Сабақтың
басы
Қызығушылық-
ты
ояту.
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне
тілек біл-діреді, тыңдау дағ-дыларын дамытуға бағытталады,
сондай-ақ барлық оқушы-лардың қатыстыры-луы арқылы сабаққа
белсенділігі артады.
|
Тиімділігі:
Оқу-шылар бір-біріне тілек айту ар-қылы жақында-сады, көңіл-кү-йін
көтереді жә-не бауырмал-дығын
оятады.
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
ДК
экраны
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
Сабақтың
ортасы
Жаңа сабақты
меңгерту
|
«Сұраққа жылдам жауап»
әдісі. «3 қадам» әдісін
қолданады. Өткенді еске
түсіру.
А.Медей Сәрсеке
туралы мәлімет.Автор туралы не
білеміз?
1.Медеу Сәрсеке
кім?
2. Ол қашан дүниеге
келген? Қайда оқыған?
3. М.Сәрсекенің
қандай шығармалары бар?
4. «Жетінші толқын»
повесі қашан жарыққа шықты?
Оқылым
алды
Ж. «Болжау»
әдісі.
1-тапсырма.
Берілген сұрақтарға болжам
жасаңыз.
- Бүгінгі сабақта
нені білуіміз керек?
- Сендер тау-кен
жұмыстары туралы не
білесіңдер?
-Елімізде өндіріс
орындары қандай қалаларды
білесіңдер?
- Шығарма не
туралы?
Сұрақтар арқылы өз
ойларын жүйелей отырып, жаңа тақы-рыпқа байланысты болжам
жасайды
Оқу мақсаты мен
бағалау критерийі оқушыларға
түсіндіріледі.
Мұғалім сөзі.
«Жетінші толқын құпиясы». Сабақтың тақырыбы
және
синтаксистік тақырып
айтылады; Оқу мақсаты мен бағалау
критерийі оқушыларға
түсіндіріледі.
Мұғалім сөзі.
«Жетінші толқын құпиясы». Сабақтың тақырыбы
және
синтаксистік тақырып
айтылады;
|
Оқушылар өз пікірін
бұрынғы алған бі-лімдерімен байла-ныстыра отырып
баяндайды
Айтылым
Ойтүрткі
Сұрақтарға жауап
береді .Өз пікірлерін
білдіреді.
Жаңа тақырыпқа қадам
жасайды.
Оқу мақсатымен
танысады. Бағалау критерийіне
тоқталады
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс
мағына-да білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру
Дескриптор: Жалпы –
4 балл.
-Сұрақтарға жауап
береді
|
Интербелсен-ді
тақта
Презентация
9-сынып оқулығы,
жұмыс дәптері
|
|
Оқылым. Мәтінмен
жұмыс. 1-тапсырма
Топтық жұмыс.
Мәтінді оқып шығады, берілген тапсырмаларды
орындайды.
1-топ. Мәтін бойынша
сұрақтар құрастырады
2-топ. Мәтіннің
стилін және негізгі ойды
анықтайды
3-топ. Мәтін бойынша жоспар
құрастырады
|
Мәтін мазмұнымен
танысады.
Топ ішінде оқып,
талқылайды.
Берілген
тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор:
- Мәтінді оқып
шығады;
-Берілген
тапсырмаларды орындайды;
- Сыни пікірін
айтады;
ҚБ «Өзара
бағалау»
|
|
|
Оқылымнан кейінгі
тапсырма.
«Еркін жазба»
әдісі.
Жазылым
тапсырмасы
Жұптық жұмыс.
Мәтіннен құрмалас сөйлемдерді тауып, түрін анықтайды. Бастауыш пен
баяндауыштың астын сызады.
Сергіту
сәті.
«Алтын балық»
ойыны
Айтылым
.2-тапсырма
Жеке
жұмыс.
«Fortune дөңгелегі»
әдісі.
Тау-кен жұмысшы-лары
қандай жұмыс-тар атқарады? Өз жұмыстарында қандай аспап
қолданады?
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
Жазылым.3-тапсырма.
Тапсырма
Жеке
жұмыс
Мәтіннен термин
сөздерді теріп жазады, қай салада қолданаты-нын
айтады.
Мұғалім оқушыларға
бағыт- бағдар береді,
толықтырады.
|
Жазылым. Оқушы
лар
жұптасады;
Берілген мәтіннен
құрмалас сөйлемдер-ді табады. Баста-уыш пен баяндауыш-тың астын
сызады.
.
Оқушылар ойын шартын
тыңдап шығады. Музыка әуенімен ойынға
қатысады.
Сұрақтарға жауап
береді .
Өз пікірлерін
білдіреді
|
Дескриптор
5
балл
-Мәтін
оқиды
-Құрмалас
сөйлемдерді табады
- Бастауыш пен баяндауыштың
астын сызады.
Fortune
дөңгелегі
Дескриптор
3
балл
-Сұраққа жауап
береді
Мұғалім
оқушыларды «Бас
бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Дескриптор
3
балл
-термин сөздерді
жазады
|
9-сынып оқулығы,
жұмыс дәптері
Слайдтар
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
Рефлексия
|
«Еркін микрофон»
әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
1.Сабақтың басында
айтылған оқу мақсаты мен бағалау критерий-лері еске түсіріліп,
оқушылардың сабақ барысындағы ілгері-леуі бойынша рефлек-сия
жасатылады.
2.Сабақтың соңында
берілген сұрақтар бойынша ауызша кері байланыс
алынады.
3.Тапсырманы
орын-дау кезінде ең қиын болған тұсы
қайсы?
4.Бүгінгі сабақта не
үйрендіңдер?
Үй
тапсырмасы
|
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.
Ауызша кері байланыс
береді;
5-
тапсырма
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық
бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни
«Дұрыс келісемін»,
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым
бар».
|
|