|
«Тігін өндірісі, кәсіптік білім беру және педагогика» пәндік әдістемелік комиссиясының отырысында қаралып, мақұлданды. Хаттама № _____ « _____»_____ 20 ___ ж. ПӘК төрайымы: __________ Ж.Ержигитова |
«Бекітемін» Директордық оқу-ісі жөніндегі орынбасары _____________Д. Кубенов |
№ 10 сабақ жоспары
|
|
Сабақ типі: |
тәжірибелік |
|||||
|
|
Cабақ тақырыбы: Киімдегі түстік қатынастар. Хроматикалық және хроматикалық емес түстер. |
||||||
|
1 |
Жалпы мәліметтер: |
||||||
|
1.1 |
Күні, мерзімі: |
29.04.21 |
|
|
|
||
|
1.2 |
Тобы: |
Тг-18-3 |
|
|
|
||
|
1.3 |
Оқытушының аты-жөні: |
Кауынбаева З. |
|||||
|
2 |
Сабақ мақсаты мен міндеттері |
||||||
|
2.1 |
Сабақ мақсаты: |
Білімділік: Оқушыларды киім үлгілеу ден жиынтықтың таңдалған элементіндегі басылымның түстер үйлесімін үйрету, жаңа түстер үйлесімімен әртараптай отырып, қандай түстер бір-бірімен үйлесетінін талдап, киімдегі түстік қатынастар. Хроматикалық және хроматикалық емес түстер жұмыстарын жүргізуді үйрету.. Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс-жүзінде жүргізуге ықпал ету, сарамандық жұмыспен іс-әрекеттерін қалыптастыру, эстетикалық талғамдарын дамыту; Тәрбиелік: Еңбек мәдениетіне, іскерлікке, ұқыптылыққа, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу, тиянақтылық деңгейін көрсетуге баулу, кәсіптік бағдар беру; |
|||||
|
2.2 |
Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі: |
2.Түсті дөңгелектерді біріктіру схемаларын үйрену. 3. Хроматикалық түстер және ахроматикалық түстерді ажырата білу. |
|||||
|
3 |
Сабақты жабдықтау |
||||||
|
3.1 |
Оқу –әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: |
1.
Г.В. «Кескіндемедегі арнайы терминдер сөздігі». 3. Үлкен психологиялық энциклопедия 4. «Жарнама және баспа:
анықтамалық сөздіктің тәжірибесі». - М.: Гелла
баспа. Стефанов С.И., 2004.
|
|||||
|
3.2 |
Техникалық оқыту құралдар |
Әлемде орын алып жатқан пандемияға байланысты оқу просеці қашықтықтан оқыту формасына көшірілді сол себепті слайдтар,бейне сабақ https://college.snation.kz порталына жүктеу арқылы өтілуде және ашық сабақтар ZOOM бағдарламасы арқылы өтіледі. |
|||||
|
4 |
Сабақтың барысы мен мазмұны: |
||||||
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Мазмұны |
Қолданылатын көрнекіліктер және ТОҚ |
Уақыты |
|||
|
4.1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
|
|||||
|
4.2 |
Сабақта оқушыларға берілетін білімнің өзектілігі, оқу процесіне оқушының қызығушылығын тудыру. ZOOM бағдарламасы арқылы оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылар зейінін сабаққа аудару. |
2 мин. |
|||||
|
4.3 |
Тақтада немесе компьютерде тәжірибелік жұмыстарды орындау және жағдаяттарды шешуді көрсету. |
|
Слайд, бейне сабақ. |
10 мин. |
|||
|
4.4 |
Тәжірибелік тапсырмаларды орындаудағы оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмыстары |
Бұл жерде оқушылар түстерді араластыру нәтижесінде айтылған түстер үйлесімділігін шығарады 2.Оқушыларға шығармашылық тапсырма 1.Біз өмірдегі түстерді қалай көреміз? Әлемнің физикалық тұжырымдамасы бойынша гүлдер табиғатта болмайды. Оларды заттардың белгілі бір ұзындықтағы электромагниттік толқындарды шығару, сіңіру немесе шағылыстыру қабілеті алмастырады. Тірі организмдердің көру органдарының сенсорлық рецепторлары бұл толқындарды қабылдап, мида түс сезімін қалыптастырады, бұл белгілі бір тітіркендіргішке туа біткен немесе жүре пайда болған қатынасқа сәйкес келеді және түс бейнесін қалыптастырады, сонымен қатар мінез-құлық, және ересек адамда осы Сезімнің атауы (сөздік белгі). Адамның көзі электромагниттік сәулеленудің бүкіл спектрінің (380 - 780 нм) оптикалық диапазонының көрінетін бөлігінің толқындарын ғана қабылдай алады, мұнда төменгі шекара кемпірқосақтың күлгін түсіне сәйкес келеді, ал жоғарғы шегі қызыл.
2. Түстің шығу тарихы Түр-түстердің шығу төркіні жайлы мәселеге байланысты ғалымдар тарапынан әр түрлі көзқарастар айтылып, қилы-қилы болжамдар жасалған еді. Ғалымдардың кейбіреуі түр-түстерді қытай сөзінен алынған десе, кейбіреуі монғолдан кірген кірме сөз, кейбіреуі өзіміздің түркінің төл сөзі деген пікірді білдірген еді. Ғалымдар түр-түс атауларын адамның тану әрекетімен, мәдениетімен, сол халықтың өзімен байланыста қарап, түр-түстану деген бір саланың негізін қалап, тың зерттеулер жүргізіп жатыр. Әр халықтың ғасырлар бойы қалыптасқан сарқылмас қазынасы болып табылатын өзіндік тарихы, мәдениеті, салт-дәстүрі, әдет-ғұрпы бар. Міне, осы мәдениетті, тарихты, дәстүрді түр мен түссіз елестету мүмкін емес. Мысалы, тарихтан белгілі Көк түрік, Ақ Орда, Көк Орда, бала алғаш жүргенде аяғына ала жіп байлау – бәрі түр-түспен байланыстыболып табылады. Тіпті, тұрмысқа жаңа шыққан қыз баланың ата-анасына орамал тігіп, өз мұңын, жағдайын, қуанышын, шат көңілін, жіптің түр-түсімен жеткізіп отырған. “Егер орамал қызыл жіппен кестеленсе, оның әке-шешесі бұл хабарға өте қатты қуанып, барған жеріне риза болған. Өйткені қызыл жіп қуанышты, шат көңілді, бейбіт өмірді білдіреді де, ал сары жіп – керісінше, уайым-қайғының белгісі болғандықтан, қыздың әке-шешесін сағынып жүргендігін білдірген”. Күлгін түс туралы не білесіздер Тағы бір ежелгі бояу күлгін болды. Тирия күлгіні қызыл ұлулардан алынып, оларды сумен ұсақтады. Алынған қоспамен мата сіңдіріліп, көшеде кептірілді, мағынасында – бөлмеде емес. Осыдан кейін ғана материал күлгін түске ие болды. Бұл өте үлкен жұмыс болды, өйткені бір грамм бояу үшін көп немесе аз – 10 мың нәзік тіршілік иелері қажет болды. Бірақ Венецияда жергілікті пурпураның шикізаты кейбір кептірілген қателер болды (Венециандық күлгін аз бағаланған болса да). Тоқыма бояғыштарының әлемдік тарихына шолуды жалғастыруға болады, бірақ "бұл сөз, ал ертегі... ертегі алда болады", содан кейін жақсырақ тоқтап, русичті бояу үшін не қолданылғаны туралы сұраққа көшейік. Олар өсімдіктер әлемінің бұл үшін ұсынатын мүмкіндіктері туралы өте жақсы білетіні белгілі болды және осы мүмкіндіктерді ескере отырып, әртүрлі түстерге ие болды. Түстердің мағынасы Түстердің мағынасы психология саласындағы зерттеулер және оны маркетингте қолдану арқылы танымал болды. Кейбір жиі қолданылатын түстермен байланысты кейбір мағыналар:
2.Спектор арқылы коллекциялар салу. Оқушылар берілген тапсырма бойынша кемінде 3 эскиздің суретін салып көрсетуі тиіс. |
Сұрақ-жауап. Слайд.
|
10 мин. |
|||
|
4.5 |
Оқушылардың білімін бағалау және хабарлау: |
3 мин. |
|||||
|
5 |
Сабақ бойынша рефлексия |
|
Слайд, ватсап желісі арқылы |
2мин. |
|||
|
6 |
Үй тапсырмасы |
https://college.snation.kz/kz/shy/control/assigned-homeworks салынған тапсырмаларды орындау. Хроматикалық және ахроматикалық түстерді қолданып киімге дизайн сурет салу. |
3 мин |
||||
Оқытушы:______________________ З. Кауынбаева. Әдіскер:______________________К.Текебаева.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Киімдегі түстік қатынастар. Хроматикалық және хроматикалық емес түстер. "
Ашық сабақ "Киімдегі түстік қатынастар. Хроматикалық және хроматикалық емес түстер. "
|
«Тігін өндірісі, кәсіптік білім беру және педагогика» пәндік әдістемелік комиссиясының отырысында қаралып, мақұлданды. Хаттама № _____ « _____»_____ 20 ___ ж. ПӘК төрайымы: __________ Ж.Ержигитова |
«Бекітемін» Директордық оқу-ісі жөніндегі орынбасары _____________Д. Кубенов |
№ 10 сабақ жоспары
|
|
Сабақ типі: |
тәжірибелік |
|||||
|
|
Cабақ тақырыбы: Киімдегі түстік қатынастар. Хроматикалық және хроматикалық емес түстер. |
||||||
|
1 |
Жалпы мәліметтер: |
||||||
|
1.1 |
Күні, мерзімі: |
29.04.21 |
|
|
|
||
|
1.2 |
Тобы: |
Тг-18-3 |
|
|
|
||
|
1.3 |
Оқытушының аты-жөні: |
Кауынбаева З. |
|||||
|
2 |
Сабақ мақсаты мен міндеттері |
||||||
|
2.1 |
Сабақ мақсаты: |
Білімділік: Оқушыларды киім үлгілеу ден жиынтықтың таңдалған элементіндегі басылымның түстер үйлесімін үйрету, жаңа түстер үйлесімімен әртараптай отырып, қандай түстер бір-бірімен үйлесетінін талдап, киімдегі түстік қатынастар. Хроматикалық және хроматикалық емес түстер жұмыстарын жүргізуді үйрету.. Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс-жүзінде жүргізуге ықпал ету, сарамандық жұмыспен іс-әрекеттерін қалыптастыру, эстетикалық талғамдарын дамыту; Тәрбиелік: Еңбек мәдениетіне, іскерлікке, ұқыптылыққа, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу, тиянақтылық деңгейін көрсетуге баулу, кәсіптік бағдар беру; |
|||||
|
2.2 |
Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі: |
2.Түсті дөңгелектерді біріктіру схемаларын үйрену. 3. Хроматикалық түстер және ахроматикалық түстерді ажырата білу. |
|||||
|
3 |
Сабақты жабдықтау |
||||||
|
3.1 |
Оқу –әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: |
1.
Г.В. «Кескіндемедегі арнайы терминдер сөздігі». 3. Үлкен психологиялық энциклопедия 4. «Жарнама және баспа:
анықтамалық сөздіктің тәжірибесі». - М.: Гелла
баспа. Стефанов С.И., 2004.
|
|||||
|
3.2 |
Техникалық оқыту құралдар |
Әлемде орын алып жатқан пандемияға байланысты оқу просеці қашықтықтан оқыту формасына көшірілді сол себепті слайдтар,бейне сабақ https://college.snation.kz порталына жүктеу арқылы өтілуде және ашық сабақтар ZOOM бағдарламасы арқылы өтіледі. |
|||||
|
4 |
Сабақтың барысы мен мазмұны: |
||||||
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Мазмұны |
Қолданылатын көрнекіліктер және ТОҚ |
Уақыты |
|||
|
4.1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
|
|||||
|
4.2 |
Сабақта оқушыларға берілетін білімнің өзектілігі, оқу процесіне оқушының қызығушылығын тудыру. ZOOM бағдарламасы арқылы оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылар зейінін сабаққа аудару. |
2 мин. |
|||||
|
4.3 |
Тақтада немесе компьютерде тәжірибелік жұмыстарды орындау және жағдаяттарды шешуді көрсету. |
|
Слайд, бейне сабақ. |
10 мин. |
|||
|
4.4 |
Тәжірибелік тапсырмаларды орындаудағы оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмыстары |
Бұл жерде оқушылар түстерді араластыру нәтижесінде айтылған түстер үйлесімділігін шығарады 2.Оқушыларға шығармашылық тапсырма 1.Біз өмірдегі түстерді қалай көреміз? Әлемнің физикалық тұжырымдамасы бойынша гүлдер табиғатта болмайды. Оларды заттардың белгілі бір ұзындықтағы электромагниттік толқындарды шығару, сіңіру немесе шағылыстыру қабілеті алмастырады. Тірі организмдердің көру органдарының сенсорлық рецепторлары бұл толқындарды қабылдап, мида түс сезімін қалыптастырады, бұл белгілі бір тітіркендіргішке туа біткен немесе жүре пайда болған қатынасқа сәйкес келеді және түс бейнесін қалыптастырады, сонымен қатар мінез-құлық, және ересек адамда осы Сезімнің атауы (сөздік белгі). Адамның көзі электромагниттік сәулеленудің бүкіл спектрінің (380 - 780 нм) оптикалық диапазонының көрінетін бөлігінің толқындарын ғана қабылдай алады, мұнда төменгі шекара кемпірқосақтың күлгін түсіне сәйкес келеді, ал жоғарғы шегі қызыл.
2. Түстің шығу тарихы Түр-түстердің шығу төркіні жайлы мәселеге байланысты ғалымдар тарапынан әр түрлі көзқарастар айтылып, қилы-қилы болжамдар жасалған еді. Ғалымдардың кейбіреуі түр-түстерді қытай сөзінен алынған десе, кейбіреуі монғолдан кірген кірме сөз, кейбіреуі өзіміздің түркінің төл сөзі деген пікірді білдірген еді. Ғалымдар түр-түс атауларын адамның тану әрекетімен, мәдениетімен, сол халықтың өзімен байланыста қарап, түр-түстану деген бір саланың негізін қалап, тың зерттеулер жүргізіп жатыр. Әр халықтың ғасырлар бойы қалыптасқан сарқылмас қазынасы болып табылатын өзіндік тарихы, мәдениеті, салт-дәстүрі, әдет-ғұрпы бар. Міне, осы мәдениетті, тарихты, дәстүрді түр мен түссіз елестету мүмкін емес. Мысалы, тарихтан белгілі Көк түрік, Ақ Орда, Көк Орда, бала алғаш жүргенде аяғына ала жіп байлау – бәрі түр-түспен байланыстыболып табылады. Тіпті, тұрмысқа жаңа шыққан қыз баланың ата-анасына орамал тігіп, өз мұңын, жағдайын, қуанышын, шат көңілін, жіптің түр-түсімен жеткізіп отырған. “Егер орамал қызыл жіппен кестеленсе, оның әке-шешесі бұл хабарға өте қатты қуанып, барған жеріне риза болған. Өйткені қызыл жіп қуанышты, шат көңілді, бейбіт өмірді білдіреді де, ал сары жіп – керісінше, уайым-қайғының белгісі болғандықтан, қыздың әке-шешесін сағынып жүргендігін білдірген”. Күлгін түс туралы не білесіздер Тағы бір ежелгі бояу күлгін болды. Тирия күлгіні қызыл ұлулардан алынып, оларды сумен ұсақтады. Алынған қоспамен мата сіңдіріліп, көшеде кептірілді, мағынасында – бөлмеде емес. Осыдан кейін ғана материал күлгін түске ие болды. Бұл өте үлкен жұмыс болды, өйткені бір грамм бояу үшін көп немесе аз – 10 мың нәзік тіршілік иелері қажет болды. Бірақ Венецияда жергілікті пурпураның шикізаты кейбір кептірілген қателер болды (Венециандық күлгін аз бағаланған болса да). Тоқыма бояғыштарының әлемдік тарихына шолуды жалғастыруға болады, бірақ "бұл сөз, ал ертегі... ертегі алда болады", содан кейін жақсырақ тоқтап, русичті бояу үшін не қолданылғаны туралы сұраққа көшейік. Олар өсімдіктер әлемінің бұл үшін ұсынатын мүмкіндіктері туралы өте жақсы білетіні белгілі болды және осы мүмкіндіктерді ескере отырып, әртүрлі түстерге ие болды. Түстердің мағынасы Түстердің мағынасы психология саласындағы зерттеулер және оны маркетингте қолдану арқылы танымал болды. Кейбір жиі қолданылатын түстермен байланысты кейбір мағыналар:
2.Спектор арқылы коллекциялар салу. Оқушылар берілген тапсырма бойынша кемінде 3 эскиздің суретін салып көрсетуі тиіс. |
Сұрақ-жауап. Слайд.
|
10 мин. |
|||
|
4.5 |
Оқушылардың білімін бағалау және хабарлау: |
3 мин. |
|||||
|
5 |
Сабақ бойынша рефлексия |
|
Слайд, ватсап желісі арқылы |
2мин. |
|||
|
6 |
Үй тапсырмасы |
https://college.snation.kz/kz/shy/control/assigned-homeworks салынған тапсырмаларды орындау. Хроматикалық және ахроматикалық түстерді қолданып киімге дизайн сурет салу. |
3 мин |
||||
Оқытушы:______________________ З. Кауынбаева. Әдіскер:______________________К.Текебаева.
шағым қалдыра аласыз





















