|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көздің құрылысының атауы мен қызметін сипаттау. . Көру қызметінің бұзылу себептерін сипаттау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық жэәне жаңашылдық |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Көңіл күй» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал туғызады. Көздің бөлшектері арқылы бөлу – Оқушыларға көз бөліктерінің атауы (қасаң қабық, нұрлы қабық, тор қабық) жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар атаулары бірдей қағаздармен бір топқа жиналады Алдыңғы білім Терінің құрылы, гигиенасы |
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; 1-топ Қасаң қабық 2-топ Нұрлы қабық 3-топ Тор қабық |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -дұрыс жауаптарын ұсынады |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-10мин |
Тыңдалым алды тапсырмаларын ұсынады Б Бейнекөрсетілім көрсету Теорияны бекіту тапсырмасын ұсыну |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Көздің құрылыс тапсырмасын орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -көздің құрылымдарын атайды-1балл |
https://youtu.be/2y1CdgOMdXI?si=_c6jhiuMdQTd-qBI |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15мин Жеке жұмыс
|
Тапсырма 1. Суретке назар аудырыңыз.
|
Бағалау критерийі:
- Көруді қабылдаудың ерекшеліктерін анықтайды;
|
Дескриптор:
- көздің Х және У құрылысына атау береді – 1 балл; - көздің Х және У құрылысының атқаратын қызметін сипаттайды – 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Функционалдық сауаттылыққа тапсырмалар 15-25мин |
«Кел жұптасайық» Жағдаяттық тапсырма
Қ 1-тапсырма Ашық тапсырмалар: 1.Мәтінге сүйене отырып, көздің ақ қабығының және қасаң қабығының қызметін өз сөзіңізбен сипаттаңыз. 2.Көздің нұрлы қабығы мен қарашығының жарық жағдайында қалай жұмыс істейтінін түсіндіріңіз. 3. Көздің тамырлы қабығы қандай функцияларды атқарады және оның қара түсті болуының себебін талдаңыз. 2-тапсырма Жабық тапсырмалар:
Қасаң қабық қандай қызмет атқарады?
Тамырлы қабықтың басты қызметі қандай?
Нұрлы қабық қандай рөл атқарады?
Тор қабықтың негізгі қызметі:
|
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген тапсырманы бірігіп орындайды
Мәтінді мұқият оқиды және дәрігер сөзінің мазмұнын түсінеді. Көздің ақ қабығы, қасаң қабығы, нұрлы қабығы және тор қабығының қызметтерін анықтайды. Дәрігердің нұсқауларына сәйкес көздің жұмысына қатысты рефлекстерді сипаттайды. Көздің оптикалық жүйелерінің маңызды рөлін талдайды. Дәрігердің диагностикалық жоспарлауы мен емдеу тәсілдерін түсіндіреді. |
Дескрипторлар: Мәтіннің мазмұнын түсініп, көз құрылымының негізгі элементтерін анықтайды. Көздің рефлекстері мен қорғаныс механизмдерін түсінеді Дәрігердің диагноз қою және емдеу жоспарының маңызын түсінед Дұрыс жауаптарын белгілейді Барлығы -2алл
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25-35мин |
«Тапсырмалар бекеті» жеке жұмыс Суретпен жұмыс тапсырмасы:
Тапсырма 1:
Тапсырма 2: Тапсырма 3:. Сәйкестендіру тапсырмасы Кестедегі көз құрылымдарының атауын олардың қызметімен сәйкестендіріңіз.
|
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды 88-суретті пайдаланып, көздің қосымша бөліктерін (қабақ, қас, кірпік, жас безі, көз бұлшықеттері) анықтайды. Әр бөліктің қызметін қысқаша түсіндіреді. Әр қабықтың құрылымын және қызметін түсіндіреді.
Тапсырма 4: Сәйкестендіру тапсырмасы Кестедегі көз құрылымдары мен олардың қызметін сәйкестендіреді.
|
Дескриптор: 1 балл
Дескриптор:
|
о |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
35-43мин |
Бекіту тапсырмасын платформада ұсынады |
Оқушылар берсілген тапсырманы тақтада оырндайды |
Сәйкестігін табады-1балл |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
Көз тақырыбына қатысты нақыл сөздер мен қанатты сөздер:
-
Көз – жүректің айнасы.
(Көз адам жан дүниесінің көрінісі екенін білдіреді.) -
Көре-көре көсем боларсың, сөйлей-сөйлей шешен боларсың.
(Көру мен тәжірибе жинақтау арқылы адам білімді әрі шебер бола алады.) -
Көзден кетсе, көңілден де кетеді.
(Адамның алыстауы ұмытылуға әкелуі мүмкін.) -
Көз жеткізбей сөз айтпа.
(Айтар сөзді дәлелсіз айтуға болмайтынын білдіреді.) -
Көз қорқақ, қол батыр.
(Алғашқыда қиын көрінген нәрсе іс жүзінде оңай болуы мүмкін.) -
Көз сүйсінсе, көңіл сүйінеді.
(Әдемілік пен үйлесімділік адамның жан дүниесіне әсер етеді.) -
Көз ашып көргендей болу.
(Шындықты түсіну, жаңа нәрсені көру деген мағынада.) -
Көз жеткізу – көңіл тыныштандыру.
(Нақты дәлелдер адамға сенімділік береді.) -
Көрмес – түйені де көрмес.
(Қалаған нәрсесін байқамау, немқұрайлылық туралы.) -
Көз қырағы, құлақ түрік болсын.
(Сақтық пен зеректікке шақыратын сөз.)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Көздің құрылысы 8сынып ҚМЖ
Ашық сабақ Көздің құрылысы 8сынып ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көздің құрылысының атауы мен қызметін сипаттау. . Көру қызметінің бұзылу себептерін сипаттау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық жэәне жаңашылдық |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Көңіл күй» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал туғызады. Көздің бөлшектері арқылы бөлу – Оқушыларға көз бөліктерінің атауы (қасаң қабық, нұрлы қабық, тор қабық) жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар атаулары бірдей қағаздармен бір топқа жиналады Алдыңғы білім Терінің құрылы, гигиенасы |
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; 1-топ Қасаң қабық 2-топ Нұрлы қабық 3-топ Тор қабық |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -дұрыс жауаптарын ұсынады |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-10мин |
Тыңдалым алды тапсырмаларын ұсынады Б Бейнекөрсетілім көрсету Теорияны бекіту тапсырмасын ұсыну |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Көздің құрылыс тапсырмасын орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -көздің құрылымдарын атайды-1балл |
https://youtu.be/2y1CdgOMdXI?si=_c6jhiuMdQTd-qBI |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15мин Жеке жұмыс
|
Тапсырма 1. Суретке назар аудырыңыз.
|
Бағалау критерийі:
- Көруді қабылдаудың ерекшеліктерін анықтайды;
|
Дескриптор:
- көздің Х және У құрылысына атау береді – 1 балл; - көздің Х және У құрылысының атқаратын қызметін сипаттайды – 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Функционалдық сауаттылыққа тапсырмалар 15-25мин |
«Кел жұптасайық» Жағдаяттық тапсырма
Қ 1-тапсырма Ашық тапсырмалар: 1.Мәтінге сүйене отырып, көздің ақ қабығының және қасаң қабығының қызметін өз сөзіңізбен сипаттаңыз. 2.Көздің нұрлы қабығы мен қарашығының жарық жағдайында қалай жұмыс істейтінін түсіндіріңіз. 3. Көздің тамырлы қабығы қандай функцияларды атқарады және оның қара түсті болуының себебін талдаңыз. 2-тапсырма Жабық тапсырмалар:
Қасаң қабық қандай қызмет атқарады?
Тамырлы қабықтың басты қызметі қандай?
Нұрлы қабық қандай рөл атқарады?
Тор қабықтың негізгі қызметі:
|
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген тапсырманы бірігіп орындайды
Мәтінді мұқият оқиды және дәрігер сөзінің мазмұнын түсінеді. Көздің ақ қабығы, қасаң қабығы, нұрлы қабығы және тор қабығының қызметтерін анықтайды. Дәрігердің нұсқауларына сәйкес көздің жұмысына қатысты рефлекстерді сипаттайды. Көздің оптикалық жүйелерінің маңызды рөлін талдайды. Дәрігердің диагностикалық жоспарлауы мен емдеу тәсілдерін түсіндіреді. |
Дескрипторлар: Мәтіннің мазмұнын түсініп, көз құрылымының негізгі элементтерін анықтайды. Көздің рефлекстері мен қорғаныс механизмдерін түсінеді Дәрігердің диагноз қою және емдеу жоспарының маңызын түсінед Дұрыс жауаптарын белгілейді Барлығы -2алл
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25-35мин |
«Тапсырмалар бекеті» жеке жұмыс Суретпен жұмыс тапсырмасы:
Тапсырма 1:
Тапсырма 2: Тапсырма 3:. Сәйкестендіру тапсырмасы Кестедегі көз құрылымдарының атауын олардың қызметімен сәйкестендіріңіз.
|
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды 88-суретті пайдаланып, көздің қосымша бөліктерін (қабақ, қас, кірпік, жас безі, көз бұлшықеттері) анықтайды. Әр бөліктің қызметін қысқаша түсіндіреді. Әр қабықтың құрылымын және қызметін түсіндіреді.
Тапсырма 4: Сәйкестендіру тапсырмасы Кестедегі көз құрылымдары мен олардың қызметін сәйкестендіреді.
|
Дескриптор: 1 балл
Дескриптор:
|
о |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
35-43мин |
Бекіту тапсырмасын платформада ұсынады |
Оқушылар берсілген тапсырманы тақтада оырндайды |
Сәйкестігін табады-1балл |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы
|
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
Көз тақырыбына қатысты нақыл сөздер мен қанатты сөздер:
-
Көз – жүректің айнасы.
(Көз адам жан дүниесінің көрінісі екенін білдіреді.) -
Көре-көре көсем боларсың, сөйлей-сөйлей шешен боларсың.
(Көру мен тәжірибе жинақтау арқылы адам білімді әрі шебер бола алады.) -
Көзден кетсе, көңілден де кетеді.
(Адамның алыстауы ұмытылуға әкелуі мүмкін.) -
Көз жеткізбей сөз айтпа.
(Айтар сөзді дәлелсіз айтуға болмайтынын білдіреді.) -
Көз қорқақ, қол батыр.
(Алғашқыда қиын көрінген нәрсе іс жүзінде оңай болуы мүмкін.) -
Көз сүйсінсе, көңіл сүйінеді.
(Әдемілік пен үйлесімділік адамның жан дүниесіне әсер етеді.) -
Көз ашып көргендей болу.
(Шындықты түсіну, жаңа нәрсені көру деген мағынада.) -
Көз жеткізу – көңіл тыныштандыру.
(Нақты дәлелдер адамға сенімділік береді.) -
Көрмес – түйені де көрмес.
(Қалаған нәрсесін байқамау, немқұрайлылық туралы.) -
Көз қырағы, құлақ түрік болсын.
(Сақтық пен зеректікке шақыратын сөз.)
шағым қалдыра аласыз
із қоршаған
ортаны қалай сеземіз? Неліктен кемпірқосақ сияқты көріністерді көру
үшін көздің барлық бөліктері үйлесімді жұмыс істеуі маңызды? Егер
көздің бір бөлігі дұрыс жұмыс істемесе, адам жарықты қалай
қабылдайды? Сіз күнделікті өмірде көздің қосымша бөліктерінің (қас,
кірпік, қабақ) маңыздылығын сезінесіз бе?
ұрметті пациент,
көздің құрылымы өте маңызды және күрделі. Көздің ақ қабығы мен
қасаң қабығы сіздің көруіңізді қорғауға арналған. Егер көзіңізде
ыңғайсыздық болса немесе тітіркену байқасаңыз, бұл жас бөлу
рефлексінің іске қосылуына байланысты болуы мүмкін. Көздің нұрлы
қабығы жарық мөлшерін реттеп, қарашықты кішірейту немесе үлкейту
арқылы бейнені дұрыс қабылдауға көмектеседі. Егер көруіңізде
қиындықтар болса, біз көздің тор қабығын немесе оның оптикалық
жүйелерін тексеруіміз қажет.
қулық












