Пәні: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жарық
Мұғалімі: Амирова М.
Мектеп: Мыңбұлақ жалпы орта мектебі
Сынып: 1
Күні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи жарық көздері дегеніміз не? |
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
1.5.2.2. Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Оқу дағдылары |
Тыңдалым, жазылым, айтылым |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жарық жайлы біледі Көптеген оқушылар: Табиғи жарық пен жасанды жарықты ажырата алады Кейбір оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздерін зерттеу жүзеге асады Алған білімдерін өмірде қолданады. |
|
Бағалау критериі |
1.Табиғи және жасанды жарық көздері туралы біледі және ажыратады 2.Жарық көздеріне зерттеу жүргізе алады |
|
Тілдік мақсатта |
Пәнге тән лексика мен терминология: Табиғат-природа-Nature Жарық-светло-light Қараңғы- темно-Dark Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1.Сіздің ойыңызша жарық қайдан пайда болады? 2.Жарықтың қандай түрлері бар? 3.Біз жасанды жарық көзінің қай түрін қолданамыз? 4.Қараңғы жерде өзіңізді қалай сезінесіз? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бір-біріне деген қарым-қатынасын, ынтымақтастығын арттыру |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, бейнелеу |
|
АКТ қолдану |
Интернет желісі. слайдттар Ноутбук. |
|
Бастапқы білім |
Жарық туралы түсініктері бар. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
2мин
3мин
2мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Шаттық шеңбер «Жүректен жүрекке» Оқушылар жүрекше шарды бір-біріне ұсыну арқылы жақсы тілектер айтады. Мысалы: Бүгінгі сабақта саған сәттілік тілеймін ....... . Үй тапсырмасы: «Таза тақта» әдісі арқылы пысықтау. (Қалыптастырушы бағалау)
Топқа біріктіру. 1 топ: Табиғи жарық 2-топ: Жасанды жарық
Миға шабуыл. «Жұмбақ жасыру»
Күн сайын таң ата терезеден кіреді, Жаңа күн туғанын содан-ақ біледі. Бұл не? (Күн). 1.Күн дегеніміз не?(оқушы жауабы) 2.Ай дегеніміз не?(оқушы жауабы) 3.Жұлдыз дегеніміз не?(оқушы жауабы) 4.Бұлар бізге не береді?(оқушы жауабы) Олай болса балалар бүгінгі сабақ не туралы болмақ, тақырыбын айтыңдаршы кәнекей.(оқушы жауабы) Жарықты адам қолдан жасаған ба?(оқушы жауабы) Жарайсыңдар балалар,бүгін сіздер: 1.Жарықтың не екенін білетін боласыздар. 2.Табиғи жарық көздерімен танысасыздар. |
Жүрекше шар
стикер смайликтер
Түрлі -түсті стикер.
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Дағды: Оқылым Жазылым
10мин
5мин
Дағды Айтылым Тыңдалым
Дереккөздер 8 мин
|
Жаңа сабақ: Слайдпен жұмыс «Сен білесің бе?»
1. Балалар слайдта не көрдіңіздер? (оқушы жауабы) 2. Қай кездегі жарық көздерін көрдіңіздер? (оқушы жауабы) Бұл тапсырманы орындатудағы мақсатым, оқушылар табиғи жарық көздері мен жасанды жарық көздерін ажыратады және түсінеді. Оқушылар бір-бірімен ынтымақтаса отырып қарым-қатынас жасау арқылы берілген тапсырманы орындайды. Сонымен бірге белсенді оқудың «Түсіндіру және сипаттау» кезеңі іске асады.
Ойын: «Қараңғы үңгір»
Бұл ойынды ойнатқандағы мақсатым, оқушылар қараңғылықты сезінеді, әрі бір-бірінің қойған сұрағына жауап береді.
Жеке жұмыс. «Көргеніңді айт» Терезеден түскен күн сәулесінен жарықпен бірге тағы не байқап тұрғандарын сұраймын. Күннің сәулесінен жылу да бөлінеді. Қолшамды жағу арқылы бөлмеге түскен жарықты қолдарымен ұстатып көрсетемін. Сонымен қатар жарықты қолмен ұстауға бала ма, болмай ма?-деген сұрақтар қою арқылы жарықты қолмен ұстауға болмайтындығын анықтатамын. Сонан соң жарықты тек көзбен көруге ғана болатындығын түсіндіремін. Бұл тапсырманы орындатудағы мақсатым, Көзбен көрген нәрсесін оймен түйіндей алуға және өз ойын еркін анықтап айта білуге машықтандыру. Сонымен бірге белсенді оқудың зерделеу және зерттеу, есте сақтау кезеңдері орындалады (Қалыптастырушы бағалау) Сергіту сәті: Түн мен күн
Топтық жұмыс. «Балықтың қаңқасы» әдісі арқылы оқушыларға табиғи және жасанды жарық көздерін ажыраттыру. Балықтың қаңқасының бір жағына табиғи екінші жағына жасанды жарық түрлерін жазады.
Табиғаттағы жарықты қолмен ұстай алмаймыз. Күнге қатты тіке қарауға болмайды (күн жанып тұрған газды шар) |
Қолшам, майшам, электр шамдары
Слайдтар
Сұрақтар
Орамал, сұрақтар.
Смайликтер
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 мин |
Кері байланыс: Рефлексия «Желкенді кеме»
Бұл тапсырманы берудегі мақсатым – оқушылар өздерінің оқудың қандай сатысында тұрғанын, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керек екендігін анықтай білуге дағдыландыру.
Үйге тапсырма: Табиғи жарық көздері дегеніміз не? Дәптермен жұмыс.
|
Оқулық Дәптер |
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қаблеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және АКТ қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау кезінде А. Табиғи және жасанды жарықты біледі,түсінеді. В. Табиғи және жасанды жарықтарды ажырата алады. С. Табиғи және жасанды жарықтарды қолдануылуына өз пікірін айта алады. |
«Смайликтер» арқылы бағалау Мадақтау: «Жарайсың!Керемет!»
|
АКТ-мен байланыс: Слайд, смайликтер
Денсаулық сақтау техналогиялары: Табиғаттағы жарықты қолмен ұстай алмаймыз. Күнге қатты тіке қарауға болмайды (күн жанып тұрған газды шар) |
Қорытынды бағалау
1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты ) .
-
«Қараңғы үңгір» әдісі
-
«Көргеніңді айт» әдісі
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ?(оқыту мен оқуға қатысты.)
-
Оқушыларды оқылым, тыңдалым, дағдыларын қалыптастыру.
-
Әдістерді тиімді пайдалану.
3. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін.
-
Пәнеге қатысты сөздік қор мен терминді тиімді пайдалану.
-
Әр деңгейлі оқушыға лайықты тапсырма беру.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жарық" 1 сынып
Ашық сабақ "Жарық" 1 сынып
Пәні: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жарық
Мұғалімі: Амирова М.
Мектеп: Мыңбұлақ жалпы орта мектебі
Сынып: 1
Күні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи жарық көздері дегеніміз не? |
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
1.5.2.2. Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Оқу дағдылары |
Тыңдалым, жазылым, айтылым |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жарық жайлы біледі Көптеген оқушылар: Табиғи жарық пен жасанды жарықты ажырата алады Кейбір оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздерін зерттеу жүзеге асады Алған білімдерін өмірде қолданады. |
|
Бағалау критериі |
1.Табиғи және жасанды жарық көздері туралы біледі және ажыратады 2.Жарық көздеріне зерттеу жүргізе алады |
|
Тілдік мақсатта |
Пәнге тән лексика мен терминология: Табиғат-природа-Nature Жарық-светло-light Қараңғы- темно-Dark Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1.Сіздің ойыңызша жарық қайдан пайда болады? 2.Жарықтың қандай түрлері бар? 3.Біз жасанды жарық көзінің қай түрін қолданамыз? 4.Қараңғы жерде өзіңізді қалай сезінесіз? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бір-біріне деген қарым-қатынасын, ынтымақтастығын арттыру |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, бейнелеу |
|
АКТ қолдану |
Интернет желісі. слайдттар Ноутбук. |
|
Бастапқы білім |
Жарық туралы түсініктері бар. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
2мин
3мин
2мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Шаттық шеңбер «Жүректен жүрекке» Оқушылар жүрекше шарды бір-біріне ұсыну арқылы жақсы тілектер айтады. Мысалы: Бүгінгі сабақта саған сәттілік тілеймін ....... . Үй тапсырмасы: «Таза тақта» әдісі арқылы пысықтау. (Қалыптастырушы бағалау)
Топқа біріктіру. 1 топ: Табиғи жарық 2-топ: Жасанды жарық
Миға шабуыл. «Жұмбақ жасыру»
Күн сайын таң ата терезеден кіреді, Жаңа күн туғанын содан-ақ біледі. Бұл не? (Күн). 1.Күн дегеніміз не?(оқушы жауабы) 2.Ай дегеніміз не?(оқушы жауабы) 3.Жұлдыз дегеніміз не?(оқушы жауабы) 4.Бұлар бізге не береді?(оқушы жауабы) Олай болса балалар бүгінгі сабақ не туралы болмақ, тақырыбын айтыңдаршы кәнекей.(оқушы жауабы) Жарықты адам қолдан жасаған ба?(оқушы жауабы) Жарайсыңдар балалар,бүгін сіздер: 1.Жарықтың не екенін білетін боласыздар. 2.Табиғи жарық көздерімен танысасыздар. |
Жүрекше шар
стикер смайликтер
Түрлі -түсті стикер.
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Дағды: Оқылым Жазылым
10мин
5мин
Дағды Айтылым Тыңдалым
Дереккөздер 8 мин
|
Жаңа сабақ: Слайдпен жұмыс «Сен білесің бе?»
1. Балалар слайдта не көрдіңіздер? (оқушы жауабы) 2. Қай кездегі жарық көздерін көрдіңіздер? (оқушы жауабы) Бұл тапсырманы орындатудағы мақсатым, оқушылар табиғи жарық көздері мен жасанды жарық көздерін ажыратады және түсінеді. Оқушылар бір-бірімен ынтымақтаса отырып қарым-қатынас жасау арқылы берілген тапсырманы орындайды. Сонымен бірге белсенді оқудың «Түсіндіру және сипаттау» кезеңі іске асады.
Ойын: «Қараңғы үңгір»
Бұл ойынды ойнатқандағы мақсатым, оқушылар қараңғылықты сезінеді, әрі бір-бірінің қойған сұрағына жауап береді.
Жеке жұмыс. «Көргеніңді айт» Терезеден түскен күн сәулесінен жарықпен бірге тағы не байқап тұрғандарын сұраймын. Күннің сәулесінен жылу да бөлінеді. Қолшамды жағу арқылы бөлмеге түскен жарықты қолдарымен ұстатып көрсетемін. Сонымен қатар жарықты қолмен ұстауға бала ма, болмай ма?-деген сұрақтар қою арқылы жарықты қолмен ұстауға болмайтындығын анықтатамын. Сонан соң жарықты тек көзбен көруге ғана болатындығын түсіндіремін. Бұл тапсырманы орындатудағы мақсатым, Көзбен көрген нәрсесін оймен түйіндей алуға және өз ойын еркін анықтап айта білуге машықтандыру. Сонымен бірге белсенді оқудың зерделеу және зерттеу, есте сақтау кезеңдері орындалады (Қалыптастырушы бағалау) Сергіту сәті: Түн мен күн
Топтық жұмыс. «Балықтың қаңқасы» әдісі арқылы оқушыларға табиғи және жасанды жарық көздерін ажыраттыру. Балықтың қаңқасының бір жағына табиғи екінші жағына жасанды жарық түрлерін жазады.
Табиғаттағы жарықты қолмен ұстай алмаймыз. Күнге қатты тіке қарауға болмайды (күн жанып тұрған газды шар) |
Қолшам, майшам, электр шамдары
Слайдтар
Сұрақтар
Орамал, сұрақтар.
Смайликтер
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 мин |
Кері байланыс: Рефлексия «Желкенді кеме»
Бұл тапсырманы берудегі мақсатым – оқушылар өздерінің оқудың қандай сатысында тұрғанын, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керек екендігін анықтай білуге дағдыландыру.
Үйге тапсырма: Табиғи жарық көздері дегеніміз не? Дәптермен жұмыс.
|
Оқулық Дәптер |
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қаблеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және АКТ қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау кезінде А. Табиғи және жасанды жарықты біледі,түсінеді. В. Табиғи және жасанды жарықтарды ажырата алады. С. Табиғи және жасанды жарықтарды қолдануылуына өз пікірін айта алады. |
«Смайликтер» арқылы бағалау Мадақтау: «Жарайсың!Керемет!»
|
АКТ-мен байланыс: Слайд, смайликтер
Денсаулық сақтау техналогиялары: Табиғаттағы жарықты қолмен ұстай алмаймыз. Күнге қатты тіке қарауға болмайды (күн жанып тұрған газды шар) |
Қорытынды бағалау
1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты ) .
-
«Қараңғы үңгір» әдісі
-
«Көргеніңді айт» әдісі
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ?(оқыту мен оқуға қатысты.)
-
Оқушыларды оқылым, тыңдалым, дағдыларын қалыптастыру.
-
Әдістерді тиімді пайдалану.
3. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін.
-
Пәнеге қатысты сөздік қор мен терминді тиімді пайдалану.
-
Әр деңгейлі оқушыға лайықты тапсырма беру.
шағым қалдыра аласыз





















