ТАҚЫРЫБЫ: Жыл мезгілдері. К
дыбысы
|
Мектеп/МҰ:
|
Е.Айшуақұлы
|
мен əрпі
|
|
|
|
|
|
|
|
Саны:
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
|
Кубаева Багдат
|
|
СЫНЫП-ТОП:
|
МАД
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар
|
|
|
саны:
|
саны:
|
|
|
|
|
ҰОҚ-ның
|
0.1.1.1. Сөздегі
дауысты,
|
дауыссыз дыбыстарды
|
ажыратып, дұрыс
|
оқытылу
|
дыбыстау.
|
|
|
мақсаттары
|
0.1.1.2. Сөзді буынға бөлу,
сөздегі буын санын жəне орналасу
|
|
ретін анықтау.
|
|
|
|
0.2.1.2. Суреттер бойынша
тапсырмадағы сұрақтарға жауап беріп,
|
|
əңгіме құрастыру.
|
|
|
|
0.3.3.1. Жазу жолына к əрпінің
элементтерін жазу.
|
Күтілетін
н
əтиже Барлық тəрбиеленушілер:
Сурет бойынша сұрақтарға жауап
беріп шағын əңгіме құрастырады.
Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін
ажыратады.
К дыбысы – дауыссыз дыбыс, к дыбысының айтылуын дұрыс
дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын
атай алады, сөздегі к дыбысының орнын ажыратады.
К əрпінің баспа түрін жазу жолына
жазады.
Көпшілік
тəрбиеленушілер:
Берілген суретке қарап сөздегі
дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратып, дыбыстық талдау жасай
алады.
К дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы к дыбысының орнын ажыратады.
Жазу жолына əріп элеменін
жазады.
Кейбір тəрбиеленушілер:
Суреттен к əрпі бар заттардың
атауын атайды. Өзіне таныс тақырып аясында диалогке
қатысады. К дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем құрастырады. Сөз, сөйлем сызбасын
құрастырады.
К əрпін бейнелейді.
Тілдік мақсат Тəрбиеленушілер:
Суреттер бойынша сөйлем
құрастырады. Сөйлемдегі сөздер санын ажыратып, буынға
бөледі.
Негізгі терминдермен сөз
тіркестері:
Кілем,күшік,көбелек
Өткен ҰОҚ-дан
алған
білім Сөздерге дыбыстық
талдау жасатып,
Сөздерді буынға бөлу,сөздер қай дыбыстан
басталып тұр.дыбыстар қандай түстермен белгіленіп тұр.
Сабақ барысы
Жоспарланған
|
Жоспарланған жұмыс
түрлері
|
Ресурстар
|
уақыт
|
|
|
І. Дұрыс
əсерлі
|
Шаттық
шеңбері
Қыс
келді
Жел тұрды
у-у-у-у-у
|
|
көңіл күй
орнату.
|
Ағаштар
қозғалды
|
|
|
Боран соқты
гу –гу-гу
Қар жауды
сырт-сырт
|
|
0–2мин.
|
|
|
|
Шеңберде тұрып
оқушылармен «кім
жылдам»ойыны ойналады.Өткен
сабақтар бойынша сұрақтар қойылады.
|
доп
|
|
1.сауат ашу оқу іс-әрекетінде нелермен
танысамыз?
|
|
II. Өмірлік
|
2.Дыбыс дегеніміз не?
|
|
3.Дыбыс нешеге бөлінеді?
|
|
тəжірибені
|
4.Әріп дегеніміз не?
|
|
маңыздандыру.
|
5.А дыбысынан келетін
қандай сөз білесің?
|
|
Мақсатты болжам
3-4мин.
|
6.Сара деген сөзде С дыбысы сөздің қай
жерінде кездеседі?
|
|
|
7.А дыбысы дауысты ма,дауыссыз
ба?
8.Т дыбысы ше?
9.Дауысты дыбыс қандай түспен
белгіленеді?
10.Ал дауыссыз дыбыс қандай
түспен белгіленеді?
Оқушыларды топтарға
бөлу.
1-топ.«әріп»тобы
2-топ«сөз»тобы
3-топ.«сөйлем»тобы
|
|
|
|
|
ҰОҚ-ның ортасы
|
|
|
III. Тақырып
|
|
Слайд,проектор
|
бойынша
жұмыс
|
1-тапсырма. Балалар сурет
бойынша əр
|
|
6 – 27мин.
|
маусымның
ерекшеліктерін əңгімелейді.Əр
|
|
|
|
|
маусымдағы табиғат
құбылыстарын, еңбек түрін,
|
|
|
балалардың ойындары туралы өз
ойларын
|
|
|
білдіреді.
|
|
|
2-тапсырма. Слайдтан қыс мезгіліне
сәйкес келетін суреттерді табу.
|
|
|
|
|
|
-
Олай болса,бүгін біз К
дыбысымен танысамыз.
-
« К »
дыбысын айтамыз( 3рет)
-
К- дыбысын айтқан кезде ерін
ашылып,тілдің ұшы астыңғы тістің түбіне барып тиеді.Дыбыс қысылып
шығады
-
К –қатаң дауыссыз
дыбыс.
-
бейнекөрсетілімнен « Кк»дыбысының жазба түрін
көрсету.
1. К дыбысын ауада
жазып көрсету.
2. даптерлеріне әріпті жазып
шығу.
«сиқырлы әліппе»бейне көрсетілімін
көрсету.
3-тапсырма. 3 топқа ортақ
: құрамында к дыбысы кездесетін тағы қандай сөздерді
білеміз?
4-тапсырма.«Сәйкестендіру»
Ү йге
төсейтин төсеніш
Ш ай
ішкенде
пайдаланатын ыдыс
Теңізде,мұхитта
жүретін
көлік түрі
|
слайд
|
|
|
|
|
1-топ 2-топ
3-топ
|
|
|
|
|
Кілем кеме
кесе
|
|
|
|
|
-
Сөздеріне
дыбыстық талдау жасау.
Тақтаға 3 оқушы шығады,қалған оқушылар
орындарында отырып,орындайды.
-
Осы сөздерді қатыстырып сөйлем
құрату
1-топ 2-топ 3-топ
кі
лем
кеме
кесе
Сергіту сәті. « Көңілді
күн»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1-топ 2-топ 3-топ
|
|
Кілем кеме
кесе
|
1. Сөздеріне дыбыстық талдау
жасау.
Тақтаға 3 оқушы
шығады,қалған оқушылар орындарында отырып,
орындайды.
2. Осы сөздерді қатыстырып сөйлем
құрату
1-топ 2-топ 3-топ
кі
лем
кеме
кесе
Сергіту сәті. « Көңілді
күн
|
|
5-тапсырма.3 топ үш түрлі затты
пайдаланып,
К әрпінің бейнесін салып
көрсету.
1-топ.макароннан
2-топ.сіріңкеден
3-топ.түрлі-түсті магниттен
|
|
|
|
|
|
6-тапсырма.Буындарды
оқу.
|
|
|
Ке ек кек
ке-се
|
|
|
Кі екі кір
кі-сі
Лек тек рек
те-рек
Шек ше-ке
кеш ке-ше
Кеш-ке еш-кі ше-лек
3 топқа ортақ:
7-тапсырма.«Жүйрік ой»
ойыны.Сурет
бойынша әңгіме құрастыру.
|
|
|
|
Əліппе-дəптер.
|
|
|
|
|
|
Рефлексия. Педагог балалардың
|
|
IV. ҰОҚ-ның
қорытындысы.
Рефлексия
.28-30
Мин.
|
белсенділігін талқылай отырып,
бүгінгі сабақ
бойынша түсініктерін бағдаршам
түстері бойынша қолдарындағы дөңгелектерін көтеру
арқылы анықтайды.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IV. ҰОҚ-ның
қорытындысы.
Рефлексия
.28-30
Мин.
|
Рефлексия. Педагог балалардың
|
.
|
|
белсенділігін талқылай отырып,
бүгінгі сабақ
бойынша түсініктерін бағдаршам
түстері бойынша қолдарындағы дөңгелектерін көтеру
арқылы анықтайды.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|