Материалдар / Ашық сабақ. Киім түрлері. 7-сынып

Ашық сабақ. Киім түрлері. 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған мазмұнда құрылған ашық сабақ жас мамандарға әдістемелік көмек ретінде қажет болады.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

2-бөлім. Көшпенділер мәдениеті

Мектеп: №43 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Қошқарова Нұргүл Нұрланқызы

Сынып: 7


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Киім түрлері

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

7.1.6.1 (Т/А)- коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу;

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

Өзара диалогке қатысып, мақал-мәтелдерді, тұрақты тіркестерді орнымен қолданады.

Көпшілік оқушылар орындай алады:

Өзара диалогке қатысып, коммуникативтік жағдаятқа сай мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді қолданады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тақырыпты ашуда мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді, эмоционалды-экспрессивті сөздерді қатыстыра отырып, шығармашылық және бағалау деңгейінде жұмыстанады.

Бағалау критерийлері

- Эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданады;

-Диалогке қатысады;

-Сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды;

Ойлау деңгейі:

Түсіну, қолдану

Тілдік мақсат

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ұлттық киім түрлері, ұлттық нақыштағы оюлар, әшекейлеу, қапсырмалар, былғары

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: қазақ халқының ұлттық киімі, әшекейлі бас киімдер, шаруашылыққа ыңғайлы, көшпенді өмірге лайықталған, саптама етік, сәнді киім үлгісі,сән-салтанат

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Қазақтың ұлттық киімдері несімен ерекшеленеді?

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мәдениетімізді дәріптеу

Пəнаралық байланыс

Әдебиет, тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Көшпенділер мәдениетінің тарихы туралы білетіндерін ортаға салады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы










1.Ширату жаттығуы «Сиқырлы қобдиша». Шарты: оқушы қобдишадан ұлттық киім үлгілерінің суреттерінің бірін таңдайды да, лайық деген сыныптасына ұсынады.

2.1. «Болжау әдісі» Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай бағытта болады? (Сабақ тақырыбы жарияланады) Сабақ тақырыбы: «Киім түрлері», соның ішінде, ұлттық киімдер туралы сөз болады ...

2.2. «ББҮ» кестесі. Ұлттық киім туралы не білеміз? (оқушылар толтырады) Ұлттық киімдер туралы не білгіміз келеді? (оқушылар толтырады)

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім




Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.

Сабақтың оқу мақсатын ашу үшін біздер қандай қадамдар жасау керекпіз?

-Мәтінді мұқият тыңдау;

-Диалогке қатысу;

-Мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді есімізге түсіре отырып, қолдану;

-Сұрақтарға жауап беру


Ұлттық киім суреттері






«ББҮ» кстесі

Сабақтың ортасы
















































Тыңдалым алдындағы тапсырма

Бағалау критерийі:

  • Мәтінді мұқият тыңдайды

1-тапсырма. Аудиомәтінді мұқият тыңда

Дескриптор:

-мәтінді мұқият тыңдайды

Жұмыс формасы: жеке

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

Бағалау критерийі:

  • Мәтін мазмұны аясында диалогке қатысады

2-тапсырма. І нұсқада отырған оқушылар ІІ нұсқада отырған оқушыларға мәтіннен түсінгенін баяндайды, ІІ нұсқадағы оқушылар толықтырулар айтады, тыңдалған мәтінді 1 сөйлеммен қорытады

Дескриптор:

-мәтінді мұқият тыңдайды;

-бір-біріне түсіндіреді, толықтырады;

-қорытынды жасайды

Жұмыс формасы: жеке-жұптық

Қ/Б «Көңілді сандармен» оқушы өзін-өзі бағалайды («5», «4», «3»)

3-тапсырма. «Қазақтың ұлттық киімдері» тақырыбындағы мәтінді мұқият оқып шық.Қарындашпен өзің үшін маңызды деген мәліметтерді түртіп ал («Түртіп алу» стратегиясы) Топтасып, тапсырмаларды орында.

Бағалау критерийі:

-мәтінмен мұқият танысады;

-өзіне қажетті мәліметті анықтайды;

-сұрақ құрастырып, топта белсенділік танытады;

-мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді орынды қолданады.

Топтарға тапсырма:

І топқа: мәтін мазмұны бойынша кестені толтыр

Мәтін атауы

тақырыбы

идеясы

автордың көздеген аудиториясы





ІІ топқа: мәтін мазмұны бойынша «Блум сұрақтарының түймедағынан» өздерің таңдаған бір сұрақ жаз.

ІІІ топқа: берілген мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді оқып шығып, мәтіннің мазмұнына сай келетін және мәтіннің тақырыбын ашатын мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді таңда.

ІҮ топқа: берілген теңеу сөздер мен эпитеттерді оқып шығып, мәтіннің мазмұнына сай келетінін және мәтіннің тақырыбын ашатынын таңда.

Дескриптор:

-тапсырмаларды орындайды;

-топта белсенділік танытады;

-Идеяларымен бөліседі

Қ/Б «Сиқырлы фигуралар» әдісімен топтар бір-бірін бағалайды.

«ББҮ» кестесіне оралу Не білдік?



Аудиожазба



















«Қазақтың ұлттық киімдері» мәтіні


























Сабақтың соңы


Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын.

Кері байланыс. «Пікірлер парағы»

Бүгінгі сабақта...оңай болды

Себебі

Бүгінгі сабақта...қиын болды

Себебі





(Кері байланыс жасай отырып, оқушылар өздеріне келесі сабақтағы қажеттіліктерін есепке алады. )









Қосымша ақпарат

Рефлексия. Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

ЖИ арқылы жасау
24 Сәуір 2021
955
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі