Пән: қазақ тілі
Уақыт:14.03.2016
|
Сабақтың тақырыбы |
Жіктеу есімдігі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Есімдік туралы түсінік, соның ішінде жіктеу есімдігі туралы жалпы мағлұмат беру, оның ерекшелігін ұғындыру, есімдік зат есім, сан есім, сын есімнің орнына қолданылатыны туралы алған білімдерін практикамен ұштастыра білуге машықтандыру. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Тұжырымдар
жасау, ой қорыту әрекеттерін салыстыру және сабақтастыруды, жалпы
болжам жасап білуді
үйрету. |
|
|
Сілтеме |
«қазақ тілі»-4 сынып,«Атамұра» баспасы .Сөзжұмбақ. |
|
|
Сабақта қолданыла-тын материалдар: |
Оқулық,стикрлер,А-3,кесте,жетондар.слайдтар, |
|
|
Сабақта қолданылатын әдістер: |
Сұрақ - жауап, қызығушылығын ояту, ой қозғау, мағынаны тану.Топтық жұмыс,түсіндіру,АКТ,оқыту үшін бағала,СТО,жаңа әдістер |
|
|
|
Сабақтың барысы |
|
|
Психологиялық дайындық |
Блум таксономиясы арқылы сабақтың өтілу моделі I. Қызығушылығын арқылы үй тапсырмасын ояту. сұрау. 1.Есте сақтау. Ән саламыз күнде біз, Шаттық толы іргеміз. Біз мәңгілік достармыз Біз мәңгілік біргеміз Елбасымыздың «Еліміздің келешегі білімді ұрпақ» деген сөздерін ұран етіп ала отырып «Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар» дегендей, бүгінгі сабағымыз (бөлімдер аты) деп аталатын бөлімдердің көмегі-мен жіктеу есімдігі туралы білімімізді толықтырамыз. |
|
|
«Ой шақыру» стратегиясы |
I Ой қозғау. Үй тапсырмасымен жұмыс. — Қандай сөз таптарын білесіңдер? — Есімдік деген не? Зат есім дегеніміз не? Сан есім дегеніміз не? Сын есім дегеніміз не? Дара және күрделі сын есімдер деген не? Дара және күрделі сан есімдер деген не? Қарсы мәндес сын есім дегеніміз не? Осы шақ дегеніміз не? Келер шақ дегеніміз не? Өткен шақ дегеніміз не? Етістік дегеніміз не? Етістіктің шақтары дегеніміз не? Қазақ тілінде неше септік жалғауы бар? |
|
|
Білу |
II Мағынаны тану. 2. Түсіну. Жаңа сабақ. Тақырыбы: «Есімдік. Жіктеу есімдігі.» - Сіз деген – сыпайылық, Сен деген - анайылық. Біз деген – көмек, Сіз деген — әдеп, — дегендей, әдептілік пен сыпайылық туралы бейнебаянды тамашалайық. Көрініс: Пікіралысу. - Сен ата – анаңа сіз деп сөйлейсің бе, әлде сен деп сөйлейсің бе? Ата – анаңа, үлкен кісіге қалай сөйлеу керек? Онда, «сіз» деген жіктеу есімдігінің қай түріне жатады? Ал, «сен» деген ше? Жіктеу есімдігі. Суретпен жұмыс. Тексеру. - Есімдіктер
мағынасына қарай 7 бөлінеді (кесте). Жіктеу есімдігінің түрленуі
(жіктеледі, септеледі). Жіктеу есімдіктері: мен, сен, сіз, ол, біз (біздер), сендер, сіздер, олар. Жіктеу есімдіктерінің үш жағы және жекеше, көпше түрі бар. Жақ Жекеше түрі Жақ Көпше
түрі Жақ Жекеше түрі ЖақКөпшетүрі І оқушымын І оқушымыз Жіктеу есімдігінің жеке түрінің септелуі. А. Мен сен ол |
|
|
Түсіну Қолдану Жинақтау Бағалау |
III Мұқият
бол. 3.Қолдану. Жаттығу
жұмыстары. IV Артық білім кітапта. 8 – жаттығу: Өлеңді мәнерлеп оқы.Есімдіктерді тап,оларға сұрақ қой. Ереже: Мен,біз,сен,сіз,ол сөздері жіктеу есімдіктері деп аталады.Жіктеу есімдіктері жіктеледі,септеледі. 9 – жаттығу: Көп нүктенің орнына тиісті жіктік есімдіктерінің бірін қойып,сөйлемдерді көшіріп жаз. Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айт. Сергіту сәті V Өзіңді — өзің сынап көр. 4.Талдау. Талдау-табыс кілті. 10 – жаттығу. Жіктеу есімдіктерін қатыстырып сөйлкм құра. Біз,сіз,ол. 11– жаттығу. Қарамен жазылған сөздерді тиісті жіктеу есімдіктерімен алмастырып,мәтінді көшіріп жаз. 12-жаттығу.Түсіп қалған есімдіктерді орнына қойып, өлеңді мәнерлеп оқы. Келеді ұшып тырналар, Үшкілденіп тізіліп. Қайтқан сайын жылда олар, Қараймыз біз қызығып. (Мұзафар Әлімбай) Есімдіктерді тап, олардың жекеше түрлерін ата. 13-жаттығу.Сөйлемді оқы.Қайталанып келген сөздің бірінің орнына тиісті есімдікті қойып,сөйлемдерді көшіріп жаз. 14-жаттығу. Сөздерді топтастыр.Неліктен солай топтастырғаныңды дәлелде.Топпен жұмыс. VI Пайдалана біл. 6.Бағалау Үй тапсырмасы: 1) Жіктеу есімдіктері бар үш мақал – мәтел жазып, жаттау; 2) 176-178 б.Ережелерді қайталау. 3) 15-16– жаттығулар. — Елбасымыз Қазақстан халқына үндеуінде «Біз кемелкелешегіміздің берік іргесін бірге қалаймыз» — делінген. Ал, сендер еліміздің болашағысыңдар. Сондықтан әр сабақта өз білімдерінді толықтыра бергейсіңдер! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жіктеу есімдігі" 4 сынып
Ашық сабақ "Жіктеу есімдігі" 4 сынып
Пән: қазақ тілі
Уақыт:14.03.2016
|
Сабақтың тақырыбы |
Жіктеу есімдігі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Есімдік туралы түсінік, соның ішінде жіктеу есімдігі туралы жалпы мағлұмат беру, оның ерекшелігін ұғындыру, есімдік зат есім, сан есім, сын есімнің орнына қолданылатыны туралы алған білімдерін практикамен ұштастыра білуге машықтандыру. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Тұжырымдар
жасау, ой қорыту әрекеттерін салыстыру және сабақтастыруды, жалпы
болжам жасап білуді
үйрету. |
|
|
Сілтеме |
«қазақ тілі»-4 сынып,«Атамұра» баспасы .Сөзжұмбақ. |
|
|
Сабақта қолданыла-тын материалдар: |
Оқулық,стикрлер,А-3,кесте,жетондар.слайдтар, |
|
|
Сабақта қолданылатын әдістер: |
Сұрақ - жауап, қызығушылығын ояту, ой қозғау, мағынаны тану.Топтық жұмыс,түсіндіру,АКТ,оқыту үшін бағала,СТО,жаңа әдістер |
|
|
|
Сабақтың барысы |
|
|
Психологиялық дайындық |
Блум таксономиясы арқылы сабақтың өтілу моделі I. Қызығушылығын арқылы үй тапсырмасын ояту. сұрау. 1.Есте сақтау. Ән саламыз күнде біз, Шаттық толы іргеміз. Біз мәңгілік достармыз Біз мәңгілік біргеміз Елбасымыздың «Еліміздің келешегі білімді ұрпақ» деген сөздерін ұран етіп ала отырып «Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар» дегендей, бүгінгі сабағымыз (бөлімдер аты) деп аталатын бөлімдердің көмегі-мен жіктеу есімдігі туралы білімімізді толықтырамыз. |
|
|
«Ой шақыру» стратегиясы |
I Ой қозғау. Үй тапсырмасымен жұмыс. — Қандай сөз таптарын білесіңдер? — Есімдік деген не? Зат есім дегеніміз не? Сан есім дегеніміз не? Сын есім дегеніміз не? Дара және күрделі сын есімдер деген не? Дара және күрделі сан есімдер деген не? Қарсы мәндес сын есім дегеніміз не? Осы шақ дегеніміз не? Келер шақ дегеніміз не? Өткен шақ дегеніміз не? Етістік дегеніміз не? Етістіктің шақтары дегеніміз не? Қазақ тілінде неше септік жалғауы бар? |
|
|
Білу |
II Мағынаны тану. 2. Түсіну. Жаңа сабақ. Тақырыбы: «Есімдік. Жіктеу есімдігі.» - Сіз деген – сыпайылық, Сен деген - анайылық. Біз деген – көмек, Сіз деген — әдеп, — дегендей, әдептілік пен сыпайылық туралы бейнебаянды тамашалайық. Көрініс: Пікіралысу. - Сен ата – анаңа сіз деп сөйлейсің бе, әлде сен деп сөйлейсің бе? Ата – анаңа, үлкен кісіге қалай сөйлеу керек? Онда, «сіз» деген жіктеу есімдігінің қай түріне жатады? Ал, «сен» деген ше? Жіктеу есімдігі. Суретпен жұмыс. Тексеру. - Есімдіктер
мағынасына қарай 7 бөлінеді (кесте). Жіктеу есімдігінің түрленуі
(жіктеледі, септеледі). Жіктеу есімдіктері: мен, сен, сіз, ол, біз (біздер), сендер, сіздер, олар. Жіктеу есімдіктерінің үш жағы және жекеше, көпше түрі бар. Жақ Жекеше түрі Жақ Көпше
түрі Жақ Жекеше түрі ЖақКөпшетүрі І оқушымын І оқушымыз Жіктеу есімдігінің жеке түрінің септелуі. А. Мен сен ол |
|
|
Түсіну Қолдану Жинақтау Бағалау |
III Мұқият
бол. 3.Қолдану. Жаттығу
жұмыстары. IV Артық білім кітапта. 8 – жаттығу: Өлеңді мәнерлеп оқы.Есімдіктерді тап,оларға сұрақ қой. Ереже: Мен,біз,сен,сіз,ол сөздері жіктеу есімдіктері деп аталады.Жіктеу есімдіктері жіктеледі,септеледі. 9 – жаттығу: Көп нүктенің орнына тиісті жіктік есімдіктерінің бірін қойып,сөйлемдерді көшіріп жаз. Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айт. Сергіту сәті V Өзіңді — өзің сынап көр. 4.Талдау. Талдау-табыс кілті. 10 – жаттығу. Жіктеу есімдіктерін қатыстырып сөйлкм құра. Біз,сіз,ол. 11– жаттығу. Қарамен жазылған сөздерді тиісті жіктеу есімдіктерімен алмастырып,мәтінді көшіріп жаз. 12-жаттығу.Түсіп қалған есімдіктерді орнына қойып, өлеңді мәнерлеп оқы. Келеді ұшып тырналар, Үшкілденіп тізіліп. Қайтқан сайын жылда олар, Қараймыз біз қызығып. (Мұзафар Әлімбай) Есімдіктерді тап, олардың жекеше түрлерін ата. 13-жаттығу.Сөйлемді оқы.Қайталанып келген сөздің бірінің орнына тиісті есімдікті қойып,сөйлемдерді көшіріп жаз. 14-жаттығу. Сөздерді топтастыр.Неліктен солай топтастырғаныңды дәлелде.Топпен жұмыс. VI Пайдалана біл. 6.Бағалау Үй тапсырмасы: 1) Жіктеу есімдіктері бар үш мақал – мәтел жазып, жаттау; 2) 176-178 б.Ережелерді қайталау. 3) 15-16– жаттығулар. — Елбасымыз Қазақстан халқына үндеуінде «Біз кемелкелешегіміздің берік іргесін бірге қалаймыз» — делінген. Ал, сендер еліміздің болашағысыңдар. Сондықтан әр сабақта өз білімдерінді толықтыра бергейсіңдер! |
|
шағым қалдыра аласыз













