|
5-бөлім: Шаңғы/кросс/коньки дайындығы |
Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы мектеп-лицейі |
|||||||||||||
|
Күні:. |
Мұғалімнің аты-жөні: Құрбанов Б.З. |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
|
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Кедергілерді өтудегі тапсырмалар |
|
|
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1. Спецификалық қозғалыс әрекеттерін жинақтау және пайдалану 8.1.2.1. Кең ауқымды жаттығулар мен жағдайлардың және олардың жүйелі орындалу комбинацияларын түсіндіру және көрсету |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Физикалық қозғалыс қабілетін дамыту бағытындағы жұмыс және жаттығу түрлерін түрлендіру Кедергілерден өтуді жеңудегі тәуекелдікті шыңдау, батыл шешім қабылдауға дағдыландыру |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Спецификалық қозғалыс әрекеттерін жинақтап, кедергілерден өту тапсырмаларында қолданады және оны түсіндіріп, көрсетеді Кедергілерден өту тапсырмасы бойынша түрлі кең ауқымды жаттығулар комбинациясын құрастырыып, жүйелі орындайды |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз бетімен және топта жұмыс жасай білу. Өзін-өзі жетілдіру, дамыту қажеттілігін сезіну. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене бұлшық еттердің дамуы ж/е жүрек соғысының өзгерісі туралы биология, физика пәнімен байланыстырып, сабақтастыру |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет арқылы кросс дайындығындағы түрлі кедергілер және олардың өзіндік ерекшеліктері туралы теориялық мағлұмат алады |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қозғалыстағы қауіпсіздік және өз-өзін сақтандыру. Арнайы дайындық жаттығуларды түсініп, орындай білу |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 10-15 мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2. Сабақтың оқу мақсатын, бағалау критериін түсіндіріп, мәлімдеу . 3.Арнаулы жүгіру, секіру жаттығулары; 4. Жалпы дамыту жаттығулары 5. Сергіту сәттері |
Әрбір әрекет үшін кең, таза кеңістік, швед сатылары |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 50-55 мин. |
Интернет арқылы кросс дайындығында кездесетін түрлі кедергілер туралы толық бейне материал көріп, мағлұмат алу. Тапсырма №1. Жеке қабілетін тексеру мақсатында төмендегі суреттегідей кедергіден өту жаттығуларын жасап көрсету. Жаттығу белгілі бір уақыт аралығында бірінен соң бірі кезекпен орындалады. 1жаттығу. Баскетбол добын секірте алып жүріп, белгілі бір қашықтықты жүгіріп өту. 2жаттығу. Гимнастикалық орындықты «өткел» жасап, швед қабырғасы арқылы өту. 3жаттығу. Бөрене үстіндегі доп арасынан жүріп өтіп, төсенішке қос аяқпен , тізені бүге секіріп түсу. 4жаттығу. Секіргіштен 20-30рет секіру 5жаттығу. Баскетбол добын қалауы бойынша белгілі бір лақтыру тәсілін қолданып, кәрзеңкеге түсіру
Дескриптор: Білім алушы
Тапсырма №2. Бұл тапсырманың мақсаты , шапшаңдықты, ептілікті , төзімділікті дамыту мақсатында түрлі кедергілерді құрастыру. Сынып оқушылары 2-3топқа бөлінеді. Бірінші тапсырмаға ұқсас қарапайым кедергілерден өту жаттығуы құрастырылып, топтар арасында жарыс түрінде уақытқа орындалады. Мысалы, төмендегідей: Кедергілер жолағы Бұл жерде қиялдауға тура келеді, барлық қиялыңызды іске қосуыңыз керек. Оған қолда не бар – барлығын қолдануға болады: арқанды керіңіз, шөркелер мен спорттық құралдарды қолданыңыз (тырбиған ағаштарды жайып қойыңыз, шеңберді қазып орнатыңыз және шұңқырларды қазыңыз). Сіздің мақсатыңыз – жүгіруге, секіруге және еңбектеуге болатындай көптеген әр түрлі кедергілерді ойдан шығару. Әр топ дайындаған жаттығу жиынтығын уақытқа орындап көрсетеді, ал келесі топ мұқият қадағалап, әділ бағасын береді және орындаушыларға төреші рөлін атқарады. Дескриптор: Білім алушы
Сұрақ арқылы ойын қорытындысын талқылау:
Диалог арқылы ойынды қорытындылап, сыни тұрғыда әр топтың оқушылары пікірлерін бөліседі. |
Интербелсенді тақта, планшет, ноутбук
Гимнастикалық төсеніштер, орындықтар, бөрене, секіргіштер, доптар
Қажетті спорттық құралдар
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8-10 мин. |
1.Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру жаттығуы: «Күнге сәлем беру» жаттығуы. Бұл созылу жаттығулары дене икемділігін және иілгіштік қозғалыс қабілетін жетілдіреді, сонымен қатар тыныс алу жүйесін қалпына келтіреді.. Жаттығуды орындау 2-3 минутқа созылады.
2.Кері байланыс. Рефлексия.
3.Үйге тапсырма:
|
Түрлі-түсті қағаз, қалам
|
||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
|
Топтық композиция мен талқылау сапасы |
|
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Кедергілерді өтудегі тапсырмалар. 8-сынып
|
5-бөлім: Шаңғы/кросс/коньки дайындығы |
Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы мектеп-лицейі |
|||||||||||||
|
Күні:. |
Мұғалімнің аты-жөні: Құрбанов Б.З. |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
|
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Кедергілерді өтудегі тапсырмалар |
|
|
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1. Спецификалық қозғалыс әрекеттерін жинақтау және пайдалану 8.1.2.1. Кең ауқымды жаттығулар мен жағдайлардың және олардың жүйелі орындалу комбинацияларын түсіндіру және көрсету |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Физикалық қозғалыс қабілетін дамыту бағытындағы жұмыс және жаттығу түрлерін түрлендіру Кедергілерден өтуді жеңудегі тәуекелдікті шыңдау, батыл шешім қабылдауға дағдыландыру |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Спецификалық қозғалыс әрекеттерін жинақтап, кедергілерден өту тапсырмаларында қолданады және оны түсіндіріп, көрсетеді Кедергілерден өту тапсырмасы бойынша түрлі кең ауқымды жаттығулар комбинациясын құрастырыып, жүйелі орындайды |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз бетімен және топта жұмыс жасай білу. Өзін-өзі жетілдіру, дамыту қажеттілігін сезіну. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене бұлшық еттердің дамуы ж/е жүрек соғысының өзгерісі туралы биология, физика пәнімен байланыстырып, сабақтастыру |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет арқылы кросс дайындығындағы түрлі кедергілер және олардың өзіндік ерекшеліктері туралы теориялық мағлұмат алады |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қозғалыстағы қауіпсіздік және өз-өзін сақтандыру. Арнайы дайындық жаттығуларды түсініп, орындай білу |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 10-15 мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2. Сабақтың оқу мақсатын, бағалау критериін түсіндіріп, мәлімдеу . 3.Арнаулы жүгіру, секіру жаттығулары; 4. Жалпы дамыту жаттығулары 5. Сергіту сәттері |
Әрбір әрекет үшін кең, таза кеңістік, швед сатылары |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 50-55 мин. |
Интернет арқылы кросс дайындығында кездесетін түрлі кедергілер туралы толық бейне материал көріп, мағлұмат алу. Тапсырма №1. Жеке қабілетін тексеру мақсатында төмендегі суреттегідей кедергіден өту жаттығуларын жасап көрсету. Жаттығу белгілі бір уақыт аралығында бірінен соң бірі кезекпен орындалады. 1жаттығу. Баскетбол добын секірте алып жүріп, белгілі бір қашықтықты жүгіріп өту. 2жаттығу. Гимнастикалық орындықты «өткел» жасап, швед қабырғасы арқылы өту. 3жаттығу. Бөрене үстіндегі доп арасынан жүріп өтіп, төсенішке қос аяқпен , тізені бүге секіріп түсу. 4жаттығу. Секіргіштен 20-30рет секіру 5жаттығу. Баскетбол добын қалауы бойынша белгілі бір лақтыру тәсілін қолданып, кәрзеңкеге түсіру
Дескриптор: Білім алушы
Тапсырма №2. Бұл тапсырманың мақсаты , шапшаңдықты, ептілікті , төзімділікті дамыту мақсатында түрлі кедергілерді құрастыру. Сынып оқушылары 2-3топқа бөлінеді. Бірінші тапсырмаға ұқсас қарапайым кедергілерден өту жаттығуы құрастырылып, топтар арасында жарыс түрінде уақытқа орындалады. Мысалы, төмендегідей: Кедергілер жолағы Бұл жерде қиялдауға тура келеді, барлық қиялыңызды іске қосуыңыз керек. Оған қолда не бар – барлығын қолдануға болады: арқанды керіңіз, шөркелер мен спорттық құралдарды қолданыңыз (тырбиған ағаштарды жайып қойыңыз, шеңберді қазып орнатыңыз және шұңқырларды қазыңыз). Сіздің мақсатыңыз – жүгіруге, секіруге және еңбектеуге болатындай көптеген әр түрлі кедергілерді ойдан шығару. Әр топ дайындаған жаттығу жиынтығын уақытқа орындап көрсетеді, ал келесі топ мұқият қадағалап, әділ бағасын береді және орындаушыларға төреші рөлін атқарады. Дескриптор: Білім алушы
Сұрақ арқылы ойын қорытындысын талқылау:
Диалог арқылы ойынды қорытындылап, сыни тұрғыда әр топтың оқушылары пікірлерін бөліседі. |
Интербелсенді тақта, планшет, ноутбук
Гимнастикалық төсеніштер, орындықтар, бөрене, секіргіштер, доптар
Қажетті спорттық құралдар
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8-10 мин. |
1.Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру жаттығуы: «Күнге сәлем беру» жаттығуы. Бұл созылу жаттығулары дене икемділігін және иілгіштік қозғалыс қабілетін жетілдіреді, сонымен қатар тыныс алу жүйесін қалпына келтіреді.. Жаттығуды орындау 2-3 минутқа созылады.
2.Кері байланыс. Рефлексия.
3.Үйге тапсырма:
|
Түрлі-түсті қағаз, қалам
|
||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
|
Топтық композиция мен талқылау сапасы |
|
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















