Сабақ жоспары:
Мерзімі : 5.05.2017ж.
Пән: Биология 64 сабақ
Сынып: 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Жылқы шаруашылығы. Қолға үйретілген аңдар. Қолтұқымдарының әртүрлілігі және оларды адамның пайдалануы. Жабайыата-тектерденшығуы
Мақсаттары:Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы зерттеушілік қорларын дамытуға пайдаланады
Күтілетін нәтиже:Балаларды жеке жұмыс жасауға дағдыландыру, ойлау қабілеттерін дамытып, білімдерін дамыту
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: «Біліміңді жинақта» кестесі, «Бинго» ойыны, «Синквейн әдісі, «Лабиринт» әдісі, топтық, жұптық , жекелей жұмыс
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
Сәлеметсіздер ма қымбатты мұғалімдер және оқушылар. Біздің ашық сабаққа қош келдіңіздер. Балалар сабақты бастамас бұрын менің алдымда тұрған парусты алу арқылы топқа бөлініп, ондағы жазылған тілекті оқимыз. Парусқа жазылған тілектен алған әсеріңіз. |
Сәлемдесу. Жазылған тілек арқылы топқа бөлу. Жазылған тілектен алған әсері туралы баяндайды. |
|
|
Білім Қызығушылық тарын ояту |
5мин |
Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасы төменде берілген жеке отрядтардың тұсына сәйкес келетін белгілердің санын тауып қойыңдар. Ол үшін «біліміңді жинақта кестесі» әдісін пайдалану |
Оқушылар бұлкестедегі берілген сұрақтарға жауап беріп әр тордың тұсына сандарын ғана жазады.
Мұндағы мақсатым берілген тапсырмаларды қатесіз жекелей орындайды. Білімдерін алмаса отырып тексереді. Интертақтадан жауабы шығады. Үй тапсырмасы. Бірін-бірі бағалайды. |
АКТ |
|
Түсіну |
5 мин |
Балалар жаңа сабақты бастамас бұрын видеороликке назар аударыңыздар. Жаңа сабақты ашу мақсатында видео көрсету арқылы жағдай жасау. Сабақтың тақырыбын ашып, сабаққа мақсат қою. Жылқының шығу тегі, мал шаруашылығындағы және адам өміріндегі маңызы және өнімділігі түралы түсінік қалыптасады. |
Оқушылар өз ойларын білдіреді.сабаққа мақсат қойылады. Топтарға тақырыпты бөліп беру. |
ЖТ ЖЕ |
|
Қолдану |
10мин |
Топпен жұмыс Жаңа тақырыпты қолдану. Постер беріледі. Керекті бейнематериалдар таратылады. Ұялы телефон қолданылады. Берілген әдіс бойынша оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгендігін білу үшін тақтаға шығып постерді қорғайды, өз ойларын айтады, жеткізеді. |
1-топ Асыл тұқымды жылқылар 2-топ Жылқының адам өміріндегі маңызы 3-топ Жылқыдан алынатын өнімдер Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, дара тапсырмаларды орындайды Топтық жұмыс. Бірін-бірі бағалайды. |
СТО |
|
Талдау |
10 мин |
«Лоторея» ойыны |
Оқушылар сұрақтарға жекелей жауап береді. 1.Қостанай жылқысының өзіне тән ерекшелігін ата. 2.Жабы жылқы қолтұқымын сипатта. 3.Жылқы қандай өнімдері үшін өсіріледі? 4.Жылқы тұқымдасына жататын жабайы жануарларды ата? 5.Тарпан мен түзат қай ғасырда және ненің нәтижесінде жойылған? 6.Жабайы жылқыларды қолға үйрету орталықтарын анықтап, ғылыми пікір ұсынған қай ғалым ? 7.Жылқының қолтұқымдары қандай мақсаттарға сай қолда өсіріледі? 8.Жылқының адам өмірі үшін қандай маңызы бар? 9.Жылқыға байланысты қандай ұлттық спорт ойындарын білесіңдер? |
|
|
Жинақтау |
7мин |
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін «Синквейн» әдісін қолдану. «Лабиринт» әдістерін қолдану. |
«Синквейн» әдісін қолдану. Зат есім. ---------------------------------------Етістік-----------------------------------------Сын есім--------------------------------------Сөйлем-------------------------------------------------------------------------------------Синоним --------------------------------------------------------------------- Дарындылармен жұмыс 5 жолды өлең жазады. Суретін салады. Лабиринт әдісін қолдану. Бірін – бірі бағалау. |
|
|
Бағалау |
4 мин |
Бағалау критерийлері . Әр топқа бағалау парақтарын тарату |
Бағалау критерийі арқылы өз білімдерін топпен және жеке бағалау |
|
|
Рефлексия |
2 мин |
Стикерлер таратылады. 1.Бүгін мен не үйрендім? 2.Сабақтан алған әсерім? 3.Бүгінгі көңіл-күйім?Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтыру |
|
5.05.2017 жылы Биология пәні бойынша 7 «ә» сыныбында аудандық семинар « Жылқы шаруашылығы» тақырыбы бойынша ашық сабақ өткіздім. 21 мұғалім қатысты. Мен сабағымда өз мақсатыма жете алмадым. Өйткені соңғы жинақтау сатысында «Лабиринт» әдісін пайдалануға уақытым жетпей қалды. Келесі сабақта мен бұл қемшіліктің болуына жол бермеймін. Жақсылып құрастыруға ұмтыламын. Оқушылар белсенді жұмыс жасады. А, В, С деңгейлі оқушылармен зерттеу жұмыстары жүргізілді.



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жылқы шаруашылығы"
Ашық сабақ "Жылқы шаруашылығы"
Сабақ жоспары:
Мерзімі : 5.05.2017ж.
Пән: Биология 64 сабақ
Сынып: 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Жылқы шаруашылығы. Қолға үйретілген аңдар. Қолтұқымдарының әртүрлілігі және оларды адамның пайдалануы. Жабайыата-тектерденшығуы
Мақсаттары:Оқушылар тақырыпты біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы зерттеушілік қорларын дамытуға пайдаланады
Күтілетін нәтиже:Балаларды жеке жұмыс жасауға дағдыландыру, ойлау қабілеттерін дамытып, білімдерін дамыту
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: «Біліміңді жинақта» кестесі, «Бинго» ойыны, «Синквейн әдісі, «Лабиринт» әдісі, топтық, жұптық , жекелей жұмыс
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
Сәлеметсіздер ма қымбатты мұғалімдер және оқушылар. Біздің ашық сабаққа қош келдіңіздер. Балалар сабақты бастамас бұрын менің алдымда тұрған парусты алу арқылы топқа бөлініп, ондағы жазылған тілекті оқимыз. Парусқа жазылған тілектен алған әсеріңіз. |
Сәлемдесу. Жазылған тілек арқылы топқа бөлу. Жазылған тілектен алған әсері туралы баяндайды. |
|
|
Білім Қызығушылық тарын ояту |
5мин |
Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасы төменде берілген жеке отрядтардың тұсына сәйкес келетін белгілердің санын тауып қойыңдар. Ол үшін «біліміңді жинақта кестесі» әдісін пайдалану |
Оқушылар бұлкестедегі берілген сұрақтарға жауап беріп әр тордың тұсына сандарын ғана жазады.
Мұндағы мақсатым берілген тапсырмаларды қатесіз жекелей орындайды. Білімдерін алмаса отырып тексереді. Интертақтадан жауабы шығады. Үй тапсырмасы. Бірін-бірі бағалайды. |
АКТ |
|
Түсіну |
5 мин |
Балалар жаңа сабақты бастамас бұрын видеороликке назар аударыңыздар. Жаңа сабақты ашу мақсатында видео көрсету арқылы жағдай жасау. Сабақтың тақырыбын ашып, сабаққа мақсат қою. Жылқының шығу тегі, мал шаруашылығындағы және адам өміріндегі маңызы және өнімділігі түралы түсінік қалыптасады. |
Оқушылар өз ойларын білдіреді.сабаққа мақсат қойылады. Топтарға тақырыпты бөліп беру. |
ЖТ ЖЕ |
|
Қолдану |
10мин |
Топпен жұмыс Жаңа тақырыпты қолдану. Постер беріледі. Керекті бейнематериалдар таратылады. Ұялы телефон қолданылады. Берілген әдіс бойынша оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгендігін білу үшін тақтаға шығып постерді қорғайды, өз ойларын айтады, жеткізеді. |
1-топ Асыл тұқымды жылқылар 2-топ Жылқының адам өміріндегі маңызы 3-топ Жылқыдан алынатын өнімдер Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, дара тапсырмаларды орындайды Топтық жұмыс. Бірін-бірі бағалайды. |
СТО |
|
Талдау |
10 мин |
«Лоторея» ойыны |
Оқушылар сұрақтарға жекелей жауап береді. 1.Қостанай жылқысының өзіне тән ерекшелігін ата. 2.Жабы жылқы қолтұқымын сипатта. 3.Жылқы қандай өнімдері үшін өсіріледі? 4.Жылқы тұқымдасына жататын жабайы жануарларды ата? 5.Тарпан мен түзат қай ғасырда және ненің нәтижесінде жойылған? 6.Жабайы жылқыларды қолға үйрету орталықтарын анықтап, ғылыми пікір ұсынған қай ғалым ? 7.Жылқының қолтұқымдары қандай мақсаттарға сай қолда өсіріледі? 8.Жылқының адам өмірі үшін қандай маңызы бар? 9.Жылқыға байланысты қандай ұлттық спорт ойындарын білесіңдер? |
|
|
Жинақтау |
7мин |
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін «Синквейн» әдісін қолдану. «Лабиринт» әдістерін қолдану. |
«Синквейн» әдісін қолдану. Зат есім. ---------------------------------------Етістік-----------------------------------------Сын есім--------------------------------------Сөйлем-------------------------------------------------------------------------------------Синоним --------------------------------------------------------------------- Дарындылармен жұмыс 5 жолды өлең жазады. Суретін салады. Лабиринт әдісін қолдану. Бірін – бірі бағалау. |
|
|
Бағалау |
4 мин |
Бағалау критерийлері . Әр топқа бағалау парақтарын тарату |
Бағалау критерийі арқылы өз білімдерін топпен және жеке бағалау |
|
|
Рефлексия |
2 мин |
Стикерлер таратылады. 1.Бүгін мен не үйрендім? 2.Сабақтан алған әсерім? 3.Бүгінгі көңіл-күйім?Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтыру |
|
5.05.2017 жылы Биология пәні бойынша 7 «ә» сыныбында аудандық семинар « Жылқы шаруашылығы» тақырыбы бойынша ашық сабақ өткіздім. 21 мұғалім қатысты. Мен сабағымда өз мақсатыма жете алмадым. Өйткені соңғы жинақтау сатысында «Лабиринт» әдісін пайдалануға уақытым жетпей қалды. Келесі сабақта мен бұл қемшіліктің болуына жол бермеймін. Жақсылып құрастыруға ұмтыламын. Оқушылар белсенді жұмыс жасады. А, В, С деңгейлі оқушылармен зерттеу жұмыстары жүргізілді.



шағым қалдыра аласыз













