Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Киім түрлері және оған қойылатын талаптар. Композиция, пропорция, түс." 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Киім – адамға ең қажетті зат. Ол адам денесінің 80 % -дан астам жерін жауып тұрады және оны сыртқы ортаның қолайсыздығынан қорғайды. Киімнің арқасында адам әр түрлі климаттық жағдайларға, физико-механикалық, химиялық және т.б. әсерлерге төзе алады. Сән - экономикалық құбылыс. Адам қоғамның дамуына және жаңа тарихи қоғамдастықтар пайда болуына байланысты адам киімі де түбімен өзгеріп отырады.Стиль ( «stuios» деген грек сөзі)- мәнер, сипат, ерекшелік. Киімде бірнеше- классикалық, романтикалық, спорттық, фольклорлық (этникалық), қиялды стильдер болады. Қысқа мерзімді жоспар, технология 9 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы
Page 1

2- тарау. Тігін бұйымдарын
жобалау және дайындау
МЕКТЕП: «Сұңқар орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ
Күні: 16.11 Мұғалімнің есімі: Мухамеджанова Гульжазира Кобетаевна
СЫНЫП: 9 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Киім түрлері және оған қойылатын талаптар. Композиция, пропорция, түс.
Осы сабақта қол
жеткізетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
киім түрлерінің тұтынушылық және өндірістік талаптарын ажырата білу;
киім құрастыруда композиция, пропорция, түс ерекшелігіне мән беру және киім тігу
барысында қолданылатын заңдылықтарды білу
Сабақ мақсаттары Қазіргі заман киімдерінің ішінен иық бұйымдарының ерекшеліктері, оларға қойылатын
талаптар туралы біледі
Иық киімдерінің түрлерін, қазіргі киімнің стилдерін ажырата алады
Жаңа үлгідегі иық киім үлгісін суреттеп бейнелейді шығармашылық жұмыста
қолданады
Бағалау критерилері Білу

Түсіну

Қолдану
Киім түрлерін, композиция, пропорция, түстерді біледі;

Киім түрлерін жіктейді, талдау жасайды, салыстырады;

Түс ерекшелігін біледі қолдана алады.
Тілдік мақсат Дағдыларды дамыту: Лексика мен сөз тіркестері: композиция,пропорция, түс туралы
кеңінен түсініп,салыстырады және өмірмен байланыстыра білімдерін толықтырады.
Өз ойын еркін білдіре алады, анықтамаларды ешбір қиындықсыз айтады.
Терминология:сән, стиль, ырғақ, силуэт, композиция, пропорция, түс, киім.
Диалог/жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Киім –адамның көркі, ішкі және сырт келбетіне сай болуы. Киімнің жоғары сапалы
бола тұра киім қолжетімді болу керек. Сән, костюм, түстер үйлесімдігілігі, матадағы
сурет, аксессуарлар дизайны-қоршаған ортамен жасайтын ортақ тілі, құралы. Сән
бағытымен емес, өзіне жарасымды киіну.
Құндылықтарға баулу Өз ойларын еркін айта білуге, шығармашылық өнер мен қызығушылықтарын дамуына,
әсемдікке, эстетикалық талғамын тәрбиелеу. Топта мақсатқа жету, бір-біріне және
өзіне құрметпен қарауға жағдай жасау. Оқушылардың өзіндік нәтижеге жету
жұмыстары арқылы біліктілігін қалыптастыру, жауапкершілікке, ұқыптылыққа,
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс Мағлуматтарды дұрыс пайдалану арқылы сабақта тарих- киім тарихы, дүниежүлік
көркем мәдениет, геометрия фигуралар бөлімі, бейнелеу өнері, сызу, физика-түс
спекторы пәндер арқылы байланыс орнату.
АКТ қолдану дағдылары Шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін
мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік
технологияларды қолдану)
Алдыңғы сабақтан алған
білім
Киім пішу муляжды және конструкциялау әдісін біледі. Модельдеу, конструциялау
ұғымын түсінеді. Бұйым сызбасын есептік-координаторлық жүйені қолдануды
ұғынады.. Тігін саласында мамандықтар туралы біледі және қызметтерін ажыратады.
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар Үлестірме материалдар, интерактивті
тақта, оқулық, стикерлер Post-It
Ұйымдастыру кезеңі (3
минут)
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Оқушыларды « Санамақ әдісі» топқа бөлу.
Қалыптастыруш
ы бағалау
Қызығушылықты ояту
Білу (5 минут)
«Есте сақтау.»әдісі Қауіпсіздік техника ережелері.
Сұрақ –жауап
І-топ
Пішу туралы жалпы түсінік беріңдер?
Ательеде үй жағдайында жұмыс жасаудың қандай
ерекшеліктері бар салыстырыңдар?

ІІ-топ
Муляждық әдіске сипаттама беріңдер?
Бұйымды пішіп қию, өңдеу, тігуден бұрын қандай эскиз жасау
кезеңдері жасалады?
Үй тапсырмасын тексеру §13.
Дескрипторлар
1. Пішу туралы біледі;
2. Муляж, піші қию, өңдеу, тігу эскиз жасау анықтамасын
және ұғымын біледі;

Жіп әдісі


Page 2

Мағнаны ашу
Түсіну (7 минут)
Киім
жерін жауып т
қорғ
жағдайлар
төзе алады.
Киім топтасуы
Киім функциялары
Киімге
Кесте
эстетикалық
Дескрипторлар
Сабақтың ортасы

Қолдану (10 минут)










Сән
белгілі бір тал
әлеуметтік
өнерк
жүйелері ш
қоғамны
болуына байланысты адам киімі де т
Стиль ( «stuios»
Киімде бірнеше
фольклорл
Негізгі стильдерге классикалы
фольклорлы
Классикалы
стиль. Классикалы
белдемше, ерлердікі секілді шалбар, т.б.
Романтикалы
пайдаланады б
безендірілген.
Спортты
ыңғайлы киімдерді
Фольклорлы
Адамда барлығы керемет болу керек: жүзі де, киімі де,
жаны да, ойы да...
Киім – адамға ең қажетті зат. Ол адам денесінің 80 % -
жерін жауып тұрады және оны сыртқы ортаның қолайсызды
ғайды. Киімнің арқасында адам әр түрлі климаттық
дайларға, физико-механикалық, химиялық және т.б.
зе алады.
Киім топтасуы
Киім функциялары
Киімге қойылатын талаптар
Кесте толтыру «Киімге қойылатын талаптар»
эстетикалық гигиеналық пайдалану техникалық экономикалық
Киімге қойылатын талаптар
Дескрипторлар
1. Киімдер туралы біледі;
2.
Киімдер топтасуын, функцияларын, қойылатын
талаптар киім таңдауда анықтамасын және
біледі.

н ( modus деген латын сөзі) - өлшем, түріл, іс-қимыл бейнесі. С
белгілі бір талғамның уақытша үстем болуы. Бұл тұрғыда с
леуметтік құбылыс. Киім бірінші қажетті зат. Оны өндірумен
неркәсіптің әртүрлі салалары айналысады, ал сатумен сауда
йелері шұғылданады. Сән - экономикалық құбылыс. Адам
амның дамуына және жаңа тарихи қоғамдастықтар пайда
болуына байланысты адам киімі де түбімен өзгеріп отырады

Стиль ( «stuios» деген грек сөзі)- мәнер, сипат, ерекшелік.
Киімде бірнеше- классикалық, романтикалық, спортты
фольклорлық (этникалық), қиялды стильдер болады.

Негізгі стильдерге классикалық, романтикалық, спортты
фольклорлық стильдер жатады.
Классикалық стиль- келісті, іскерлі, элегантты өзгермейтін
стиль. Классикалық стилдегі заттар ағылшын жакеті, тік тар
белдемше, ерлердікі секілді шалбар, т.б.
Романтикалық стиль-тарихи костюмдерінін элементтерін
пайдаланады бүрмеленген ірілі, ұсақты желбіршектер кестелермен
безендірілген.
Спорттық стиль деп- демалыс, спортпен жаттығу, саяхат
айлы киімдерді атайды.
Фольклорлық стиль(этникалық, халық)- ұлттық сипатта
зі де, киімі де,
-дан астам
олайсыздығынан
қ
не т.б. әсерлерге

ойылатын
не ұғымын
«Айтып беру»
әдісі
(Жаңа
материалдың
негізгі идеясын)
айтып беру

Слайд 8
Слайд 9
Слайд10









имыл бейнесі. Сән
ыда сән -
ндірумен
рлі салалары айналысады, ал сатумен сауда
былыс. Адам
тар пайда
згеріп отырады.
нер, сипат, ерекшелік.
спорттық,
спорттық,
згермейтін
ылшын жакеті, тік тар
тарихи костюмдерінін элементтерін
ты желбіршектер кестелермен
у, саяхат үшін
сипаттағы
Қол шапалақтау


Page 3

осы заманғы киімдер. Фольклорлық сипаттағы киімдер
сәнділігімен ерекшеленеді. Онда ұлттық құрастырмалы ою -
өрнек кестелер, қол жұмысының көптеген элементтері кеңінен
пайдаланылады.
Микростильдер
•Шанель Кантри
•Теңіз Джинс
•Милитари Клубты
•Гламурлы Этно
•Конструктивті Китч
•Кэжл Барби
•Винтаж Панк
•Офистік Хип-хоп
•Сафари және т.б.

Дескрипторлар
1. Стиль және оның түрлері туралы біледі;
2.
Киім таңдауда негізгі стильдер анықтамасын және ұғымын
біледі

Силуэт (франц. siluette – XVIII ғасырдағы француз министрге
Силуэттің есімімен аталған, оған қырынан қаранғы көлеңкесі
түрінде келемеж сурет салынған) –
1) заттың кескіні;
2) кескіндеу техникасының түрі, қағазға, матаға және т.б.
Салынған немесе ойылып алынған фигуралар мен заттардың бір
түсті жазықтықтағы бейнесі;
3) пішін ұғымын да білдіреді.
трапеция үшбұрыш
Х-тәріздіқызғалдаққарындаш
сопақ(овал)

Киімнің әдемі болуы түсті дұрыс таңдауға да байланысты.
Үйлесімді бейне жасағанда әр алуан реңктерді ажыратып қана
қоймай, түстерді үйлестіруге болатынын да білу керек.
Түстер ахроматикалық және хроматикалық болып екі топқа
бөлінеді. Ахроматикалық топқа ақ, қара және сұр түстің реңктері
жатады. Хроматикалық түстер – қызыл күрең түстер мен спектрлік
түстер.
Түсті шеңбер- жылы(сарғыш қызыл, қызыл сары, сары, сарғыш
жасыл реңктер) және суық(көк, көгілдір, күлгін,қызыл кұреңтүстер)
болып бөлінеді.

•Түс –композицияның құралы, адамға
эмоциялық жағынан қатты әсер ететін
құрал.


Page 4

( 10 минут) Постер
І-топ. Классикалы
ІІ-топ. Романтикалы
Дескрипторлар
( 3 минут)
Бекіту

Сабақтың соңы
Ой толғаныс
2 минут
Post-
Сұра
Не ү
Қайсысы
Қайсысы
Тағы не

Үй тапсырмасы стиль, силуэт ж
Бағалау Оқушыларды ба

Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
Бағалау
деңгейін










Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?


Ахроматикалық
Хроматикалық

Постер қорғау
топ. Классикалық, фольклорлық стиль
топ. Романтикалық, спорттық стиль
Дескрипторлар
1. стиль түрлерін біледі ;
2. киім таңдауда негізгі стильдер бойынша киім та
қолданады;
Өзіндік жұмыс
Модельдісипаттапкөріңіз
1. Киіматауы
2. Киімтүрі
3. Мақсаттық міндеті
4. Силуэт-геометриялық
5. Түс сәйкестігі
6. Пропорция
7. Киімстилі
Қорытынды: Сіздіңойыңызша
мүндайкиімкиіпқайдабаруға
болады?

1. Киіматауы
2. Киімтүрі
3. Мақсаттық міндеті
4. Силуэт-геометриялық
5. Түс сәйкестігі
6. Силуэт түрі
7. Киімстилі
Қорытынды: Сіздіңойыңызша
мүндайкиімкиіпқайдабаруға
болады?
Модельдісипаттапкөріңіз

Сұрақ-жауап
1.Киім пропорция туралы айтындар.
2.Өздерін білетін дене пропорциясының типперін ата
4.Композиция деген не?
-It «Жапсырмалар»
рақтарға топпен немесе жеке жауап беріңіздер:
үйрендім?
айсысы оңай болды?
айсысы қиын болды?
ы не үйренгім келеді?
стиль, силуэт және түс үйлесімді киім суретін салып келу
ушыларды бағалау
алау –Сіз оқушылардың материалды игеру
гейін қалай жоспарлап отырсыз?
Денсаулы
Қауіпсіздік

•ақ, қара және сұр түстің реңктері жатадыАхроматикалық
түстер
•қызыл күрең түстер мен спектрлік түстер
Хроматикалық
түстер

Топтық жұмыс
дауда негізгі стильдер бойынша киім таңдауда
Қол шапалақтау
типперін атаңдар.

Мұғалімнің
бақылауы
йлесімді киім суретін салып келу

Денсаулық
ауіпсіздік техникасын сақтау


Page 5

Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарланған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
28.12.2017
781
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі