|
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Жидебайға саяхат |
Мектеп: Бірлес орта мектебі |
|||||||||
|
Күні: |
||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
|
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
|
|||||||||
|
(5.Т/А6).Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді,одағай сөздерді еркін қолданып,диалогке даярлықсыз қатысу,өз пікірін білдіру (5.О5.).Мәтін мазмұнын түсінуге,нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||
|
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпарат туралы пікірін білдіреді. |
||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||
|
Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.Сөйлеу тілінде оқшау сөздің түрлерін ажыратып, дұрыс қолдана алады. |
||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||
|
Талдау жұмыстарын жүргізеді,негізгі ақпаратты анықтауға арналған сұрақтар дайындап ұсынады,дайындықсыз өз пікірін білдіре алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер, |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады; Оқшау сөздердің түрлерін ажыратып,қолдана алады; Мәтінге талдау жұмыстарын жүргізе алады. |
|||||||||
|
Дескриптор |
Мәтіндегі айтылатын ойды анықтайды; Мәтіндегі ақпаратты ажыратады; Ережелерді ескереді, тыңдау барысында ақпараттың дұрыс-бұрыстығын белгілейді. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Туған елге саяхат |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).
|
Ресурстар |
||||||||
|
|
||||||||||
|
Басталуы (10 мин.) |
Амандасу, түгелдеу, сынып назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Сыныпты 3 топқа бөлу.(сурет бойынша)
Абай Шәкерім Ескерткіш «Болжау» әдісі. Оқушылар топқа бөлінген суреттер арқылы тірек сөздерді анықтайды, сабақтың тақырыбын болжайды. |
ОӘК материалдары |
||||||||
|
Ортасы (25 мин.) |
Жаңа сабақта дайындық кезең: Бейнежазбадан Жидебайдағы Абай мұражайы туралы танысады.
Топ жарысы: «Серпілген сауал» сұрақ- жауап арқылы оқушылардың білімдерін ширату. -бейнежазбада нені тамашаладыңдар? -бейнежазба не жайлы әңгімеледі? -мұражай неліктен Абайға арналған? - мұражай жәдігерлері туралы не айтар едің? Ендеше, бүгінгі тақырып «Жидебайға саяхат» деп аталады.
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма бойынша оқушылар «Талқылау» оқыта үйрету әдісімен мәтінді оқып талдайды. (Мұғалім оқушылардан жұпқа бөлінуін сұрайды, әркім серігіне өздерінің не оқығанын айтып беруге тырысады. Жұптағы әр оқушы мұғалім рөлінде де, оқушы рөлінде де қоса атқарады.) Мәтін бойынша 3 топқа 3 сұрақ беріледі. 1.Абайдың туған жері,ата- анасы туралы не айтасыз? 2.Мұражайдағы қай жәдігер ұнады,дәлелдеңіз? 3.Жәдігерлердің тарихпен байланыс?ы қандай (Осы сұрақтар төңірегінде өз ойларын флипчартқа түсіріп, қорғайды). «Талдау –табыс кілті» әдісі. 1-топ мәтіннен одағайларды табады. 2-топ мәтіннен қыстырма сөздерді табады. 3-топ мәтіннен көңіл- күйді білдіретін сөздер түрлерін тауып, топ ішінен бір оқушыдан шығып тақтаға жазады.
2-тапсырма. Оқушылар «Ойлы болсаң, озып көр»әдісі бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Мәтінге тілдік талдау жасайды. 1-деңгей. Мәтіндегі одағай сөздерді тауып жазады. Буын үндестігіне бағынбай тұрған сөз бар ма? 2-деңгей. Мәтіндегі көңіл- күйді білдіретін сөздер мен сөз тіркестерін теріп жазады. «Қандай көркем,шіркін,ғажайып, » сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрайды. 3-деңгей. Мәтіндегі ойды жалғастырып, « Мұражайда» деген тақырыпта шағын ойтолғау жазады.Оқшау сөздерді қолданады. Жеке жұмыс. « Аулымның ардақты азаматы» Аулыңыздағы ардақты адамдардың біріне мұражай ұйымдастыру жоспарын құрыңыз. |
Электронды оқулық Интербелсенді тақта.Интернет желісі.
Постер, түрлі-түсті маркерлер Жұмыс дәптері.Тақтамен жұмыс. |
||||||||
|
Аяқталуы (10 мин.) |
Кері байланыс. «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыртады.
Үйге тапсырма. Оқушыларға берілген сұрақтарға ізденіп жауап беру жұмысы тапсырылады. Оқшау сөздердің қолданысына мән береді. Кімдер қолданатынын кестеге толтырады. |
Таратпа қағаздар. |
||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс |
||||||||
|
|
|
||||||||
|
Рефлексия Сабақ /оқумақсаттары шынайы ма? Бүгіноқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жидебайға саяхат" 5 сынып
Ашық сабақ "Жидебайға саяхат" 5 сынып
|
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Жидебайға саяхат |
Мектеп: Бірлес орта мектебі |
|||||||||
|
Күні: |
||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
|
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
|
|||||||||
|
(5.Т/А6).Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді,одағай сөздерді еркін қолданып,диалогке даярлықсыз қатысу,өз пікірін білдіру (5.О5.).Мәтін мазмұнын түсінуге,нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||
|
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпарат туралы пікірін білдіреді. |
||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||
|
Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.Сөйлеу тілінде оқшау сөздің түрлерін ажыратып, дұрыс қолдана алады. |
||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||
|
Талдау жұмыстарын жүргізеді,негізгі ақпаратты анықтауға арналған сұрақтар дайындап ұсынады,дайындықсыз өз пікірін білдіре алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер, |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады; Оқшау сөздердің түрлерін ажыратып,қолдана алады; Мәтінге талдау жұмыстарын жүргізе алады. |
|||||||||
|
Дескриптор |
Мәтіндегі айтылатын ойды анықтайды; Мәтіндегі ақпаратты ажыратады; Ережелерді ескереді, тыңдау барысында ақпараттың дұрыс-бұрыстығын белгілейді. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Туған елге саяхат |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).
|
Ресурстар |
||||||||
|
|
||||||||||
|
Басталуы (10 мин.) |
Амандасу, түгелдеу, сынып назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Сыныпты 3 топқа бөлу.(сурет бойынша)
Абай Шәкерім Ескерткіш «Болжау» әдісі. Оқушылар топқа бөлінген суреттер арқылы тірек сөздерді анықтайды, сабақтың тақырыбын болжайды. |
ОӘК материалдары |
||||||||
|
Ортасы (25 мин.) |
Жаңа сабақта дайындық кезең: Бейнежазбадан Жидебайдағы Абай мұражайы туралы танысады.
Топ жарысы: «Серпілген сауал» сұрақ- жауап арқылы оқушылардың білімдерін ширату. -бейнежазбада нені тамашаладыңдар? -бейнежазба не жайлы әңгімеледі? -мұражай неліктен Абайға арналған? - мұражай жәдігерлері туралы не айтар едің? Ендеше, бүгінгі тақырып «Жидебайға саяхат» деп аталады.
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма бойынша оқушылар «Талқылау» оқыта үйрету әдісімен мәтінді оқып талдайды. (Мұғалім оқушылардан жұпқа бөлінуін сұрайды, әркім серігіне өздерінің не оқығанын айтып беруге тырысады. Жұптағы әр оқушы мұғалім рөлінде де, оқушы рөлінде де қоса атқарады.) Мәтін бойынша 3 топқа 3 сұрақ беріледі. 1.Абайдың туған жері,ата- анасы туралы не айтасыз? 2.Мұражайдағы қай жәдігер ұнады,дәлелдеңіз? 3.Жәдігерлердің тарихпен байланыс?ы қандай (Осы сұрақтар төңірегінде өз ойларын флипчартқа түсіріп, қорғайды). «Талдау –табыс кілті» әдісі. 1-топ мәтіннен одағайларды табады. 2-топ мәтіннен қыстырма сөздерді табады. 3-топ мәтіннен көңіл- күйді білдіретін сөздер түрлерін тауып, топ ішінен бір оқушыдан шығып тақтаға жазады.
2-тапсырма. Оқушылар «Ойлы болсаң, озып көр»әдісі бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Мәтінге тілдік талдау жасайды. 1-деңгей. Мәтіндегі одағай сөздерді тауып жазады. Буын үндестігіне бағынбай тұрған сөз бар ма? 2-деңгей. Мәтіндегі көңіл- күйді білдіретін сөздер мен сөз тіркестерін теріп жазады. «Қандай көркем,шіркін,ғажайып, » сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрайды. 3-деңгей. Мәтіндегі ойды жалғастырып, « Мұражайда» деген тақырыпта шағын ойтолғау жазады.Оқшау сөздерді қолданады. Жеке жұмыс. « Аулымның ардақты азаматы» Аулыңыздағы ардақты адамдардың біріне мұражай ұйымдастыру жоспарын құрыңыз. |
Электронды оқулық Интербелсенді тақта.Интернет желісі.
Постер, түрлі-түсті маркерлер Жұмыс дәптері.Тақтамен жұмыс. |
||||||||
|
Аяқталуы (10 мин.) |
Кері байланыс. «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыртады.
Үйге тапсырма. Оқушыларға берілген сұрақтарға ізденіп жауап беру жұмысы тапсырылады. Оқшау сөздердің қолданысына мән береді. Кімдер қолданатынын кестеге толтырады. |
Таратпа қағаздар. |
||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс |
||||||||
|
|
|
||||||||
|
Рефлексия Сабақ /оқумақсаттары шынайы ма? Бүгіноқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз













