Ашық сабақ «Жаздыгүн шілде болғанда.» 6 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ «Жаздыгүн шілде болғанда.» 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
1. «Жаздыгүні» өлеңінің мазмұнын түсіну; 2. Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау; 3. «Жаз» тақырыбындағы суреттер желісі бойынша әңгіме құрастыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Т

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-бөлім. Абайды оқы, таңырқа!

Мұғалімнің аты-жөні: Дымбаева Гульзат

Мектеп: «№ 10 ЖББ ОМ» КММ

Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Жаздыгүн шілде болғанда.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;

6.3.3.1 орта көлемді шығамаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;

Сабақ мақсаты

  1. «Жаздыгүні» өлеңінің мазмұнын түсіну;

  2. Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;

  3. «Жаз» тақырыбындағы суреттер желісі бойынша әңгіме құрастыру;

Бағалау критерийі

  • «Жаздыгүні» өлеңінің мазмұнын түсінеді;

  • өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды;

  • тірек сөздерді пайдаланып, суреттер бойынша әңгіме құрастырады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор: Шілде, көкорай, өсіп, өзен, ауыл, жылқы,шалғын, ат, суда, құлын-тай ,шауып.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Саған қай жыл жезгілі ұнайды? Не себепті?

  2. Жазда күн қандай болады?

  3. Сен жазда қайда барасың?

  4. Жазғы демалысты қалай өткізбексің?

Құндылықтарға баулу

- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

- қарым-қатынас жасау қабілеті;

- денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

Пәнаралық байланыс

Сабақ мазмұны өлең арқылы әдебиет пәнімен кіріктірілген. Өлеңде қолданылатын сөз тіркестері дүниетану саласымен байланысады.

Алдыңғы білім

Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беруге дағдыланған. Шағын көлемді көркем әдеби шығармалардың мазмұнын түсінеді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы –

5 мин.




Психологиялық ахуал қалыптастыру

С. «Шаттық шеңбері»

Оқушылар шеңберге тұрып, өлең жолдарын қимылдармен көрсетеді.

Күннен, жерден нәр алған,

Біз – өмірдің гүліміз.

Бүгінгі күннің сәтінде,

Сәтті болсын күніміз!


С. «Ыстық орындық» әдісі

Сұрақтар:

  1. Абай Құнанбаев кім?

  2. Абайдың қандай өлеңдерін білесің?

  3. Өлеңдерінен үзінді келтір.


Топтастыру

3 түсті стикерлерді сыныпқа таратамын. Стикерлер түсімен 3 топқа бірігеді.

Оқылымалды жұмысы

С. «Галереяда ой шарлау» әдісі

Суреттерді тақтаға шашыраңқы түрде іліп қоямын. Суреттерді талдай отырып, сабақтың тақырыбы ашылады.

Талқылау сұрақтары:

  1. Суреттерден қай жыл мезігілін көріп отырмыз?

  2. Жаз мезгілінде сендер не істейсіңдер?

  3. Жазда ауа райы қандай болады?

Ынталандыру: ауызша мадақтау, қол соғу


Музыка ойналады

3 түрлі стикерлер
















Табиғат, жаз туралы суреттер кескіні



Сабақтың ортасы

28 мин
























Оқылым тапсырмасы

С. Өлеңді оқып, тақырыбы мен негізгі ойын анықтаңыз.


Жаз

Жаздыгүн шілде болғанда,

Көгорай шалғын, бәйшешек,

Ұзарып өсіп толғанда,

Күркіреп жатқан өзенге,

Көшіп ауыл қонғанда,

Шұрқырап жатқан жылқының,

Шалғыннан жоны қылтылдап,

Ат, айғырлар, биелер,

Бүйірі шығып ыңқылдап,

Суда тұрып шыбындап,

Құйрығымен шылпылдап,

Арасында құлын-тай,

Айнала шауып бұлтылдап.

Абай Құнанбайұлы


Оқылымнан кейін

ТЖ. «Іші-сырты» әдісі


Өлеңге қандай тақырып қоюға болады?

Өлеңнің негізгі ойы қандай?







Бағалау критерийі:

  • «Жаздыгүні» өлеңінің мазмұнын түсінеді;

  • өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды;

Дескриптор:

- өлең мазұнына қарай тақырып ұсынады;

- өлеңнің негізгі ойын 2 сөйлеммен көрсетеді;

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды

Бас бармақ жоғары қарап тұрса – Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса – Мен түсінгендеймін.

Бас бармақ төмен қарап тұрса – Мен түсінбедім


Айтылым

ЖЖ. «Хикаят картасы» гарфикалық органайзері

Өлеңнен тірек сөздерді тауып, тірек сөздермен әр суретке сөйлем құрастырып «Жазда» тақырыбында хикаят картасын құрастыр.

Тірек сөздер: шілде, көкорай, өсіп, өзен, ауыл, жылқы,шалғын, ат, суда, құлын-тай , киізүй, шауып.



Тапсырма арқылы саралау:

А. Бұл оқушыларға суреттерге сай сөйлемдер беріледі. Хикаят картасына сөйлемдерді логикалық дамуына қарай суретпен сәйкестендіріп орналастыру сұралады.

Мысалы:

шілде, көкорай, өсіп, өзен, ауыл, киізүй, жылқы,шалғын, ат, суда, құлын-тай ,шауып.


В. Тірек сөздерге сүйеніп, мұғалімнің жетекшілігімен жазады.

С. Мұғалім жетекшілігіне сүйенбей дербес жаза алады.


Бағалау критерийі: тірек сөздерді пайдаланып, суреттер бойынша әңгіме құрастырады

Дескриптор:

  • тірек сөздермен сөйлем құрастырады;

  • сөйлемдер суреттің мәнін ашады;

ҚБ. «Қосу, алу, қызықты» әдісі бойынша өзін-өзі бағалау.

Мақсаты: Оқушының игерген білімі жайында кері байланыс жасау.


Қазақ тілі мен әдебиеті. Бәйшешек. Қазақ тілінен басқа тілде оқытатын 11 жылдық жалпы білім беретін мектептін 6- сыныбына арналған оқулық А. Рауандина, Р.Рахметова, А.Юсуп /Көкжиек- Горизонт, 2018.

93- бет





























https://www.google.kz/search?q=жаз+туралы+сурет


Сабақтың соңы

7 мин

Рефлексия «Құпия хат» әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға таратылады.

  1. Сабақта қандай бөлімді қарастырдық?

  2. Оқу мақсатына жету үшін біз қандай іс –әрекеттер жасадық?

  3. Жұптық жұмыс түрінен алған әсеріңізбен бөліссеңіз?

  4. Сөздік қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық?

  5. Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды?




фигуралар

Қосымша ақпарат

Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сыныптағы саралау жұмысы тапсырма арқылы саралау жолдарымен жүзеге асырылады.

Айталық, қолдауды қажет ететін оқушыларға «Хикаят картасы» гарфикалық органайзері әдісі пайдаланып суреттерге сай сөйлемдер беріледі. Хикаят картасына сөйлемдерді логикалық дамуына қарай суретпен сәйкестендіріп орналастыру сұралады. Орташа қолдау қажет оқушылар тірек сөздерге сүйеніп, мұғалімнің жетекшілігімен жазады. Қолдауды қажет етпейтін оқушылар мұғалім жетекшілігіне сүйенбей дербес жаза алады.

Сыныптағы бағалау оқушылардың жұптық, топтық жұмыстарына обьективті түрде кері байланыс беру арқылы жүзеге асырылады. Кері байланыс беруде мұғалім оқушылардың бағалау критерийлері мен дескрипторларды негізге алып сөйлеуін қадағалайды. Оқушы білімін тексеру қалыптастырушы бағалау арқылы жүзеге асырылды:

  1. Ауызша мадақтау- «Жарайсың! Тамаша! Керемет!»

  2. «Бас бармақ» әдісі

  3. «Қосу, алу, қызықты»


Сабақ соңындағы «Құпия хат» рефлексиясы келесі сабақты жоспарлауға негіз болады.


  • АКТ-мен байланыс жасауда қауіпсіздік ережелерін сақтау;

  • жұптық, топтық жұмыстарда топ ережесін сақтау;

- оқушылар өзара пікірлескенде әдеп- этикетін сақтау;

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен?

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
12.06.2018
6171
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі