Сабақтың тақырыбы: Кім болғым келеді?
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға мамндық туралы түсінік беру, өз ойларын жеткізе білуге дағдыландыру
-
Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту
-
Елімізге өз үлесін қосатын, адал маман иесі болуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: топтастыру, жұмбақ, ойын, эссе жазу
Көрнекілігі: мамандық суреттері, слайд
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
А) Психологиялық дайындық
Сәлемдесейік иіліп
Жүректерге нұр құйып
Әдебиеттік оқуда
Санамызға ой түйіп
ІІ. Үй тапсырмасы тексеру:
а) І топ: «Бұзылған ойын»
ІІ топ: «Қорқынышты жеңген батылдық»
ІІІ топ: «Балалрдың ойы. Батылдық дегенді қалай түсінесің?»
ә) «Қорқынышқа хат» және «Мен қоқынышты қалай жеңдім?» тақырыпқа шығарма
ІІІ. Жаңа сабақ
а
)
Жұмбақтарды шешу:
-
Күміс қанатсұңқары
Көкке еркін сүңгиді
Бұлттан да тым әрі,
Кеткен жанды кім дейді? (Ұшқыш)
-
Өрнектеп, сәндеп,
Тігістерін бүгетіп.
Солпысын жөндеп,
Кім көйлек тігетін? (Тігінші)
-
Қалпағы ақ қарасаң,
Дәрігер емес бірақ ол.
Дәм мәзірін қаласаң
Алға ұсынып тұрады ол. (Аспаз)
-
Өскен шашаты жаратпайтын,
Қайшысы бар жалақтайтын,(Шашатараз)
-
Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді (Ұстаз)
-
Адамның жүзін ,
Басы мен көзін,
Айнытпай салатын
Салатын кім суретін? (Суретші)
-
Алып жатқан жан-жақта,
Үйлерді кім тұрғызды? (Құрылысшы)
-
Оның тіккен бұйымы,
Аяғыңды қаптайды
Шыға қалса жұлымы,
Әдемілеп баптайды (Етікші)
ә) Мамандық туралы түсінік беру
Мамандық – қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі. Әлемде 40 мыңға жуық әртүрлі мамандықтар бар.
б) Топқа бөлу
І топ: «Дәрігер»
ІІ топ: «Ұстаз»
ІІІ топ: «Ғарышкер»
в) Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру:
-
Өлеңнің авторымен таныстыру
-
Өлеңді тізбектеп оқыту
-
Сұрақтарға жауап алу.
ІҮ. Сергіту сәті «Қай мамандық лайықты?» ойыны
Ойынның шарты: Бес саусақты қағазға бастыру, көзді жұмып дәлдеп табу.
-
саусақ- басқарушы
-
саусақ-заңгер
-
саусақ-ұстаз
-
саусақ- өнер адамы (биші,суретші,әнші)
-
саусақ-дәрігер
Ү. «Кім болғым келеді?» тақырыбына эссе жазу.
ҮІ. Сабақты қорыту:
![]()
![]()
м
амандықтар
![]()
ҮІІ. Үйге тапсырма: 150-бет, мәнерлеп оқу.
І топ: Мамандық иелері туралы нақыл сөздер жаттап келу
ІІ топ: «Менің ұстазым» тақырыбына эссе жазып келу
ІІІ топ: «Тұңғыш қазақ ғарышкері» тақырыбына реферат жазып келу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Кім боламын?"
Ашық сабақ "Кім боламын?"
Сабақтың тақырыбы: Кім болғым келеді?
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға мамндық туралы түсінік беру, өз ойларын жеткізе білуге дағдыландыру
-
Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту
-
Елімізге өз үлесін қосатын, адал маман иесі болуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: топтастыру, жұмбақ, ойын, эссе жазу
Көрнекілігі: мамандық суреттері, слайд
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
А) Психологиялық дайындық
Сәлемдесейік иіліп
Жүректерге нұр құйып
Әдебиеттік оқуда
Санамызға ой түйіп
ІІ. Үй тапсырмасы тексеру:
а) І топ: «Бұзылған ойын»
ІІ топ: «Қорқынышты жеңген батылдық»
ІІІ топ: «Балалрдың ойы. Батылдық дегенді қалай түсінесің?»
ә) «Қорқынышқа хат» және «Мен қоқынышты қалай жеңдім?» тақырыпқа шығарма
ІІІ. Жаңа сабақ
а
)
Жұмбақтарды шешу:
-
Күміс қанатсұңқары
Көкке еркін сүңгиді
Бұлттан да тым әрі,
Кеткен жанды кім дейді? (Ұшқыш)
-
Өрнектеп, сәндеп,
Тігістерін бүгетіп.
Солпысын жөндеп,
Кім көйлек тігетін? (Тігінші)
-
Қалпағы ақ қарасаң,
Дәрігер емес бірақ ол.
Дәм мәзірін қаласаң
Алға ұсынып тұрады ол. (Аспаз)
-
Өскен шашаты жаратпайтын,
Қайшысы бар жалақтайтын,(Шашатараз)
-
Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді (Ұстаз)
-
Адамның жүзін ,
Басы мен көзін,
Айнытпай салатын
Салатын кім суретін? (Суретші)
-
Алып жатқан жан-жақта,
Үйлерді кім тұрғызды? (Құрылысшы)
-
Оның тіккен бұйымы,
Аяғыңды қаптайды
Шыға қалса жұлымы,
Әдемілеп баптайды (Етікші)
ә) Мамандық туралы түсінік беру
Мамандық – қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі. Әлемде 40 мыңға жуық әртүрлі мамандықтар бар.
б) Топқа бөлу
І топ: «Дәрігер»
ІІ топ: «Ұстаз»
ІІІ топ: «Ғарышкер»
в) Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру:
-
Өлеңнің авторымен таныстыру
-
Өлеңді тізбектеп оқыту
-
Сұрақтарға жауап алу.
ІҮ. Сергіту сәті «Қай мамандық лайықты?» ойыны
Ойынның шарты: Бес саусақты қағазға бастыру, көзді жұмып дәлдеп табу.
-
саусақ- басқарушы
-
саусақ-заңгер
-
саусақ-ұстаз
-
саусақ- өнер адамы (биші,суретші,әнші)
-
саусақ-дәрігер
Ү. «Кім болғым келеді?» тақырыбына эссе жазу.
ҮІ. Сабақты қорыту:
![]()
![]()
м
амандықтар
![]()
ҮІІ. Үйге тапсырма: 150-бет, мәнерлеп оқу.
І топ: Мамандық иелері туралы нақыл сөздер жаттап келу
ІІ топ: «Менің ұстазым» тақырыбына эссе жазып келу
ІІІ топ: «Тұңғыш қазақ ғарышкері» тақырыбына реферат жазып келу.
шағым қалдыра аласыз













