Long term plan unit:Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі:Компьютер негіздеріComputerbasics | School: I.Zhurba secondary boarding schoolМектеп:И Журба жалпы орта мектеп интернаты |
| Teacher name: Ashirbekova AssiyaМұғалімнің аты-жөні: Аширбекова Асия |
Date: 03.12..2018Мерзімі:03.12.2018 | Grade: 8 а. әСынып : 8 а,ә | Number present:№12Сабақ №12 |
Learning objectives (s) that this lesson is contributing to:Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): | Қолда бар ақпараттың негізіндегі болжам. |
Оқу мақсаты | 8.2.2.3 – электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
Lesson objectives:Сабақ мақсаттары: | MS Excel- де кіріктірілген функцияларды (математикалық, статистикалық, логикалық) қолдана отырып есеп шығару. |
Бағалау критерилері: | Кіріктірілген функцияларды қолданып, шығарылған есептедің қорытындыларынан ұяшықтың мәнін таба біледі. Есептерді шығару үшін формулаларды қолдана біледі. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар істей біледі:Функциялардың қолдану ережелерін түсіндіре біледі,Формула мен функциялардың жазылу синтаксисін түсіндіре алады. |
Дағдылық құндылықтар
| Жұптық тапсырмаларды орындау барысында жылы қарымқатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар орнатып, сындарлы көзқарас пен сыни ой дамытылуға бағытталған дағдылық құндылықтар қарым-қатынас арқылы дамытылады. . Академиялық адалдық: басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу академиялық адалдық принциптерін сақтаудан тұрады. |
Пәнаралық байланыс | Математика |
Бастапқы білім | Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдана білу. |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері: | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
| Оқу ресурстары |
Кіріспе бөлім0-3 мин | Миға шабуыл. Өткен сабақ материалдары бойынша сұрақтар:Салыстырмалы сілтеме дегеніміз не? Мысал келтіріңізАбсолютті сілтеме дегеніміз не? Мысал келтіріңізЭлектрондық кестеде формула қандай символдан басталады?Қорытындылау және мұғалімнің түсіндірмесі:Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды.MS Excel-де кіріктірілген функциялар - бұл күрделі есептеулерді оңай және тез орындауға мүмкіндік беретін арнайы, алдын-ала жасалған формулалар.Формулалар – функциялар кітапханасы – Керегін таңдау (математикалық, статистикалық, логикалық)Миға шабуыл: ТоптаМұғалім оқушыларға әртүрлі функциялардың аттарын тиісті топқа жинақтауын сұрайды (математикалық, статистикалық, логикалық) | Презентация |
Негізгі бөлім4-20мин | (ҚБ) Мәтінді жұпта талдау. Оқушылар таратылған мәтінді жұпта талдайды. Қажетті функциялардың қолданылуын дәптерлеріне жазып алады. Бір-біріне сұрақтар қою арқылы келесі ұғымдарды қайталайды:функция дегеніміз не;функцияның аргументі дегеніміз не;СУММ функциясының қолданылу аймағы;СРЗНАЧ функциясы қашан қолданылады;СЧЕТ және СЧЕТЕСЛИ функцияларының бір-бірінен айырмашылығы;Логикалық функцияларды ата;ЕСЛИ, И, ИЛИ функцияларының қолданылуына мысалдар келтір. | Мәтін (таратылым) №1 |
21-25мин | Мұғалімнің түсініктемесі: мұғалім толтырылған кестені қорытындылайды. | Презентация |
26-36 мин | (ҚБ) Практикалық жұмыс. Оқушылар компьютерде берілген тапсырманы жекелей орындайды.Дескриптор: MS Excel бағдарламасында қажетті есептеулер үшін математикалық функцияларды пайдалана алады. Электрондық кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалану арқылы қарапайым есептеулерді орындайды.
| Презентация |
Сабақтың соңы37-40 мин | Рефлексия: Оқушылар тақырыпты қорытындылап және кері байланыс беру үшін «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі бойынша, сабақта ұнаған 2 моментті және қиындық туғызған 1 мәселені стикерге жазады. | Стикерлер |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Барлық оқушылар тапсырманы орындауда нұсқаулыққа жүгіне аладыКейбір оқушылар тапсырманы өз беттерімен орындай аладыҚабілеті жоғары оқушылар практикалық жұмыс барысында қабілеті төмен оқушыларға кеңес береді | Жұптық жұмыс кезінде талдауға қатысады.Жекелей шығарған есепті өзара, сыныпта талдайды | Жұппен жұмыс барысында, өзгенің ойын тыңдай білу, әркімнің идеясына сыйластықпен қарауға үйренеді.
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сл жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағаСәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1:2:Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1: 2:Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|