|
Күні: 13.09.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т. |
Сыныбы: 7 |
Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Ауа райы және климаттық өзгерістер |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жаз шықты |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.4.2.1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шылау түрлерін ажырата біледі және орынды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шылау түрлерін қызметіне қарай ажыратып, анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шылау түрлерін қатыстырып мәтін құрастыра алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Табыс критерийлері |
Шылау түрлерін ажырата біледі және орынды қолдана алады. Шылау түрлерін қызметіне қарай ажыратып, анықтай алады. Шылау түрлерін қатыстырып мәтін құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты түйінді сөздер мен сөз тіркестері: |
|||||||||||||||||||||
|
Шылау, сөз, сөйлем, септеулік шылау, жалғаулық шылау, демеулік шылау. |
|||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған тіркестер: |
|||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||
|
Шылау ұғымын қалай түсінесіздер? Шылаулар дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті шылаулар қызметіне қарай септеулік, жалғаулық, демеулік болып бөлінеді? |
|||||||||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||||||||
|
Іс-қимыл арқылы |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих,информатика |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Шылаудың сөз таптарының бірі екенін біледі. |
||||||||||||||||||||
|
ЖОСПАР |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар-ланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басы (10 минут) |
Ұйымдастыру. (2 минут)
Ширату жаттығуы: «Қар кесегі» әдісі (3 минут)
Шылау ұғымын қалай түсінесіздер? (5-минут) |
А4 қағаздары, интербел-сенді тақта |
|||||||||||||||||||
|
Ортасы (30 минут) |
«Дұрыс-бұрыс» әдісі (15 минут) ( «Жаз шықты» тақырыбындағы мәтін аудиожазба тыңдатылады.)
Үлгі: 1. Біресе, ------- (бірде, кейде) 2.Туралы, ----------- (жайлы, жайында, жөнінде) 3. Арқылы, ----------------(бойынша, байланысты) 4. Сондықтан, -------- (себебі, өйткені, сол себепті, неге десеңіз)
Шылаулар дегеніміз не?
Дискриптор: 1.Мәтінді мұқият тыңдап, есінде сақтай алады. 2 балл 2.Сызбадағы автор тұжырымының дұрыс не бұрыстығын анықтай алады. 2 балл 3. Тыңдалған мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін тауып, шылау сөздерге жататынын, жатпайтындығын айта алады. 2 балл
«Суреттер сөйлейді» әдісі (15 минут)
Дискриптор: 1.Суретке тақырып қоя алады. 1 балл 2. Тыңдалған мәтіндегі септеулік, жалғаулық,демеулік шылауларды қатыстырып мәтін құраңыздар. 2 балл 3. Мәтіндегі шылау сөздерді қызметіне қарай қай түрге жататындығын айтыңыз. 3 балл
Не себепті шылаулар қызметіне қарай септеулік, жалғаулық, демеулік болып бөлінеді?
|
Аудиожазба, интербел-сенді тақта,үлес-тірме қағаздар, суреттер.
|
|||||||||||||||||||
|
Соңы (5 минут) |
Рефлексия «ҚАҚ» әдісі.
1.Осы сабақ барысында нені үйренгеніңізді жазыңыз. 2.Сабақта түсінбеген , қиындық тудырған ақпаратты атап көрсетіңіз. 3.Сабақтың өзіңізге ұнаған тұсын жазыңыз. |
|
|||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||||||||||||||||||
|
1.Қабілеті жоғары оқушылар тыңдалған мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін тауып, шылау сөздерге жататынын, жатпайтындығын, мәтіндегі шылау сөздерді қызметіне қарай қай түрге жататындығын айтыңыз.
2. Үлгерімі төмен оқушылар мәтінді мұқият тыңдап, сызбадағы автор тұжырымының дұрыс не бұрыстығын анықтай алады, тыңдалған мәтіндегі септеулік, жалғаулық,демеулік шылауларды қатыстырып мәтін құрайды. |
1.Мақтау , марапаттау сөздер арқылы қолдау көрсету
2.Дискрипторлар арқылы бағалау |
1.Мәтінді тыңдату кезінде
2. Кесте,сызба, жаттығу тапсырмаларын көрсету үшін |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар мәтінді тыңдап, естігендерін есте сақтап, сызба бойынша дұрыс не бұрыстығын анықтай алады. Шылау , оның қызметіне қарай түрлерін ажыратып, оларды қатыстырып, мәтін құрай алады. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізе алады. Оқу мақсаттарын жүзеге асыру үшін алынған әдіс-тәсілдер оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыра алады. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталады. Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болған жоқ. |
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Оқушылардың сабақ барысындағы белсенділігінің артуы; 2: Ширату жаттығуының сәтті шығуы. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Бірлескен топтық жұмыстың өз дәрежесінде орындалуы; 2: Әдіс-тәсілдердің тиімді жүргізілуі. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: Тапсырмаларды оқушының біліктілік дәрежесіне қарай жоспарлау; 2:Бағалау түрлерін орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жаз шықты" 7-сынып
Ашық сабақ "Жаз шықты" 7-сынып
|
Күні: 13.09.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т. |
Сыныбы: 7 |
Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Ауа райы және климаттық өзгерістер |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жаз шықты |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.4.2.1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шылау түрлерін ажырата біледі және орынды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шылау түрлерін қызметіне қарай ажыратып, анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шылау түрлерін қатыстырып мәтін құрастыра алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Табыс критерийлері |
Шылау түрлерін ажырата біледі және орынды қолдана алады. Шылау түрлерін қызметіне қарай ажыратып, анықтай алады. Шылау түрлерін қатыстырып мәтін құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты түйінді сөздер мен сөз тіркестері: |
|||||||||||||||||||||
|
Шылау, сөз, сөйлем, септеулік шылау, жалғаулық шылау, демеулік шылау. |
|||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған тіркестер: |
|||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||
|
Шылау ұғымын қалай түсінесіздер? Шылаулар дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті шылаулар қызметіне қарай септеулік, жалғаулық, демеулік болып бөлінеді? |
|||||||||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||||||||
|
Іс-қимыл арқылы |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих,информатика |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Шылаудың сөз таптарының бірі екенін біледі. |
||||||||||||||||||||
|
ЖОСПАР |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар-ланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басы (10 минут) |
Ұйымдастыру. (2 минут)
Ширату жаттығуы: «Қар кесегі» әдісі (3 минут)
Шылау ұғымын қалай түсінесіздер? (5-минут) |
А4 қағаздары, интербел-сенді тақта |
|||||||||||||||||||
|
Ортасы (30 минут) |
«Дұрыс-бұрыс» әдісі (15 минут) ( «Жаз шықты» тақырыбындағы мәтін аудиожазба тыңдатылады.)
Үлгі: 1. Біресе, ------- (бірде, кейде) 2.Туралы, ----------- (жайлы, жайында, жөнінде) 3. Арқылы, ----------------(бойынша, байланысты) 4. Сондықтан, -------- (себебі, өйткені, сол себепті, неге десеңіз)
Шылаулар дегеніміз не?
Дискриптор: 1.Мәтінді мұқият тыңдап, есінде сақтай алады. 2 балл 2.Сызбадағы автор тұжырымының дұрыс не бұрыстығын анықтай алады. 2 балл 3. Тыңдалған мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін тауып, шылау сөздерге жататынын, жатпайтындығын айта алады. 2 балл
«Суреттер сөйлейді» әдісі (15 минут)
Дискриптор: 1.Суретке тақырып қоя алады. 1 балл 2. Тыңдалған мәтіндегі септеулік, жалғаулық,демеулік шылауларды қатыстырып мәтін құраңыздар. 2 балл 3. Мәтіндегі шылау сөздерді қызметіне қарай қай түрге жататындығын айтыңыз. 3 балл
Не себепті шылаулар қызметіне қарай септеулік, жалғаулық, демеулік болып бөлінеді?
|
Аудиожазба, интербел-сенді тақта,үлес-тірме қағаздар, суреттер.
|
|||||||||||||||||||
|
Соңы (5 минут) |
Рефлексия «ҚАҚ» әдісі.
1.Осы сабақ барысында нені үйренгеніңізді жазыңыз. 2.Сабақта түсінбеген , қиындық тудырған ақпаратты атап көрсетіңіз. 3.Сабақтың өзіңізге ұнаған тұсын жазыңыз. |
|
|||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||||||||||||||||||
|
1.Қабілеті жоғары оқушылар тыңдалған мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін тауып, шылау сөздерге жататынын, жатпайтындығын, мәтіндегі шылау сөздерді қызметіне қарай қай түрге жататындығын айтыңыз.
2. Үлгерімі төмен оқушылар мәтінді мұқият тыңдап, сызбадағы автор тұжырымының дұрыс не бұрыстығын анықтай алады, тыңдалған мәтіндегі септеулік, жалғаулық,демеулік шылауларды қатыстырып мәтін құрайды. |
1.Мақтау , марапаттау сөздер арқылы қолдау көрсету
2.Дискрипторлар арқылы бағалау |
1.Мәтінді тыңдату кезінде
2. Кесте,сызба, жаттығу тапсырмаларын көрсету үшін |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар мәтінді тыңдап, естігендерін есте сақтап, сызба бойынша дұрыс не бұрыстығын анықтай алады. Шылау , оның қызметіне қарай түрлерін ажыратып, оларды қатыстырып, мәтін құрай алады. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізе алады. Оқу мақсаттарын жүзеге асыру үшін алынған әдіс-тәсілдер оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыра алады. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталады. Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болған жоқ. |
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Оқушылардың сабақ барысындағы белсенділігінің артуы; 2: Ширату жаттығуының сәтті шығуы. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Бірлескен топтық жұмыстың өз дәрежесінде орындалуы; 2: Әдіс-тәсілдердің тиімді жүргізілуі. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: Тапсырмаларды оқушының біліктілік дәрежесіне қарай жоспарлау; 2:Бағалау түрлерін орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













