Ашық сабақ "Көлде" 4 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Көлде" 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Іс - тәжірибе тарату.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні: 13.04

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сыныбы 3 ’’Д’’

Сабақтың

тақырыбы:

Ғ.Мүсірепов « Көлде »

Сілтеме

Әдебиеттік оқу оқулығы 3-сынып, бастауыш сынып журналы , интернет материалдары

Жалпы

мақсаттар

Ғ.Мүсірепов өмірбаяны мен таныстыру.

Көл туралы мәлімет беру.

Міндеттері

1) Жаңа тақырыпты игере отырып білімдерін кеңейту,өз ойларын дұрыс жеткізе білуін қалыптастыру .

2)Табиғат әлемінің әсемдігіне зер сала отырып , бағалай білуге үйрету .

3)Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттырып ,табиғатты қорғауға тәрбиелеу

Оқыту

нәтижесі

-Ғ.Мүсіреповтың өмірбаянымен танысады .

-Көлде мәтінінің мазмұнын бірлесе отырып ашады.

-Топпен жұмыс жасап, ой-пікірін ортаға салып, ой қорытады.

Көрнекіліктер

Маркер, А4 қағазы, кестелер, бағалау парақшалары, суреттер, тақта, слайд көріністері

Сабақтың әдісі:

түсіндіру, сұрақ-жауап, топтастыру, салыстыру


Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдастыру










Үй тапсырмасы



















Мағынаны тану



























































Ой толғаныс




































Рефлексия

1. Шаттық шеңбері

Сәлем, алтын күнім менің

Сәлем, аспан көгілдір

Сәлем, жақын досым менің

Қуанышты күн бүгін

2. Топқа бөлу:





1. «Мәнерлеп оқу минуты»

С.Сейфуллин «Дала»





2.« Сен маған ,мен саған»










3. «Көңіл-күй смайликтері»



1. «Жұмбақ шешу »

Ауыл сыртында сайда,

Жатыр үлкен айна. (Көл)


2. « Өз ойыңды айта біл »




3. Бейнекөрініс «КӨЛ»


4. Автормен танысу. Ғабит Мүсірепов туралы әңгімелеу.

5. Көл туралы мағлұмат

Жер бетіндегі суға толған табиғи ойыстарды көл деп атайды. Көлдер тұщы немесе тұзды болуы мүмкін. Ыстық жақтарда жазда көл суы көп буланады. Ағын сумен шайылып келген тұздар түбіне тұнып қала береді де, тұзды айдындар пайда болады. Көлдің шаруашылыққа пайдасы үлкен. Өзен сияқты көлден де балық ауланады, ауыз су алынады, мал суарылады. Тұзды көлдерден тұз өндіріледі. Суға тапшы құрғақшылық жерлерде жасанды көл салынады. Оны жасанды көл деп атайды. Көлдердің ішінде теңіз деп аталатын үлкендері де бар.

Ең үлкен көл – Каспий.Ең терең көл – Байкал .Ең ірі көл – Арал және Балқаш.



Сергіту сәті


7. «Ой шақыру» стратегиясы

Мәтінді бөлімдер бойынша негізгі ойды тапқызу







2. Терме жұмыс жүргізу.

1.Табиғат көрінісі суреттелген жерді тауып оқу.

2.Қарға ның қылығы туралы әңгімеленген жерді тауып оқу.

3.Сөздік жұмыс


4.Суретпен жұмыс:

- Суретте нелер бейнеленген?

Оқыған мәтін мен осы суреттің арасында қандай байланыс бар?


5.Дәптермен жұмыс Табиғат туралы мақал-мәтелдердің ұйқасын тауып жазу



Шығармашылық тапсырма:


Топ-1 Табиғаттың сұлулығын

топтастыру .


Топ- 2 « Бес жолды өлең »







Топ -3 «ВЕНН диаграммасы»







Топ - 4 Керісінше оқу, жазу

Ңідзіб лөк

Лыуа еднітеш лөк раб. Адзаж ралалаб ңыно ріб нанысағаж ішніке анысағаж пізүж ідетө. Едзүк лөк ыус иус ыдйатсаб. Ықсық адзяа лөк зұм пылоб ыдатақ.



Қорытынды:

Біз топтың аттарын неліктен осылай атаппыз?


Үй тапсырмасы: мәтінді оқу

эссе жазу

сурет салу


Кері байланыс


Бағалау

Шеңбер жасап, бір-біріне тілек айтады


Әрқайсысы таңдаған парақшалардағы аққу, үйрек, қарға ,қамыс болып топқа бөлініп отырады .


Блоб ағашы


Өлеңді мәнерлеп жатқа айтады .

1-топ: Аққу (1шумағы)

2-топ: Үйрек(2шумағы)

3топ: Қарға(3шумағы)

4-топ: Қамыс (4шумағы)

Допты лақтыру арқылы сұрақ-жауап алады

1. «Дала» өлеңінің авторы кім?

2. Ақын нені көк ала кілемге теңейді?

3. Жазғы дала неліктен «кестелі жібек көрпедей»?

4. Өлеңнің бірінші шумағында ақын жазғы даланы кімдерге теңейді?


Смайликтер арқылы көңіл күйлерін білдіреді.

Бірін-бірі бағалайды



Жұмбақтың шешуін табады


Әр топ пікірлесіп өз ойларын постерға түсіріп,қорғайды.

Өз өлкеміздегі көлдерді атайды.


Бейнекөріністі тамашалайды


Бір оқушы автор туралы мағлұмат береді.

 Мүсірепов Ғабит Махмұтұлы (1902-1985) - қазақтың әйгілі жазушысы, қоғам және мемлекет қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясының академигі, әдеби сыншы, аудармашы, Социалистік Еңбек Ері, Қазақстанның халық жазушысы, Қазақ КСР Ғылым академиясының Абай атындағы және Ш.Уәлиханов атындағы мемлекеттік сыйлықтарының лауреаты. Қазіргі Солтүстік Қазақстан облысының Жамбыл ауданында дүниеге келген. Алғашқыда ауыл молдасынан арабша хат таныған.

Екінші оқушы көл туралы мағлұматты оқып береді.

Үшінші оқушы

ШҚО көлдерін картадан көрсетеді



Мәтінді оқиды, түсініктерін айтады,негізгі ойды табады

Көлде

Күннің маужырап тұруы

Араның бал жинауы

Көл бетіндегі аққу мен қаз

Үйректердің есіне ұяларының түсуі

Қарғалардың қылығы






Доңыз – мұнда: арам ниетті, қаскүнем.


Өз ойларын айтады.




Көлдің көркі ... (құрақ),

Таудың көркі ... (бұлақ).

Өрісіне қарап ... (мал) өсер,

Өзеніне қарап ... (тал) өсер.


бал жинаған арасымен шөбімен

көлімен табиғат аққу,қазымен

қара топырағымен қалың орманымен


Не?Көл
Қандай? Таза, үлкен
Не істейді? Толқиды,  тұнады, жарқырайды
Табиғаттың әсем бөлігі
Синоним «Су»


Өзен мен көлдің айырмашылығы мен ұқсастығын табу.

өзен Тау басынан,бұлақтан басын алып табиғи ойпандар

арқылы ағатын су.

су қоректенуі балығы қатынасы

көл Ойысқа жиналған су ақпайды


Біздің көл

Ауыл шетінде көл бар. Жазда балалар оның бір жағасынан екінші жағасына жүзіп өтеді. Күзде көл суы суи бастайды. Қысқы аязда көл мұз болып қатады.



Өйткені: Өз ойларымен қорытындылайды.


Күнделікке жазып алады.




Блоб ағашы


Топ басшыларының бағалауы












Керісінше оқу, жазу

Ңідзіб лөк

Лыуа еднітеш лөк раб. Адзаж ралалаб ңыно ріб нанысағаж ішніке анысағаж пізүж ідетө. Едзүк лөк ыус иус ыдйатсаб. Ықсық адзяа лөк зұм пылоб ыдатақ.





__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________











Көлдің көркі ...

Таудың көркі ....

Өрісіне қарап ... өсер,

Өзеніне қарап ... өсер.

Көлдің көркі ...

Таудың көркі ....

Өрісіне қарап ... өсер,

Өзеніне қарап ... өсер.



Көлдің көркі ...

Таудың көркі ....

Өрісіне қарап ... өсер,

Өзеніне қарап ... өсер.



Көлдің көркі ...

Таудың көркі ....

Өрісіне қарап ... өсер,

Өзеніне қарап ... өсер.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
810
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі