Сабақ тақырыбы:
Климат және ауа-райы
Оқу мақсаттары:
1.2.2.1 Ауа-райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау
1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: ауа райы құбылыстарын, жыл мезгілдерін ажыратады;
Оқушылардың көпшілігі: ауа райының адамға тигізетін әсерін анықтайды, әңгімелейді;
Кейбір оқушылар: бос уақытты табиғатта өткізудің мүмкіндіктері туралы әңгімелейді, табиғатта өткізу туралы жоспар жасайды;
Тілдік мақсаттар:
Кеңістіктегі дүниені, қоршаған ортаны және олардың орналасуын сипаттай алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология: жыл мезгілдері, ауа райы түрлері: мәселен, ыстық, салқын, ылғалды
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Ауа райы дегеніміз не?
- Осындағы ауа райы қандай?
- Ауа райы адамдардың көңіл күйіне қалай әсер етеді?
-Адамдар ауа райына қатысты қандай әрекеттер жасайды?
- Неліктен... екенін айта аласыздар ма?
Құндылықтарды дарыту
Құрмет, ынтымақтастық, жалпыға бірдей еңбек қоғамы, ашықтық.
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуіне, ашықтық, ынтымақтастықпен жұмыстануға тәрбиелеу, адам еңбегі туралы түсініктерін кеңейту.
Пәнаралық байланыстар
Сауат ашу, жаратылыстану, дене шынықтыру.
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақта, слайдтар
Бастапқы білім
үй, отбасы, достық және мектеп туралы білімдері қалыптасты
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
3 минут
4 минут
Көңілді күн ширату жаттығуы
Оқушылар табиғат тақырыбында бір сөз айту арқылы шеңберге жиналады. Шеңбердің ортасында күн бейнесі шығады.
Кубизм әдісі (өткенді қайталау, кері байланыс)
ҚБ Отшашу әдісі арқылы бағалау
-Қазір қандай мезгіл?
-Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?
Топқа бөліну: жыл мезгілдерінің суреттері арқылы 4 топқа бөлінеді
Топтық жұмыс
Қар үйіндісі әдісі (Үстелде түрлі тақырыпта суреттер жатады. Оқушылар тақырыпқа сай суреттерді ғана таңдап алып, жапсырады)
Тақырыпты аша отырып, сабақ мақсатымен таныстыру
Сары лента
Кубик
Жыл мезгілдерінің суреттері
Постер, түрлі суреттер
Сабақтың ортасы
9 минут
2 минут
4 минут
1 минут
2 минут
Жұптық жұмыс
Ойлан-жұптас-талқыла әдісі (оқулықпен жұмыс)
Айтылым
Саралау тапсырмалары
Суретті мұқият қара. Қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысатындығы туралы әңгімеле.
А. Жыл мезгілдерін ажыратады;
В. Жыл мезгілдеріне тән белгілерді атайды;
С. Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысатындығын әңгімелейді.
Неліктен газетте, радио немесе теледидардан күн сайын алдағы күннің ауа- райын хабарлап отырады? Неліктен олар ауа-райының қандай болатынын біліп жүруі керек? Ауа темпиратурасын қандай құрылғымен анықтаймыз деген сұрақтарға жауап алынады.
ҚБ - Смайликтер арқылы топтар бірін-бірі бағалайды
Топтық жұмыс
Кел, ойнайық! ойыны
Әр топ жылдың әр мезгілінде қандай ойын түрлерін ойнауға болатындығын атайды
Өзара бағалау (шапалақтау арқылы)
Дәптермен жұмыс
Жазылым
27-жұмыс парағы
Ауа райын бақылап, деректерді бақылау парағына түсіреді (бұлтты, температура, жел және т.с.)
Ауа райын бақылау;
- Бір күнгі ауа райын бақыла;
- Шартты белгілерді пайдалан;
- Кестені толтыр;
Бақылау уақыты
Бұлтты-лығы
Желдің бағыты
Жауын-шашын
Таңертең
Түсте
Кеште
ҚБ – Мұғалімнің ауызша кері байланысы
Әдемі гүлдер әдісі арқылы бағалау
Сергіту сәті: Жарқыра күн!
Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)
Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды)
Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды)
ҚБ Сен білесің бе? әдісі
Бағалау критерийі:
- Ауа райының адамға тигізетін әсері туралы
әңгімелейді.
- Ауа райының адам іс-әрекетіне ықпалын
анықтайды.
1-тапсырма. Жұптық жұмыс
Суреттегі жыл мезгілдерінің атауын жазыңыз.
__________ _________ ________ _________
Суретке сүйеніп, бос уақытты табиғатта қалай өткізуге болатыны туралы топта ой
бөлісіңіз және әңгімелеңіз.
Дескриптор: Білім алушы
- жыл мезгілдерінің атауын жазады;
- бос уақытты табиғатта өткізудің мүмкіндіктері туралы әңгімелейді, табиғатта өткізудің жоспарын жасайды;
ҚБ – Қол шапалақ әдісі арқылы бір-бірін бағалау
Жыл мезгілдерінің суреттері
Іс-әрекетке берілген мазмұнды суреттер
Постер, түрлі түсті маркер, т.б
Термометр
Смайликтер
Жұмыс дәптері
ҚБ тапсырмалары берілген ресурстар
1шапалақ:Өте жақсы
2 шапалақ: Жақсы
3 шапалақ: Орташа
Сабақтың соңы 5 минут
Рефлексия
Ж.Ж Бес қадам әдісі
Білім алушылар қадамдарды адымдай отырып, сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Мұғалім кері байланыс жасайды.
Өзін-өзі бағалау: Моншақ әдісі бойынша өз-өзімізді бағалайық.
Қызыл моншақ – мен бәрін түсіндім. Тапсырманы дұрыс орындадым. Көңіл – күйім көтеріңкі.
Сары моншақ – сабақты толыққанды түсінбедім
Жасыл моншақ - мен сабақты түсінбедім. Тапсырманы орындауда қиналдым. Көңіл – күйім жоқ.
Қадам суреттері
Түсті моншақтар
Ауа райы