Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
5.1.Компьютер және
қауіпсіздік
|
Мектеп: 278 орта
мектеп
|
Күні:
09.06.2017ж.
Сыныбы: 5
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Ильясова Г.А.
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Компьютерде қандай маңызды құрылғылар
бар?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.1.1.1 процессор мен қатты дискінің қызметін
қарапайым деңгейде
түсіндіру.
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Жүйелік блоктың ішкі
құрылысын біледі, процессор мен қатты дискінің қызметін
түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Процессор мен қатты
дискінің қызметін және құрылысын
түсінеді.
Кейбір оқушылар: Процессор мен қатты дискінің
қасиетін сипаттайды.
|
Бағалау критерийі
|
Жүйелік блоктың ішкі құрылысын
біледі.
Процессор мен қатты дискінің қызметін
қарапайым деңгейде біледі,
түсіндіреді
|
Тілдік
мақсаттары
|
Компьютердің құрылғыларын сөз түрінде сипаттап
айтады, жазады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
компьютер, микропроцессор, қатты
диск
|
Құндылықтарға баулу
|
СТО, жауапкершілік, өзгелердің көз қарасына
құрметпен қарау, қарым-қатынас жасау, өмір бойы оқуға дайын
болу.
|
Пәнаралық байланыс
|
ағылшын тілі, орыс
тілі
|
Алдыңғы білім
|
Компьютер құрылғыларымен
таныс.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі.
(1 мин)
Топқа бөлу
(2 мин)
Үй тапсырмасын сұрау
«Үш қадамнан
тұратын сұхбат»
(7мин)
Ой қозғау. (2
мин)
|
Оқушылармен сәлемдесу. Сынып оқушыларының
назарын сабаққа аудару. Ынтымықтастық атмосферасын
орнату.Оқушылардың алдына ақ парақты таратып беремін. Балалар енді
осы ақ қағазды мыжып умаждап қоқыс жәшігіне тастаймыз. Яғни бүгінгі
біздің барлық жаман , қорқыныш сезімін осы умаждалған қағазбен
тастап, жақсы көңіл-күймен сабағымызды
бастайық.
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Процессор,
компьютер және қатты дискінің суреттерін пайдаланамын. Топ
ережесімен таныстыру.
«Үш қадамнан тұратын сұхбат» әдісі арқылы әр
топтан 1 оқушыдан шығып тақырыптар бойынша бір-біріне сұрақ-жауап
береді.
А- «Сұхбат алушы» - сұрақ
қояды.
В-
«Жауап беруші» - жауап
береді.
N- «Үн таспаны жазушы» - сұрақ, жауаптарды
жазып, анализ береді.
Әрбір интервьюден соң рольдер ауысып
отырады.
Топтар бірін – бірі «Бағдаршам» арқылы
бағалайды.
(Т)
Оқушылар назарының
шоғырландыру
Осы ребусты шеше отырып, жаңа сабақтың тақырыбын
анықтаймыз.
Қалай ойлайсыңдар сабақ соңында не үйренеміз?-
сұрағын қоя отырып, сабақ соңында қандай нәтижеге жеткісі келетінін
анықтаймыз.
|
Ақ қағаз
Интертақта
Слайд
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
Бейне баян (10 мин)
«Ойлан-жұптас-бөліс». Берілген тапсырма (сұрақ)
бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс
жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып
пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық
талқылауға ұласады.
(8 мин)
Сергіту (2 мин)
|
(С) Жаңа сабақты Bilimland.kz сайтынан
«Компьютердің негізгі құрылғылары мен міндеттері» тақырыбында
бейнеақпаратты көру арқылы түсіндіремін. Оқушылар тақырыпққа
сәйкес, өз пікірлерін айтып талдап, сұрақтарға жауап
береді.
Сұрақтар:
-
Бейнеүзіндіден не көрдік?
-
Компьютердің манызды құрылғылары қандай
екен?
-
Процессордың қызметі қандай
екен?
-
Қатқыл дискінің қызметі қандай?
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа (3 тілде
айту) ұғымдармен, материалдармен таныстырып, слайдттар көрсету
арқылы мәліметтер беремін.
(Т)
Оқушыларға таратпа парақтар таратылады.
Қосымша ресурстар беру арқылы қолдау
көрсетемін.
1 - топқа:
Жүйелік блоктың ішкі құрылғыларының атын және
қызметіне мағлұмат беріңіз.
2 - топқа:
Процессордың қызметі мен міндетін
түсіндіріңіз.
3 - топқа:
Қатқыл дискінің құрылысы мен қызметі туралы
мазмұнды сызба дайындаңыз.
Топтар өз жұмыстарын қорғап болған соң,
бірін-бірі екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы
бағалайды
Тапсырмалар (Жеке
жұмыс)
А-деңгейі
1.Процессор үшін ДҰРЫС тұжырымдамаларды көрсет.
Алдына «+» белгісін қой.
Бұл компьютердің басты бөлігі
|
+
|
Бұл компьютердің қосымша құрылғыларының
бірі
|
|
Бұл компьютердің «миы»
|
+
|
Компьютердің барлық жұмысын
басқарады
|
+
|
Мәліметтер мен бағдарламаларды ұзақ уақыт
сақтайды
|
|
Бағдарламалардағы барлық командаларды орындайды
және таниды.
|
+
|
Бір құрылғыдан басқа құрылғыға деректер беру
қызметін атқарады
|
|
В-деңгейі (практикалық
жұмыс)
-
Менің компьютерім белгішесіне тышқан нұсқағышын
орнатып, оны екі рет шертіңдер.
-
С: дискісінің белгішесін белгілеп тышқанның оң
жақ батырмасын бір рет шертеміз.
-
Жанама менюдан «свойства» командасын басып
компьютер туралы мәліметті
қараңыз.
С-деңгейі
3. Қатқыл дискінің схемасын қарап шығарылған
төртбұрыштарды толтыру.
Оқушыларды смайликтер арқылы
бағалаймын.
«Ұшты, ұшты.....» ойыны
|
http://bilimland.kz/ kk
/content/lesson/16309-kompyuterding_negizgi_ qurylhylarynyng_
mindeti_ men_
mumkindikteri
Слайд
Қима қағаздар
Үлестірмелі материалдар
«смайлик» арқылы бағалау
|
Сабақтың соңы
(5 мин)
Кері байланыс
Рефлексия
(2 мин)
Үйге тапсырма
(1 мин)
|
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы
Ойлау дағдыла-рының
деңгейі
|
Білу, түсіну
|
Бағалау критерийлері
|
Жүйелік блоктің
-Сурет бойынша құрылғылардың атауы мен
қызметін сипаттай алады.
Құрылғылардың атауы мен қызметін ажырата
біледі
|
1-тапсырма
Жүйелік блоктын ішкі құрылғыларын
ата.
2-тапсырма
|
Дескриптор:
№1Тапсырма:
1Жүйелік блоктың ішкі құрылғыларын
біледі.
Дескриптор: №2
Тапсырма
1.Процессор және қатты диск құрылғысын
біледі
2. Процессор мен қатты дискінің қызметін
түсінеді.
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын кері
байланыс арқылы ауызша бағалаймын.
«Менің сәтті, сәтсіз тұстарым» Оқушылардың басына
ақ және қара қалпақ кигізе отырып, өз ойларын айтқызу. Топ
басшылары сөз беремін.
Жаңа сабақты оқу. Қандай маңызды құрылғылар
компьютерде бар?«Компьютер құрылғыларына сөз жұмбақ
құрастыру»
|
Ақ қалпақ,
қара қалпақ
|