|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Термодинамика негіздері |
Мектеп: Қорғантұз ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ілияс Лариса Таңатқанқызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.22 – жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау; 8.3.2.20 – іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: жылу қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсінеді және сипаттайды; зерттеу нәтижесіне ауызша және жазбаша талдау жасай алады. Пәнге тән лексика мен терминология:Жылу қозғалтқышы,жылу электрстанциясы, ішкі энергия, жылу,жұмыс,термодинамиканың бірінші заңы,термодинамиканың екіншізаңы Глоссарий:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Энергия... нәтижесінде ауыстырылады. Жылу қозғалтқышы тиімсіз, өйткені … |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақта оқушылардың ойын жүйелеп сыныптастарының алдында қорғай алуы, топпен жұмыс жасай білу және зерттеушілік қабілеті мен өз жұмысының нәтижесін сараптай алу құндылықтары дарытылады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылартермодинамиканың бірінші және екінші заңдарын пайдалануды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут
|
1.Ұйымдастыру Топқа бөлу «Инженерлер», «Механиктер» «Шаттық шеңбері» -тірек сөздер арқылы 2 топ бір-біріне тілек айту «Стоп кадр» әдісі
Қ
|
y2mate.com - _fRrZGqT1WVo_360p Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8-15 минут 16-29 минут 30-35 минут |
Түсіндіру Отынның ішкі энергиясын механикалық энергияға айналдыратын қозғалтқыштарды жылу қозғалтқыштары деп атаймыз. Мысалы: Автомобильдің қозғалтқышы ауамен қосылып жанған отынның энергиясын алады, ал бу машинасы мен бу турбинасы будың энергиясын алады. Бұл екі жағдайда да қызған бу немесе газ ұлғайып қозғалтқыштардың бөліктерін қозғалысқа келтіреді Жылу қозғалтқыштарының классификациясы
Талдау және демонстрация: «Рольдік ойын» әдісі «Инженерлер» тобы- Іштен жану қозғалтқыштары, жетістіктері мен кемшіліктері «Механиктер» тобы-Бу турбинасы, жетістіктері мен кемшіліктері Бағалау критерийлері:
«Веер» әдісі (жұптық жұмыс) Іштен жану қозғалтқышының бөліктері мен атқаратын қызметін жұпта орындайды. ҚБ: « Көңіл күй букеті » Қызыл түс– көмек қажет Сары түс– барлығы түсінікті емес Жасыл түс– барлығы жақсы |
Презентация Топтық жұмысқа арналған құралдар ІЖҚ-ның моделі Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 35-40 мин |
Кері байланыс:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Нәтиже немесе жауап бойынша саралауда «Стоп кадр» әдісінде әрбір тоқтатылған кадр бойынша топтар өз стоп-кадрларын сыныпқа, суретте не болып жатқанын талқылап, тапсырма бойынша әңгімелеуінде оқушының жан-жақтылығы, дерек келтіру арқылы, ойын жинақтауы, тақырыпты практикамен ұштастыра білуі көрінеді. «Рольдік ойын» әдісі арқылы сабақ барысындағы жаңа ақпараттарды дұрыс анықтап,ынтымақтастықта орындау арқылы табысты нәтижеге қол жеткізуі бағаланады. Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралауды «Веер» әдісімен әрбір оқушы ойлау дербестігі мен жауапкершілігін ұғынып, өзін-өзі аталған бағалау түрі арқылы жылдам бағалап,тапсырманы нәтижелі орындайды. |
«Стоп кадр» әдісі-ҚБ:«Смайликтер «Рольдік ойын» әдісі-Дескриптор «Веер» әдісі- ҚБ: « Көңіл күй букеті» |
Физика кабирнетінің қауіпсіздік ережесін сақтау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жылу қозғалтқыштары" 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Термодинамика негіздері |
Мектеп: Қорғантұз ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ілияс Лариса Таңатқанқызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.22 – жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау; 8.3.2.20 – іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: жылу қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсінеді және сипаттайды; зерттеу нәтижесіне ауызша және жазбаша талдау жасай алады. Пәнге тән лексика мен терминология:Жылу қозғалтқышы,жылу электрстанциясы, ішкі энергия, жылу,жұмыс,термодинамиканың бірінші заңы,термодинамиканың екіншізаңы Глоссарий:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Энергия... нәтижесінде ауыстырылады. Жылу қозғалтқышы тиімсіз, өйткені … |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақта оқушылардың ойын жүйелеп сыныптастарының алдында қорғай алуы, топпен жұмыс жасай білу және зерттеушілік қабілеті мен өз жұмысының нәтижесін сараптай алу құндылықтары дарытылады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылартермодинамиканың бірінші және екінші заңдарын пайдалануды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут
|
1.Ұйымдастыру Топқа бөлу «Инженерлер», «Механиктер» «Шаттық шеңбері» -тірек сөздер арқылы 2 топ бір-біріне тілек айту «Стоп кадр» әдісі
Қ
|
y2mate.com - _fRrZGqT1WVo_360p Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8-15 минут 16-29 минут 30-35 минут |
Түсіндіру Отынның ішкі энергиясын механикалық энергияға айналдыратын қозғалтқыштарды жылу қозғалтқыштары деп атаймыз. Мысалы: Автомобильдің қозғалтқышы ауамен қосылып жанған отынның энергиясын алады, ал бу машинасы мен бу турбинасы будың энергиясын алады. Бұл екі жағдайда да қызған бу немесе газ ұлғайып қозғалтқыштардың бөліктерін қозғалысқа келтіреді Жылу қозғалтқыштарының классификациясы
Талдау және демонстрация: «Рольдік ойын» әдісі «Инженерлер» тобы- Іштен жану қозғалтқыштары, жетістіктері мен кемшіліктері «Механиктер» тобы-Бу турбинасы, жетістіктері мен кемшіліктері Бағалау критерийлері:
«Веер» әдісі (жұптық жұмыс) Іштен жану қозғалтқышының бөліктері мен атқаратын қызметін жұпта орындайды. ҚБ: « Көңіл күй букеті » Қызыл түс– көмек қажет Сары түс– барлығы түсінікті емес Жасыл түс– барлығы жақсы |
Презентация Топтық жұмысқа арналған құралдар ІЖҚ-ның моделі Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 35-40 мин |
Кері байланыс:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Нәтиже немесе жауап бойынша саралауда «Стоп кадр» әдісінде әрбір тоқтатылған кадр бойынша топтар өз стоп-кадрларын сыныпқа, суретте не болып жатқанын талқылап, тапсырма бойынша әңгімелеуінде оқушының жан-жақтылығы, дерек келтіру арқылы, ойын жинақтауы, тақырыпты практикамен ұштастыра білуі көрінеді. «Рольдік ойын» әдісі арқылы сабақ барысындағы жаңа ақпараттарды дұрыс анықтап,ынтымақтастықта орындау арқылы табысты нәтижеге қол жеткізуі бағаланады. Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралауды «Веер» әдісімен әрбір оқушы ойлау дербестігі мен жауапкершілігін ұғынып, өзін-өзі аталған бағалау түрі арқылы жылдам бағалап,тапсырманы нәтижелі орындайды. |
«Стоп кадр» әдісі-ҚБ:«Смайликтер «Рольдік ойын» әдісі-Дескриптор «Веер» әдісі- ҚБ: « Көңіл күй букеті» |
Физика кабирнетінің қауіпсіздік ережесін сақтау |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


Б:














