін сипаттайды;
критерий
|
дескриптор
|
құралдардың жұмыс істеу принципін
сипаттайды;
|
p-n ауысуын
анықтайды
|
Құрал түрлерінің қызметін
анықтайды
|
сызба түрлерінің белгілеу түрлерін
ажыратады
|
б)
Белсенді
әдіс: «Кім
жылдам?»
Білімгерлер жартылай
өткізгіштік құралдардағы кедергіні
есептеп,сипаттайды;
1.Өзара тізбектей жалғанған 1кОм кедергісі бар
реастат пен термистордан тұратын тізбектің ұшына 20В кернеу
берілді. Бөлме температурасында тізбектегі ток күші 5мА
болды.Термисторды ыстық суға батырғанда, ток күшінің мәні 10мА
болды. Термистордың кедергісі неше есе өзгерді?
2.Қараңғыда кедергісі 25кОм
болатын фоторезистор кедергісі 5кОм болатын резистормен тізбектей
жалғанған.Фоторезисторды жарықтандырған кезде,кернеудің сол мәнінде
тізбектегі ток күші 4 есе артты.Фоторезистордың кедергісі неше есе
кеміді?
критерий
|
дескриптор
|
Құралдарда
ғы
кедергіні есептеп,
сипаттайды
|
Формуланы жазып,есептейді
|
Резистордағы кедергі өзгерістерін
сипаттайды
|
(f) «өзара
бағалау»
|
Арман-ПВ баспасы
Физика 10 Сынып
Н.А.Закирова
Р.Р.Аширов
237-239беттерінде берілген
мәтін
Суреттер осы видеолардан алынды
https://www.youtube.com/watch?v=PftpZdPpWFE
https://www.youtube.com/watch?v=bqhBp8WudNQ
https://www.youtube.com/watch?v=5mv0XBLWCMY
Арман-ПВ
баспасы
Физика
10 Сынып
Н.А.Закирова
Р.Р.Аширов
42жаттығу
(4,5есеп),242
бет
|
Сабақтың аяқталуы
|
Бекіту
кезеңі: «соңғы 5
минут»
1.Жартылай өткізгіштерге қандай заттар
жатады?
2.Меншікті өткізгіштік дегеніміз
не?
3.Донорлық қоспа дегеніміз не?
4.Қандай қоспалар акцепторлық деп
аталады?
5.Жартылай өткізгіш құрал түрлері
қандай?
Рефлексия «Бағдаршам»
әдісі

Үй
тапсырмасы: $42(237-241
бет)оқу
42-жаттығу
(1есеп).
Шығармашылық тапсырма:Қазақстандағы жарық
техникасы мен радиоэлектроника
|
Арман-ПВ
баспасы
Физика
10 Сынып
Н.А.Закирова
Р.Р.Аширов
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері
байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі
(анализ)
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар бересіз?
Көптеген оқушылар жартылай өткізгіштерді
түсіндіреді, кейбір оқушылар жартылай өткізгіш құралдарды
талқылайды
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін «өзін-өзі бағалау,бір сөзбен түйіндеу
арқылы тексерем
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау негізінде топтық жұмыс, жеке жұмыс
жасалады
|
Саралау тапсырмаларды
іріктеуді, белгілі бір
оқушыдан
күтілетін нəтижені,
оқушыға
жеке қолдау көрсетуде,
оқу
материалы мен
ресурстарды
оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере
отырып
əзірлеуді қамтуы мүмкін
(Гарднер бойынша көптік
зият
теориясы).
Уақытты тиімді пайдалана
отырып, саралауды
сабақтың
кез келген кезеңінде
қолдануға
болады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың
сабақ кезінде нені
үйренгендерін бағалау
үшін
қолданатын
əдіс-тəсілдерді
жазыңыз.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту
жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін
қолдану. Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын
сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
|