Материалдар / Ашық сабақ Киім стилі мен сән үлгісі. 5-сынып

Ашық сабақ Киім стилі мен сән үлгісі. 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мұғалімдеріне сабаққа қолдану үшін арналған материал
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



САБАҚ:

Мектеп: Қорғалжын ауданы «Үшсарт негізгі мектебі»ММ



Күні:30.06.2017жыл

Мұғалімнің аты-жөні:Карабалина Рауза Баяновна

Сынып: 5


Сабақтың тақырыбы

2-бөлім.Киім.Сән .Талғам

  1. Киім стилі мен сән үлгісі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/А4. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

Ж2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.

5.ӘТН4.1. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды, жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздер мен күрделі сөздерді мәтіннен таба алады

Оқушылардың басым бөлігі: жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздер мен күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім кезінде қолданады, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазады

Кейбір оқушылар: хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазуда жанрлық ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтайды.

Бағалау критерийлері

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Жазба жұмысында жанрлық ерекшелікті ескереді.

Рәсімделуі мен құрылымын сақтайды.

Мәтіндегі сөздердің грамматикалық нормаларын сақтайды.

Ауызша және жазбаша жұмыста қолданады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат: Киім стилі мен сән үлгісін қолайлы пайдалана алады.

Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз.

Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер.

Сән ,стиль,талғам.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер;

Киім. Сән.Талғам .Киім стилі мен сән үлгісі.

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік Ел» 3) Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият

Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің,білім беру,денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты.


Пәнаралық байланыс

Орыс тілі,бейнелеу өнері,технология

АКТ-ны қолдану дағдылары

Таныстырылым,бейнежазба

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Біз қалай сөйлесеміз? мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтайды.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

1 минут





3минут

1.Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңбері» тренингі арқылы сабақ барысымен

сыныпқа сәттілік тілеу.

Шарты: ешкім ешкімді қайталамау керек.

Сынып 2 топқа бөлінеді.

«Бес қадам» ойынының шарты:

Ортаға табан іздері тасталады.Сыныптан 5 оқушы ойынға шығады. Әр оқушыға киім үлгісі бойынша бір сұрақ қойылады. Оқушы берілген табан іздерін баса отырып, жылдам жауап береді.

Сұрақ үлгілері:

Қандай ұлттық киім үлгілерін білесіздер?

Қысқы киімнің қандай түрлері бар?

Киім түрлеріне қатысты қандай мақал-мәтелдер бар?

Киім үлгілерін тігетін дизайнерлерді атап бер?

Қыздардың қандай бас киімдерін білесіңдер?

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып,жаңа сабақтың тақырыбын айтады.





































Сабақтың ортасы













12минут













8 минут





































10минут

















7 минут


























Тыңдалым алды тапсырма Жетекші сұрақтар арқылы жауап береді.

Қалай киіну керек? Қалай ойлайсыздар?

Кейбір адамдардың «Сәннен қалу – қатарыңнан қалу» деген сөзіне қалай қарайсыздар? Пікірлері тыңдалады.

Бүгінде сәнді киім таңдағанда мамандардан көбіміз кеңес ала бермейміз. Балалар , егер сендер сән әлемі туралы білгілерін келсе,бейнежазбаға назар аударайық. Бейнежазбадан мамандар кеңесін тыңдайды.

Т/А Тыңдалымнан кейінгі топтық жұмыс

І-тапсырма І –топ Қыздарға арналған қандай киім түрлерін кездестірдіңіздер?

ІІ-топ Сәнді киімді қалай таңдау керек?

ІІ-топтық жұмыс. «Сәнбике немесе сәнгер болғың келе ме?» тақырыбында пікірталас ұйымдастыру. Әр топтан 1 сарапшы тағайындалады.

ҚБ.Сарапшылық бағалау.

Ж/2 ІІІ-тапсырма.Топтық жұмыс мәтін жазу жазған мәтінді топта талқылаңыз.

Тірек сөздер арқылы суретке қарап,өз ойыңызды білдіріңіз.Сұрақтарға жауап беріңіз.

Тірек сөздер:Ұлттық нақыш,сән әлемі, дизайнер, сәнгер

1.Әйелдің бас киімі, оның отбасы жағдайына тигізетін әсері туралы не білесіз?

2. Киімде бүкіл ұлттың , халықтың болмысы жатады деген ойға өз көзқарасыңызды білдіріңіз.

3.Ақ түстің қазақ халқы үшін қандай қасиеті барын білесіз бе?

Сұрақтарға жауап берген соң ,ББҮАйтылым дағдылары бойынша ББҮкестесін толтырырады.


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім




Дескриптор:

-Тірек сөздерді орынды қолданады;

сұрақтарға дұрыс жауап береді.

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқушылар бірін-бірі бағалайды

Жазылым бойынша ІV тапсырма

Жұптық жұмыс

Сіз-ұлттық нақыштағы заманауи сәнді киім үлгілерін

тігетін жаңадан ашылған сән үйінің басшысысыз. Қазақстандықтарға сән үйінің ерекше қызметтері туралы жарнама мәтінін жазыңыз.(60-80сөз)

Дескриптор:

-Жарнама жанрының талаптарын еске түсіреді;

-жарнама мәтінінде сән үйінің атауы,ондағы қызмет түрлері туралы ақпарат береді.

-мәтін мазмұнында оқырманның назарын аудараратын лепті сөйлемдерді қолданады.


«Тексеріп оқу –өзара бағалау ӘТН4.


Әдеби тілдік норма бойынша жұптық жұмыс.

V- тапсырма Топта «Сән үйінде» тақырыбында тілші мен сәнгер арасында сұхбат дайындаңыз. Сұхбат барысында төменде ұсынылған туынды сөздер мен күрделі сөздерді қолданыңыз.

Ұсынылатын сөздер: сән әлемі, ұлттық нақыш, заманауи үлгі, озық технология, заман талабы, әуесқойлық, кәсіпкерлік, көрікті.


Дескриптор:

Сұхбат жанрының талаптарын еске түсіреді;

жұбымен ақылдаса отырып, тақырыпқа сай сұхбат мазмұнын дайындайды;

-сұхбат дайындауда ұсынылған туынды сөздер мен күрделі сөздерді қолданады;

-сұхбатты сынып алдында көрсетеді.

ҚБ.Бағдаршам (қызыл түс-барлығы, сары түс-көбі,жасыл түс-кейбірі)



Слайд-4-5































Слайд-5

Сабақтың соңы

3мин







Үйтапсырмасы

1минут

Бағалау



Рефлексия

«3-2-1» стратегиясы

  • Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

  • Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

  • Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.





«Сән әлемі» туралы ақпарат жазып келу(кемінде 2 ақпарат)

Слайд-6

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Топтар бір-біріне қолдау көрсетеді.




«Тексеріп оқу –өзара бағалау


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Бағдаршам(қызыл түс-барлығы,сары түс-көбі,жасыл түм-кейбірі)

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



ЖИ арқылы жасау
06 Желтоқсан 2018
1298
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі