|
Сабақ: Қазақстан тарихы |
Мектеп: «Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||
|
Күні: 10.10.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Байшева А.У |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс (1837-1847жж) |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: |
||||||||||||||||||
|
- Қазақ қоғамы мен Патша үкіметі арасындағы қайшылықтардың салдары не екенін біледі; - Қазақстан аумағындағы көтерілістерге және Сырым Датұлы мен Кенесары билігіне салыстырмалы талдау жасайды; |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі : |
|||||||||||||||||||
|
- Негізігі тарихи шайқастардың болған жерелерін картадан көрсете алады; |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушы: |
|||||||||||||||||||
|
- Қазақстан аумағындағы отаршылдыққа қарсы ең ірі көтерілістің мақсатын, барысын, негізгі кезеңдерін, тарихи маңызын сипаттайды; |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
Қазақстан аумағындағы отаршылдыққа қарсы ең ірі көтерілістің мақсатын, барысын, негізгі кезеңдерін, тарихи маңызын аша алады; Патша үкіметі арасындағы қайшылықтардың салдары екенін көрсетеді;Қазақстан аумағындағы көтерілістерге және Қазақ хандығы мен Кенесары билігіне салыстырмалы талдау жасайды; |
||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География пәнімен байланысады |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулы |
«Мәңгілік- ел» Жалпы ұлттық идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, білімге деген құштарлық,адамгершілікке,ұлтжандылыққа баулу. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Не істей алады? |
||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||
|
Батыр, Қолбасшы,Патша |
|||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба |
|||||||||||||||||||
|
-Кенесары көтерлісінің басталуына не түрткі болғанын білесіңбе; |
|||||||||||||||||||
|
Тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: (оқулықтан алынған сұрақтар) |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс» |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату Үй тапсырмасын сұрау. Kahoot бағдарламасы тесті белгілеп үй тапсырмасын қаншалықты білгенін тексеру. 1.Бөкей ордасында болған көтерліс? А)Исатай мен Махамбеттің көтерлісі Б)Жанқожа Нұрмухамедұлы бастаған көтерліс С)Жәңгірдің көтерлісі 2.шаруалар көтерлісі қай жылы болды? А)1840-1842ж Б)1837-1847ж С)1836-1838ж 3.Исатайдың қаза болған жері? А)Тастөбе Б)Ақбұлақ С)Бұланты өзені 4.Ресей үкіметі қай жайылымды жерді тартып алды? А)Еділ мен Жайық Б)тобыл мен Ертіс С)Шу мен Іле 5.1836ж Исатайдың туы астына қаншаға жуық ауыл көшіп келді? А)20 ауыл Б)10 ауыл С)30 ауыл 6.Реей империясына бірінші болған қосылған? А)Ұлы жүз Б) Кіші жүз С)Орта жүз 7) ХІХғ І жартысындағы көтерлісте көтерлісшілерді қолдаған сұлтандар? А)Әбілқайыр, Құралы Б)Жәңгір, Айшуақ С)Досалы, Ералы 8) Көтерлістің жеңілу себебі: А) қару жарақтың аздығы Б)сұлтандардың көтерлісті соңына дейін қолдамауы С)орыс әскерлерінің қолының көптігінен. Жауабы: 1А, 2С, 3Б, 4А, 5А, 6Б, 7С. 8Б 1.Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады ) яғни жылдар беріледі сол жылы не болғанын оқушылар айтады, сабақтың тақырыбы ашылады. Кенесары, 1837-1847жж, ірі шайқас, жер мәселесі мына берілген сөздер қандай мағына береді ... Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыз - ? Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс Бейнетаспадан көреді (оқу материалын естесақтау мен қайталау, Әртүрлі мазмұндағы ақпаратты, нақты фактілерді білу, түсіну мақсатында) Топқа бөлу: Саясатшы, батыр,қолбасшы сөздерін аударып қоямын соны таңдап әр топ өз орнына отырады. |
Kahoot бағдарламасы Қазақстан картасы, оқулық, АКТ, кестелер. |
|||||||||||||||||
|
Ортасы Қолдану кезеңі |
І тапсырма Топпен жұмыс 1 топ- Патша өкіметінің Орта жүзде жүргізген реформаларына наразылық,қозғалыстың алғы шарттары. ПОПС әдісіне салу 2 топ- Кенесары Қасымұлы-саясатшы-мәмілегер,батыр,ұлт-азаттық қозғалыстың қолбасшысы «Фишбоун» әдісіне салу 3 топ –Көтерілістің жеңілу себептері «Фишбоун» әдісіне салу Дескриптор
ІІ Жұптық тапсырма. Венн диаграммасы
Дескриптор: Сырым Датұлы мен Кенесары Қасымұлы көтерлісінің ұқсастықтарымен айырмашылықтарын салыстырып анықтайды 3. Жеке тапсырма
Дескриптор: Көтерліс болған жылдардағы негізгі тарихи оқиғаларды анықтайды; |
Үлестірме
|
|||||||||||||||||
|
Соңы
|
Рефлексия(5 минут)
( өзін-өзі бағалау) |
|
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||
|
-жаңа түсініктер мен қорытындылар жасауға итермелейтін сұрақ-жауап түріндегі оқту тәсілі. -оқушының қажеттіліктерін қанағаттандыру, -мұғалім мен оқушы бірлесіп әрекет ету, -пәнді оқытудан оқушыны оқытуға жылжу. |
-Топтық бағалау, - өзін-өзі бағалау, - оқушыны мадақтау бойынша, - кері байланыс жасау арқылы бағалау. -мұғалім мен оқушылардың арасындағы кері байланыс. |
|
|||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Саясатшы
Саясатшы
Саясатшы
Саясатшы
Саясатшы
Батыр
Батыр
Батыр
Батыр
қолбасшы
Батыр
Батыр
қолбасшы
қолбасшы
қолбасшы
қолбасшы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Кенесары Қасымұлы 11сынып
Ашық сабақ Кенесары Қасымұлы 11сынып
|
Сабақ: Қазақстан тарихы |
Мектеп: «Абдолла Қарсақбаев атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||
|
Күні: 10.10.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Байшева А.У |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс (1837-1847жж) |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: |
||||||||||||||||||
|
- Қазақ қоғамы мен Патша үкіметі арасындағы қайшылықтардың салдары не екенін біледі; - Қазақстан аумағындағы көтерілістерге және Сырым Датұлы мен Кенесары билігіне салыстырмалы талдау жасайды; |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі : |
|||||||||||||||||||
|
- Негізігі тарихи шайқастардың болған жерелерін картадан көрсете алады; |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушы: |
|||||||||||||||||||
|
- Қазақстан аумағындағы отаршылдыққа қарсы ең ірі көтерілістің мақсатын, барысын, негізгі кезеңдерін, тарихи маңызын сипаттайды; |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
Қазақстан аумағындағы отаршылдыққа қарсы ең ірі көтерілістің мақсатын, барысын, негізгі кезеңдерін, тарихи маңызын аша алады; Патша үкіметі арасындағы қайшылықтардың салдары екенін көрсетеді;Қазақстан аумағындағы көтерілістерге және Қазақ хандығы мен Кенесары билігіне салыстырмалы талдау жасайды; |
||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География пәнімен байланысады |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулы |
«Мәңгілік- ел» Жалпы ұлттық идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, білімге деген құштарлық,адамгершілікке,ұлтжандылыққа баулу. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Не істей алады? |
||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||
|
Батыр, Қолбасшы,Патша |
|||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба |
|||||||||||||||||||
|
-Кенесары көтерлісінің басталуына не түрткі болғанын білесіңбе; |
|||||||||||||||||||
|
Тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: (оқулықтан алынған сұрақтар) |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс» |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату Үй тапсырмасын сұрау. Kahoot бағдарламасы тесті белгілеп үй тапсырмасын қаншалықты білгенін тексеру. 1.Бөкей ордасында болған көтерліс? А)Исатай мен Махамбеттің көтерлісі Б)Жанқожа Нұрмухамедұлы бастаған көтерліс С)Жәңгірдің көтерлісі 2.шаруалар көтерлісі қай жылы болды? А)1840-1842ж Б)1837-1847ж С)1836-1838ж 3.Исатайдың қаза болған жері? А)Тастөбе Б)Ақбұлақ С)Бұланты өзені 4.Ресей үкіметі қай жайылымды жерді тартып алды? А)Еділ мен Жайық Б)тобыл мен Ертіс С)Шу мен Іле 5.1836ж Исатайдың туы астына қаншаға жуық ауыл көшіп келді? А)20 ауыл Б)10 ауыл С)30 ауыл 6.Реей империясына бірінші болған қосылған? А)Ұлы жүз Б) Кіші жүз С)Орта жүз 7) ХІХғ І жартысындағы көтерлісте көтерлісшілерді қолдаған сұлтандар? А)Әбілқайыр, Құралы Б)Жәңгір, Айшуақ С)Досалы, Ералы 8) Көтерлістің жеңілу себебі: А) қару жарақтың аздығы Б)сұлтандардың көтерлісті соңына дейін қолдамауы С)орыс әскерлерінің қолының көптігінен. Жауабы: 1А, 2С, 3Б, 4А, 5А, 6Б, 7С. 8Б 1.Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады ) яғни жылдар беріледі сол жылы не болғанын оқушылар айтады, сабақтың тақырыбы ашылады. Кенесары, 1837-1847жж, ірі шайқас, жер мәселесі мына берілген сөздер қандай мағына береді ... Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыз - ? Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс Бейнетаспадан көреді (оқу материалын естесақтау мен қайталау, Әртүрлі мазмұндағы ақпаратты, нақты фактілерді білу, түсіну мақсатында) Топқа бөлу: Саясатшы, батыр,қолбасшы сөздерін аударып қоямын соны таңдап әр топ өз орнына отырады. |
Kahoot бағдарламасы Қазақстан картасы, оқулық, АКТ, кестелер. |
|||||||||||||||||
|
Ортасы Қолдану кезеңі |
І тапсырма Топпен жұмыс 1 топ- Патша өкіметінің Орта жүзде жүргізген реформаларына наразылық,қозғалыстың алғы шарттары. ПОПС әдісіне салу 2 топ- Кенесары Қасымұлы-саясатшы-мәмілегер,батыр,ұлт-азаттық қозғалыстың қолбасшысы «Фишбоун» әдісіне салу 3 топ –Көтерілістің жеңілу себептері «Фишбоун» әдісіне салу Дескриптор
ІІ Жұптық тапсырма. Венн диаграммасы
Дескриптор: Сырым Датұлы мен Кенесары Қасымұлы көтерлісінің ұқсастықтарымен айырмашылықтарын салыстырып анықтайды 3. Жеке тапсырма
Дескриптор: Көтерліс болған жылдардағы негізгі тарихи оқиғаларды анықтайды; |
Үлестірме
|
|||||||||||||||||
|
Соңы
|
Рефлексия(5 минут)
( өзін-өзі бағалау) |
|
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||
|
-жаңа түсініктер мен қорытындылар жасауға итермелейтін сұрақ-жауап түріндегі оқту тәсілі. -оқушының қажеттіліктерін қанағаттандыру, -мұғалім мен оқушы бірлесіп әрекет ету, -пәнді оқытудан оқушыны оқытуға жылжу. |
-Топтық бағалау, - өзін-өзі бағалау, - оқушыны мадақтау бойынша, - кері байланыс жасау арқылы бағалау. -мұғалім мен оқушылардың арасындағы кері байланыс. |
|
|||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Бағалау
|
Аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Венн диаграммасы |
Жеке тапсырма |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы 1 балл дұрыс жауапқа 1 балл 5-6 балл- 3
Топтық жұмысқа үлес қосқан оқушыға 1-5 балл 7-16 балл- 4
Венн диаграммасы 5-10 балл 17-20 балл - 5
Жеке тапсырма 1 дұрыс жауапқа 1 балл
Саясатшы
Саясатшы
Саясатшы
Саясатшы
Саясатшы
Батыр
Батыр
Батыр
Батыр
қолбасшы
Батыр
Батыр
қолбасшы
қолбасшы
қолбасшы
қолбасшы
шағым қалдыра аласыз
















