Абишева Махаббат Саматкызы,
Солтүстік Қазақстан облысы,
Жамбыл ауданы, Есперлі ауылы,
«Есперлі негізгі орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
эл.почта: maha-91g@mail.ru
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАРҒА АРИФМЕТИКАЛЫҚ АМАЛДАР ҚОЛДАНУ.
Математика 4-сынып
сабақтың тақырыбы: көптаңбалы сандарға арифметикалық амалдар қолдану.
Сабақтың мақсаты: Оқушылармен көптаңбалы сандармен есептер шығару жөніндегі білімдерін еске түсіріп, қайталау, оқушылардың білімдерін жалпылау, жетілдіру.
Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып, білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.
Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке тәрбиелеу.
Көрнекілік: Үлесітрме материалдар. Карта. т.б.
Сабақтың типі: Оқушылардың білімін,білігін және дағдысын жалпылау және жетілдіру сабағы.
Сабақтың түрі:Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, ағылшын, дүниетану.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларды түгендеу. (шаттық шеңберін құру)
ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №5 есептерінің шығарылуының дұрыстығын тексеру,қателіктер болса жою.
7068+93 840 : 46-250*18=4608
2076+456*532-185060:487= 244288
15953:53+29080*18-490076=33665
143620:172+5803*700-15231=4047704
31128-23618+(639149+684737):326=10344
(37906-27609)-369*428:492=9976
III. Өтілген материалдарды пысықтау:
-
Көптаңбалы сандар олар қандай сандар?
-
Оларға қандай амалдар қолдануға болады?
-
Амалдардың орындалу ретін қалай анықтауға болады?
-
Сандар қандай класстарға бөлінеді?
-
Сынып жұмысы: (есептер шығару):
Топқа бөлу.
Бірліктер тобы. Мыңдықтар тобы.
Топ басшыларын сайлау.
Бағалау парақтарын тарату.
Топ ережесімен таныстыру.
Көп таңбалы сандарды оқу. Класстарға бөлу(ауызша).
1 526 321, 6 897 256 , 5 563 895, 321 578, 45 887 895, 568 214, 659 583
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма.
2 есеп.
8758*679= 5 946 682
4352*1219= 5 305 088
9872*4567= 45 085 424
17 532*65 879=154 990 628
5611*97=544 267
425*108=45 900
6005*136=816 680
4473*213= 952 749
53 222: 2314= 23
1 450 232 : 56= 25 897
41 883 312: 876= 47 812
14 597 187: 209= 69843
2- тапсырма
3 есеп.a) Қарағанды облысының ауданы 428 000 км2, Қостанай облысының ауданы 196 000 км2, ал Шығыс Қазақстан облысының ауданы 283 300 км2. Үш облыстың жалпы ауданы нешеге тең? (постер құру,карта,қорғау).
3- тапсырма
Мозайка. (Ит, Тауық). Есептер шығару арқылы, суреттер құрастыру. Оларға сипаттама беру.
Сергіту сәті.
4- тапсырма
Кім жылдам? (екі топқа тапсырма беріп уақытқа орындату).
-
Топ (17 659 874-15 650 094)*45:50-904 401*2=0
-
Топ (9 617 478*12-99 885 608):16+900 149 008=901 119 266
5- тапсырма
Тақырыптан санды тауып үш тілде айтып беру.
-
Дулат Бабатайұлы көрнекті ақын, айтыскер. 1802 жылы қазіргі Шығыс Қазақстан облысы, Аягөз ауданында дүниеге келген.
Мың сегіз жүз екі.
Тысяча восемьсот два.
Уан саузанд еитчти ту
-
А.Байтұрсынұлының араб графикасына негіздеп жасаған әліпбиі 30 жылдарға дейін «төте жазу» деген атпен қолданылды.
Отыз .
Тридцать .
-
Ағаш өзіне пайдалы затты атмосферадан алады, яғни бір жылда 1000 шақырым жол жүрген көліктен шыққан газды жұтады.
Мың .
Тысяча.
6-тапсырма
Кеспелерді таратып. Оқушылар тақтаға есептер шығару.
Сабақты қорытындылау.
Топ басшыларынан қойған бағаларын сұрау, қорытып бір баға қою.
Рефлексия. Бағалау ағашы.
V .Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:
№5,6 есептер .
Сабақты қортындылау. Оқушылыр білігін бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "КӨПТАҢБАЛЫ САНДАРҒА АРИФМЕТИКАЛЫҚ АМАЛДАР ҚОЛДАНУ." 4-сынып.
Ашық сабақ "КӨПТАҢБАЛЫ САНДАРҒА АРИФМЕТИКАЛЫҚ АМАЛДАР ҚОЛДАНУ." 4-сынып.
Абишева Махаббат Саматкызы,
Солтүстік Қазақстан облысы,
Жамбыл ауданы, Есперлі ауылы,
«Есперлі негізгі орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
эл.почта: maha-91g@mail.ru
КӨПТАҢБАЛЫ САНДАРҒА АРИФМЕТИКАЛЫҚ АМАЛДАР ҚОЛДАНУ.
Математика 4-сынып
сабақтың тақырыбы: көптаңбалы сандарға арифметикалық амалдар қолдану.
Сабақтың мақсаты: Оқушылармен көптаңбалы сандармен есептер шығару жөніндегі білімдерін еске түсіріп, қайталау, оқушылардың білімдерін жалпылау, жетілдіру.
Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып, білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.
Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбекке тәрбиелеу.
Көрнекілік: Үлесітрме материалдар. Карта. т.б.
Сабақтың типі: Оқушылардың білімін,білігін және дағдысын жалпылау және жетілдіру сабағы.
Сабақтың түрі:Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, ағылшын, дүниетану.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларды түгендеу. (шаттық шеңберін құру)
ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге берілген №5 есептерінің шығарылуының дұрыстығын тексеру,қателіктер болса жою.
7068+93 840 : 46-250*18=4608
2076+456*532-185060:487= 244288
15953:53+29080*18-490076=33665
143620:172+5803*700-15231=4047704
31128-23618+(639149+684737):326=10344
(37906-27609)-369*428:492=9976
III. Өтілген материалдарды пысықтау:
-
Көптаңбалы сандар олар қандай сандар?
-
Оларға қандай амалдар қолдануға болады?
-
Амалдардың орындалу ретін қалай анықтауға болады?
-
Сандар қандай класстарға бөлінеді?
-
Сынып жұмысы: (есептер шығару):
Топқа бөлу.
Бірліктер тобы. Мыңдықтар тобы.
Топ басшыларын сайлау.
Бағалау парақтарын тарату.
Топ ережесімен таныстыру.
Көп таңбалы сандарды оқу. Класстарға бөлу(ауызша).
1 526 321, 6 897 256 , 5 563 895, 321 578, 45 887 895, 568 214, 659 583
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма.
2 есеп.
8758*679= 5 946 682
4352*1219= 5 305 088
9872*4567= 45 085 424
17 532*65 879=154 990 628
5611*97=544 267
425*108=45 900
6005*136=816 680
4473*213= 952 749
53 222: 2314= 23
1 450 232 : 56= 25 897
41 883 312: 876= 47 812
14 597 187: 209= 69843
2- тапсырма
3 есеп.a) Қарағанды облысының ауданы 428 000 км2, Қостанай облысының ауданы 196 000 км2, ал Шығыс Қазақстан облысының ауданы 283 300 км2. Үш облыстың жалпы ауданы нешеге тең? (постер құру,карта,қорғау).
3- тапсырма
Мозайка. (Ит, Тауық). Есептер шығару арқылы, суреттер құрастыру. Оларға сипаттама беру.
Сергіту сәті.
4- тапсырма
Кім жылдам? (екі топқа тапсырма беріп уақытқа орындату).
-
Топ (17 659 874-15 650 094)*45:50-904 401*2=0
-
Топ (9 617 478*12-99 885 608):16+900 149 008=901 119 266
5- тапсырма
Тақырыптан санды тауып үш тілде айтып беру.
-
Дулат Бабатайұлы көрнекті ақын, айтыскер. 1802 жылы қазіргі Шығыс Қазақстан облысы, Аягөз ауданында дүниеге келген.
Мың сегіз жүз екі.
Тысяча восемьсот два.
Уан саузанд еитчти ту
-
А.Байтұрсынұлының араб графикасына негіздеп жасаған әліпбиі 30 жылдарға дейін «төте жазу» деген атпен қолданылды.
Отыз .
Тридцать .
-
Ағаш өзіне пайдалы затты атмосферадан алады, яғни бір жылда 1000 шақырым жол жүрген көліктен шыққан газды жұтады.
Мың .
Тысяча.
6-тапсырма
Кеспелерді таратып. Оқушылар тақтаға есептер шығару.
Сабақты қорытындылау.
Топ басшыларынан қойған бағаларын сұрау, қорытып бір баға қою.
Рефлексия. Бағалау ағашы.
V .Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:
№5,6 есептер .
Сабақты қортындылау. Оқушылыр білігін бағалау.
шағым қалдыра аласыз













