Коянбаева Асылгул Жайылхановна
Физика пәні мұғалімі «Бекітемін»----------------
К.Нокин атындағы №65 ЖББОМ
Ақтөбе қаласы
|
Күні |
Пәні: Физика |
Класс 8 |
|||||||||||
|
Тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштары және олардың адам өміріндегі рөлі.Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||||
|
Жалпы мақсаты: |
Жылу қозғалтқыштарының адам өміріндегі рөлi. Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер білу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелерді талдау жасау, ойлау қабілеттерін дамыту |
||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер білу. |
||||||||||||
|
Түйінді идеялар |
Сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін арттыру Топпен жұмыс істеуін дағдыландыру. Танымдық белсенділігін арттыру. |
||||||||||||
|
Модулдерді қолдану |
СТО, АКТ,Дарынды балалармен жұмыс,көшбасшылық |
||||||||||||
|
Әдіс – тәсілдер |
Серпілген сауал, Кластер,Топтастыру, «Т» кестесі, Сюжеттік кесте,Үш жақты күнделік , «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі |
||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық 8-кл, элетронды оқулы, Компьютер, интерактивті такта, плакат, А-3 қағазы, маркерлер, карточкалар |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері: Кіріспе 2мин |
Сабақ барысы «Сәлемдесу» Топқа бөлу 1 топ Іштен жану қозғалтқышы 2 топ Бу және Газ турбинасы; 3 топ Реактивті қозғалтқыштар; |
Оқушы әрекеті Кеспелерді таңдайды, топқа бөлінеді. Топ басшысын таңдайды |
Бағалау мадақтау |
Өлшем |
|||||||||
|
Біліу 8 мин |
Серпілген сауал 1. Кез келген жылу қозғалтқышының негізгі бөліктері қандай? 2.Жылу машиналарының (қозғалтқыш) қандай түрлерін білесіңдер 3.Жылу қозғалтқыштарының энергетиканың дамуындағы хронологиясы қандай? |
Өз ойларымен бөліседі,бірін бірі бағалайды Білімдерін ортаға салады.Өткен тақырыптарды еске түсіреді |
Топбасшы бағалайды |
|
|||||||||
|
Сергіту |
Суреттер сөйлейді |
Суреттерді сөйлетіп,ой тұжырымдау.Бүгінгі тақырыпқа байланысын тұжырымдау |
|
|
|||||||||
|
Түсіну 10 мин |
Жылу қозғалтқыштары және оның адам өміріндегі маңызы |
Әр топқа тапсырма беріледі 1 топ Жылу қозғалтқыштарының халық шаруашылығындығы мәні (Топтастыру) 2 топ Зиянды қалдықтардан табиғатты қорғау («Т» кестесі) 3 топ Жылу машиналарын пайдаланудағы зардаптармен күрес ( «Сюжеттік» кесте әдісі) |
Тақырыптың мазмұнын ашу бағытында жұмыс жасайды.Білімдерін негіздеп дәлелдейді . |
Салыстырады,өз пікірлерін айтады |
|||||||||
|
Қолдану 8мин |
Топ мүшлері жылу қозғалтқыштарының ПӘК –ін табуға есептер шығарады |
№930 1,89*106Дж жұмысты орындау үшін тракторға 4,2*106Дж/кг меншікті жану жылуы бар 1,5 кг. Отын қажет болса, трактор двигателінің п.ә.к –ін анықтаңдар. №931 Іштен жану двигателі 2.3*104 кДж –ге тең пайдалы жұмыс істеп, оған 2кг. бензин жұмсады. Осы двигательдің п.ә.к-ін есептеңдер №933 Қуаты 36кВт іштен жану двигателі 1 сағатта 14 кг керосин жұмсаған. Двигательдің п.ә.к-ін анықтаңдар. . |
Қосымша мәліметпен жұмыс жасайды Білімдерін қолданады |
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Жинақтау 5 мин |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелері |
|
Білімдерін ортаға салады,топпен,жеке жұмыс жасайды |
|
|||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
|
26-тақырып.13-жаттығу |
|
|
|||||||||
|
Кері байланыс 5мин |
|
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
|
|
|||||||||
|
Бағалау 1 минут |
|
Бағалау парағы бойынша |
|
|
|||||||||
|
Рефлексия |
|
|
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жылу қозғалтқыштары және олардың адам өміріндегі рөлі" 8-класс
Ашық сабақ "Жылу қозғалтқыштары және олардың адам өміріндегі рөлі" 8-класс
Коянбаева Асылгул Жайылхановна
Физика пәні мұғалімі «Бекітемін»----------------
К.Нокин атындағы №65 ЖББОМ
Ақтөбе қаласы
|
Күні |
Пәні: Физика |
Класс 8 |
|||||||||||
|
Тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштары және олардың адам өміріндегі рөлі.Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер және қоршаған ортаны қорғау |
||||||||||||
|
Жалпы мақсаты: |
Жылу қозғалтқыштарының адам өміріндегі рөлi. Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер білу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелерді талдау жасау, ойлау қабілеттерін дамыту |
||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер білу. |
||||||||||||
|
Түйінді идеялар |
Сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін арттыру Топпен жұмыс істеуін дағдыландыру. Танымдық белсенділігін арттыру. |
||||||||||||
|
Модулдерді қолдану |
СТО, АКТ,Дарынды балалармен жұмыс,көшбасшылық |
||||||||||||
|
Әдіс – тәсілдер |
Серпілген сауал, Кластер,Топтастыру, «Т» кестесі, Сюжеттік кесте,Үш жақты күнделік , «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі |
||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық 8-кл, элетронды оқулы, Компьютер, интерактивті такта, плакат, А-3 қағазы, маркерлер, карточкалар |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері: Кіріспе 2мин |
Сабақ барысы «Сәлемдесу» Топқа бөлу 1 топ Іштен жану қозғалтқышы 2 топ Бу және Газ турбинасы; 3 топ Реактивті қозғалтқыштар; |
Оқушы әрекеті Кеспелерді таңдайды, топқа бөлінеді. Топ басшысын таңдайды |
Бағалау мадақтау |
Өлшем |
|||||||||
|
Біліу 8 мин |
Серпілген сауал 1. Кез келген жылу қозғалтқышының негізгі бөліктері қандай? 2.Жылу машиналарының (қозғалтқыш) қандай түрлерін білесіңдер 3.Жылу қозғалтқыштарының энергетиканың дамуындағы хронологиясы қандай? |
Өз ойларымен бөліседі,бірін бірі бағалайды Білімдерін ортаға салады.Өткен тақырыптарды еске түсіреді |
Топбасшы бағалайды |
|
|||||||||
|
Сергіту |
Суреттер сөйлейді |
Суреттерді сөйлетіп,ой тұжырымдау.Бүгінгі тақырыпқа байланысын тұжырымдау |
|
|
|||||||||
|
Түсіну 10 мин |
Жылу қозғалтқыштары және оның адам өміріндегі маңызы |
Әр топқа тапсырма беріледі 1 топ Жылу қозғалтқыштарының халық шаруашылығындығы мәні (Топтастыру) 2 топ Зиянды қалдықтардан табиғатты қорғау («Т» кестесі) 3 топ Жылу машиналарын пайдаланудағы зардаптармен күрес ( «Сюжеттік» кесте әдісі) |
Тақырыптың мазмұнын ашу бағытында жұмыс жасайды.Білімдерін негіздеп дәлелдейді . |
Салыстырады,өз пікірлерін айтады |
|||||||||
|
Қолдану 8мин |
Топ мүшлері жылу қозғалтқыштарының ПӘК –ін табуға есептер шығарады |
№930 1,89*106Дж жұмысты орындау үшін тракторға 4,2*106Дж/кг меншікті жану жылуы бар 1,5 кг. Отын қажет болса, трактор двигателінің п.ә.к –ін анықтаңдар. №931 Іштен жану двигателі 2.3*104 кДж –ге тең пайдалы жұмыс істеп, оған 2кг. бензин жұмсады. Осы двигательдің п.ә.к-ін есептеңдер №933 Қуаты 36кВт іштен жану двигателі 1 сағатта 14 кг керосин жұмсаған. Двигательдің п.ә.к-ін анықтаңдар. . |
Қосымша мәліметпен жұмыс жасайды Білімдерін қолданады |
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Жинақтау 5 мин |
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелері |
|
Білімдерін ортаға салады,топпен,жеке жұмыс жасайды |
|
|||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
|
26-тақырып.13-жаттығу |
|
|
|||||||||
|
Кері байланыс 5мин |
|
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
|
|
|||||||||
|
Бағалау 1 минут |
|
Бағалау парағы бойынша |
|
|
|||||||||
|
Рефлексия |
|
|
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













