|
Сабақ: қазақ тілі Күні: Сынып: 5 |
Мектеп: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жеміс-жидектің пайдасы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.06. Оқылым стратегияларын қолдану,жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу. 5.Ж6.Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып,түзету және редакциялау . |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||
|
Мәтіннің жалпы мазмұнын түсінеді. |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||
|
Мәтіннің мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты таба алады. |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||
|
Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырыптүзетеді. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Оқылым стратегияларын қолданып,мазмұнын түсінеді. 2. Нақты ақпаратты таба алады. 3.Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзете алады. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
дәрумен, гемоглобин, жасуша, калория |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел», 5-құндылық. Жалпыға бірдей еңбек құндылығы |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
дүниетану,биология |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы бөлім |
«Жалбыз-емдік өсімдік» Өсімдіктер дүниесі нені қарастырады? Жалбыздың емдік қасиеті? Ағаштың қандай түрлері бар? |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басталуы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Тренинг «Менің көңіл-күйім»(Шеңбер бойында тұрған оқушылар өздерінің бүгінгі көңіл-күйлерін қимылменкөрсетеді.Мыс: Менің атым Нұрым,көңіл-күйім мынандай
Сурет арқылы топқа бөлу 1-топ «Алма ағашы» 2-топ «Шие ағашы» 3-топ «Жүзім ағашы»
|
Суреттер
Жұмбақтар
|
|||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
Жұмбақтар-
Аспай
піскен, Бұтақта ілініп тұрамын, Піскенде себетке құладым (жеміс)
|
||||||||||||||
|
Ортасы
|
1-тапсырма «Рубрика» әдісі.( 3 топқа 3 кестелі қағаз үлестіріледі,мәтінді береміз.Түсінгендерін қағаз бетіне түсіреді.Әр топ бір-бірімен алмасады.Бір-бірін және өз жетістіктерін бағалайды)
«Жүзім-өте пайдалы жеміс» Жүзім өсіру біздің заманымызға дейінгі 5 мың жылдықта басталған.Көп өсірілетін аймағы негізінен - Кіші Азия.Жүзімніңшамамен он мыңдай түрі кездеседі. Піскен жүзімнің 100 грамында 60 калория бар.Жүзім құрамындағы дәрумендер миға өте пайдалы. Түстен кейін қос уыс жүзім немесе жүзімнің бір кесе таза сығынды шырынын ішу денеге де, ми жасушаларына да өте пайдалы.калория тұрғысынан 1 келі жүзім 1,150 грамм сүт,390 грамм ет,300 грамм нан және1,200 грамм картопқа тең деп саналады.Жүзім адамның иммунитетін күшейтеді,жүйкені тыныштандырып, терінің түрленуін арттыра түседі.Сондай-ақ жүзім-аллергия мен буындарда тұз жиналуының алдын алуда таптырмайтын жеміс. Жүзімнің құрамындағыы табиғи фруктоза денедегі жұмсалатын қуаттың аз уақытта қайта қалпына келуін қамтамасыз етеді. Жүзім қасиетінің Құранда айтылуы да тегін болмаса керек.Неге десеңіз, қандағы оттегін жүргізетін гемоглобин түзілуінеқажетті темір мен бүйректің жұмыс істеуі және жүрек соғысының реттелуінде жұмсалатын калий онда өте көп кездеседі. Жүзім- өте пайдалы жеміс. Дескриптор -Мәтіннің мазмұнын түсінеді. -Нақты ақпаратты таба алады. -Мәтінді маңыздылығына қарай құрылымдайды.
|
Оқулық
|
|||||||||||||
|
|
2-тапсырма «Ішіне, сыртына» әдісі арқылы мәтіннен қате жазылғансөздерді теріп жазып,орфографиялық сөздік арқылы сөзді түзет.
Дескриптор -Қате берілген сөздерді түзетеді. -Сөздікпен жұмыс жасай алады.
|
||||||||||||||
|
Соңы |
3-тапсырма Графикалық органайзер «Дара диаграмма»
жүзім
Дескриптор -Жемістің пайдасын топтастыра алады. -Қорытынды жасайды.
|
Суреттер АКТ
Кері байланыс парағы |
|||||||||||||
|
|
Кері байланыс
|
Ауызша да,жазбаша орындауға болады |
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау – қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспардалаймыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақтау
|
|||||||||||||
|
Жүзімнің құрамында қандай дәрумендер бар екенін,қай дәруменнің қандай дене мүшесіне ем екенін анықтап,кестеге жазу
|
Қалыптастырушы бағалауды дескрипторлар арқылы шығарамын.Жемістер арқылы бағалау
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуда да,оқуды да ескеріңіз) 1. Мәтіннің қызықты әрі түсінікті болғаны. 2. Алған білімдерін өмірде қолдана алатындығы. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? 1 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1.Ойлануға мүмкіндік беретін жағымды ахуал туғызады. 2.Дескрипторлар арқылы бағалау оқушының өз оқуына деген жауапкершілік дағдысынарттырады .
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жеміс ағаштары" 5 сынып
Ашық сабақ "Жеміс ағаштары" 5 сынып
|
Сабақ: қазақ тілі Күні: Сынып: 5 |
Мектеп: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жеміс-жидектің пайдасы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.06. Оқылым стратегияларын қолдану,жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу. 5.Ж6.Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып,түзету және редакциялау . |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||
|
Мәтіннің жалпы мазмұнын түсінеді. |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||
|
Мәтіннің мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты таба алады. |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||
|
Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырыптүзетеді. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Оқылым стратегияларын қолданып,мазмұнын түсінеді. 2. Нақты ақпаратты таба алады. 3.Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзете алады. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
дәрумен, гемоглобин, жасуша, калория |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел», 5-құндылық. Жалпыға бірдей еңбек құндылығы |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
дүниетану,биология |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы бөлім |
«Жалбыз-емдік өсімдік» Өсімдіктер дүниесі нені қарастырады? Жалбыздың емдік қасиеті? Ағаштың қандай түрлері бар? |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басталуы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу Тренинг «Менің көңіл-күйім»(Шеңбер бойында тұрған оқушылар өздерінің бүгінгі көңіл-күйлерін қимылменкөрсетеді.Мыс: Менің атым Нұрым,көңіл-күйім мынандай
Сурет арқылы топқа бөлу 1-топ «Алма ағашы» 2-топ «Шие ағашы» 3-топ «Жүзім ағашы»
|
Суреттер
Жұмбақтар
|
|||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
Жұмбақтар-
Аспай
піскен, Бұтақта ілініп тұрамын, Піскенде себетке құладым (жеміс)
|
||||||||||||||
|
Ортасы
|
1-тапсырма «Рубрика» әдісі.( 3 топқа 3 кестелі қағаз үлестіріледі,мәтінді береміз.Түсінгендерін қағаз бетіне түсіреді.Әр топ бір-бірімен алмасады.Бір-бірін және өз жетістіктерін бағалайды)
«Жүзім-өте пайдалы жеміс» Жүзім өсіру біздің заманымызға дейінгі 5 мың жылдықта басталған.Көп өсірілетін аймағы негізінен - Кіші Азия.Жүзімніңшамамен он мыңдай түрі кездеседі. Піскен жүзімнің 100 грамында 60 калория бар.Жүзім құрамындағы дәрумендер миға өте пайдалы. Түстен кейін қос уыс жүзім немесе жүзімнің бір кесе таза сығынды шырынын ішу денеге де, ми жасушаларына да өте пайдалы.калория тұрғысынан 1 келі жүзім 1,150 грамм сүт,390 грамм ет,300 грамм нан және1,200 грамм картопқа тең деп саналады.Жүзім адамның иммунитетін күшейтеді,жүйкені тыныштандырып, терінің түрленуін арттыра түседі.Сондай-ақ жүзім-аллергия мен буындарда тұз жиналуының алдын алуда таптырмайтын жеміс. Жүзімнің құрамындағыы табиғи фруктоза денедегі жұмсалатын қуаттың аз уақытта қайта қалпына келуін қамтамасыз етеді. Жүзім қасиетінің Құранда айтылуы да тегін болмаса керек.Неге десеңіз, қандағы оттегін жүргізетін гемоглобин түзілуінеқажетті темір мен бүйректің жұмыс істеуі және жүрек соғысының реттелуінде жұмсалатын калий онда өте көп кездеседі. Жүзім- өте пайдалы жеміс. Дескриптор -Мәтіннің мазмұнын түсінеді. -Нақты ақпаратты таба алады. -Мәтінді маңыздылығына қарай құрылымдайды.
|
Оқулық
|
|||||||||||||
|
|
2-тапсырма «Ішіне, сыртына» әдісі арқылы мәтіннен қате жазылғансөздерді теріп жазып,орфографиялық сөздік арқылы сөзді түзет.
Дескриптор -Қате берілген сөздерді түзетеді. -Сөздікпен жұмыс жасай алады.
|
||||||||||||||
|
Соңы |
3-тапсырма Графикалық органайзер «Дара диаграмма»
жүзім
Дескриптор -Жемістің пайдасын топтастыра алады. -Қорытынды жасайды.
|
Суреттер АКТ
Кері байланыс парағы |
|||||||||||||
|
|
Кері байланыс
|
Ауызша да,жазбаша орындауға болады |
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау – қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспардалаймыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақтау
|
|||||||||||||
|
Жүзімнің құрамында қандай дәрумендер бар екенін,қай дәруменнің қандай дене мүшесіне ем екенін анықтап,кестеге жазу
|
Қалыптастырушы бағалауды дескрипторлар арқылы шығарамын.Жемістер арқылы бағалау
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуда да,оқуды да ескеріңіз) 1. Мәтіннің қызықты әрі түсінікті болғаны. 2. Алған білімдерін өмірде қолдана алатындығы. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? 1 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1.Ойлануға мүмкіндік беретін жағымды ахуал туғызады. 2.Дескрипторлар арқылы бағалау оқушының өз оқуына деген жауапкершілік дағдысынарттырады .
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















