Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Жүйелік/аналық/ тақша, Арқалық политехникалық колледжі, ОП-27 тобы

Материал туралы қысқаша түсінік
материал арнайы пән мұғалімдеріне арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мерзімі: 28.11.2019 Топ: ОП-27 Пән: ЕТ аппараттық қамтамасыз ету. Оқытушы: Бекеева Д.Х.

Сабақтың тақырыбы:

Жүйелік /аналық/ тақша

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: білім алушыларға жүйелік тақшаның құрылымы және қызметі жайлы толық түсіндіріп, компьютермен дұрыс жұмыс жасауды үйретіп, олардың ой-өрісін жетілдіру, толықтыру.  

Дамытушылық: білім алушылардың білім мен біліктілік, дағдысын қалыптастыруға, ой өрісін дамытуға, пәнге және мамандығына деген қызығушылығын арттыруға ықпал жасау. 

Тәрбиелік: білім алушыларды татулыққа, достыққа, жауапкершілікке, бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:

Пікірлесу, түсіндіру, сұрақ-жауап, демонстрациялау, баяндау

Білім мен біліктілікке қойылатын талаптар

Білім алушы білуі тиіс:

  • Жүйелік тақшаның негізгі міндетін.

Білім алушының меңгеруі тиіс:

  • ДК ішкі құрылымын;

  • Жүйелік тақшаның қалай жасалынатынын.

Пәнаралық байланыс:

информатика, орыс тілі, ағылшын тілі


Дереккөздер

Интернеттен алынған ақпараттар, таратпа қағаздар, интербелсенді тақта, слайдтар, А2, дәптер

Оқуда қолданылатын әдіс –тәсілдер:

Сұрақ- жауап, түсінік, талдау, ой толғаныс, сәйкестендіру, электронды тест, Фишбоун әдісі, постер

Қолданылатын модульдер:

Сыни тұрғыдан ойлау, оқытуды басқару және көшбасшылық, оқыту мен оқудағы жобалау әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, «Идеал тапсырма » әдісі

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Оқытушыныңнің іс-әрекеті

Білім алушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру



Психологиялық дайындық

- сәлемдесу

-түгендеу

-Білім алушылар, бүгінгі сабаққа қонақтар келіп отыр.

- Қазақ халқы қонақ жай халық, қонақ келгенде бар жақсысын қонаққа береді, ал біз қонақтарға жақсы білімімізді көрсетейік.


*shattyq sheńberі –не тұрғызып, жүрекше шарды кезекпен, жақсы тілек айту арқылы психологиялық ахуал туғызу.

3 топқа бөліну: Білім іздеушілер. Барды зерттеушілер. Жоқты табушылар.

Топ басшыларын сайлайды.

Топ басшы бағалайды.


Кезекші сабақта жоқ білім алушылар туралы хабарлайды.



7 мин




Өз қалауларымен үш топқа бөлінеді


4 мин

Үй тапсырмасын сұрау










«Мıǵa shabýyl» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1.Компьютердің атқаратың жұмысының бәрін шын мағынасында оның бас микросхемасы – ...... атқарады? /микропроцессор/

2. Компьютерлерді негізгі мінездемесінің бірі – оның амал орындау......?/жылдамдығы/

3. Жылдамдық –немен өлшенетін жиілік?/мегагерцпен /

4. Процессор немен бірігіп жұмыс атқарады?/жадпен/

5. берілгендерді және програмаларды көп уақытқа сақтайтын негізгі құрылғы? /қатты диск/

6. Компьютердің ең негізгі құрылғысы?/жүйелік блок/

7. компьютердің экранына ақпарат шығаруға арналған құрылғы? /монитор/

8.символдық ақпаратты енгізу құрылғысы?/пернетақта/

9.Принтер қандай құрылғы? /баспа/

10.ДК ақпараттың неше түрімен жұмыс жасайды? /бес/

Білім алушылар сұрақтарға жауап береді


7 мин







Negіzgі kezeń






Түсініктеме беру.

Бейнеролик.

-Сабақтың тақырыбын, мақсатын баяндау.


«Фишбоун» әдісі бойынша сабақтың мақсатын, міндетін, білуіміз тиістіні анықтау.


-Дәптерге кун, ай, тақырыпты жазу


-Мағынаны тану. парақшалар таратылады. Үш топқа үш ақпараттық парақ беріледі.

 -Бейне ролик


Постер қорғау.

таратпа қағаздарды оқып, орындауға кіріседі

5 мин

түйінді сөздерді дәптерлеріне жазады

35 мин

Bekіtý kezeńі


Кластер

-Электронды тест

-Кластер арқылы сабақты бекіту/интербелсенді тақтада/

-Сабақтың мақсатына жеттікпе?



16 мин

Baǵalaý


1-топ басшысы

2-топ басшысы

3-топ басшысы

Білім алушыларды топ басшылары бағалайды


5 мин

kerі baılanys

« Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс береді.






Білім алушылар өз ойын жазып, сенім ағашына іледі.


6 мин

Úıge tapsyrma


Қорытынды

«Идеал тапсырма » әдісі. Әр оқушы өзі орындайтын үй тапсырмасын өзі таңдайды.

1.Тақырып бойынша 7-8 сауал тест құрастыру

2.Компьютер құрылғыларының атауларын пайдаланып, сөзжұмбақ құру

3. “Компьютердің ішкі құрылымы” тақырыбына реферат жасау

-«Ешқашан да бәрін білемін, енді маған бұдан артық үйренетін ештеңе жоқ деп санаушы болма»,- деген Н.Д.Зилинскийдің сөзін әрқашан жадымызды ұстап, сабағымызды аяқтаймыз.

-Сау болыңыздар!

Дәптерлеріне жазып алу

5 мин

А налық тақша

Аналық тақша – бұл компьютердің барлық құрамдас бөліктері қосылатын күрделі көп қабатты мөрлік тақша. Аналық тақша – дербес компьютердің ең үлкен тақшасы. Аналық тақшада процессор мен оперативті жадты байланыстыратын ақпараттық кеңарна – шина орналасады.

Аналық тақшаның шинасы компьютердің басқа да ішкі құрылғыларын өзара байланыстырып тұрады.

Құрылғының атауы ағылшынша motherboard (mother – ана, board – тақта) деген сөзден бастау алады. Кейде қысқаша MB немесе mainboard – негізгі(жүйелік) тақша деп те аталады.



П роцессор

Процессор немесе микропроцессор компьютердегі орталық мәліметтер өңдеу құрылғысы болып табылады. Процессор микросхема ретінде ұсынылған және оперативті жадымен қатар аналық тақшада орналасады. Процессор бағдарламалар жұмысына қажетті есептеулерді орындайды. Процессордың жылдамдығы мегагерцпен (МГц) немесе (ГГц) өлшенетін оның ырғақтық жиілігімен анықталады.



Орталық процессор

Орталық процессор (ОП) немесе орталық процесорлық құрылғы (ОПУ) (ағылш. central processing unit — CPU). Микропроцессор – дербес компьютердің негізгі микросхемасы. Барлық негізгі есептеулер осы микросхемада орындалады.









Ч ипсет

Чипсет – процессорды оперативті жадпен және басқа да ішкі құрылғылармен байланыстыра отырып, оның жұмысын басқаратын аналық тақшаның микросхемалар жиынтығы





Оперативті жады



О перативті жад (ОЖҚ) – процессор жұмыс істеп тұрған кезде пайдаланылатын барлық бағдарламалар мен деректерді уақытша сақтауға арналған негізгі жад. Оперативті жадты осы бағдарламалар мен деректерді сақтау үшін қолданылатын ұяшықтардың жиынтығы десе де болады. Компьютер жұмыс жасап тұрған кезде процессор өзіне қажетті деректерді осы ұяшықтардан алып отырады.





Тұрғылықты диск

Т ұрғылықты диск (тұрғылықты диск жетегі) немесе Hard disk Drive (HDD) – бұл компьютердегі негізгі мәліметтер қоймасы. Тұрғылықты дискінің сыйымдылығы түрлі компьютерлерде алуан түрлі болады да, мегабайтпен және гигабайтпен өлшенеді.



















СD және DVD диск жетектері

Мәліметтерді ықшам дискілерге жазуға және оқуға мүмкіндік береді. СD және DVD дискілер – ауыспалы тасымалдаушылар. Дискілер бір рет жазылатын (CD-R және DVD-R) және қайталап жазылатын (CD-RW және DVD-RW) болып бөлінеді.



С ызбалық бейімдеуіш

Бейімдеуіштің кескіндерді сақтау үшін ғана пайдаланылатын меншікті оперативті жадысы бар “Тұрғылықты жері” бойынша бұл жады көпнесе Бейнежады (videoRAM немесе VRAM) деп аталады.

Бейнежады көлемі неғұрлым Үлкен болса, компьютер кескін дер мен бейнероликтерді соғұрлым үлкен ажыратылымдылықпен және түрлі түстермен бейнелейді.





Дыбыстық тақша

Д ыбыстауыш компьютерге жоғары сапалы дыбыс тудыруға және оны компьютерге жазуға мүмкіндік береді. Дыбыстық тақша ұсынатын дыбыспен жұмыс істеудің кеңейтілген мүмкіндіктері компьютерлік ойындарда және басқа қазіргі заманғы бағдарламаларда талап етіледі.











Желілік тақша

Ж елілік тақша компьютерді компьютерлер желісіне қосуға мүмкіндік береді. Желілік тақшалардың бірнеше түрі бар. Ethernet, token ring және сымсыз желілерге қатынас құруға арналған тақшалар, ең танымалылары – Ethernet және сымсыз желілер.











ТВ-тюнер

Т В-тюнер (ағылш. TV tuner) – әр түрлі форматта таратылатын телевизиялық сигналдарды қабылдап, оларды компьютерде немесе бөлек орналасқан мониторда көру үшін қолданылатын құрылғы.









Енгізу-шығару порттары

Порттар – корпустың алдыңғы немесе артқы тақтасындағы ажыратқыштар, оларға әдетте кабель арқылы әр түрлі құрылғылар қосылады.

Порттарға қосуға болатын құрылғылардың саны мен түрі порттардың саны мен түріне тәуелді болады.





tapsyrma 1

tapsyrma2





tapsyrma 3



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
05.12.2019
1452
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі